[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
Hogy csak 4 gép lett, az azt is jelentheti, hogy hamarabb fogunk generációt váltani.
hiába akarsz ha nincs még kész
Ekkor várhatóan beleragadtunk volna Gripen C+/D+ vonalba akár 2035-ig is.
így is benne leszünk addig, el lett mondva párszor hogy sokáig velünk maradnak a grifek
és helyette kapunk 2 század E/F-et.
az is el lett mondva párszor hogy 4.gen helyett nem lesz másik 4.gen.
A mostani megoldás, azaz +4 gép, és viszonylag rövid időn belül típust és szállítót váltunk.
lásd az imént felsoroltakat
Bármi is lesz most már van időnk sakkozni.
letolt gatyával elég kellemetlen, főleg hogy addig is állunk mint kezdő buzi a gőzfürdőben....
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 126
3 234
113
A teljes igazság az, hogy a törökök először patriot-ot akartak, de túl drágának találtak, aztán választották a kínai rendszert, de akkor a NATO fenyegetesere vissza léptek, majd a törökök is bekemenyitettek, mert az USA (vagy más) puccsal próbálkozott és utána vették az orosz rendszert, ami miatt az USA megint bekemenyitett és kirugra őket az F35-bol. Szóval ha az elején megveszik a drágának talált patriot-or, akkor most lenne F35, lenne ipari beszallitas, lehet árban ugyanott lennének, mint az orosz rakéták, meg a 40 F16 23 milliárdért. Szóval nagyon nehéz a képlet, de nekem úgy tűnik, hogy így jártak kevésbé jól.
A török, legalábbis úgy emlékszem mintha licencet vagy saját gyártás is szeretek volna. Így maradt a végén az S-400. Magyarán mondva a hű barátai és ősi fegyvertársaik át akarták baxni őket. Aztán meg jött a democracy puccs kísérlet.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 043
12 969
113
Na látom itt elszabadult a kiskegyed komment részlege. :)
Figyelmébe ajánlanék még pár fontos dolgot a nagyérdeműnek.
Hogy csak 4 gép lett, az azt is jelentheti, hogy hamarabb fogunk generációt váltani.
A nyilatkozatokból azt lehet levonni, hogy a 4 géppel bővülni is fog a csomag, és nem csak a gépek számában, hanem a tartalmában is. Szerintem nem csak berendezés szinten, de fegyverzeti szinten is.
Az, hogy a 4 gép C-lett, és nem vettünk 2 ülésest, az is inkább amellett szól, hogy csak kitoltuk a program végét, de itt az együttműködésnek lezárása lesz.

Ezt a +4 C-t en is inkabb ugy olvasom hogy kilepunk a Gripen programbol minel elobb(ez eltarthat egy evtizedig is, lasd a cseh F-35-re varast). Ket eve meg ugy gondoltam hogy +1 szazad jonne berletre 2035-ig hogy az "exit" egyszeru legyen.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 558
8 455
113
Na látom itt elszabadult a kiskegyed komment részlege. :)
Figyelmébe ajánlanék még pár fontos dolgot a nagyérdeműnek.
Hogy csak 4 gép lett, az azt is jelentheti, hogy hamarabb fogunk generációt váltani.
A nyilatkozatokból azt lehet levonni, hogy a 4 géppel bővülni is fog a csomag, és nem csak a gépek számában, hanem a tartalmában is. Szerintem nem csak berendezés szinten, de fegyverzeti szinten is.
Az, hogy a 4 gép C-lett, és nem vettünk 2 ülésest, az is inkább amellett szól, hogy csak kitoltuk a program végét, de itt az együttműködésnek lezárása lesz.

Ami pedig szerintem ezen túlmutat, hogy további együttműködésekről is beszéltek.
Érdemes megnézni a mostani látogatáshoz vezető tárgyalási dinamikát.
A svédek az elején kerek-perec kijelentették, hogy szarnak nekünk rimánkodni, és nem jön Ulfi Budapestre.
Erre jött a házelnöktől a jelzés, hogy akkor bizony b@szhatják. A próba szavazásra nem ment el a Fidesz, és ezzel is jelezték, hogy ezt még nagyon sokáig tudják így csinálni.
Továbbra is mentek az egyeztetések a háttérben, és ezt nyilvánosságra is hozták, pedig úgy látszott, döglött az ügy. Az enyhülés sorra követték egymás felé lépések, mégha az ok, és az okozat nem is olyan sorrendben került napvilágra, mint ahogy megállapodtak róla.
Ekkor jött a meglepetés. Egy svéd interjúban megszellőztette Ulfi, hogy akkor mégiscsak eljön Pestre. (okozat)
Erre jött a hivatalos kérelem a Fidesz frakciótól, hogy akkor 26-án megszavaznák. (ok)
Nyilván erről a svéd fél hamarabb tudptt, már, mint hogy kijött volna a Fidesz frakció vezető levele.

