• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Szerinted...Most már csak azt kéne leírnod, hány maverick árába kerül 1db Mi-24 nagyjavítása...ill, hogy Te tényleg komolyan gondolod-e , hogy a meglévő 14 vadászgéppel még földi célokra is lenne időd egy konfliktusban....

Ki ellen? Milyen forgatókönyvel számolva?

Én pazarlónak tartanám a harci helis fegyvernem további fenntartását. Ugyanabból a pénzből sokkal nagyobb csapásmérő képesség valósítható meg vadászgéppel. A lefedhető terület szempontjából, reakcióidejük, túlélőképesség, célazonosítási képessége és önvédelmi képességeket nézve a Gripenek hülyére pofozzák a kőkorszaki Mi-24 gépeinket...

Minek költenél egy fegyvernemnre annyi pénz a vegetálásra, amiből olyan csapásmérő képesség valósítható meg, hogy az ukránokat leszámítva a környező országok nehézfegyverzetét gyakorlatialg zárójelbe teszi?

Szomorú, hogy lezárult egy korszak, ami a VSZ öröksége? Lehet. Telik harci helikre és van értelme a hazai viszonyok és a biztonságpolitikai tényezőket figyelembe véve? Szerintem nincs. Csak a nagyon gazdag országoknak telik első osztályú harci gépekre és normális harci helire. Mi nem vagyunk azok.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Hát ...... erre büszke lehetsz. Annyira fogalmad sincs semmiről (pedig azt hiszed , hogy igen...), főleg nem a szolnoki helikopteresek lelki világáról.
Miért, vadászgépeknek van értelme? Szted évi 30 milliárdból mire telne ?
Szted: van most x sturm a raktárakban ingyen. De vegyél y db agm-65-öt , hogy a sturm helyett azok rohadjanak a raktárban, mivel nincs pénzed arra, hogy a Mihukat üzemeltesd... Ja, meg nincs a gripenhez nir, de vegyél azt is , igaz sz-5,8 van , dehát ugye nincs mivel kilőni.....Akkor miért nem integrálják az sz-8-at a gripenhez, ja nem tudja a link 16-ot.....
Tod, van a lockon, az internet, repnap, meg van a valóság.....
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 627
5 351
113
"x sturm a raktárakban ingyen" - azok a sturm-ok jelenleg csak dísznek jók, ha jól tudom, már lejárt az üzemidejük azoknak is
 
M

molnibalage

Guest
Az évi 30 milliárd az mire vonatkozik?

Egyébként meg ki mondta, hogy AGM-65 kell? Most megint csak a trollkodást gyakorlod? Mert én egy kurva szóval nem mondtam, hogy AGM-65 kell. Ha olvastad volna az F-35-ről szóló írást, akkor nem írtál volna ekkora baromságot...

A Lockonnal meg nem játszom...

No offense, de kevés irritálóbb tag jár ide nálad...
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Nyugalom uraim, maradjunk meg a normális hangnemnél. Aki nem bír magával, azt úgy is kirakom, ne csináljátok nekem a munkát feleslegesen :)
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Mi a trollkodás? Te írtad hogy a gripen jobb. A gripenhez jelenleg milyen földi célok elleni fegyver van a mavericken meg a mauseren kívül? Sőt azon kívül milyen páncélozott célok elleni irányított fegyver van hozzá rendszeresítve? Asszem semmi. Bombák? Ok 4 irányított bomba max. Még ha vmi földi egység be is világítja a célokat, akkor is oldási magasságba kell emelkedni...vagy ott repülni...A mavericket sem tudja 50 méterről indítani az fix:). Emelked, célt keres, azonosít ...Pont olyan magasságban, amire az összes légvédelmi rendszer készül a hatvanas évek óta. Még ha lenne akkor sem tudná kihasználni a domborzat előnyeit, mondjuk éppen az Alföldön. Mihut láttam már a Tisza medrében repülni, gripent még nem.
Na de ha még is a cél közelébe érne és minden rakétával kiszed egy tankot, a Mihunak akkor is van még plusz 80 sz-8-a,meg a géppuska. Ok a gripennek is van gépágyúja , de tuti megérné gyalogosokra lövöldözni a maroknyi vadászgéppel....
Nem vonom kétségbe a jas39 képességeit, mint fegyverrendszer( vagy akár alibi egy légierőnek....:).
De ha kivonjuk a rendszerből az amramot akkor mi is marad? Bármelyik 29-es körberepülné...
Tényleg ki tud ütni egy hidat, de mekkora is a legnagyobb bomba amit ledobhat? Akkor maradnak a gyaloghidak? És ezeket a képességeit ne a Mihuval hasonlítsd össze, hanem mondjuk az F-16-éival.
Kb úgy, hogy 2 x tömegű bombával, póttartályokkal, Litening v. akármi konténerrel, egy db (felesleges) zavarókonténerrel, 2-2 kis és bvr légiharc rakétával MILYEN MESSZIRE tud elrepülni. Ja, sehogy mivel ennyi cuccot nem lehet rá feltenni.
Kb egyik komoly haderő se vonta ki a harci helikoptereit.(meg ugyan már,melyik komoly haderő rendszeresítette a gripent a svéden kívül) Persze nem hasonlítanám akár a legmodernebb Mi-35 képességeit az Apacheéhoz, de mivel is kezdődött a sivatagi vihar???

