Lengyel haderőfejlesztési program (2032) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 261
27 862
113
21 AWA és 7 AWRU járművet rendelt a lengyel hadsereg a Huta Stalowa Wola SA vállalattól a Rak típusú önjáró,teljesen automatizált 120 milliméteres aknavető program támogatására. Az AWA tüzérségi jármű Jelcz 882.53 típusú teherautón alapul páncélozott fülkével,120 mm-es aknagránát szállítására fogják használni automatizált be-és kirakodásossal. Az AWRU Jelcz P662D.35 teherautón alapul négyszemélyes páncélozott fülkével,fel van szerelve egy konténerrel,benne a szükséges felszereléssel amely lehetővé teszi a katonai felszerelések javítását.

190688258_309376530718588_6733805409407329931_n.jpg


189718639_309376640718577_9061364128530896502_n.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
K

kamm

Guest
Mer' kurv@drága... :)
Mert az nem lengyel. :) +A NEMO nem egy olcsó rendszer. Gondolom osztottak-szoroztak és rájöttek olcsóbbra kijön a Rak a hazai gyártás miatt, fejlesztéssel mindennel együtt és a pénz nagy része is otthon marad.

Hat ha szerintetek a lengyelek sajat fejlesztese olcsobb, akkor szamoljuk mar ki, hany eve fejlesztgetik a Borsukot es elodeit es mennyibe faj mar eddig es meg milyen messze van a bevezetestol... :D
 
K

kamm

Guest
Sztem ez egyáltalán nem kevés.
Kb ilyesmi mennyiseg kellene nekunk, szoval egy 4x akkora orszagnak tenyleg nem tul sok... igaz, ok gyakorlatilag kizarolag keleti frontra osszpontositanak, mig nekunk del fele is kell.

Idehaza meg még mindig a piac kutatása zajlik! :(
Nem ertem, miert huzzatok a szatokat - eddig nem jartunk jol szinte mindennel, amit Marothek teto ala hoztak? Jobban, mint barki korulottunk?
En nem felek attol, hogy ne lepnenk le ebben is a kornyeken mindenkit. Szerintem egeszen biztosan (akar torok, akar izraeli licenszen alapulo) hazai gyartas es tovabbi hazai fejlesztes is lesz es mindenkeppen hazai sw fog rajta futni, amit a nemetekkel egyutt fogunk europai fegyverzettel integralni (remelhetoen osszekotve egy licenszelt Spike-gyartassal.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Hát a lengyel haderő számára is élmény lehet felszerelést fejleszteni...

De ez a személyes véleményem.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 952
113
Szerinted elobb, mint a mi elso 46 darabunk megerkezik? Komolyan kerdem. :)
Nem tudom, azt írják 22-ben kezdenék a gyártást ők is. Mivel most végstádiumú tesztek vannak. Már túl van az úszás közbeni Spike indításon is.
De szerintem 23-ra elkezdik szállítani. 24-re ígérték a heavy protót és annak 26-tól a gyártását.
 
K

kamm

Guest
Nem tudom, azt írják 22-ben kezdenék a gyártást ők is. Mivel most végstádiumú tesztek vannak. Már túl van az úszás közbeni Spike indításon is.
De szerintem 23-ra elkezdik szállítani. 24-re ígérték a heavy protót és annak 26-tól a gyártását.
Hat, akkor a mar most uszkve 10 eve fejlesztett (2014-es a szerzodes, de elotte mar ment a research meg a tervezes stb) uszokepes IFV programja talan kepes lesz lepest tartani a mi kb egyeve letezo Lynx programunkkal es mindketto 2023-tol erkezik - amikorra viszont mar a mi uszokepes 8x8bol is lesz proto, azaz jo sansszal az konnyen megelozi majd a heavy verziojuk szallitasat... mindezt ugy, hogy szerintem a toredeket fogjuk rakolteni az egesz miskulanciara mondjuk 30 evre vetitve (eleve nincs benne 10+ ev R&D meg szivas a sajat megoldasokkal.)
En ertem, hogy a lengyelek gyulolnek a nemetektol fuggni... mondjuk ok legalabb ki birjak kohogni valahogy ezt az elpazarolt penzt meg idot.
A szlovakokat meg a cseheket vegkepp nem ertem, mit bohockodtak mindenfele BMP modernizacioval, meg a torony sem ment nekik, egy uj jarmuvet fejleszteni emberi aron es idon belul meg aztan eselyuk sem volt.

