Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ovatosan ezzel, nem mind ikeas lett. Rengeteget szivott el a multik igenye, aki beszel valamilyen szinten angolul, netan nemetul, kepes Excelt hasznalni, alapveto matematika nem ijeszti meg, az maris hibatlanul megfelel beszerzonek, logisztikara, salesre stb.
Az elmult 10-15 evben szazaval mentek at igy a nagy nemet cegekhez, a GE-hez stb, mindengol legalabb dupla kezdo fizuval - ami azota emelkedett. Azokat te tutira nem hivod mar vissza, meg ugyanannyi penzzel sem (amit eleve ketlek, hogy meg tudnanak adni.)
Nyilván az "Ikeás" azért került idézőjelbe, mert inkább egy jelenségről írtam. Mellesleg nálunk a gyerek sulijából 2 v. 3 tanár is az Ikeába ment.
Jelenleg még nem alternatíva a visszatérésre a mostani fizu, de ha ez az akadály elhárul, azért nem olyan szar az a tanári állás. Ha csak azt nézed, hogy minden nyaradból 1-1,5 hónap szabad (ha úgy akarod), + őszi, sí, és tavaszi szünet. Nincs hétvégén meló. stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 199
5 139
113

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 616
8 180
113
Nyilván az "Ikeás" azért került idézőjelbe, mert inkább egy jelenségről írtam. Mellesleg nálunk a gyerek sulijából 2 v. 3 tanár is az Ikeába ment.
Jelenleg még nem alternatíva a visszatérésre a mostani fizu, de ha ez az akadály elhárul, azért nem olyan szar az a tanári állás. Ha csak azt nézed, hogy minden nyaradból 1-1,5 hónap szabad (ha úgy akarod), + őszi, sí, és tavaszi szünet. Nincs hétvégén meló. stb.
Igen, de ez szerintem csak az ujonnan palyara lepoknel fog szamitani mar, a multikhoz elvandoroltakat szinte biztosan elbuktak.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Ovatosan ezzel, nem mind ikeas lett. Rengeteget szivott el a multik igenye, aki beszel valamilyen szinten angolul, netan nemetul, kepes Excelt hasznalni, alapveto matematika nem ijeszti meg, az maris hibatlanul megfelel beszerzonek, logisztikara, salesre stb.
Az elmult 10-15 evben szazaval mentek at igy a nagy nemet cegekhez, a GE-hez stb, mindengol legalabb dupla kezdo fizuval - ami azota emelkedett. Azokat te tutira nem hivod mar vissza, meg ugyanannyi penzzel sem (amit eleve ketlek, hogy meg tudnanak adni.)
Nálunk van területfejlesztő és környezetvédelmi osztály a cégnél.
Van ott talán kémia, földrajz, közgazdaságtan, angol és biológia tanárunk is. Kezdőnek 350nettót adtak két éve, ha akart még egy diplomát abban is segítettek, egy szülővel sem kellett veszekedniük. Sok sikert az elcsábításukhoz még tőlünk is.
 
  • Tetszik
Reactions: perceptron

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Ez marhaság. A merítés a lényeg. A műszaki felsőoktatásban volt annak idején ez a mentalitás. Az elején gyakorlatilag csak a full idiótákat nem vették fel, majd az első 2 félévben olyan vérfürdőt rendeztek, hogy az első év végére gyakran 40%-os volt a lemorzsolódás. Mi a suli végére az évfolyam 120 fős indulásához képest valami 35-40-en végeztünk. Igazság szerinte maga az intézmény saját normái határozzák meg, hogy milyen lesz a kibocsátott minőség.
Mert így nem az dönti el az alkalmasságot, hogy egy szar napot kifogva milyen felvételit írtál, hanem hogy félévről félévre tudsz-e teljesíteni...
És ez szerintem így van rendben.


