Hiába. A pénz beszél (Botkából).
Az MSZP bevételei a 2010-es nagy zuhanás után 2014-ben tovább csökkentek. Az állami támogatás a 2010-14-es évi 521 millióról a 2014-18-as ciklusban évi 427 millióra csökkentek. 2010-2013 közt átlag évi 40 milliót kaptak jogi személyektől, főleg MSZP-s önkormányzatoktól, ami 2014-től teljesen kiesett. A 2010-14 közt átlag 150 millió magánszemélyektől származó adomány (főleg a párt országgyűlési, önkormányzati és EP képviselőinek, vezetőinek befizetései) is 2015-ben 107, 2016-ban 113 millióra csökkentek, hiszen összességében is csökkent az országgyűlési képviselői létszám és még kevesebb lett az MSZP-sek által megszerzett helyek száma.
Egy párt általában cikluson belül kevesebbet költ, mint amennyi támogatást kap és a felhalmozott pénzt kampányban költi el. Ehhez képest az MSZP nem hogy pénzt nem tudott felhalmozni, hanem a 2010-es és 2014-es kampányok adósságából a 2014-es parlamenti választás után 2 milliárdot görgetett maga előtt és volt olyan hír hogy egy időre zárolták a számláit:
http://www.origo.hu/itthon/20140422-ketmilliardos-adossaga-van-az-mszp-nek.html
Ebből 2016 augusztusára nyilatkozataik szerint 500 milliót ledolgoztak, de ez csak a hitelre igaz. Viszont a 1,5 milliárd hitel mellett ekkor még 300 millió lejárt szállítói tartozásuk is volt, amit a 2010-es és 2014-es kampányok óta nem fizettek ki:
http://nol.hu/belfold/le-van-egve-az-mszp-1626929
Pedig időközben az MSZP eladta a Népszabadságot is.
2017. januárjára eladták a Jókai utcai székházat (állítólag 800 millióért), de a székház eladás, a Népszava eladása és a Pécs, Tüzér utcai (pécsi és baranyai szervezetnek otthont adó) iroda eladása után is még mindig maradt 1,2 milliárd Ft adósságuk:
https://mno.hu/belfold/a-szocialista-part-fuldoklik-az-adossagban-1381265
Ebből 730 millióra rúgtak a (részben 2013, 2014 óta lejárt) hitelek és további 425 millió lejárt szállítói tartozásuk is volt, szintén még 2014-es ki nem fizetett tételekkel fűszerezve. Köztük pár százezres, vagy pár milliós számlákat sem tudtak kifizetni. Telefon, internet, közvélemény kutatás, üzemorvos, ügyvéd, könyvelő, értékbecslő, temető, de természetesen a plakátok költségét és tanácsadói díjakat sem fizettek. Tucatnyi per volt folyamatban az MSZP ellen.
Megjelent a párt 2016-os beszámolója is, amiből a székház, a pécsi irodaház és a Népszava eladásának, illetve a kapcsolódó hitel törlesztéseknek a bevételeken és kiadásokon átfutó hatásán túl az látszik, hogy 312 milliós veszteséggel gazdálkodtak. Pedig ciklus közben, nem kampányévben jellemzően nyereségesek szoktak lenni a pártok:
http://mszp.hu/dokumentumok
Az MSZP székhelye 2016. március óta - a Jókai utcából való kiköltözés okán - a 1073 Budapest, Erzsébet körút 40-42. fsz I-1. alatt van. Konkrétan ebben a megnyerő, stílusos, rácsos pusztulatban:
Amikor a Jókai utcát elhagyták állítólag 40 fős volt az ott dolgozó apparátus, de a hivatalos foglalkoztatási adatok szerint az MSZP 2015-ben már csak 25, 2016-ban 20, 2017-ben pedig 17 főnek adott munkát.
Szóval pénzügyileg a szakadék szélén állnak, a vagyonukat jórészt felélték, a lejárt adósságuk kifizetése elég reménytelennek tűnik és jön a kampány, amire nincs megtakarított pénzük. Márpedig a kampány belekerül nagyon alsó hangon 1-2 milliárdba. 2014-ben Bajnaiék és Gyurcsányék hozománya részben a kampányra költhető pénz volt. Bajnai kívülről kapta a zsetont, Gyurcsány meg privatizáció során szerezte vagyonából tudott költeni. Azonban most ilyen hozománnyal senki nem áll elő.
Botka tehát nekiállt összekalapozni pár milliárdot. Először Botka királycsinálója, Lengyel László kért "politikai és anyagi támogatást" az "Európa-párti demokratikus ellenzéknek". Magyarul pénzt kunyerált. Majd Botka jelölté választása utáni első külföldi útja is az EU vezetőkhöz vitt.
Ezért volt kénytelen Botka kerítésbontogatós kijelentést tenni, annak ellenére, hogy tudja: ez népszerűtlen. Az EU vezetők elvárnak valamit a pénzükért. Ja hogy ez úgy néz ki, mintha kilóra eladná a hazáját? Ennek már hagyománya van az MSZP-ben. Gyurcsány is úgy lett miniszterelnök 2004-ben, hogy a szó szoros értelmében megvett két megyei szervezetet, majd azokra támaszkodva SZDSZ-es segítséggel megpuccsolta Medgyessyt. Akkor is eladó volt az MSZP, pedig akkor nem voltak ilyen durva anyagi, szervezeti és egyéb problémáik és ők voltak hatalmon.
Megjegyzem Gyurcsány most is arra játszik, hogy a várható vereségbe belebukik majd Botka és Molnár. Ezért próbálja minden megnyilatkozásával előre a lehető legnagyobb mértékben Botkára tolni a felelősséget. MSZP-nek előreláthatólag Botka, valamint az ígérethalmaz és őskommunista demagógia, amit nyomat, sem hoz majd megváltást. Ezzel elhasználják az utolsó valamire való népszerűségű politikusukat is és végleg kifogynak a csodafegyverekből. Gyurcsány pedig a saját pártjában bármilyen vereséget túlél, amíg az legalább a parlamenti küszöböt átviszi. Tehát ha Botka bukik akkor Gyurcsány újra bejelentkezhet majd az MSZP-nél, hogy ő tud 5-6-7 %-nyi támogatót hozni a házasságba és persze pénzt, amire égető szükség van, továbbá megszűnne az MSZP legerősebb ellenfele leni a balliberális oldalon. Ezekkel biztosíthatja az újabb vesztett választás után vélhetően majd igen rossz bőrben lévő MSZP túlélését. Természetesen cserébe újra neki kell lennie a vezetőnek balliberális oldalon. A pénze megvan hozzá.
Botka meg persze Gyurcsány és a kis ballib pártok parlamentből való kiszorítására játszik, hogy az MSZP ballib oldalon való egyedül maradásával biztosítsa annak túlélését és persze személyes túlélését is az MSZP-n belül. Utóbbi érdekében a lehető legnagyobb hatalmat kérte és kapta meg a kampányra hivatkozva, kihasználva hogy nincs másik jelölt, tehát bármilyen feltételt szabhatott. Ezzel a hatalommal talán nem váltják majd le a vereség után, mert kampány közben a saját embereit erősíti és a potenciális ellenfeleit szorítja ki még időben, mielőtt azok számonkérhetnék majd rajta a választási eredményt.