[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Persze, hogy az, és nyilván nem a legnagyobb probléma.
Az, hogy miért ebből éri meg és miért nem állattartásból, vagy zöldség/gyümölcs termesztésből, ez egy jelentősebb kérdés. Vagy, hogy miért olyan torz ezeknek a piaca és ipara. Miért nincs megfelelő feldolgozás pl.: csak állati vonalnál: miért viszi ki a török felvásárló az élő marhát, vagy az olasz az élő bárányt, miért nincs már bárány, nyúl, galamb egyéb kisállat feldolgozó ipar. Ezekből (termelésből, feldolgozásból) is összejött volna pár ezer munkahely, amiért most annyira tapsikolnak és legalább nem az n+1. autóipari multi járulna hozzá a gazdasághoz. Pláne ha azt nézzük, hogy csak a 44 milliárdból mennyi fejlesztést lehetett volna finanszírozni Debrecen környékén. Egyszer jó lenne ha valamelyik kormány ténylegesen komolyan venné a mezőgazdaságot és az arra épülő szolgáltató/feldolgozó és egyéb gazdaági szegmenseket, mert sokkal nagyobb lehetőség van benne, mint amit jelenleg az össz. hazai termeléshez hozzáad.
A szó amit keresel: innováció. Na erre vagyunk képtelenek. Ha a mezőgazdaság fejlődését nézzük és magunkat mezőgazdasági országnak tartjuk, nekünk kéne élen járni minden új technológiában(IT, automatizálás, GMO stb..), ehelyett mindenben hátul kullogunk. Ahhoz, hogy ne így legyen, gyökeres változások kellenének, amik nyilván kényelmetlenek lennének, sok érdeket meg kéne bontani, az meg macerás. Egyszerűbb kész gyárakat idehozatni, a parasztot beállítani a gyártósor mellé oszt kész.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Milyen középkor? Még gyerek voltam a múlt évszázad kb 3/4-én, amikor apám még vetésforgózott úgy, ahogy azt az öregek megmondták. Nem tudom hány évente (én ehhez totál hülye maradtam), de here volt vetve. Nahát, hogy útáltam én a kaszálást!
A kozepkori vetesforgonak resze volt a legeltetes nem csak a kaszalonak hagyas pihentetes./a here jol nitroz./ a legeltetes lenyege a talaj dagonyasitasa ezzel a foldbeelo parazitak szama lecsokken. Emellett a betaposott tragya nem csak tapanyagot jelentett a novenyeknek hanem bakteriumokkal is keezelte./manapsag mar nagy divat ezt permetezessel potolni./
Azok a vetesforgok amiket mostanaba alkalmaznak hogy szenat termelnek haszons a foldnek pihen es toltodik. De hianyzik a legeltetes. /nagyon keves helyen legeltetnek marmar/
 
  • Tetszik
Reactions: balkáni

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
A szó amit keresel: innováció. Na erre vagyunk képtelenek. Ha a mezőgazdaság fejlődését nézzük és magunkat mezőgazdasági országnak tartjuk, nekünk kéne élen járni minden új technológiában(IT, automatizálás, GMO stb..), ehelyett mindenben hátul kullogunk. Ahhoz, hogy ne így legyen, gyökeres változások kellenének, amik nyilván kényelmetlenek lennének, sok érdeket meg kéne bontani, az meg macerás. Egyszerűbb kész gyárakat idehozatni, a parasztot beállítani a gyártósor mellé oszt kész.
Innovacio helyett pont a visszateres a gyokerekhez a fontos. Nekunk nem a termeshozam novelesen kellene erolkodni hanem a. Minoseg novelesen. Minel magasabb beltartalmi erteket eloallitani. /azt meg az innovativ mutragyakkal nem lehet elerni./ amint fentebb is irtam a bakterium kezeles terjed itthon de az lenne a legjobb ha erre nem koltve lenne hanem a regi modszer szerint hasznot hozna ha ezt allat vegezne.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Gmo na ttol mentsen meg az isten minket... Elen jarunk a hagyomanyos nemesitesbe. Tobb szazezer bejehyzett vetomag tipusunk van tobb mint amire valaha is sziksegink lenne... Es folyamatos az utanpotlas evrol evre szaz es szaz uj fajta termenycsaladonkent
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Meg valami a vetesfprgohoz. A szervestragya nem ugyan azt a hatast hozza ugyanis az nyar vege fele osszel kerul ki egy bummal a foldekre. Mig legeltetesnel egesz evbe kapja folyamatosan.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Valaki termeszt 100 ha buzat amit a disznok esznek fel. Mas termel 10 ha n buzat amit az eemberek esznek meg.

