Mbombe 4x4 , 6x6 , 8×8 / Barys 8x8

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Nagyon összemosod a dolgokat.És nagyon lenézzed a búrokat.Miközben inkább tanulmányozni kéne a módszereiket,és amit érdemes,adaptálni-persze a mai lehetőségeinkhez és viszonyainkhoz igazitva.
Most nálunk,szigorúan külpolitikai-hatalompolitikai okbol,van egy felemás habzsidőzsi.Formálódik egy hh-us minisereg,amihez megvesszük a legmodernebb harcjárműveket.De orászgvédelemre ez a sereg kicsi.Egy baltafej-nyél nélkül.
A Leo,Lynx és Boxer alapvetően a nagy háborúra,Kurszk 2.0 megvivására készültek,gazdag,nyugati országok számára.Búr járgányok meg szegény országoknak,rossz körülmények közé,elhúzodó hibridháborúra.A tervezés kiindulási alapja is más volt,perszehogy mások a járművek is.De ha kicsit körülnézel Európában,találsz olyan járműveket,mik a búrok vonalát követik.Pl a TITUS mintha kopirpapirral készült Mbombe 6 volna
nexter_titus_l3.jpg

Czech_Republic_has_awarded_a_contract_to_supply_62_TITUS_6x6_armored_vehicles_925_001.jpg

Mert az utóbbi idők háborúi túlnyomó rész 4.generációs,vagy hibridháború.Ahova kellenek az ilyen járgányok.
Szóval hogy sokadszorra leirjam.Számunkra a Mbombe 6 az éredekes.Szükségünk lenne egy viszonylag olcsó,és olcsón fentartható járműre,ami mint APC helyt tud állni hagyományos manőverharcban,de otthon van a leginkább valószinűsithető konfliktusformában,a hibridháborúban.Mert arra tervezték.Misszios feladatoknál meg felülról csatlakozhat a kebabos kocsikhoz.Mint eszközhordozó,meg sokkal jobban képes követni a láncos technikát,mert a 4y4 kebabok terepen menthetetlenűl lemaradnak a Leo/Lynxektől.
Készek átadni a gyártástechnológiát,a konstrukció meg olyan,hogy épithető MAN (vagy akármilyen,általunk rendszeresitett teherkocsi) fődarabjaival.Vagyis logisztikai problémát nem okoz,utánpótlás is biztositható onnan,ahonnan a teherautó jön.
És különben már van,de fejlesztés alatt is van nyugati 57milis torony.Az orosz tornyok nem vetélytárs nélküliek.
Spider_57mm_short-range_air_defense_RCWS_Remote_Controlled_Weapon_Station_Technology_925_002.jpg

Elvileg nincs akadálya 57milis toronnyal rendelni akár a Lynxet,Patria XP-t is,"csak" integrálni kell.

Én egy kis összemosást most nem az én oldalamon látok.

Dehogy nézem le a búrokat. Szerintem még hasonló sem nagyon olvasható ki az eddigi Mbombe -val kapcsolatos hozzászólásaimból. A módszereik, meg az, hogy azok közül mi adoptálható vagy lehet érdekes nekünk azt meg a szakemberek eldöntik. Azonban ennek túl sok köze nincs ehhez a járműhöz. Én ezt a "búr témát" is levenném a napirendről, mert ennél a járgánynál volt róla szó, hogy kik állhatnak a szalag mellett (nem búrok), a tulajdonosi réteg sem búr, de amennyiben kicsit tágabban nézzük a dolgokat, akkor a komplett Dél-Afrika is "egyre kevésbé búr" ...

Azzal a részével odáig egyetértek, hogy a Leo,Lynx és Boxer "Kurszk 2.0 megvivására készültek". Apróság, hogy azt nem "nyugati országokkal" (de még nem is USA -val) képzelik el, de ez már Biztpol -ba hajló kérdéskör.

Namost a 4x4 -t, meg a 6x6 -ot élből kivenném a képletből. MRAP nemigazán kell nekünk. Egyfelől a nagyobbik kebabos kocsival ez a rész pipa, de amennyiben mindenáron kellene még valami, akkor lehet(ne) Kommondor -al kísérletezgetni vagy ... vagy a világban van százszámra MRAP, ingyen vihető, a legmodernebb technika - csak a szállítást kellene fizetni, tengerentúlról (na úgy már nem éri meg) ... Ez a gond ezekkel a vasakkal is - szállítással már nem lesznek olcsóbbak kb. semminél.

Igen, van a Nexter TITUS is (ez a 6x6 "másolata") - amennyire jól tudom, akkor ezt is még csak "próbálgatják" egy-két országban (pl. asszem Albánia). Stanag 2 -vel (minden átlövi). Persze fel lehet pótpáncélozni, hogy legalább a 12.7x99 mm -es géppuskát kibírja, de akkor meg 3 tengelyen elsüllyed nálunk a terepen ... Erre tényleg van BTR -ünk 4 tengellyel ... Meg ez tényleg MRAP kategória, ami nekünk nem ideális ...

