Most akkor én hülyültem meg? Mert pont arról szól az órakeret, hogy egyszer 12 órát dolgozol és később lecsúsztatva kiadják szabiként. Durva túlmunka van túlórapénz nélkül így. Lehet, hogy az össz munkaóraszám azonos 1 évben belül, de kurvára nem mindegy, hogy napi 8 vagy napi 12 órát dolgozol...
Igen, a munkaidő keret nagy vonalakban erről szól. Szerződhettél és továbbra is szerződhetsz rendes munkaidő beosztásra, tehát a munkának van fixen eleje, még vége, közben herevere vagy dolgozol belátásod szerint, aztán amikor szól a síp kiesik a toll/csákány a kezedből és hazamész. Ilyet eleve nem teljesen a munkaadó választása szerint lehet választani, hanem ott ha erre objektíve és igazolhatóan szükség van.
Ez egy lehetőség, ha olyan munkát végzel, mert pl. belátható hogy mezőgazdasági idénymunkás, turizmusban dolgozónak, fesztiválon sört csapolónak, jumbo jeten a stewardessnek olyan munkája van, ahol az év egy részében meg kell szakadni, a másikban meg habzsi dőzsi van. Erre van kitalálva, kvázi rugalmasság a munka törvénykönyvében. Eddig is ezek voltak a szabályai, amelyek kicsit eltértek a rendes munkaidős (alias 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás) munkaviszonytól, ami az emberek 90%-nak van.
Munkaidő keretben a (rendes) munkaidőn túl (amely a munkaidő keretben lehetett akár 12 órás is) túlóra kiegészítés járt, most is jár, és
alapesetben a munkaidő keret mértéke is max. 4 hónap lehetett, amit előre kellett egy héttel közölni, beosztani.
A túlóra maximális mértéke azonban itt is törvényben van maximalizálva, hogy a munkáltatód mennyi X túlórát rendelhetett el (azaz erre nem köteles, csak joga van hozzá) a rendes munkaidődön felül, ahogyan egyébként a 8/8/8 rendes munkaidő beosztás esetében is elrendelhet. Ez megint csak szűk esetekben tovább volt növelhető munkaiidő keret esetében.
Az sem működik, hogy jujj akkor majd hazaküldenek, és nem kapsz bért, mert hazaküldeneke, mert a munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége is van, ha te teljes munkaidőre szerződsz, teljes fizetés (alapbér) jár az adott hónapra.
Az meg már végképp a kivétel kivétele volt, hogy
akár 250 óra túlórában is meg lehetett állapodni, de csak akkor, ha erről kollektív szerződést kötöttek, ez esetben lehetett a munkaidő keret 1 éves is. Ilyen kollektív szerződést viszont csak az erre felkent szent szakszervezet (ebből viszonylag kevés van Magyarországon, főleg ipari, kereskedelmi) köthet a munkáltatóval, az is csak akkor, ha (emlékeim szerint) a munkavállalók min 10%-a az adott munkaadónál szakszervezeti tag.
Most ha jól értem annyi a diffi (a konkrét módosítást még nem láttam, nincs még kihirdetve), hogy aki akar, egyénileg is vállalhat + 150 óra túlmunkát (értsd: nem kötelezi erre semmi és senki, vállalhat ennél kevesebbet is), nem kell hozzá a szakszervezetnek rábólintania
ha ilyet egyáltalán elrendelnek. És lehet 3 éves is a munkaidő keret is, mert tudod, Szorgos Józsi, a mezőgazdasági munkás a Hangya MGTSZ-nél, náluk van szakszervezet, aki rábólintott a 250 óra túlórára, Józsinak sok a szabad ideje és szeretne egy 3as BMW-t is behoznim bevállalt hát még 150-et, hadd szóljon, télen majd kipiheni magát Dubaiban, úgysincs meló. Az ő esetében az egy év is kevés lehet, tavaly elfagyott a termés, 10 perc alatt felégették ami maradt és hazamentek, idén jól termett, szarásig volt a meggy és 12 órában kellett szedni, hogy ne rohadjon el, jövőre meg még több meló lesz mert bevetettek még egy földet. Na bumm.
Viszont most Szorgos Józsi most nem feketén fog fusizni, ha esetleg a szakszervezeti díszfaszok meg olyan tudod
demokraták, és pártérdekből eldöntötték helyette, hogy márpedig ezt neki túlórázni lehet, mert az rabszolgaság lenne. Józsi leszarja a pártot, ő dellát szeretne, és úgy kerüli meg a szakszervezet meg Lusta Pistát, aki folyton nyávog a túlóra miatt, ahogyan neki tetszik.