Vegeredmenybe aki 10 ha n termel minoseget nagyobb nyereseggel fogja zarni az evet konyv szerint is mint az aki 100 ha n takarmanyt termel. Es ez csak a buza...

Megjegyzem a palinka ellen nem agal senki. /ne ertsetek ferre szeretem en is mimden evbe fozok is./ de pazarlas az az igazsag. 12 kg rozsbol annyi "rozypalinka " lefozheto mint 50 kg meggybol...

Nem azt mondom hogy nem szabad palinkat fozni csak jelezni kivanom annak nem szamolnak uttanna azt erdekes mod nem sajnaljak... /megegyszer leirom jo hogy van palinka tenyleg kuriozum valodi jelkep a jolet es boseg jelkepe./
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

balkáni

Well-Known Member
2016. szeptember 26.
572
780
93
Innovacio helyett pont a visszateres a gyokerekhez a fontos. Nekunk nem a termeshozam novelesen kellene erolkodni hanem a. Minoseg novelesen. Minel magasabb beltartalmi erteket eloallitani. /azt meg az innovativ mutragyakkal nem lehet elerni./ amint fentebb is irtam a bakterium kezeles terjed itthon de az lenne a legjobb ha erre nem koltve lenne hanem a regi modszer szerint hasznot hozna ha ezt allat vegezne.
No igen, de hogy visszatérjünk a gyökerekhez, ki kellene pusztítani a zabálók/szarók/szemetelők, vagy 4/5-ét esetleg 9/10-ét. Ránk vonatkozva, helyes politikával még csak el is lehetne hozni a kánaánt 1-2 évszázad alatt. No de a többiek körülöttünk? Meg ők körülöttük? Ez egy túlnépesedési undorító mókuskerék!
Egyébként az egyetlen mentség valóban az ősi természeti népek kulturájához való visszatérés lenne. Erre viszont az esély =0. Verem bele az egyistenű hiteket kitaláló csalókba! Most majd szépen fölzabáljuk egymást! Remélem mihamarabb
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Innovacio helyett pont a visszateres a gyokerekhez a fontos. Nekunk nem a termeshozam novelesen kellene erolkodni hanem a. Minoseg novelesen. Minel magasabb beltartalmi erteket eloallitani. /azt meg az innovativ mutragyakkal nem lehet elerni./ amint fentebb is irtam a bakterium kezeles terjed itthon de az lenne a legjobb ha erre nem koltve lenne hanem a regi modszer szerint hasznot hozna ha ezt allat vegezne.
A minőség növelése is innováció.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Hidd el magyarorszagon se a tulnepesedes nem jelent gondot se az hogy ne tudnank megtermelni magunknak a kello memmyisegu elelmiszert...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Egyebkent a moslekolas tiltasa is egy hatalmas karokozo. Szinte mimdenre karosan hat. Inkabb abba szamolna bele valaki hogy mennyi takarmany megy pocsekba. Mennyi gabonat valtana ki. Milyen hatassal lenne a termeszetre. Es menyit hagyna a gazdak zsebebe.
Erdekes moslek temaba nem jar a zoldek szajja az ujrahasznositason. /nem a dara moslekra gondoltam hanem az etelmaradek moslekra./ egyepkent a dara moslek emeszthetosege miatt is iszonyat gazdasagos taplalasi mod./
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 883
65 664
113
Valaki termeszt 100 ha buzat amit a disznok esznek fel. Mas termel 10 ha n buzat amit az eemberek esznek meg.