A 8x8 tartom egyáltalán "valamirevalónak". Persze ez a Stanag 3 itt sem acélos. Szállítással együtt számolva ezen az áron már tényleg inkább Boxer/Patria/Rosomak. A Boxer -t miért is merem felhozni. Az RM -el most kötöttünk komoly üzletet - gyárra, meg a Lynx -re (mely kell Nekik is, mint referencia). Namost a Lynx -es árukapcsolással meg RM gyárral itthon szerintem tudnánk olyan árat, hogy legyen belőle akár kicsit nagyobb mennyiség is. Amennyiben meg a kétféle APC koncepció opció lehet, akkor még mindig választanék előbb a Patria/Rosomak -ból.

Az a baj, hogy attól nem tudunk(/szabad) eltekintetnünk, hogy ekkora távolságból bizony maga a szállítás lenne az ár tetemes része. Még akkor is, ha alkatrészként jönnének be a dolgok és "csak össze kellene rakni". Valahogy mindig úgy jön ki a matek, hogy még, ha valahogy olcsóbb is lenne egy nagyon kicsit - akkor nagyon kicsivel drágábban van sokkal jobb. Ráadásul olyan, aminek a logisztikáját könnyebben meg lehet oldani.

Most, hogy kell-e 57 mm -es löveg vagy nem már az is érdekes kérdés. Ugyanakkor ahogy írod: "fejlesztés alatt is van nyugati 57milis torony". Az, hogy elvileg nincs akadálya az integrációnak (ami szintén nem lenne ingyenes, mert ugye jelenleg nincs integrálva nyugati 57 mm -es torony) - ilyenformán gyakorlati akadály van. Az, hogy orosz 57 mm -es tornyot rakjunk, ahhoz az oroszoknak is lenne szava (NATO - nem adnák), de a logisztikáját sem tudnánk megoldani pl. egy VJTF/CEDC -ben gondolkodva ... Egyébként nyugati toronnyal sem, mert a környéken senkinek nincs ilyen ...

Gyakorlati alkalmazás. Ugye már jópár éve hakniznak vele szerte a világban. Még a Currus -al is betetettek egy pár mondatot az idézgetett PDF végére. Ehhez képest nincs sehol eladva. Se szegény - se gazdag országban. Líbiába nem tudom hogy nyomták be (még a darabszám is titkos) a 6x6 -ot, de elképzelhetőnek tartom, hogy kellett végre valami referencia. Pedig ott lenne zseton (kőolaj) és még csak nem is egy "csillagháborúban" kellene helytállnia ...

4.generációs,vagy hibridháború kérdésköre. Pont itt a szomszédban a pótpáncélzattal ellátott T-64 -ek hullanak, mint a legyek. Hol is tartanak most - 350 vagy 400 kilőtt T-64 -nél (az egyebekről nem is beszélve)? Azaz azért itt sincs kolbászból a kerítés. A hazájában persze lehet, hogy még OK lehet mondjuk átlag 50-60 éves ex-szovjet technika ellenében (főleg AK -sok ellen). Nálunk már egy kicsit bonyolultabb a helyzet most is.

Azonban nem vagyok semmi jónak elrontója. Vegyük elő a kockás papírt és matekozzunk. Egyfelől a 4x4 -et és a 6x6 -ot (bár tudom ez utóbbi személyes kedvenced) vegyük ki a képletből, mert MRAP -ból tényleg "tele a padlás már nálunk". Tehát 8x8. Ez hogy tudna kijönni nálunk? Mondjuk első körben mennyi az annyi ez ott Náluk? Sacc-perkábé amire ideérne (akármilyen formában, alkatrész, licensz, bárhogyan)? Amennyiben a Currus -nak is kellene rajta "matatni"?

Továbbá tényleg nem vagyok benne biztos, hogy ez a felhozatal akár 3 év múlva élne ott. Avagy akár 10 év múlva. Nemcsak azért, mert, hogy "Dél-Afrika", de azért is, mert úgy néz ki sajnos tényleg nem kell senkinek ...
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Én egy kis összemosást most nem az én oldalamon látok.

Dehogy nézem le a búrokat. Szerintem még hasonló sem nagyon olvasható ki az eddigi Mbombe -val kapcsolatos hozzászólásaimból. A módszereik, meg az, hogy azok közül mi adoptálható vagy lehet érdekes nekünk azt meg a szakemberek eldöntik. Azonban ennek túl sok köze nincs ehhez a járműhöz. Én ezt a "búr témát" is levenném a napirendről, mert ennél a járgánynál volt róla szó, hogy kik állhatnak a szalag mellett (nem búrok), a tulajdonosi réteg sem búr, de amennyiben kicsit tágabban nézzük a dolgokat, akkor a komplett Dél-Afrika is "egyre kevésbé búr" ...

Azzal a részével odáig egyetértek, hogy a Leo,Lynx és Boxer "Kurszk 2.0 megvivására készültek". Apróság, hogy azt nem "nyugati országokkal" (de még nem is USA -val) képzelik el, de ez már Biztpol -ba hajló kérdéskör.

Namost a 4x4 -t, meg a 6x6 -ot élből kivenném a képletből. MRAP nemigazán kell nekünk. Egyfelől a nagyobbik kebabos kocsival ez a rész pipa, de amennyiben mindenáron kellene még valami, akkor lehet(ne) Kommondor -al kísérletezgetni vagy ... vagy a világban van százszámra MRAP, ingyen vihető, a legmodernebb technika - csak a szállítást kellene fizetni, tengerentúlról (na úgy már nem éri meg) ... Ez a gond ezekkel a vasakkal is - szállítással már nem lesznek olcsóbbak kb. semminél.