Tehát csak elment a hegy Mohamedhez (23-án, azaz a szavazás előtt), és jószándék jeleként aláírtak több megállapodást. De ezek gyakorlatilag a nagyon minimumra szorítkozó dolgok, hiszen még mindig nincsenek beszavazva a NATO-ba. Cserébe nekünk nem kell kidobni 4-5 éven belül a Gripeneket. Ez még semmi. Komolyabb gyümölcsözőbb szerződés még nincs aláírva, pedig a nyilatkozatokban még elhangzott, hogy további hadiipari együttműködésben is gondolkodnak.
És jön a hétfő. Meglesz a szavazás, amivel Magyarország bizonyítja az együttműködési szándékot. (nyilván az eredmény kitalálható)

Utána pedig várni kell, hogy nyilvánosságra kerüljön a +4 gépes csomag. A 14 gép C+/D+-re való upgrade-je. Fegyverzeti bővülés, EW bővülés. Esetleges további beszerzések. Ne feledjük a svéd beszerzések esetén amerikai hozzájárulás is kellhet, mivel részegység szinten együtt dolgoznak.
Szerintem várjuk meg a most aláírt csomagnak a pénzügyi és mennyiségi számait. Mert lehet hogy tudtak olyan konstrukciót összerakni, ami esetén mindenki csak dörzsölheti a tenyerét.

Én előzetesen 3 forgatókönyvet valószínűsítettem:
1. A meglévő 1 századot sokszorozva 2-3 századra bővülünk. Ekkor várhatóan beleragadtunk volna Gripen C+/D+ vonalba akár 2035-ig is.
2. A meglévő 1 századot visszabartelezzük a svédeknek (most lenne is kinek átadniuk) , és helyette kapunk 2 század E/F-et.
3. A mostani megoldás, azaz +4 gép, és viszonylag rövid időn belül típust és szállítót váltunk. Ez abban az esetben működő dolog, ha a nextgen gép már ki van nézve. A jelenlegi 14 gép a hazai és NATO feladatokra már nem elegendő. Túl van feszítve a technika. A magas rendelkezésre állást nem tudják már biztosítani. Tehát elkerülhetetlen az üzembiztonság miatt, hogy megállapodjunk a svédekkel, de hosszú távon váltás várható.
Hogy ez melyik gép lesz? Az attól függ, hogy a "császár" - ha hatalomra kerül - mit kér.
Bármi is lesz most már van időnk sakkozni.
Ne feledjük, hogy a svédek NATO csatlakozásával az a helyzet is előállt, hogyha támadás ér minket, akkor kérhetünk tőlük azonnal extra gépeket minden további nélkül. És nem nagyon tehetik meg, hogy ezt megtagadják tőlünk. Meglátjuk, hogy hány pilótával bővül az állomány, hogy ezt az opciót mennyire tartjuk evidenciában.
Sokunk közte én is nem azért vagyunk dühösek mert csak 4db jön (nekem volt idom fel dolgozni mert mondák h ez lesz ) hanem hogy ezt így beharangozta és legbelül mindenki közte én is reméltem h azért egy +10db gépet behuzunk elsőre aztán új lent eladni megint egy 2eve ismert beszerzést és már rohadt unalmas ez az újra be jelentjük a dolgokat és egyhelyben toporgunk nem
Haladunk amióta a Kristóf a honvédelmi miniszter és igen nem csak rajta áll de kurva sok mindent buktunk miatta már….
Persze békéhez ero kell ahha szép ero mindenből a minimális mennyiség 0tartalek mint hadianyag mind humán erőforrás terén
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
A teljes igazság az, hogy a törökök először patriot-ot akartak, de túl drágának találtak
Ja, erre lett patriot helyett Sz400 (elmúlt két évet nézve azóta nagyon foghatják a fejüket) meg izzadhatnak maguknak 5. gen gépet ami sokkal rosszabb, mint az F35 amelyet alapból akartak.
Két székre akartak ülni, csak a padlón landolt a seggük.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Kim Philby and bel

