Nagyon nem értek egyet. Kis hazánkban pl a Német baromi fontos. Kínaival meg kb cáfolod magad.
Azt mondtam, hogy a tanuláshoz mi a releváns.
Semmi releváns szakirodalom nincs németül, minden komoly folyóirat angol nyelvű (IT, fizika, orvostudomány). A német csak akkor számít, ha német cégnél akarsz dolgozni, de a kutatást a munkádhoz 99%, hogy angolul fogod végezni (kivéve ha valami nagyon németspecifikus humán/szolgáltatási dolgot csinálsz). Német egyetemeken tudsz angol nyelven tanulni. Másfelől tény, hogy kb 1 év késéssel a fontosabb szakmai könyvek németül is elérhetőek, és német nyelvű szemle van számos témában, releváns relatíve friss anyaggal. Amikor Németországban jártam legutóbb, bár kicsit tudok németül, de angolul teljesen jól elboldogultam. Felesleges a németet ezért tanulni.
Kínaival miért cáfolom magam? Egyre több online kurzus érhető el kínai nyelven, angol mellett a szabadon elérhető anyagok számában már a kínai a második, megelőzve a spanyolt! A kínaiak részéről ez egy hatalmas PR project, hogy a MOOC platformokon minél nagyobb számban legyenek kínai nyelvű anyagok, a kínai kultúra létjogosultságát prezentálva a globális oktatási és kutatási piacon. Emellett fontos nekik, hogy fontos és releváns cikkek kínai nyelven (is) megjelenjenek. Ez lassabban fog beérni, de nem fognak ebből jottányit sem ereszteni, ahogy tovább nő gazdasági és politikai súlyuk, úgy lesz még fontosabb ennek a PR műveletnek a folytatása, erősítése. Egyelőre ott is el lehet lenni az angollal, é még vagy 10 évig biztos így lesz. Amikor kollégák kint voltak, akkor csak angol tudással jól elboldogultak. Egyelőre az angol sokkal jobb választás, de ez változni fog, a Kínai 10 éven belül jobb választás lesz a németnél (addigra a német nyelv relevanciája tovább fog csökkenni).
A publikált tudományos cikkek arányában a jelentős globális játékosok közül egyedül Kínában nem nőtt az angol nyelv aránya a helyi nyelv kárára:
https://www.researchtrends.com/issu...-language-of-future-scientific-communication/ , és ott alig több az angol nyelven publikált cikkek száma a kínainál, míg mindenütt másutt az angol dominanciája erősebb.
Nincs semmi bajom azzal, ha valakit érdekelnek az idegen nyelvek, érdemes megtanulni őket, a kultúrájukról is jobb képet kapni így más népeknek, szélesítik a látókört, de ha valaki valamilyen tudományt akar tanulni, csak az angol a fontos, minden egyéb arra jó, hogy legyen egy jópontod ha oda mész dolgozni, onnan származókkal kell együtt dolgozni.