Igen, van a Nexter TITUS is (ez a 6x6 "másolata") - amennyire jól tudom, akkor ezt is még csak "próbálgatják" egy-két országban (pl. asszem Albánia). Stanag 2 -vel (minden átlövi). Persze fel lehet pótpáncélozni, hogy legalább a 12.7x99 mm -es géppuskát kibírja, de akkor meg 3 tengelyen elsüllyed nálunk a terepen ... Erre tényleg van BTR -ünk 4 tengellyel ... Meg ez tényleg MRAP kategória, ami nekünk nem ideális ...

A 8x8 tartom egyáltalán "valamirevalónak". Persze ez a Stanag 3 itt sem acélos. Szállítással együtt számolva ezen az áron már tényleg inkább Boxer/Patria/Rosomak. A Boxer -t miért is merem felhozni. Az RM -el most kötöttünk komoly üzletet - gyárra, meg a Lynx -re (mely kell Nekik is, mint referencia). Namost a Lynx -es árukapcsolással meg RM gyárral itthon szerintem tudnánk olyan árat, hogy legyen belőle akár kicsit nagyobb mennyiség is. Amennyiben meg a kétféle APC koncepció opció lehet, akkor még mindig választanék előbb a Patria/Rosomak -ból.

Az a baj, hogy attól nem tudunk(/szabad) eltekintetnünk, hogy ekkora távolságból bizony maga a szállítás lenne az ár tetemes része. Még akkor is, ha alkatrészként jönnének be a dolgok és "csak össze kellene rakni". Valahogy mindig úgy jön ki a matek, hogy még, ha valahogy olcsóbb is lenne egy nagyon kicsit - akkor nagyon kicsivel drágábban van sokkal jobb. Ráadásul olyan, aminek a logisztikáját könnyebben meg lehet oldani.

Most, hogy kell-e 57 mm -es löveg vagy nem már az is érdekes kérdés. Ugyanakkor ahogy írod: "fejlesztés alatt is van nyugati 57milis torony". Az, hogy elvileg nincs akadálya az integrációnak (ami szintén nem lenne ingyenes, mert ugye jelenleg nincs integrálva nyugati 57 mm -es torony) - ilyenformán gyakorlati akadály van. Az, hogy orosz 57 mm -es tornyot rakjunk, ahhoz az oroszoknak is lenne szava (NATO - nem adnák), de a logisztikáját sem tudnánk megoldani pl. egy VJTF/CEDC -ben gondolkodva ... Egyébként nyugati toronnyal sem, mert a környéken senkinek nincs ilyen ...

Gyakorlati alkalmazás. Ugye már jópár éve hakniznak vele szerte a világban. Még a Currus -al is betetettek egy pár mondatot az idézgetett PDF végére. Ehhez képest nincs sehol eladva. Se szegény - se gazdag országban. Líbiába nem tudom hogy nyomták be (még a darabszám is titkos) a 6x6 -ot, de elképzelhetőnek tartom, hogy kellett végre valami referencia. Pedig ott lenne zseton (kőolaj) és még csak nem is egy "csillagháborúban" kellene helytállnia ...

4.generációs,vagy hibridháború kérdésköre. Pont itt a szomszédban a pótpáncélzattal ellátott T-64 -ek hullanak, mint a legyek. Hol is tartanak most - 350 vagy 400 kilőtt T-64 -nél (az egyebekről nem is beszélve)? Azaz azért itt sincs kolbászból a kerítés. A hazájában persze lehet, hogy még OK lehet mondjuk átlag 50-60 éves ex-szovjet technika ellenében (főleg AK -sok ellen). Nálunk már egy kicsit bonyolultabb a helyzet most is.

Azonban nem vagyok semmi jónak elrontója. Vegyük elő a kockás papírt és matekozzunk. Egyfelől a 4x4 -et és a 6x6 -ot (bár tudom ez utóbbi személyes kedvenced) vegyük ki a képletből, mert MRAP -ból tényleg "tele a padlás már nálunk". Tehát 8x8. Ez hogy tudna kijönni nálunk? Mondjuk első körben mennyi az annyi ez ott Náluk? Sacc-perkábé amire ideérne (akármilyen formában, alkatrész, licensz, bárhogyan)? Amennyiben a Currus -nak is kellene rajta "matatni"?

Továbbá tényleg nem vagyok benne biztos, hogy ez a felhozatal akár 3 év múlva élne ott. Avagy akár 10 év múlva. Nemcsak azért, mert, hogy "Dél-Afrika", de azért is, mert úgy néz ki sajnos tényleg nem kell senkinek ...