Ez azon fog múlni, hogy milyen gyorsan érkezik meg az Eu-s lóvé, és mikor váltják be a tervezett béremelést. Mert amikor a nettó 500-600-800ezres fizuk feltűnnek, akkor sorra fogják leadni az "Ikeás" mezt a "pályaelhagyó" tanárok. Szépen elcsomagolják az ágyneműtartóba a "kockás inget", és szépen a mestertanári papírokat lobogtatva jelentkeznek újra tanárnak. Persze nem az eredeti helyükre legtöbbször, mert azért ott azért lehetnek kellemetlen beszólások....
Azért azt ne gondoljuk, hogy mindenkit vissza fognak tudni venni. De ugye a "merítés" itt is működni fog.
Tudod miért vesznek fel kezdésre annyi embert? Azért mert az egyetem hallgatói normatívából él. Ha az első egy-két félévben nem lenne annyi plusz ember, nem tudnák finanszírozni a drágább képzéseket. Nálunk a BME-VKB-n is ez volt.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Tudod miért vesznek fel kezdésre annyi embert? Azért mert az egyetem hallgatói normatívából él. Ha az első egy-két félévben nem lenne annyi plusz ember, nem tudnák finanszírozni a drágább képzéseket. Nálunk a BME-VKB-n is ez volt.
És egyébként a purgálás mindenkinek rossz, mert szerintem elfogadhatatlan szintig emeli a mázli faktort a képzésben.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 616
8 180
113
Tudod miért vesznek fel kezdésre annyi embert? Azért mert az egyetem hallgatói normatívából él. Ha az első egy-két félévben nem lenne annyi plusz ember, nem tudnák finanszírozni a drágább képzéseket. Nálunk a BME-VKB-n is ez volt.
~30 eve a BME hirhedten primitiven intezte nem csak ezt, de altalaban az osztalyzast; a gyakorlatban minden tanar azt csinalt, amit akart, ugy es annyit irtott, amennyit akart.... a tudasanyaggal nem volt baj (bar emlekszem, valamelyik villanykari szakon fel evig hangfalakat (!) terveztettek egykor :D), de a metodika meg az kovetelmenyrendszer nagyon le volt maradva anno (90-esek.)
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
~30 eve a BME hirhedten primitiven intezte nem csak ezt, de altalaban az osztalyzast; a gyakorlatban minden tanar azt csinalt, amit akart, ugy es annyit irtott, amennyit akart.... a tudasanyaggal nem volt baj (bar emlekszem, valamelyik villanykari szakon fel evig hangfalakat (!) terveztettek egykor :D), de a metodika meg az kovetelmenyrendszer nagyon le volt maradva anno (90-esek.)
Hát nézd nálunk az első két félévben három szórótárgy volt: matematika A1 (analízis, határérték, deriválás), matematika A2 (deriválás, integrálás) és az általános kémia. Aki ezeket túlélte, az elvégezte a képzést. Csak hogy a 150 felvett biomérnökből ~80 jutott el az alapdiplomáig..

A tudásanyagról meg annyit, hogy egyes tárgyak (genetika, molekuláris biológia, alkalmazott biokémia és transzgenikus organizmusok, bioreguláció) nagyon naprakészek voltak, de sok - főleg gyakorlati - tárgy (általános kémia labor: kb. Mengyelejev-korabeli módszerrel mértünk olvadáspontot) oktatása megállt a múltszázadban.
Azonban a legfőbb probléma a források hiánya. Régi, rosszul működő gépekkel nem lehet megtanítani a hallgatót a szakmájára.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 756
11 950
113
Régi, rosszul működő gépekkel nem lehet megtanítani a hallgatót a szakmájára.