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 357
113
Ja, erre lett patriot helyett Sz400 (elmúlt két évet nézve azóta nagyon foghatják a fejüket) meg izzadhatnak maguknak 5. gen gépet ami sokkal rosszabb, mint az F35 amelyet alapból akartak.
Két székre akartak ülni, csak a padlón landolt a seggük.
nemtudom nekiálltak 5 gen gépet fejleszteni maguknak neki álltak légvédelmi rendszert fejleszteni amguknak és kb az egész hadiiparukat ez az amcsi borítás indította be a német leo 2 nem harcolhat dolog csak rátett nekik egy lapáttal... szerintem ők nem bánják annyira
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 839
48 564
113
nemtudom nekiálltak 5 gen gépet fejleszteni maguknak neki álltak légvédelmi rendszert fejleszteni amguknak és kb az egész hadiiparukat ez az amcsi borítás indította be a német leo 2 nem harcolhat dolog csak rátett nekik egy lapáttal... szerintem ők nem bánják annyira
A gépük egyèbként minap teljesítette a szűzfelszállását.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
295
1 038
93
Nem de addig biztosítva van a légierő mégha hangya fasznyi méretű is
Ebben csak az a szomorú, hogy ha a már amúgy is évek óta betervezett +4 Gripen mellé csak még hat darabot sikerült volna hozzácsapni a svéd csatlakozás jóváhagyásáért cserébe egy kicsit jóárasítva,már meg is lenne a két századnyi vadászgépünk. Hiába akarnak mást baromi gyorsan, 2035 előtt kb. fizikai képtelenség lecserélni a Gripent. F-35, ha végül mégis amellett döntenénk hamarabb nem jön a várólista miatt, koreai nincs kész, 5. gen verzió majd a harmincas évekre várható(ha egyáltalán lesz), török gép most repült először, az is egy évtized, mire lesz belőle valami, és nagyon kérdéses, hogy milyen lesz a végeredmény, az európai gépek meg még a láthatáron sincsenek. Egyenlőre nagyon úgy néz ki, hogy a nagy büdös semmiért szarakodtunk a svédekkel,aztán ahogy szorult a hurok a kormány nyakán, valamit be kellett dobni a köztudatba sikerpropinak. Annak legalább örülök,hogy a Gripen E/F-be nem ugrottunk bele, de egyszerűen hihetetlen, hogy még egy 24 gépes C/D flottát se voltak képesek összehozni, pedig ennél jobb alkalom, hogy a lehető legköltséghatékonyabb módon legyen két vadász századunk nem hiszem hogy lesz több, és a harmincas évek második feléig egy bőven jó megoldást jelentett volna számunkra.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 995
5 450
113
Ugylatom,en vagyok egyedul megkonnyebulve,a sok csalodott forumtats között.
Legalabb a Gripen E penznyelo ertelmetlen csabdajaba nem masztunk bele.
Nem csak egyedül.Igaz az "előzetes" alapján nem nagy volumenű beszerzés történt.Ha veszünk melléjük normális fegyverzetcsomagot,kapnak esetleg egy "upgredet",beszerzünk nagy hatótávolságú légvédelmi komplexumot akkor előrébb vagyunk.Ha esetleg valami okból "egetően" szükséges lenne gyors bővítés be lehet szerezni még egy század "C"-t hacsak addig le nem passzolják őket az Ukránoknak.Amíg meg kifut az üzemidejük addigra pl elérhető lessz a KF21 belső fegyverteres verziója is.És Dél-Koreával jók a gazdasági-politikai kapcsolataink.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 769
5 437
113
Sokunk közte én is nem azért vagyunk dühösek mert csak 4db jön (nekem volt idom fel dolgozni mert mondák h ez lesz ) hanem hogy ezt így beharangozta és legbelül mindenki közte én is reméltem h azért egy +10db gépet behuzunk elsőre aztán új lent eladni megint egy 2eve ismert beszerzést és már rohadt unalmas ez az újra be jelentjük a dolgokat és egyhelyben toporgunk nem
Haladunk amióta a Kristóf a honvédelmi miniszter és igen nem csak rajta áll de kurva sok mindent buktunk miatta már….
Persze békéhez ero kell ahha szép ero mindenből a minimális mennyiség 0tartalek mint hadianyag mind humán erőforrás terén
Szívemből szóltál. Alkalmatlan, sőtt, rossz honvédelmi miniszter.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
így is benne leszünk addig, el lett mondva párszor hogy sokáig velünk maradnak a grifek
Bocs ezt a részt rosszul írtam. Javítanám.
Tehát beleragadunk jóval 2035 utánig (!) is. Ha van 28 vagy még inkább 42db viszonylag korszerű gép a tulajdonodban, és a segged kilóg a nadrágból, akkor azt addig üzemelteted, amíg csapágyasra nem hajtod. Most nem lesz annyi.
az is el lett mondva párszor hogy 4.gen helyett nem lesz másik 4.gen.
Az a konfiguráció, amit felvázoltam, hogy visszaadjuk a mostani gépeinket, azért nem ugyan az.
Korábban mást is ledorongoltam emiatt, hogy azt gondolja, hogy csak úgy visszavenné. Akkor még úgy nézett ki, hogy ebben az esetben ott maradna a svédek nyakán. Mi egy homogén 2 százados E/F Gripen flottával azért nem jártunk volna olyan rosszul akár 2040-ig is.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 769
5 437
113
de egyszerűen hihetetlen, hogy még egy 24 gépes C/D flottát se voltak képesek összehozni, pedig ennél jobb alkalom, hogy a lehető legköltséghatékonyabb módon legyen két vadász századunk nem hiszem hogy lesz több, és a harmincas évek második feléig egy bőven jó megoldást jelentett volna számunkra.
Aggasztó, hogy ezt nem értik, vagy nem veszik tudomásul a döntéshozók.
Ezek a kutatás-fejlesztés projektek meg egyszerű légvárak. Konkrét produktum, infrastrukturális beruházások nélkül csak üres frázis, amire nem is fog senki sem emlékezni, ha egy év múlva megszűntetik.
És nekünk most kell a vas, mert még mindig alig van mivel és mit kilőni.
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 995
5 450
113
Bocs ezt a részt rosszul írtam. Javítanám.
Tehát beleragadunk jóval 2035 utánig (!) is. Ha van 28 vagy még inkább 42db viszonylag korszerű gép a tulajdonodban, és a segged kilóg a nadrágból, akkor azt addig üzemelteted, amíg csapágyasra nem hajtod. Most nem lesz annyi.