Akárhogy is van, a Patria-t egyáltalán nem érzem a levegőben,pedig a Boxer után ez a kedvencem, legyen 6x6-os vagy 8x8-as. Én sem tartom rossz ötletnek a 2 féle APC verziót,csak nekem egy a bajom: megy itt a fikázás egyes országok irányába vagy pedig túl messze van, esetleg a politika. Mondjuk, én a csehek 6x6-os beszerzésétől sem vagyok elájulva,mert ha jól tudom, valami 62 db Titust vettek 382 millió dollárért, ami szerintem kissé drága. Szerintem esetleg Boxer 6x6-os vagy még nem tudom kik gyártanak még 6x6-ost, a törökök biztos, de azokat nem ismerem, persze az utóbbi nem álmaim netovábbja, de szerintem ezek a 6x6-at 3 milla körül már lehet jókat venni. Mindenestre szerintem olyat kéne beszerezni, ha veszünk, aminek valami módon a gyártásában részt tudunk venni, mert a munkahely teremtés sem utolsó szempont.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Akárhogy is van, a Patria-t egyáltalán nem érzem a levegőben,pedig a Boxer után ez a kedvencem, legyen 6x6-os vagy 8x8-as. Én sem tartom rossz ötletnek a 2 féle APC verziót,csak nekem egy a bajom: megy itt a fikázás egyes országok irányába vagy pedig túl messze van, esetleg a politika. Mondjuk, én a csehek 6x6-os beszerzésétől sem vagyok elájulva,mert ha jól tudom, valami 62 db Titust vettek 382 millió dollárért, ami szerintem kissé drága. Szerintem esetleg Boxer 6x6-os vagy még nem tudom kik gyártanak még 6x6-ost, a törökök biztos, de azokat nem ismerem, persze az utóbbi nem álmaim netovábbja, de szerintem ezek a 6x6-at 3 milla körül már lehet jókat venni. Mindenestre szerintem olyat kéne beszerezni, ha veszünk, aminek valami módon a gyártásában részt tudunk venni, mert a munkahely teremtés sem utolsó szempont.

Köszönöm a Titus -os hírt. Wiki -n azt néztem korábban, hogy az albánok meg franciák próbálgatták. Meg a csehek is fennvoltak, de nem ilyen konkrétan.

Miért érdekes ez. Mert nekünk is ennyibe kerülne, akkor a 6x6 (62 db Titust vettek 382 millió dollárért). Ez ugye a Mbombe 6x6 "EU változat" - amennyibe valószínűleg nekünk is kerülne ... Akárhogy számolok ez: 6,16 millió USD/db (szerintem nálunk a Lynx lesz ebben a magasságban kb.). Egy Stanag 2 MRAP -ért (jó ennyiből már lesz pótpáncél is rá valószínűleg) ...

Szerk.: most nézem 3 évvel ezelőtt a franciák maguknak hatodennyiért tervezgették. Mondjuk náluk azóta sincs továbblépés, ha jól tudom ...

Most persze attól is el lehetne tekinteni, hogy 62 db nem az a mennyiség amire sokan gondoltak. Meg talán attól is, hogy nekünk a 8x8 kellene igazából - ami ennél nem lesz olcsóbb ... Akkor megvagyunk a "kockás papíros" résszel is ...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 654
14 638
113
Én egy kis összemosást most nem az én oldalamon látok.

Dehogy nézem le a búrokat. Szerintem még hasonló sem nagyon olvasható ki az eddigi Mbombe -val kapcsolatos hozzászólásaimból. A módszereik, meg az, hogy azok közül mi adoptálható vagy lehet érdekes nekünk azt meg a szakemberek eldöntik. Azonban ennek túl sok köze nincs ehhez a járműhöz. Én ezt a "búr témát" is levenném a napirendről, mert ennél a járgánynál volt róla szó, hogy kik állhatnak a szalag mellett (nem búrok), a tulajdonosi réteg sem búr, de amennyiben kicsit tágabban nézzük a dolgokat, akkor a komplett Dél-Afrika is "egyre kevésbé búr" ...

Azzal a részével odáig egyetértek, hogy a Leo,Lynx és Boxer "Kurszk 2.0 megvivására készültek". Apróság, hogy azt nem "nyugati országokkal" (de még nem is USA -val) képzelik el, de ez már Biztpol -ba hajló kérdéskör.

Namost a 4x4 -t, meg a 6x6 -ot élből kivenném a képletből. MRAP nemigazán kell nekünk. Egyfelől a nagyobbik kebabos kocsival ez a rész pipa, de amennyiben mindenáron kellene még valami, akkor lehet(ne) Kommondor -al kísérletezgetni vagy ... vagy a világban van százszámra MRAP, ingyen vihető, a legmodernebb technika - csak a szállítást kellene fizetni, tengerentúlról (na úgy már nem éri meg) ... Ez a gond ezekkel a vasakkal is - szállítással már nem lesznek olcsóbbak kb. semminél.

Igen, van a Nexter TITUS is (ez a 6x6 "másolata") - amennyire jól tudom, akkor ezt is még csak "próbálgatják" egy-két országban (pl. asszem Albánia). Stanag 2 -vel (minden átlövi). Persze fel lehet pótpáncélozni, hogy legalább a 12.7x99 mm -es géppuskát kibírja, de akkor meg 3 tengelyen elsüllyed nálunk a terepen ... Erre tényleg van BTR -ünk 4 tengellyel ... Meg ez tényleg MRAP kategória, ami nekünk nem ideális ...

A 8x8 tartom egyáltalán "valamirevalónak". Persze ez a Stanag 3 itt sem acélos. Szállítással együtt számolva ezen az áron már tényleg inkább Boxer/Patria/Rosomak. A Boxer -t miért is merem felhozni. Az RM -el most kötöttünk komoly üzletet - gyárra, meg a Lynx -re (mely kell Nekik is, mint referencia). Namost a Lynx -es árukapcsolással meg RM gyárral itthon szerintem tudnánk olyan árat, hogy legyen belőle akár kicsit nagyobb mennyiség is. Amennyiben meg a kétféle APC koncepció opció lehet, akkor még mindig választanék előbb a Patria/Rosomak -ból.