En meg mindig azt mondom, hogy gazdasagi-tervezesi ill PM oldalrol nezve messze a legjobb konstrukcio volt a mi RM-Lynx valasztasunk es valoban le fog lepni mindent, ha lesz elegre penz (ezt ugye max Varga latja valamelyest elore, a muszaki parametereit meg rabizom a MH tervezoire, mernoktisztjeire, semmi okom ketelkedni a felkeszultsegukben.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 326
74 171
113
Hat, akkor a mar most uszkve 10 eve fejlesztett (2014-es a szerzodes, de elotte mar ment a research meg a tervezes stb) uszokepes IFV programja talan kepes lesz lepest tartani a mi kb egyeve letezo Lynx programunkkal es mindketto 2023-tol erkezik - amikorra viszont mar a mi uszokepes 8x8bol is lesz proto, azaz jo sansszal az konnyen megelozi majd a heavy verziojuk szallitasat... mindezt ugy, hogy szerintem a toredeket fogjuk rakolteni az egesz miskulanciara mondjuk 30 evre vetitve (eleve nincs benne 10+ ev R&D meg szivas a sajat megoldasokkal.)
En ertem, hogy a lengyelek gyulolnek a nemetektol fuggni... mondjuk ok legalabb ki birjak kohogni valahogy ezt az elpazarolt penzt meg idot.
A szlovakokat meg a cseheket vegkepp nem ertem, mit bohockodtak mindenfele BMP modernizacioval, meg a torony sem ment nekik, egy uj jarmuvet fejleszteni emberi aron es idon belul meg aztan eselyuk sem volt.

En meg mindig azt mondom, hogy gazdasagi-tervezesi ill PM oldalrol nezve messze a legjobb konstrukcio volt a mi RM-Lynx valasztasunk es valoban le fog lepni mindent, ha lesz elegre penz (ezt ugye max Varga latja valamelyest elore, a muszaki parametereit meg rabizom a MH tervezoire, mernoktisztjeire, semmi okom ketelkedni a felkeszultsegukben.)

A lengyel Rozsomák gyártást nem felejtetted ki az összehasonlításból?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 438
120 952
113
Hat, akkor a mar most uszkve 10 eve fejlesztett (2014-es a szerzodes, de elotte mar ment a research meg a tervezes stb) uszokepes IFV programja talan kepes lesz lepest tartani a mi kb egyeve letezo Lynx programunkkal es mindketto 2023-tol erkezik - amikorra viszont mar a mi uszokepes 8x8bol is lesz proto, azaz jo sansszal az konnyen megelozi majd a heavy verziojuk szallitasat... mindezt ugy, hogy szerintem a toredeket fogjuk rakolteni az egesz miskulanciara mondjuk 30 evre vetitve (eleve nincs benne 10+ ev R&D meg szivas a sajat megoldasokkal.)
En ertem, hogy a lengyelek gyulolnek a nemetektol fuggni... mondjuk ok legalabb ki birjak kohogni valahogy ezt az elpazarolt penzt meg idot.
A szlovakokat meg a cseheket vegkepp nem ertem, mit bohockodtak mindenfele BMP modernizacioval, meg a torony sem ment nekik, egy uj jarmuvet fejleszteni emberi aron es idon belul meg aztan eselyuk sem volt.

En meg mindig azt mondom, hogy gazdasagi-tervezesi ill PM oldalrol nezve messze a legjobb konstrukcio volt a mi RM-Lynx valasztasunk es valoban le fog lepni mindent, ha lesz elegre penz (ezt ugye max Varga latja valamelyest elore, a muszaki parametereit meg rabizom a MH tervezoire, mernoktisztjeire, semmi okom ketelkedni a felkeszultsegukben.)
Majd akkor mondom hogy előrébb vagyunk ha a saját gyakorlóterünkön spike tesztlövészetet tartunk az első darabbal...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Értelmét nem látom az ilyen összehasonlításnak, ahol lengyel fejlesztési időt mérünk ahhoz, hogy mi milyen gyorsan tudtunk partner lenni egy kész termékben.

A két -immáron fogalmazhatunk úgy- rivális hadipari portfólió tényleges összehasonlítását nem a dátum adja meg alapvetően, mert egyik sem tűnik úgy, mintha el lenne késve. A fő összehasonlítási számokat 20-30 év múlva kapjuk meg, hogy ki mennyit tudott exportálni. És miből mennyi van hadrendbe állítva.