Az a konfiguráció, amit felvázoltam, hogy visszaadjuk a mostani gépeinket, azért nem ugyan az.
Korábban mást is ledorongoltam emiatt, hogy azt gondolja, hogy csak úgy visszavenné. Akkor még úgy nézett ki, hogy ebben az esetben ott maradna a svédek nyakán. Mi egy homogén 2 százados E/F Gripen flottával azért nem jártunk volna olyan rosszul akár 2040-ig is.
Még ha "beszámolták" volna a gépeinket akkor is közel annyi lett volna mintha nullárol indulna a beszerzés.A mi gépein upgrade nélkül 8-10 millió dollárnál nagyon többet nem érnek(kiváncsi lennék mennyit fizetünk a plussz 4 gépért).Ha már 2 századot akarnánk jóval "költséghatékonyabb" lenne 2 századra bővíteni a flottát és gripen c+-ra "felhúzni" a.Képességek terén nem nagyon maradna el a gripen-e től.Kivéve teherbírás-hatósugár de ez nekünk nem feltétlenül "létszükséglet".Egy gripen c+ meg fele max kérharmada költség gripen e-nek de javítson ki nyugodtan bárki ha tévedek.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 995
5 450
113
Aggasztó, hogy ezt nem értik, vagy nem veszik tudomásul a döntéshozók.
Ezek a kutatás-fejlesztés projektek meg egyszerű légvárak. Konkrét produktum, infrastrukturális beruházások nélkül csak üres frázis, amire nem is fog senki sem emlékezni, ha egy év múlva megszűntetik.
És nekünk most kell a vas, mert még mindig alig van mivel és mit kilőni.
Ami még nagy probléma a jelenlegi kevés vashoz is alig van fegyverzet.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
295
1 038
93
Mire jelentett volna bőven jó megoldást? Mi alapján jött ki neked pont 24 db gépre?
Mármint? Elég sok légierőnél 12 gép egy század, ha mi sem ragaszkodunk a 14 gépes felálláshoz akkor 24 gépből kijön a két század. Amúgy az Ms. 20 korszerűsítésen átesett, Meteorral, Iris-T-vel és modern AG fegyverzettel ellátott Gripen C/D még bőven top kategóriás lesz a térségünkben a következő egy évtizedben, szóval miért is ne lenne jó ebből két századnyi nekünk '35-ig?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Orbán nyilvánvalóan nem volt kitörő hangulatban az aláírások alatt.
Én továbbra is azt gondolom, hogy Orbán leszarja a katonai részét a svédekkel való együttműködésnek.
A svédekhez per pillanat jó képet vág, és megpróbálta politikailag megleckéztetni őket.
Ez szerintem azzal, hogy a PM idejött, összejött.
Orbán haragtartó ember. Nem akar olyanokkal együttműködni akik korábban hátba verték.
A minimumot lehozza, hogy ne keljen lehúzni az egész Gripen flottát, de ezekből a lépésekből tökéletesen látszik, hogy egyik fél sem bízik a másikban.
Valahol érthető is a magyar fél hozzáállása azután, amit a finnek csináltak.