Az a baj, hogy attól nem tudunk(/szabad) eltekintetnünk, hogy ekkora távolságból bizony maga a szállítás lenne az ár tetemes része. Még akkor is, ha alkatrészként jönnének be a dolgok és "csak össze kellene rakni". Valahogy mindig úgy jön ki a matek, hogy még, ha valahogy olcsóbb is lenne egy nagyon kicsit - akkor nagyon kicsivel drágábban van sokkal jobb. Ráadásul olyan, aminek a logisztikáját könnyebben meg lehet oldani.

Most, hogy kell-e 57 mm -es löveg vagy nem már az is érdekes kérdés. Ugyanakkor ahogy írod: "fejlesztés alatt is van nyugati 57milis torony". Az, hogy elvileg nincs akadálya az integrációnak (ami szintén nem lenne ingyenes, mert ugye jelenleg nincs integrálva nyugati 57 mm -es torony) - ilyenformán gyakorlati akadály van. Az, hogy orosz 57 mm -es tornyot rakjunk, ahhoz az oroszoknak is lenne szava (NATO - nem adnák), de a logisztikáját sem tudnánk megoldani pl. egy VJTF/CEDC -ben gondolkodva ... Egyébként nyugati toronnyal sem, mert a környéken senkinek nincs ilyen ...

Gyakorlati alkalmazás. Ugye már jópár éve hakniznak vele szerte a világban. Még a Currus -al is betetettek egy pár mondatot az idézgetett PDF végére. Ehhez képest nincs sehol eladva. Se szegény - se gazdag országban. Líbiába nem tudom hogy nyomták be (még a darabszám is titkos) a 6x6 -ot, de elképzelhetőnek tartom, hogy kellett végre valami referencia. Pedig ott lenne zseton (kőolaj) és még csak nem is egy "csillagháborúban" kellene helytállnia ...

4.generációs,vagy hibridháború kérdésköre. Pont itt a szomszédban a pótpáncélzattal ellátott T-64 -ek hullanak, mint a legyek. Hol is tartanak most - 350 vagy 400 kilőtt T-64 -nél (az egyebekről nem is beszélve)? Azaz azért itt sincs kolbászból a kerítés. A hazájában persze lehet, hogy még OK lehet mondjuk átlag 50-60 éves ex-szovjet technika ellenében (főleg AK -sok ellen). Nálunk már egy kicsit bonyolultabb a helyzet most is.

Azonban nem vagyok semmi jónak elrontója. Vegyük elő a kockás papírt és matekozzunk. Egyfelől a 4x4 -et és a 6x6 -ot (bár tudom ez utóbbi személyes kedvenced) vegyük ki a képletből, mert MRAP -ból tényleg "tele a padlás már nálunk". Tehát 8x8. Ez hogy tudna kijönni nálunk? Mondjuk első körben mennyi az annyi ez ott Náluk? Sacc-perkábé amire ideérne (akármilyen formában, alkatrész, licensz, bárhogyan)? Amennyiben a Currus -nak is kellene rajta "matatni"?

Továbbá tényleg nem vagyok benne biztos, hogy ez a felhozatal akár 3 év múlva élne ott. Avagy akár 10 év múlva. Nemcsak azért, mert, hogy "Dél-Afrika", de azért is, mert úgy néz ki sajnos tényleg nem kell senkinek ...

Ha le akarsz menni terepre, ne akarj kerekeset. Első vonalas alakulatokak, gépesített lövészeknek a Hiúz vagy hasonló jármű kell, akkor is, ha drága, feltéve ha nem koporsónak szánjuk.

A másodvonalbeli/biztosító alakulatoknak, gépkocsizó lövészeknek meg valami olyan, a gyalogsági fegyverektől, repeszektől véd és jó vagy nem túl rossz minőségű úton gyorsan közlekedik.. Egy harci taxi. Arra a 6x6 vagy akár az MRAP is bőven megfelel.

A nehéz 8x8-as járművek nálam holttérben mozognak.
Kurszkhoz teljesítményben kevesek, a kevésbé veszélyes alternatívához meg túl sokak (főleg árban), igazándiból nem látom, hogy lenne indokolt helyük bárhol is, főleg, hogy árban is megközelítik a modern láncosokat.

Az RM amúgy gyártja a Fuchs-ot is, tehát az is egy lehetőség.