Jelenleg a lengyelek korábban kezdték és nekik -szintén import tech transzferrel- van pár darab eladott exportjuk. Meg a saját hadseregük igénye nagyobb (már csak lakosságszám miatt is) a belső fogyasztásra. Nekünk az övékhez képest új konstrukciónk lesz. Remélhetőleg az RM jól tűzte ki a paramétereket, amik a közeljövő tenderein előnyösebb képességeket jelent majd, és bízunk az ő értékesítési tapasztalataiban.

A Jövőre nézve az elmúlt 10 évben nem szenvedett a mi két átvett projektünk behozhatatlan lemaradást a Borz és a Rozsomákkal szemben.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 240
67 200
113
Hat a mondanivalom lenyege pont az, hogy a licenszelt gyartas sokkal okosabb megoldas. :)
Nalunk nem lesz uszokepes lancos (nem is latom ertelmet), mig a 8x8 hibridunk elvileg messze a legmodernebb lesz a planetan...
Én azért látnám értelmét. A lengyelek a kétféle verzióval eléggé jól bővítik a lehetőségeiket.
 
K

kamm

Guest
Értelmét nem látom az ilyen összehasonlításnak, ahol lengyel fejlesztési időt mérünk ahhoz, hogy mi milyen gyorsan tudtunk partner lenni egy kész termékben.

A két -immáron fogalmazhatunk úgy- rivális hadipari portfólió tényleges összehasonlítását nem a dátum adja meg alapvetően, mert egyik sem tűnik úgy, mintha el lenne késve. A fő összehasonlítási számokat 20-30 év múlva kapjuk meg, hogy ki mennyit tudott exportálni. És miből mennyi van hadrendbe állítva.

Jelenleg a lengyelek korábban kezdték és nekik -szintén import tech transzferrel- van pár darab eladott exportjuk. Meg a saját hadseregük igénye nagyobb (már csak lakosságszám miatt is) a belső fogyasztásra. Nekünk az övékhez képest új konstrukciónk lesz. Remélhetőleg az RM jól tűzte ki a paramétereket, amik a közeljövő tenderein előnyösebb képességeket jelent majd, és bízunk az ő értékesítési tapasztalataiban.

A Jövőre nézve az elmúlt 10 évben nem szenvedett a mi két átvett projektünk behozhatatlan lemaradást a Borz és a Rozsomákkal szemben.

Err, no.
Pont azert lenyeges az osszehasonlitas, mert mindketto nagyon durvan el van kesve, a mienk jobban, de a lengyeleknel a BMP1 is komolytalan mar regen.
A felvetesem lenyege, hogy ha surgosen potolni kell ilyen kritikus kepesseget, akkor keves orszag kivetelevel a licenszelt gyartas sanszosan jobb opcio, mint nekiallni hekkelgetni sajat kutfobol.
A peldanal maradva a lengyelek 4x akkorak (lakossag, az ugye a GDP termelo, nem a foldrajz) es meg nekik is 10+ ev erolkodesbe kerult es tutira sokkal tobbe, mint nekunk fog a Lynx, legalabbis egyelore (de minden tovabbinal csak lefele megy az egysegar, ahogy azt meg is jegyezted.)

Abban van racio, hogy ha majd legyartanak abbol is 1000+ darabot, akkor varhatoan egalban leszunk, de ehhez azert minimum a lengyelek merete kell, meg az ukranoke, azalatt - csehek, szlovakok stb - csak bohockodas ez az A-Z-ig sajat tervezessel-gyartassal erolkodes (es igazabol nem is volt olyan a lengyeleken kivul, a tobbi mind csak exszovjet kohoszokevenyeket akart modernizalni es mar abba is beletort a bicska, annyiba kerult es olyan lassan ment.)
 
K

kamm

Guest
Én azért látnám értelmét. A lengyelek a kétféle verzióval eléggé jól bővítik a lehetőségeiket.
Szerintem nalunk nincs ertelme, tul kicsi az orszag is es plane a hadero. Ha van egy nagyon vedett nehez lancos es a 8x8 kozott van uszokepes 25-30t korul (base-pancelozott), valamint utobbinak egy extra armorral mar szinten nagyon vedett 36-38t korul, azzal szerintem jobban jarunk.

Naluk, gondolom, az a cel, hogy az kivaltsa a licenszdijas Rozsomakok (Patriak) egy reszet, avagy a nehezdd legyen uszokepes zaszloalj, fene tudja - @krisss errol vmi tudhato?