Vegeredmenybe aki 10 ha n termel minoseget nagyobb nyereseggel fogja zarni az evet konyv szerint is mint az aki 100 ha n takarmanyt termel. Es ez csak a buza...

Megjegyzem a palinka ellen nem agal senki. /ne ertsetek ferre szeretem en is mimden evbe fozok is./ de pazarlas az az igazsag. 12 kg rozsbol annyi "rozypalinka " lefozheto mint 50 kg meggybol...

Nem azt mondom hogy nem szabad palinkat fozni csak jelezni kivanom annak nem szamolnak uttanna azt erdekes mod nem sajnaljak... /megegyszer leirom jo hogy van palinka tenyleg kuriozum valodi jelkep a jolet es boseg jelkepe./
Na azt a rozspalinkat idd meg te, nekem még jó lesz a meggypalinka. Meggyet amúgy is kar pálinkának elpazarolni mikor bort is lehet belőle csinalni. Csak leszedni sziszifuszi munka. 10x-es különbség még nincs a takarmány és az étkezési búza közt, csak 10%. De amire te gondolsz szerintem azok a speciális fajtak mint a kekbuza meg társai amik egy vékony réteg igényeit elégítik ki. Disznoval meg árpát etetunk, a búza a csirkeke. Ami öt hat hét alatt fel van hizlalva persze ma már nem buzatol, hanem koncentrátumoktol, premixektol, mert csak búzától egy nyár alatt se nő fel. Viszont ugye van az hogy nem mindig tudsz minoseget termelni mert olyan az idő. Persze Afrikában meg még sok országban annak is örülnének.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 883
65 664
113
Egyebkent a moslekolas tiltasa is egy hatalmas karokozo. Szinte mimdenre karosan hat. Inkabb abba szamolna bele valaki hogy mennyi takarmany megy pocsekba. Mennyi gabonat valtana ki. Milyen hatassal lenne a termeszetre. Es menyit hagyna a gazdak zsebebe.
Erdekes moslek temaba nem jar a zoldek szajja az ujrahasznositason. /nem a dara moslekra gondoltam hanem az etelmaradek moslekra./ egyepkent a dara moslek emeszthetosege miatt is iszonyat gazdasagos taplalasi mod./
Moslekkal csak nem etetheted, fel is fordul tőle ha nem vegyesen adod. Moslekkal táp nelkul egy év közel míg egy disznó felno, tappal négy hónap mamár. Ezt egy ebből elő nem fogja lecserélni, nagy telepeken soha nem lesz moslek csak otthon háztájiban. Amúgy szinte minden étteremből elhordjak a moslekot vidéken a még egy két disznót tartó veteránok. Mi is pl.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
A vilag nagy reszen gabona parlatot isznak. :) a rozspalinka pont magyar eredetu. /a gabona parlatoknak /palinkaknak nagy hagyomanya volt magyarorszagon /hadjaratok ideje alatt tilos volt fozni./ ahogy a bor parlatoknak is volt hagyomanya itthon.

Persze moslekot nem tisztan adod.

Inkabb trikitale mint arpa a disznonak../kukorica a legjobb/. Hizotap az mas nallam csak malac korba kapna a csibek is csak az elso 2 hetbe kapnak granulatumot a nyulak is csak ket hetig antibiotikumos tapot... Uttanna semmit. Ha tapost akarnak enni megvennem a boltba olcsobban jonne ki es nem kellene a vagassal torodni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 256
33 824
113
Arpabol is csinaltam kiserletkepp kukoricabol is. De a rozs veri azokat pedig a bolti jony nal jack nel es hasonloknal azok is jobbak lettek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 394
55 179
113
Én úgy tudom, hogy az EU-ban durva élelmiszer túltermelés van.
Szóval én nem félek az energia növényektől. A GMO meg ilyen körülmények között a rohadtúl fölösleges kategória.
A jövő meg úgy is a hidroponikus növény termesztésé, ahhoz meg se GMO se termőföld nem kell. Akár Budapest közepén, egy pláza tetején is meg lehet csinálni...
cdc_south_aquaponics_raft_tank_1_2010-07-17.jpg


Strawberries4.preview.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: minszk2 and arcas
Status
Not open for further replies.