A Levédiai konfliktus meg hagyományos háború, csak éppen kis intenzitású.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Crusader

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Az azért már túlzás lenne. Oroszok is azért próbakoznak, mert nincsen a nyugati 35 vagy 40 mm ágyúkhoz alternatívájuk. Még szovjet 30mm is teljesítményileg csak úgy kb a NATO 25mm felel meg. És azért arra is kel ugyelni, hogy ne fogyon ki egyhama a muníció (ninden egyes célpontra általába tobb lovést szokás leadni), márpedig mivel nagyobb a kaliber, annál kevesebb loszer fér bele a toronyba.
Nem egészen.Afgán,ás azóta csecsen tapasztalatuk,hogy a 30milis kevés támogatótűznek.Ezért került a BMP-3ra a 100milis ágyú.De mist a nyugati nehéz IFV-kre (mint a Lynx is) válaszúl emelték a főfegyver kalibert 57milire.Jelenleg egy régi pct lőszer van hozzá,ami nyilvánosm150milit üt át 2000méteren,ha igaz.Fejlesztenek hozzá egy sabotot,és koppintják hozzá még a svéd 3P többcélú lőszert.Ha az új sabot csak 2x annyit fog tudni,mint a régi pct,hát a HIFV-k is bajban vannak,meg oldalrol a hk-k is.3P meg egy modositható és időzithető gyújtású lőszer.Igen hatékony
A löszer mennyiséget megoldották at oroszok.De a lőszertipus váltással viszont még küzdenek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Dél-Afrika is "egyre kevésbé búr"
Teljesen lényegtelen.Mivel gyárthatnánk magunknak,annak a teherautónak (valószinüleg MAN) fődarabjaira,amit rendszeresitünk.Az összes beszállitó lehet európai.Búrok(vagy dél afrikai angolok/zsidók,bánomisén ki) csak a harci tapasztalat alapján csinált terveket adnák.
Gyakorlati alkalmazás.
Jordánia vette meg,és Kazasztán helyi gyártásra.Kazak gyár felépült,de most valamiért áll a program(valószinű pénzügyi gondok miatt)
Libiában bevetették,1db-ot biztossan kilőttek.Harci tapasztalatrol biztos infom nincs.
Amivel egy reaktiv pótpáncélos T64-est kilőnek,azzal minden mást is.Viszont azok a thermóbár sorozatvető töltetek,amik kinyirták az ukik BTR és BMP-iket,legénységestűl,a 6-osban minimum a legénységnek túlélhető.Na nem a közvetlen találat,de azok a közeli mellék,amik ott a legtöbb kárt okozták,igen.14,5miliig véd kinetikailag-de a gyár szerint körbe birja az RPG-7 nem duálfejes változatait.Ami azt jelenti,hogy a CG nem duálfejes változatait is.Libiában különben a könnyebb,csak 7,62miliig páncélozott PSZJ változatát lötték ki,állitólag ZU-23 gá-val.Szóval védetségét a BTR80hoz hasonlitani erős csúsztatás.
Arra a feladatra nagyon is megfelel,mire mondom.Helyban gyártható.
Nagyon gáz,hogy csak a száraz kösivatag jut eszedbe afrikárol.Angóla északi része már esőerdőövezet,SADF a középső részéig harcolt,ahol már az időszakos esők erdőövezt van.Esős évszakban átlag 2méter csapadékkal.Útak meg zebracsapás szintűek.Szerinted mekkora sár van ott olyankor?Mikor a folyóknak fél Mo-nyi árterük van.....
És nem MRAP.Hanem annak képességeivel biró APC.
8-ast pont nem venném meg.Ahelyett a Pátria XP-t favorizálom.Nem is annak feladatkörére szánnám.Viszont fentebb irtam,hogy annak van ilyen jellegű párja az XP-nek,a XA220-ami még úszóképes is.Összehasonlitó tesztek,utána kockás papirt elő,és melikkel járunk jobban.
A végén az 57milis torony meg szlovén fejlesztés.Az orosz és a svéd gá-val egyaránt rendelhető.Van belőle egy kisebb,egyszerűbb változat is.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 046
11 989
113
És különben már van,de fejlesztés alatt is van nyugati 57milis torony.Az orosz tornyok nem vetélytárs nélküliek.
Spider_57mm_short-range_air_defense_RCWS_Remote_Controlled_Weapon_Station_Technology_925_002.jpg

Elvileg nincs akadálya 57milis toronnyal rendelni akár a Lynxet,Patria XP-t is,"csak" integrálni kell.
Ém 50 mm-esről tudok, amit a Lynxhez fejlesztenek (35/50 volt a marketinganyagban), de ha te máshogy tudod, annak csak örülök,mert a már meglévő Bofors 57-es ésszerű és logikus válasznak tűnik, főleg, hogy már van hozzá irányított lövedék is 10 km-ig (ORCA).
Azt nem értem, hogy a káposzták miért nem az Rh503-ast porolták le, amely multikaliber képességű és csőcserével megoldható az űrméretváltás (a Marder III-hoz fejlesztették).
Továbbá a jenkik is az 50 mm mellett döntöttek a lefújt IFV tenderen (a tendert lefújták, de az 50 mm maradt!)

Ha viszont külön új ágyúban és toronyban gondolkodnánk, akkor értelmesebb lenne már a 76-os OTO Melara gyorstüzelőt venni.
Páncélátütése 200 mm/2 km; lötávolság : 20 km (vulcano 76 irányított lövedékkel: 40 km); lég célok ellen 8+ km (DART irányított lövedékkel).