Kisebbik öcsém a fizika tanszékre járt. Egy labor gyakorlaton betoppant hozzájuk valami külföldi delegáció. Az egyik látogató megjegyezte, hogy tök jól néz ki a régi műszerekből álló dekoráció, mert ilyen eszközöket náluk csak az egyetemük múzeumi részén látni... (rendszeresen használt eszközökre mondta)
(vagy valahogy így volt. Legalább 10 éves sztori)
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Kisebbik öcsém a fizika tanszékre járt. Egy labor gyakorlaton betoppant hozzájuk valami külföldi delegáció. Az egyik látogató megjegyezte, hogy tök jól néz ki a régi műszerekből álló dekoráció, mert ilyen eszközöket náluk csak az egyetemük múzeumi részén látni... (rendszeresen használt eszközökre mondta)
(vagy valahogy így volt. Legalább 10 éves sztori)
És ezzel kiválóan leírtad a teljes műegyetemi eszközparkot…
(Na jó hazudtam, mert egy-két EU-s/állami pénzből megcsinált labor tényleg jó állapotban van. Például a VBK-n nemrég csináltak egy modern biotech labort, ahol emlőssejtes sejttenyészeteket lehet létrehozni és fenntartani, na az nagyon fullos lett.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Tudod miért vesznek fel kezdésre annyi embert? Azért mert az egyetem hallgatói normatívából él. Ha az első egy-két félévben nem lenne annyi plusz ember, nem tudnák finanszírozni a drágább képzéseket. Nálunk a BME-VKB-n is ez volt.
Nem gondolod, hogy akkor nem lenne a céljuk az sem, hogy kirúgják őket?
Ha első félév végén kikúrnak 30-40%-ot akkor az ezek után járó támogatásokat mind elbukják. Ha így lenne ahogy te mondod, akkor mindenkit folyamatosan továbbrugdosnának.
A másik, talán még jövedelmezőbb modell a "nehéz bejutni ingyenesre, a hülyéket meg felvesszük tandíjasra" megoldás lenne. Ugye ez azóta működik, mióta engedélyezték.
Ha pénzt akarnak, akkor a gyengébb képességű embereket el kell vinni a diplomáig. Nincs mese.
 
T

Törölt tag 1711

Guest

Szerintem ebben túl sok meglepő nincs, tanári szakma inkább humán beállítottságúaknak lehet csábító, aki jó reálos inkább fog mérnöki pályát választani.


Köszi NER:


De hozzunk be még több vendégmukit had törjék le a béreket.

Napi bezzegromániát ad meg nékünk Telex... akarom mondani 444.

Mondjuk nem meglepő módon mocsok rövid a "cikk" amiben egy magát függetlennek tituláló magáncégre hivatkoznak aminek a weboldalát megnyitva nem jön szembe más csak NER NER NER.

Nálunk is ki kellene vándorolta a lakosság 25%-át és rögtön nőne a maradék életszínvonala.
Nem véletlenül fogalom a román c*gány turisztikai leírásokban ha EU-s nyaralásokról van szó.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Nem gondolod, hogy akkor nem lenne a céljuk az sem, hogy kirúgják őket?
Ha első félév végén kikúrnak 30-40%-ot akkor az ezek után járó támogatásokat mind elbukják. Ha így lenne ahogy te mondod, akkor mindenkit folyamatosan továbbrugdosnának.
Nem, két okból sem.
  1. Nincs ekkora laborkapacitás nálunk, ergo a későbbiekben nem tudnának ennyi embert gyakorlati oktatásban részesíteni.
  2. A képzés első 1-2 féléve nem igényel nagy pénzköltést az egyetem részéről. Sajnos egy bölcsész és egy mérnökhallgató után annyi pénzt ad az állam, holott például a laborban gyakran és nagy mennyiségben használt AgNO3 kilónként kb. 230-250.000 Ft, függően az ezüst világpiaci árától. És akkor ez csak egy tétel, még millió vegyszert, biotech reagenst, stb használtunk, amik még drágábbak. Pl. a PCR-hez használt primerek 2-3 ml-je akár többszázezer Ft. Mindezt a felsőbb évesek után járó normatíva nem fedezné. Ehhez kell a sok korán kirúgott hallgató 1-2-3 félévnyi pénze.
A másik, talán még jövedelmezőbb modell a "nehéz bejutni ingyenesre, a hülyéket meg felvesszük tandíjasra" megoldás lenne. Ugye ez azóta működik, mióta engedélyezték.
Ha pénzt akarnak, akkor a gyengébb képességű embereket el kell vinni a diplomáig. Nincs mese.
Nálunk tandíjasra még több pont kell rendszerint, mint államira.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem, két okból sem.
  1. Nincs ekkora laborkapacitás nálunk, ergo a későbbiekben nem tudnának ennyi embert gyakorlati oktatásban részesíteni.
  2. A képzés első 1-2 féléve nem igényel nagy pénzköltést az egyetem részéről. Sajnos egy bölcsész és egy mérnökhallgató után annyi pénzt ad az állam, holott például a laborban gyakran és nagy mennyiségben használt AgNO3 kilónként kb. 230-250.000 Ft, függően az ezüst világpiaci árától. És akkor ez csak egy tétel, még millió vegyszert, biotech reagenst, stb használtunk, amik még drágábbak. Pl. a PCR-hez használt primerek 2-3 ml-je akár többszázezer Ft. Mindezt a felsőbb évesek után járó normatíva nem fedezné. Ehhez kell a sok korán kirúgott hallgató 1-2-3 félévnyi pénze.
Én az általános műszaki képzésekről beszéltem. Nem tudom, hogy milyen elb@szott helyre jártál.
Az lehet, hogy az állam azonos támogatást ad múszaki és bölcsész képzésre is, de nem csak az állami támogatásból élnek az egyetemek. A normatív támogatások mellett az állam pályázati alapon extra juttatásban részesíti a támogatandó szakokat, de ezen felül az ipari együttműködések révén a mérnökképzésbe besegítenek az ipari szereplők is. Vegyük csak az Airbus csabai üzemét, ahol - tudtommal - a képzéshez hozzájárultak gépek és oktatási anyagok formájában.


