Magyarország ipara

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Nice try.
Ez az ügy sokkal több sebből vérzik.
Az a minimum, hogy meg lehet egy ilyen lehetséges üzletet támadni a monopol szabályok miatt. A cikkben le is írják, hogy a Stadler jelenleg is beszállítója a Renfe-nek, így ha egy kézbe kerül a 2 cég, akkor az egészen biztosan csökkenti az állami megrendelő opcióit. Különben ez gyaníthatóan csak egy próbálkozás arra, hogy esetleg még feljebb verjék az árat. Ez viszont már csak azért is kérdéses, mert állítólag a Talgo annyit per pillanat nem ér, amennyit a MÁVAG kínált érte.
Lehet, bár nagyban függ az ajánlattól is. És a jelek szerint a Stadler a Trilantic 40% reszvenycsomagjáról tárgyal. A két cég termék palettájában van némi átfedés de akár jó kiegészítese is lehet egymásnak. Ha pedig valódi az ajánlat, és kompetenciáit illetve hátteret néznek a spanyoloknak a Stadler jó kiút lehet ha annyira nem akarják a Ganz-Mavag-ot.
Ott is van pár dörzsölt figura!
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 096
27 367
113
Igen, pl az audinak is van saját tűoltósága, de gyógyszergyáraknak is van, meg a MOL, paksi atomerőmű, de ezek állami tulajdonba vannak...

 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 670
113
A Nestlé bejelentette, hogy értékesíti a Boci, a Melba és a Párizsi kocka védjegyeit a Cerbona (A.R.M. Alba Régia Mercator Kft.) számára, derül ki a cég közleményéből. „Meggyőződésünk, hogy a Cerbonánál jó kezekben lesz a Boci, és a jövőben is biztosított a nagy tradícióval rendelkező ikonikus márka sikere Magyarországon” – mondta Noszek Péter, a Nestlé Hungária Kft ügyvezetője.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 019
113
"Ennek oka, hogy a Magyarországra jövő újabb kapacitások egyre alacsonyabb hozzáadottértéket állítanak elő. Már a járműipari tevékenységek is kimerítik általánosan az összeszerelés fogalmát, ugyanakkor az elmúlt években felfutó, akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó folyamatok esetében helyenként még ennél is alacsonyabb a valódi értékteremtés."
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Az alábbi - tegnapelőtti - Talgo-s cikk szerint Stadler nem nagyon kommentálja a neki tulajdonított vásárlási szándékot, de mintha a CAF is elkezdett volna érdeklődni. Ez annyira nem is érdekes, volt már róla szó.
Van viszont valami rendelkezés - amiről eddig nem olvastam -, hogy az ajánlat elfogadását követően amennyiben valaki másnak megy végül a cég, a Talgo köteles € 3 milkacsoki jutalékot (a teljes biznic 5 ezrelékét) fizetni a Ganz-Mavag-nak, hogy ezzel fedezze a nyilvános vételi ajánlat költségeit.

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Az alábbi - tegnapelőtti - Talgo-s cikk szerint Stadler nem nagyon kommentálja a neki tulajdonított vásárlási szándékot, de mintha a CAF is elkezdett volna érdeklődni. Ez annyira nem is érdekes, volt már róla szó.
Van viszont valami rendelkezés - amiről eddig nem olvastam -, hogy az ajánlat elfogadását követően amennyiben valaki másnak megy végül a cég, a Talgo köteles € 3 milkacsoki jutalékot (a teljes biznic 5 ezrelékét) fizetni a Ganz-Mavag-nak, hogy ezzel fedezze a nyilvános vételi ajánlat költségeit.