Továbbá, figyelembe véve, hogy ugyanaz a lánctalpszerkezete, mint a PzH2000-nek, 2 önjáró-lövegosztályt képezhetnénk a tervezett 1 helyett:
a tervezett 4 db PzH2000 löveg/üteg helyett 2 db PzH2000 + 2 db KF41-76/üteg lenne a felépítés.
Így
  1. megoldódna az ütegek SHORAD légvédelme
  2. kisebb pontcélok ellen a 76-os is jó, ahová a 155 overkill lenne
  3. a 76-os tízszeres tűzgyorsasága ellensúlyozza a kisebb hatású töltetet.
  4. a közös lánctalpszerkezet nem bonyolítja tovább a logisztikát (háborúban a lánctalp a lánctalpas technika kritikus üzemeltetési pontja)
  5. Két önjáró-lövegosztály kétszer akkora területet fed le, mint egy.
Továbbá elláthatná a páncélos zászlóalj(ak) és a gépesített lövészzászlóaljak légvédelmét, közvelten tüzérségi támogatást nyújt 20 (40) km-ig.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Akárhogy is van, a Patria-t egyáltalán nem érzem a levegőben,pedig a Boxer után ez a kedvencem, legyen 6x6-os vagy 8x8-as. Én sem tartom rossz ötletnek a 2 féle APC verziót,csak nekem egy a bajom: megy itt a fikázás egyes országok irányába vagy pedig túl messze van, esetleg a politika. Mondjuk, én a csehek 6x6-os beszerzésétől sem vagyok elájulva,mert ha jól tudom, valami 62 db Titust vettek 382 millió dollárért, ami szerintem kissé drága. Szerintem esetleg Boxer 6x6-os vagy még nem tudom kik gyártanak még 6x6-ost, a törökök biztos, de azokat nem ismerem, persze az utóbbi nem álmaim netovábbja, de szerintem ezek a 6x6-at 3 milla körül már lehet jókat venni. Mindenestre szerintem olyat kéne beszerezni, ha veszünk, aminek valami módon a gyártásában részt tudunk venni, mert a munkahely teremtés sem utolsó szempont.

Én értem ezt a gyártás dolgot, meg az előnyeit, de úgy szeretnék már egy hatékony fegyvert ami meg is érkezik és nem videón meg matchboxként látható. Sajnos a Patria ahogy mondod jelenleg illúziónak tűnik, viszont a Currus szerintem nem saját szakállára készült fel az Mbombe összeszerelésére.
Én a Boxerre szavazok, mégha amit vennénk kevés is lesz.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Azt nem értem, hogy a káposzták miért nem az Rh503-ast porolták le, amely multikaliber képességű és csőcserével megoldható az űrméretváltás (a Marder III-hoz fejlesztették).
Továbbá a jenkik is az 50 mm mellett döntöttek a lefújt IFV tenderen (a tendert lefújták, de az 50 mm maradt!)
Leporolták.Ugyan azt az 50milis löszert használja az új 50mm-es ágyú a német/amcsi fejlesztésnél,mint az Rh503,ami csereszabatos csőcserével a 35X228-al.Jóval gyengébb a svéd/orosz 57milisnél,és a régi német 50milisnél is,cserében azzal "könnyedén" megoldható a kétoldali adogatás/löszertipus váltás.
Nagyobbik szlovén tornyot külön telepithető légvédelmi toronynak is ajálgatják.Elvileg csatlakoztatható az oldalára többféle rakétainditó.Elvileg az ilyen tornyokkal ellátott IFV(APC?-amin ilyen torony van az már szerintem IFV,akármilyen járószerkezete van) egyben gyakorlatilag csapatlégvédelmi jármű is.Dehogy milyen a valóságban,azt a valóságban előbb ki kéne próbálni-reklámbrossúra papirja sokmindent elbir.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Továbbá elláthatná a páncélos zászlóalj(ak) és a gépesített lövészzászlóaljak
Mondjuk ezen a szinten ki lehetne velük egésziteni a zl aknavetőit.DD szinten meg csatolni egy üteget a dd csapatlégvédelméhez.Vagy 57milisben ezzel az új szlovén toronnyal.-csapatpróba hozhatna itt is olyan tapasztalatot,mire már döntés is hozható.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 046
11 989
113
Leporolták.Ugyan azt az 50milis löszert használja az új 50mm-es ágyú a német/amcsi fejlesztésnél,mint az Rh503,ami csereszabatos csőcserével a 35X228-al.Jóval gyengébb a svéd/orosz 57milisnél,és a régi német 50milisnél is,cserében azzal "könnyedén" megoldható a kétoldali adogatás/löszertipus váltás.
Én csak akkor fogadnám el az 50 mm-est, ha az RH 503 képében érkezne, a fenti okok miatt. Egyébként, ha külön tornyot és főfegyvert szeretnénk, akkor OM 76 (vagy ha esetelg stabilitási vagy egyéb probléma lenne vele: Bofors 57)