Nálunk tandíjasra még több pont kell rendszerint, mint államira.
Mondom, hogy nem nagyon tudom, milyen elb@szott egy felsőoktatásban tanultál, de ennek mi értelme van? Ez a "hülyeképző"? o_O
Ne manapság jelentkeztem felsőoktatásba, de nekem az a logikus, hogy az általam kiválasztott egyetem szakára sorban először jelentkezek az államilag finanszírozott képzésre, majd utána beírom a fizetőset.
Akkor hogyan lehetséges az, hogy magasabb a ponthatár a fizetősön....
Okosabb vagyok, mint a többiek, de még fizetni is akarok, amíg ők ingyen járnak a képzésre?
RelievedFearfulBlackfootedferret-max-1mb.gif
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
Én az általános műszaki képzésekről beszéltem. Nem tudom, hogy milyen elb@szott helyre jártál.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán tanultam.
Az lehet, hogy az állam azonos támogatást ad múszaki és bölcsész képzésre is, de nem csak az állami támogatásból élnek az egyetemek. A normatív támogatások mellett az állam pályázati alapon extra juttatásban részesíti a támogatandó szakokat, de ezen felül az ipari együttműködések révén a mérnökképzésbe besegítenek az ipari szereplők is. Vegyük csak az Airbus csabai üzemét, ahol - tudtommal - a képzéshez hozzájárultak gépek és oktatási anyagok formájában.
Extra juttatást felejtsd el, max járműmérnökin.
Az ipari szereplők nálunk azzal szálltak be, hogy adott vállalatoktól jöttek néha külsős előadók, na meg a levedlett gépeket adták nekünk.
Mondom, hogy nem nagyon tudom, milyen elb@szott egy felsőoktatásban tanultál, de ennek mi értelme van? Ez a "hülyeképző"? o_O
Ne manapság jelentkeztem felsőoktatásba, de nekem az a logikus, hogy az általam kiválasztott egyetem szakára sorban először jelentkezek az államilag finanszírozott képzésre, majd utána beírom a fizetőset.
Akkor hogyan lehetséges az, hogy magasabb a ponthatár a fizetősön....
Okosabb vagyok, mint a többiek, de még fizetni is akarok, amíg ők ingyen járnak a képzésre?
RelievedFearfulBlackfootedferret-max-1mb.gif
Úgy, hogy aki fizetősre megy, az azért teszi, mert egy percet sem óhajt itthon dolgozni, így nem kell kifizetnie a tandíjat 20 évvel később. Kvázi előre megváltja a szabadságát.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Nálunk tandíjasra még több pont kell rendszerint, mint államira.
A tandíj a hallgatói normatíva x százaléka. Nem fedezi a költségeket. Anno mondták, ha mindenki az lenne, akkor kb 10%al ugrana meg a költségvetés,viszont mivel messze nem lenne mindenkinek pénze, így valószínűleg még kevesebb maradna.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
A tandíj a hallgatói normatíva x százaléka. Nem fedezi a költségeket. Anno mondták, ha mindenki az lenne, akkor kb 10%al ugrana meg a költségvetés,viszont mivel messze nem lenne mindenkinek pénze, így valószínűleg még kevesebb maradna.
A hallgatói normatíva éves összege az internet szerint 166.600 Ft/fő.
Ehhez képest a biomérnöki tandíj 325.000 Ft/félév.