Tök jó volt a repnap, tök jó volt a gripenek bemutatója, de ebből nem következik, hogy a mihut ki kell dobni. Persze hónapokkal ezelőtt én is azt írtam, hát legyen, de pótolják a kieső képességeket vmivel. Január 1 óta hány mavericket rendeltek, fölmondták e a kazettás bombák, aknák tiltásáról szóló egyezményt, rendeltek-e új gripeneket, tankokat , ágyúkat?
NEM. Akkor?
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Urak!
Igenis sok olyan feladat van, amire egy harcászati repülőgép nem képes.
Csak néhány példa:
- szállító helikopter oltalmazása
- vizuális felderítés (bizony igenis van, amikor "le kell menni")
- kisebb hatású fegyverzet alkalmazása (géppuska, gránátvető)
- földi járművek oltalmazása (nem CAS!!!)
ilyen későn csak ennyi jutott eszembe.
Ráadásul a harci helikopterek a harcászati repülőgépekhez képest töredék áron üzemeltethetőek...
Magyaroraszág domborzata és egyéb viszonyai ideálisak a gépesített hadsereg, illetve a harci helikopterek alkalmazásához...

És senki ne mondja, hogy kb 8 darabot nem "bírna el" az ország. hülyeségekre rengeteg pénz elfolyik...
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Pontosan. Mik is járőröztek a déli határok mentén a délszláv válság idején? Na nem a 21-esek a 35perc repidejükkel az biztos....
 
M

molnibalage

Guest
A gripenhez jelenleg milyen földi célok elleni fegyver van a mavericken meg a mauseren kívül?

Figyelsz te rám egyáltalán? Abból a pénzből, amiből értelmes mennyiségű helit feltámasztanál és reptetnél olyan mennyilségű fegyverzet és repóra vehető, hogy a Mi-24 csapásmérő képessége legfeljebb a megmosolyogtató kategóriát jelentik.

A mavericket sem tudja 50 méterről indítani az fix:). Emelked, célt keres, azonosít ...Pont olyan magasságban, amire az összes légvédelmi rendszer készül a hatvanas évek óta.

A Gripen a csapatlégvédelem HMZ-n kívül tudja alkalmazni a siklóbombákat. A Mi-24 gyakorlatilag csak a legszarabb AAA és MANPAD HMZ-jébe nem repül be, de egyébként vastagon a fenyegetésben repül...


Na de ha még is a cél közelébe érne és minden rakétával kiszed egy tankot, a Mihunak akkor is van még plusz 80 sz-8-a,meg a géppuska. Ok a gripennek is van gépágyúja , de tuti megérné gyalogosokra lövöldözni a maroknyi vadászgéppel....

Miért? Egy maroknyi helivel igen? Egyébként meg röhög a vakbelem az 1 kg-os Sz-5 rakéta harci részén, amikor ennél még a legkisebb Mk-82 kategóriás bomba is jobban odavág...

De ha kivonjuk a rendszerből az amramot akkor mi is marad? Bármelyik 29-es körberepülné...

Mégis mi a frászkarikáért vonnánk ki az AMRAAM-ot? Miért nem tételezed fel, hogy bármely platform csúcsfegyverzetét kukázzuk? Ennyi erővel tegyük fel, hogy ha lenne Mi-24, akkor csak géppuskával/gépágyúval és Sz-5 rakétákkal repülne, mert én azt mondom, hogy kukázzuk a pct. rakétákat. Miért? Csak. Mert én azt mondtam. Na, kb. ilyen szintű érvelés az, amit fent előadsz.. Áprilisi tréfának jó, de másnak nem.