Nagyobbik szlovén tornyot külön telepithető légvédelmi toronynak is ajálgatják.Elvileg csatlakoztatható az oldalára többféle rakétainditó.Elvileg az ilyen tornyokkal ellátott IFV(APC?-amin ilyen torony van az már szerintem IFV,akármilyen járószerkezete van) egyben gyakorlatilag csapatlégvédelmi jármű is.Dehogy milyen a valóságban,azt a valóságban előbb ki kéne próbálni-reklámbrossúra papirja sokmindent elbir.
A Draco tornyot (OM 76) szintét kínálját önálló telepítésben.
A SHORAD objektum-légvédelmet egyébként én a 35-76 mm kombójában képzelem el.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 878
113
Én értem ezt a gyártás dolgot, meg az előnyeit, de úgy szeretnék már egy hatékony fegyvert ami meg is érkezik és nem videón meg matchboxként látható. Sajnos a Patria ahogy mondod jelenleg illúziónak tűnik, viszont a Currus szerintem nem saját szakállára készült fel az Mbombe összeszerelésére.
Én a Boxerre szavazok, mégha amit vennénk kevés is lesz.
Személy szerint a Boxert nem vennék láncos mellé. Nem látom értelmét. Felesleges pénzkidobásnak tartom. Lehet ezért kövezni, de én így látom. A hiúz pláne ha moduláris lesz bőven ellátna mindent.
Számunkra inkább btr váltótipus kellene. Jobb esetben Patria v rosomak ha van rá anyagi forrás. Költséghatékonyság és mennyiségi szempontbol akkor valami 6x6 os.
Egyébként javaslom hogy egy 8x8 al 35-40 tonnás géppel kiadós esőzés után nézzenek fel az alföldi tájra.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Én csak akkor fogadnám el az 50 mm-est, ha az RH 503 képében érkezne, a fenti okok miatt. Egyébként, ha külön tornyot és főfegyvert szeretnénk, akkor OM 76 (vagy ha esetelg stabilitási vagy egyéb probléma lenne vele: Bofors 57)


A Draco tornyot (OM 76) szintét kínálját önálló telepítésben.
A SHORAD objektum-légvédelmet egyébként én a 35-76 mm kombójában képzelem el.
OTO 76milise már túl nagy egy lövészpáncélosba.Anno a zOtomatic az OF40(talján Leo 1) alvázára készült.És jol be is töltötte.Már az 57milisek is elég nyűgösek,azért is szedték elő az Rh 50milisét.Elsősorban támogató célra,mert nyugaton is keveslik a 30milist.
Otomatic.jpg

IFV-hez ez a torony hatalmas.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 194
113
Nem egészen.Afgán,ás azóta csecsen tapasztalatuk,hogy a 30milis kevés támogatótűznek.Ezért került a BMP-3ra a 100milis ágyú.De mist a nyugati nehéz IFV-kre (mint a Lynx is) válaszúl emelték a főfegyver kalibert 57milire.Jelenleg egy régi pct lőszer van hozzá,ami nyilvánosm150milit üt át 2000méteren,ha igaz.Fejlesztenek hozzá egy sabotot,és koppintják hozzá még a svéd 3P többcélú lőszert.Ha az új sabot csak 2x annyit fog tudni,mint a régi pct,hát a HIFV-k is bajban vannak,meg oldalrol a hk-k is.3P meg egy modositható és időzithető gyújtású lőszer.Igen hatékony
A löszer mennyiséget megoldották at oroszok.De a lőszertipus váltással viszont még küzdenek.
Nem 57 mm-es van a nyugatin hanem 50.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
Nem 57 mm-es van a nyugatin hanem 50.
Amcsik/németek az Rh504 35/50milis vonalát viszik tovább.Szlovén torony 57milis,és a svédek is fejlesztgetnek egy 57milis tornyot,de nagyon takaréklángon.Ha igy folytatják,kb 2222re el is készül.Gondolom konkrét megrendelés nélkül nem akarnak bele komoly pénzt fektetni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 194
113
Amcsik/németek az Rh504 35/50milis vonalát viszik tovább.Szlovén torony 57milis,és a svédek is fejlesztgetnek egy 57milis tornyot,de nagyon takaréklángon.Ha igy folytatják,kb 2222re el is készül.Gondolom konkrét megrendelés nélkül nem akarnak bele komoly pénzt fektetni.
A szlovén az szerintem orosz eredetű lesz nem? Azon kívül a 40 mm -es van még a svédeknél meg az angoloknál.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 128
31 110
113
A szlovén az szerintem orosz eredetű lesz nem? Azon kívül a 40 mm -es van még a svédeknél meg az angoloknál.
Orosz S60,AU220M és a svéd Bofors egyaránt mehet a szlovén tornyokba.
40CT engem is érdekelne,hogy hogy válik be.
Dél koreaiak is fejlesztenek egy 40milist.
Ha ez a szlovén torony tényleg beválik,szerintem elég nagy durranás lesz.Majd meglátjuk.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 307
120 194
113
Orosz S60,AU220M és a svéd Bofors egyaránt mehet a szlovén tornyokba.
40CT engem is érdekelne,hogy hogy válik be.
Dél koreaiak is fejlesztenek egy 40milist.
Ha ez a szlovén torony tényleg beválik,szerintem elég nagy durranás lesz.Majd meglátjuk.
Vette már azokat a Valhalla tornyokat valaha is valaki? Évek óta a piacon vannak de semmit se láttam belőlük.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 417
113
Vette már azokat a Valhalla tornyokat valaha is valaki? Évek óta a piacon vannak de semmit se láttam belőlük.
Nekem az erősen kamuszagunak tűnik.
Maga a cég sem reklámozza igazán. A saját honlapjukon sincs fenn. Pedig azért manapság megtévedt dél-amerikai, arab országoknak elég, ha jó nagy meg jó hangos. Akkor is berendelnek belőle, ha semmi értelme. Elég csak pár burnuszosnak megmutatni valami közel-keleti fegyverexpón.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss