Merkava MBT (Izrael)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

R

Ruby de Puteaux

Guest
Mk. IV a parancsnoki kupola felől.

uv64i2681lr61.jpg
 
W

Wilson

Guest
A Merkava: 60 mm-s aknavető

"A Merkava az egyetlen modern harckocsi, amely aknavetővel van felfegyverezve. Ez még a múltban is nagyon ritka volt. Izraelben a 60 mm-es aknavetőt az 1970-es évek közepén kezdték el felszerelni a harckocsikra az 1973-as háború következtében, A "Shot" ("Centurion"), "Magah" (M4860), "Tyran" (T-545562) és valószínűleg még egy "Sherman" M-51 harckocsikra, majd - a "Mercava-1" harckocsikra is a gyártás kezdetétől, 1979-től. A Mercava-1-l az aknavető kívül, a torony a jobb oldalon lett elhelyezve, és a parancsnok tüzelt vele .A "Merkava-2" (1983) esetében az aknavetőt a torony bal oldalán, a torony belsejében helyezték el, és a töltő kezelte.

91954_original.jpg

Merkava-1


Egy kis történelem

Az első világháború idején a brit nehéz harckocsi Mk IV Tadpol (az "ebihal farka") , kísérleti jelleggel 81,2 mm-es Stokes aknavetővel volt felszerelve. Az aknavetőt egy speciális platformra szerelték az "ebihal farok "hátsó részei közé, hogy viszonylagos védelmet nyújtson az ellenséges tűzzel szemben. Ez a konstrukció azonban az önjáró aknavető prototípusa volt, nem pedig egy lineáris harckocsi kiegészítő aknavető fegyverzettel.

Mark_IV_Tadpole.jpg




A második világháború alatt és közvetlenül utána a britek néhány harckocsijukra (például a Cromwell és a Centurion első típusaira) "2 inch bombadobó Mk.I"-t szerelte. Ez egy rakétahajtású gránátvető volt, és a hozzávaló lőszer kompatibilis volt a brit Ordnance SBML két hüvelykes aknavetővel ("Ordnance SBML két hüvelykes aknavető" vagy egyszerűen "két hüvelykes aknavető"). Egyébként a valódi metrikus kaliberét 50, 50,8, 51 vagy 51,25 mm-nek adják meg.

Az USA-ban licenc alapján gyártották 51 mm-es M3 "füstölő" aknavető néven. Ezt 1943 júniusától szerelték fel az M4 Shermanra. Az aknavetőt a torony tetején, a bal oldalon, 35°-os szögben szerelték fel, . Az aknavetőnek volt egy szabályozója, amely lehetővé tette a 35, 75 és 150 méteres rögzített távolságból történő tüzelést, alapból 12 füstgránáttal volt felfegyverezve (más típusú aknákat is lehetett használni). Általában a töltő sütötte el.


59dce8fa5c6d7_BT-2inMk1-Diagram.jpg.d0488f3db6cb4b96914e72bbc324da3c.jpg



Izraelben

Az IDF szolgálatában állt a Cromwell, a Sherman és a Centurion is, így a fent leírt "bombadobó" ismerős volt Izraelben. De miután a torony oldalaira hagyományos füstgránátvetőket szereltek, ezeket leszerelték.

Az 1973-as Jom Kippur-háborút követően az IDF páncélosait számos alkalommal vetették be az RPG-l, rakétavetős gránátokkal felfegyverzett ellenséges harckocsik ellen. Ezt megelőzően a gyalogság már az ellenállás idejétől kezdve brit 2 hüvelykes aknavetőket használt, és ezeket fejlesztették tovább saját 52 mm-es aknavetővé. A "földalatti" fegyverkezési ipar később átalakult az Izraeli Hadiipari Ipartestületté (IMI), és a továbbfejlesztett 52 mm-es aknavetők gyártása folytatódott. Maximális hatótávolságukat (420-425 m) azonban nem tartották elegendőnek a páncélos erők igényeihez, ezért úgy döntöttek, hogy 60 mm-es aknavetőket használnak, amelyek akkoriban még nem álltak szolgálatban az IMI-nél.