Tényleg ki tud ütni egy hidat, de mekkora is a legnagyobb bomba amit ledobhat? Akkor maradnak a gyaloghidak? És ezeket a képességeit ne a Mihuval hasonlítsd össze, hanem mondjuk az F-16-éival.

2000 fontos GBU-24/PEN alkalmazására is képes, csak nincs rendszeresítve. Ezzel kapták szét az iraki betonfedezékeket 1991-ben. Ez elég combos?

Kb úgy, hogy 2 x tömegű bombával, póttartályokkal, Litening v. akármi konténerrel, egy db (felesleges) zavarókonténerrel, 2-2 kis és bvr légiharc rakétával MILYEN MESSZIRE tud elrepülni. Ja, sehogy mivel ennyi cuccot nem lehet rá feltenni.

A Gripeneknek nincs ECM konténere, mert integrált ECM rendszere van... Igen, nem a világ teteje a két gép két 2000 fontos bombával, de a magyar viszonyoknak bőven megfelelne a harcászati hatósugara még nehéz AG konfiggal is. Egyébként kibaszott vicces, hogy a Mi-24 esetén nem teszed fel ezeket a kérdéseket. Az semmilyen hidat nem rombol le és a harcászati hatósugara 0 egy Gripenhez képest.

Kb egyik komoly haderő se vonta ki a harci helikoptereit.(meg ugyan már,melyik komoly haderő rendszeresítette a gripent a svéden kívül) Persze nem hasonlítanám akár a legmodernebb Mi-35 képességeit az Apacheéhoz, de mivel is kezdődött a sivatagi vihar???

Most arra különleges AH-64 alkalmazásra gondolsz az első éjszakán? Totál egyedi volt. Ja, én nem a kőkorszaki szintet jelentő magyar Mi-24-es színvonalú technikával adták elő, a navigációhoz meg speckó helikopter kíséret volt annak ellenére, hogy az AH-64A akkor a hipermodern szinonímája volt. Szóval egy igen pocsék példát hoztál fel, mert a magyar harci helik közelében sem voltak annak a képességnek, amivel érvelsz.

Január 1 óta hány mavericket rendeltek, fölmondták e a kazettás bombák, aknák tiltásáról szóló egyezményt, rendeltek-e új gripeneket, tankokat , ágyúkat?

És ezt miért rajtam kéred számon? Én azt mondtam, hogy a harci helikre költött pénzből sokkal értelmesebb képesség építhető ki. Viszont, ha nem költenek pénzt, akkor mi a túróra számítasz? A Mi-24 sem azért múlt ki, mert költöttek rá...

Megint sikerült felnyomnod a vérnyomásom...
 
M

molnibalage

Guest
Urak!
Igenis sok olyan feladat van, amire egy harcászati repülőgép nem képes.
Csak néhány példa:
- szállító helikopter oltalmazása

Erre miért is nem képes? Pont, hogy csak ez képes rá. Mert a helik felett és előtt is CAP-elhet, hogy egy nagy sebességű behatoló még a helik közelébe se jusson.

- vizuális felderítés (bizony igenis van, amikor "le kell menni")

A felderítő konténerek meg viccből vannak? A Litening felbontása és más TGP-é elég jó. 20 km-ről méteres felbontása van vagy jobb. Ki ne találd már, hogy a két szép szemeddel akarsz felderíteni, mert elröhögöm magam...

- kisebb hatású fegyverzet alkalmazása (géppuska, gránátvető)

Gránátvető? Helin? A fedélzeti gépágyú az mi a vadászgépen? Szerinted egy ECM-es nagy sebessségű repcsi a nehezebb cél terepkövető automatikus terepkövető és éjszakai repülési képességgel vagy csak nappali és jóidős harci heli, ami csupasz...?

- földi járművek oltalmazása (nem CAS!!!)

Ezt kérlek fejtsd ki, hogy a heli hogyan véd meg odalent bármit, és abban az esetben miért nem képes a repcsi arra. Mert a heli is csak fegyverhasználattal véd, ami pedig CAS...

Ráadásul a harci helikopterek a harcászati repülőgépekhez képest töredék áron üzemeltethetőek...

Ez még igaz is abban az esetben, hogy olyan kőkorszaki gépről van szó, aminek képességeit körberöhögi egy 20 éves F-16C is, nemhogy egy Liteninges Gripen. Egy mai korszerű harci helinél erről nemigen van szó. Kevesebbnek kevesebb, de szó nincs "töredékről". Egy AH-64D ára magasabb, mint egy Super Horneté. No comment. Az üzemeltetési költégre a tiszta érték 10k USD/óra kategóriában van. Mikor megláttam, seggre ültem.