Én ezt kajak nem értem! Miért járna €3M a Ganz-Mavag-nak ha más veszi meg a Talgót? Eleve az ajánlat tétel már felhajtotta a részvényeket. Olcsóbban aligha adhatják el, ha meg valaki jobb ajánlatot ad akkor miért kellene ezért fizetni a vesztesek?!
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 646
14 620
113
"Ennek oka, hogy a Magyarországra jövő újabb kapacitások egyre alacsonyabb hozzáadottértéket állítanak elő. Már a járműipari tevékenységek is kimerítik általánosan az összeszerelés fogalmát, ugyanakkor az elmúlt években felfutó, akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó folyamatok esetében helyenként még ennél is alacsonyabb a valódi értékteremtés."

Nem is értem miért, hiszen a magyar közoktatás ugye folyamatosan erősödik...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 380
113
Én ezt kajak nem értem! Miért járna €3M a Ganz-Mavag-nak ha más veszi meg a Talgót? Eleve az ajánlat tétel már felhajtotta a részvényeket. Olcsóbban aligha adhatják el, ha meg valaki jobb ajánlatot ad akkor miért kellene ezért fizetni a vesztesek?!
Pont amiatt, amit leírsz. A 3M-t az eladó cég fizeti abból a pénzből, amit kap az eladás után. Gyakorlatilag fel lehet ezt fogni egy ügynöki díjnak. A nyilvános ajánlattétellel felhajtott árat nyilvánvalóan túl kell licitálni - de minimum azt meg kell adni. Ergo ha létrejön az üzlet akkor az eladó félnek nettó nyeresége lesz abból, hogy egyszerre 2 ajánlat került a "licitbe".
Különben a nyilvános ajánlattételnek vannak azért költségei is, amit nyilván az ajánlattevőnek kell állnia.
Pl. ha be kell nyújtania egy bankgaranciát, akkor azt egyik bank sem ingyen adja.
Szóval ez szerintem egy jogos költségtérítésnek is tekinthetjük.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
Pont amiatt, amit leírsz. A 3M-t az eladó cég fizeti abból a pénzből, amit kap az eladás után. Gyakorlatilag fel lehet ezt fogni egy ügynöki díjnak. A nyilvános ajánlattétellel felhajtott árat nyilvánvalóan túl kell licitálni - de minimum azt meg kell adni. Ergo ha létrejön az üzlet akkor az eladó félnek nettó nyeresége lesz abból, hogy egyszerre 2 ajánlat került a "licitbe".
Különben a nyilvános ajánlattételnek vannak azért költségei is, amit nyilván az ajánlattevőnek kell állnia.
Pl. ha be kell nyújtania egy bankgaranciát, akkor azt egyik bank sem ingyen adja.
Szóval ez szerintem egy jogos költségtérítésnek is tekinthetjük.
Már bocs, de ennek se füle se farka.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
érdekes én értem

Azt én is értem, hogy @pöcshuszár kolega a kisújábol hirtelen kirázott pár akár még logikusnak tünő ad hoc érvet, hogy magyarázza a dolgot.

Ugyanakkor csak egy hasonló példát hozzátok már ahol a vesztes fél, nyilvános ajánlattétel után több milliós költségtérítést kap!
Egy ilyen esetben az ajánlattot tevő nyilván vállal némi kockázatot, ha valaki rálicitálnak, de még nem hallottam hasonlót sem, hogy bankgarancia miatt ami lényegében a hitelezőjével kötött szerződés, gyakorlatilag egy papír, érdemi költsége keletkezne, és csak mert nem jön össze az üzlet öt bármiféle pénzügyi kárpótlás illetné.

Pénzügyi ellentételezést csak valami fajta aláírt szerződés után járhat. Az ajánlat tevés egy oldalú a vevő részéről. Az azt befogadó ceges vezetés, hitelezők, részvényeseknek nincs utána pénzügyi kötelezettsége.
A részvények tőzsdei árát befolyásoló bárminemű hírek után keletkezett értéknövekmény realizálásához megint semmi köze az azt kiváltó ajánlat tételnek. Elég hülye világ lenne ha így müködnének a dolgok.

Ezért írtam se füle se farka a dolognak, és Pöcshuszár okoskodásának.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 380
113
Pénzügyi ellentételezést csak valami fajta aláírt szerződés után járhat. Az ajánlat tevés egy oldalú a vevő részéről. Az azt befogadó ceges vezetés, hitelezők, részvényeseknek nincs utána kötelezettsége.
A részvények tőzsdei árát befolyásoló bárminemű hírek után keletkezett értéknövekményhez realizálásához megint semmi köze az azt kiváltó ajánlat tételnek.
A nyilvános vételi ajánlat olyan mint egy előszerződés. Amiben lefektették ezt a záradékot. Mivel az ajánlatot elfogadták (jóváhagyta a CNMV is!), így a záradék érvényre jutott.
Ebben az esetben pedig ha ellenajánlat kerül benyújtásra, akkor a Mávagot kártéríteni kell. Ennyi. Nem légből kaptam, vagy a kisujjamból ráztam ki. Ott van a cikkben minden leírva:
In the previous announcement of the public offer of Talgo shares made by Ganz-MaVag, published in the CNMV on March 7, the Hungarian consortium explains that, in the event that the offer was authorized and it did not prosper "due to the authorization of a competing offer", the Spanish company undertakes to pay a " break-up commission ".
This commission, as compensation for the costs and expenses incurred in preparing the takeover bid, would be "for an amount equal to 0.5% of the maximum total amount of the offer" three million euros.
Maga az intézmény meg itt van neked leírva.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 003
113
A nyilvános vételi ajánlat olyan mint egy előszerződés. Amiben lefektették ezt a záradékot. Mivel az ajánlatot elfogadták (jóváhagyta a CNMV is!), így a záradék érvényre jutott.
Ebben az esetben pedig ha ellenajánlat kerül benyújtásra, akkor a Mávagot kártéríteni kell. Ennyi. Nem légből kaptam, vagy a kisujjamból ráztam ki. Ott van a cikkben minden leírva:

Maga az intézmény meg itt van neked leírva.
Köszönöm. Végeredményben az ajánlat tevés befogadása annak aláírása egy előszerződés is, ilyenformán ez több is mint egy szimpla vételi szándék. Így már tiszta.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 132
73 670
113
A legutóbbi Magyar Közlönyből...

A Kormány 1074/2024. (III. 28.) Korm. határozata Magyarország 2024–2030 közötti időszakra vonatkozó iparstratégiájáról

Kormány 1073/2024. (III. 28.) Korm. határozata Magyarország 2024–2030 közötti időszakra vonatkozó ipar és technológiai cselekvési tervéről

A Kormány 1082/2024. (III. 28.) Korm. határozata a közbeszerzésekben a verseny szintjének növelését célzó intézkedésekről (2023–2026) szóló cselekvési terv
felülvizsgálatáról

A Kormány 70/2024. (III. 28.) Korm. rendelete az egyes gazdaságfejlesztési célú és munkahelyteremtő beruházásokkal összefüggő közigazgatási
hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításáról, valamint egyes nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánításról szóló kormányrendeletek módosításáról szóló 141/2018. (VII. 27.) Korm. rendelet módosításáról

A Kormány 71/2024. (III. 28.) Korm. rendelete az egyes beruházásokkal összefüggő közigazgatási hatósági ügyek nemzetgazdasági szempontból kiemelt
jelentőségű üggyé nyilvánításáról, valamint egyes nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásokkal összefüggő kormányrendeletek módosításáról szóló 83/2021. (II. 23.) Korm. rendelet módosításáról
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 380
113
vállalkozóbarát magyar jogi környezet:

Itt azért - az a gyanúm - a károsult félnek is az az érdeke, hogy húzódjon az ügy. Nem értem, hogy miért csak most tett a hivatali visszaélés miatt feljelentést, vagy hogy miért csak a kormányhivatali határozatot támadja meg folyton.
A cikk meg persze kamuzik. Strassburgot csak azért járta meg az ügy, hogy az államot elmarasztalják a hosszú eljárás miatt, nem magáért a megítélt kárösszegért.