1974.11.08-n. Az IDF főparancsnokságának ("Rosh HAM") vezetője, Herzl Shafir vezérőrnagy, az Országos vezérkar helyettese és az IDF főparancsnokságának vezetője megbeszélést tartott a páncélos hadtest ("Mefaked Gayasot ha-Shir'on") parancsnokával, Moshe (Musa) Peled vezérőrnaggyal a páncélos erők fegyverzetének korszerűsítéséről, az 1973-as háborúból levont következtetések figyelembe vételével.

Az ülésen jelen volt a TO főnöke (AGA) és egy fegyverzeti főtiszt is. Kétségeiknek adtak hangot az aknavetők operatív szükségességét illetően. Elmondásuk szerint a Shot, Magah és Tyran harckocsikra történő aknavetők felszerelésének technikai megvalósíthatóságát már kidolgozták, de a lőszerek elhelyezése még nem tisztázott. Maguk az aknavetők megrendelhetők az USA-ból vagy a Soltam cégtől, a repeszaknák beszerzésével sincs probléma, de a füst- és világító lőszerek beszerzésének kérdése még nem tisztázott.

Az IDF K+F vezetője (Roche MOP) általános egyetértését fejezte ki az aknavetők telepítésének ötletével, de kétségei voltak a lőszerek elhelyezésével kapcsolatban. Az összekötő erők képviselői arról számoltak be, hogy a toronyból leadott aknatűz hatását a harckocsi kommunikációs rendszerére még nem tesztelték.

A következő célokat fogalmazták meg, repesz- és füstaknák gyors kilövése olyan területeken, ahol ellenséges harckocsi ellenes erőket/gyalogságot észlelnek (vagy észlelhetnek). Lehetőséget kell teremteni világító aknák használatára is az éjszakai megvilágításhoz (ami akkoriban nagyon fontos volt az IDF tankok éjjellátó rendszerének gyengesége miatt). Az aknavetőt a harckocsi tornyába szerelik, a lőszer pedig 60 aknából áll: 36 darab repeszakna, 12 füstakna és 12 jelzőrakéta. A lövegtornyot egy speciális, az aknavető függőleges irányának szabályozására szolgáló, kézzel vezérelt rögzítővel szerelik fel.

Az ülés eredménye a következő volt:

Az egyes harckocsi- és APC-típusok valamennyi műszaki kérdésének véglegesítése, beleértve a lőszerek elhelyezésének kérdését is;

eldönteni, hogy melyik lőszer (amerikai vagy izraeli) a jobb;

eldönteni, hogy melyik aknavetőt részesítsük előnyben (amerikai, izraeli vagy más forrásból származó);

Miután mindezeket a kérdéseket kidolgozták, újra felvetni a beszerzési mennyiségek kérdését és megkezdeni az operatív felhasználást.

Az űlés után elkészültek a prototípusok, amelyekkel az aknavetőket a Schott és a Magah harckocsikra, valamint az M113-as harckocsira lehet felszerelni. Ezt követően 1000 aknavető beszerzése (harckocsikra történő felszereléshez), valamint lőszer beszerzése mellett döntöttek

A további döntéshozatali folyamatot nem írják le, de a végeredmény ismert. A Soltam által gyártott 60 mm-es aknavetők és lőszereik kerültek kiválasztásra. A 60 mm-es aknavető egyébként az IDF gyalogságának századszintű aknavetőjeként is szolgált, és ez a mai napig így van (az 52 mm-es aknavetőket, amelyeket szakaszszinten használtak, 2005-ben kezdték kivonni a szolgálatból). Az aknavetőket a fent leírtak szerint kezdték felszerelni az IDF minden típusú harckocsijára (azaz minden még szolgálatban lévő típusra, Fresh szerint még a Sherman M-51-esre is). Az M113-asokon is voltak ilyen aknavetők (alkalmanként), és amikor a nehéz harckocsikat létrehozták, 60 mm-es aknavetőket is szereltek rájuk.

A lőszer javadalmazás jóval kevesebb , mint a fent említett 60. Így a Merkava esetében minden forrás 30-as értéket ad meg minden modellre. A "Merkava-1" típuson az aknák egy része (7 db, az alábbi kép alapján) a torony jobb oldalán, a páncéllemezek között volt elhelyezve. A "Magah-6 Bet" esetén a torony mélyedésébe, a rádióállomás mellé kerültek. Azt is tisztázni kell, hogy a füstaknák általában gyújtóaknákat ("Ashan Mitpotsets") jelentettek, bár egyes esetekben valódi füstaknákat ("Ashan") is használhattak célmegjelölésre. Kis méretük és kis lőszermennyiségük miatt a füstaknák használata a füstgránát vetőkkel összehasonlítva nem volt hatékony.