Magyaroraszág domborzata és egyéb viszonyai ideálisak a gépesített hadsereg, illetve a harci helikopterek alkalmazásához..
.

És akkor vadászgéphez miért nem? Egy tepsi tájon, ahol még az erdők aránya is alacsony az miért is kedvező a harci helinek? Hol bujkál...?


És senki ne mondja, hogy kb 8 darabot nem "bírna el" az ország. hülyeségekre rengeteg pénz elfolyik...

Ez igaz, de mindig abból a feltevésből indulok ki, hogy mi a reális forrás. Ha arra lenne pénz, hogy tovább vegetáljon egy 4-6 géplétszámú kőkorszaki harci el, akkor azt mondom, hogy ne. Azok reális képességet nem adnak, de a rájuk fordított pénzből mint már mondtam olyan AG képességet kaphatna a Gripen, hogy kis hazánk a környéken már azzal is overkill lenne, ahogy az AMRAAM shooter képességgel.
 
M

molnibalage

Guest
Pontosan. Mik is járőröztek a déli határok mentén a délszláv válság idején? Na nem a 21-esek a 35perc repidejükkel az biztos....

Na mert szerninted a Mi-24 az igen? Ha a határtól csak 60-80 km-re lenne támaszpont akkor csak az oda-vissza út van vagy 20-30 perc, és egy heli legfeljebb 2-2,5 órát lehet odafent összesen. A Gripen meg légiutántölthető ugyebár...
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
3
18
Molni. A Mi-24-essel úgy tudom járőröztek a határon a háború idején. Kecskemétre voltak telepítve szentkirályi gépek. Akkor még volt mivel ezt csinálni... A másik,hogy hiába erőlteted itt a Gripent ,mint kizárólagos megoldást,attól a harcihelikopter még olcsóbban tudja ezt. Senki nem gondolta itt,hogy AH-64D-ket fog kapni a honvédség. Mert nincs rá pénz. Talán új Mi-35M-re lenne,ha akarnák a tisztelt politikusok. "A Gripen meg légiutántölthető ugyebár.."
Igen,légiutántölthető. A magyar Gripenek pedig pont arról híresek,hogy miattuk nem lehetett még megkezdeni a Szíria elleni támadást,mert az összes tankergépet lefoglalják. Annyira sok repidőt kaptak,hogy nem nyugszanak addig,amíg bekötött szemmel nem tudják tökéletesen megcsinálni,ugye?
Még egy dolgot megjegyeznék a magas fokú tudásod teljes elismerése mellett,amit például az F-15 cikk is tükröz. Ez pedig az lenne,hogy eléggé meglepett fejjel olvastam amint enyhén kioktató stílusban vitatkozol egy katonai helikopterpilótával (piratvitorla),hogy hol is tudna elbújni egy harcihelikopter. Már bocsánat,de azt szerintem ő jobban tudja,mert őt arra képezték ki,igaz,"csak" szállítóra.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Hm. Már találkoztam ezzel a fajta hozzáállássál, miszerint amiről én nem tudok az nincs, ill velem kezdődött a világegyetem.... Ez életkori sajátosság, előbb utóbb kinövi az ember. (nem mind).
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<blockquote rel="ksspsta">Pontosan. Mik is járőröztek a déli határok mentén a délszláv válság idején? Na nem a 21-esek a 35perc repidejükkel az biztos....

Na mert szerninted a Mi-24 az igen? Ha a határtól csak 60-80 km-re lenne támaszpont akkor csak az oda-vissza út van vagy 20-30 perc, és egy heli legfeljebb 2-2,5 órát lehet odafent összesen. A Gripen meg légiutántölthető ugyebár...</blockquote>

Balázska, tudod a helikopterek le tudnak szállni tankolni egy focipályára...és ha muszáj meg is teszik. Pl háborúban.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Ez jó. Egy és negyed milliárd négyzetmétert tudnak a pilótáink átvizsgálni egy pillantással...természetesen kb 30méteres magasságból, ahol nem éri el őket pl a KUB,mindezt 900kilométeres sebességnél éjszaka.....a gripennel.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Ja, én nem a kőkorszaki szintet jelentő magyar Mi-24-es színvonalú technikával adták elő

Ahha, sztem Te össze-vissza okádnád magad abban a ....-ban....