95084_original.jpg
94540_original.png


Már az aknavetők első megvitatásakor az 1000-s szám azt jelezte, hogy nem minden tank kapja meg őket. 1974 novemberében a harckocsik száma nem volt kevesebb, mint 2200. De akkoriban körülbelül 1000 M113-as páncélozott személyszállító is volt. Amennyire ismert, minden tankot felkészítettek az aknavető telepítésére. A pontos felhasználási állapotokat azonban nem tették közzé. Például a "Mágusokon" a gyakorlatok során szakaszőrmestereknek és szakaszvezetőknek adták őket, azaz századonként 6 aknavetőt, és még azt sem minden esetben. Később csak tiszteknek - harckocsiparancsnokoknak, parancsnokhelyetteseknek és 3 szakaszparancsnok tankjainak, azaz századonként 5 tanknak - adták ki. A harci helyzetekben (Libanon, Gáza, Yosh az időszakban 2002-ben) adtak mindenkinek, de ez egy alacsony intenzitású konfliktus volt. A Merkava-2-l kezdődően, minden harckocsira telepítettek egy aknavetőt. 2014 óta (amikor az utolsó MAG-67-es és Merkava-1-es harckocsikat kivonták a forgalomból) mindegyik aknavetőkkel van felszerelve.
 
W

Wilson

Guest
2.

Kevés adat áll rendelkezésre ezen aknavetők tényleges harci alkalmazásáról. Mindenki jól emlékszik a világító aknák rendszeres használatára, még a 90-es és 2000-es években is, amikor már minden tankot felszereltek hőkamerával. Egy operatív példát találtam a Fresh fórumon: A dél-libanoni biztonsági zóna, OP "Dlaat", a 90-es években. A reggeli aknavetőtűz fedezékében az ellenség fegyveresei megpróbálták megközelíteni az OP-t a Difus Darom szurdokon ("wadi") keresztül. A wadi az OP-tól 30 méterre ért véget. Így a természeti adottságok elrejtették őket az izraeli megfigyelés elől, de ezt tudva az izraeliek előre elhelyeztek egy álcázott videokamerát a szurdokban, így a harcosokat már előre kiszúrták. A körzeti parancsnok parancsot adott arra, hogy két OP-páncélosból aknavetőket használjanak. Hat lövés után tűzszüneti parancsot adtak ki: az egyik akna pontosan eltalálta a videokamerát, és megsemmisítette azt. De az ellenség fegyveresei is megfordultak és elhagyták a területet.

Egy másik leírás a Shir'on magazinban található. Az 1982-es első libanoni háború alatt a nyugati szektorban széles körben használtak aknavetőket a gyanús ligetek és zöldövezetek bombázására. A világító aknák pedig drámaian megnövelték az éjjellátó készülékek hatékonyságát, amelyek a csillagfény-erősítés elvén működtek, és amelyeket széles körben használtak ebben a háborúban a "Maghas" tankokon.

Mortar-60mm-latrun-exhibition-1-1.jpg

A 60 mm-es AOI gyalogsági aknavető.

"A Soltam többféle 60 mm-es aknavetőt gyárt, köztük a szabványos C08-ast. Ezt a páncélozott járműveken használták, 150 és 2550 m közötti hatótávolsággal.

92166_original.jpg
91609_original.jpg


Amint fentebb említettük, a Merkava 2-től kezdődően az aknavetőt belülre szerelik fel. A C04-es változatról van szó, amelynek lőtávolsága 150 és 2800 m között van (más adatok szerint 2900 m-g).

91887_original.jpg
94227_original.png


Számos forrás szerint a C04-es aknavető páncéltörő löszerrel is működik. Ez nem igaz. Az alábbiakban egy Merkava-3 harckocsiból történő aknavető tüzelésről készült videó látható. A töltő kinyitja a zárat, és leereszti a csövet a sínre (0:05-0:07). Ezután tölti a fegyvert (0:08-0:09), felemeli a csövet és zárást végez (0:10-0:12). Ezután a tank teteje és a tüzelés pillanata (0:21), majd az akna felrobbanásának pillanata (0:39). Ez a felvételen nem látható.


A Merkava-4 harckocsi egy továbbfejlesztett, úgynevezett "2. generációs" aknavetőt ("Dor Bet") kapott. A Wikipedia szerint a maximális lőtávolságát 3.100 m-re növelték. Más források szerint 2004 első felében fejeződött be ennek az aknavetőnek a fejlesztése. Könnyebben használható, majdnem ugyanannyiba kerül, mint a régi változat, de olcsóbb a karbantartása. Ugyanakkor pontosabb, megbízhatóbb és majdnem 2-szer nagyobb hatótávolsággal rendelkezik. Az Elbit honlapján található 60 mm-es aknavetők katalógusa tisztázza a képet. A C04 már nem gyártják, és nem szerepel a katalógusban. Az új aknavető neve C02 (Under Armored Vehicles Turret). amelynek hatótávolsága akár 4000 m, tűzgyorsasága pedig akár 6 lövés percenként is lehet.


mer1_02_&USMC_Beirut-1982y.jpg

"Merkava-1" aknavetővel, Libanon (Bejrút), 1982. Mellette USMC harcosok.

magach8_16.jpg



magach7A_09_VidSverxu.jpg

"Magach-7" aknavetővel

magach6_254_and_Magach-7.jpg
 

azim

Well-Known Member
2016. március 11.
278
749
93
kis magyarázat a "kantár" rángatáshoz:
what the hell is that .50 supposed to be for? A spotting rifle or something?



originally, basically just to simulate main gun firing in training exercises at short range, its externally mounted but works coaxially with the main gun



with time it found its use also in combat as a single shot / short burst weapon
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 723
14 535
113
Napokban volt időm elolvasni a Volhovos cikket-szokásos kiváló Molni munka.Gratula.
Itt a fiuk most viszont olyan eszközökröl vitáznak milis pontosságot egymáson számonkérve,amik még jelenleg is minősitett eszközök-vagyis minden róluk fellelhető infó nem hivatalos,illetve csak megközelitő pontosságú.Becslések,következtetések.
Tudjuk bizton,hogy mi van egy Abrams,Leo 2,Merkava IV fedőlemeze alatt?NEM.Csak sejtjük.Véleménynek van helye,de vérre menő sértődős vitáknak egyszerűen nincs értelme.

A Merkava teknője és a komplett konstrukciója logikailag, nyilvános szerelőműhelyi / terepi gyorsjavítós fotók és történetileg megismerhető, de azt a Merkavás topikban folytassuk, nehogy szétoffoljuk az Abrams-et ?

Folytathatjuk itt a témát ? :)

@Negan
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 063
33 100
113
Folytathatjuk itt a témát ? :)

@Negan
Igen.Nagyjábol ismert a Merkava felépitése,ugyanakkor ez nem jelenti azt,hogy pontos ismeretek lennének róla.Olyan foku lándzsatörés,hogy az RAH értékben +,- 50milin menjen,teljesen értelmetlen.
Ráadásul támadóeszközök egyedi jellemzői miatt nem egyformán véd a különböző tipusú,de azonos kategóriába tartozó fegyverekkel szemben sem.Kedvenc példám erre a Merkava IV esete a Kornettel és az RPG29el.Az elvileg sokkal jobb átütési jellemzővel rendelkező Kornetet kivédte a páncél,mig a papiron rosszabb RPG29 meg átütötte.....
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 723
14 535
113
Igen.Nagyjábol ismert a Merkava felépitése,ugyanakkor ez nem jelenti azt,hogy pontos ismeretek lennének róla.Olyan foku lándzsatörés,hogy az RAH értékben +,- 50milin menjen,teljesen értelmetlen.
Ráadásul támadóeszközök egyedi jellemzői miatt nem egyformán véd a különböző tipusú,de azonos kategóriába tartozó fegyverekkel szemben sem.Kedvenc példám erre a Merkava IV esete a Kornettel és az RPG29el.Az elvileg sokkal jobb átütési jellemzővel rendelkező Kornetet kivédte a páncél,mig a papiron rosszabb RPG29 meg átütötte.....

És ha kérdezhetem, milyennek látod a felépítését ? Mert pl. a Merkava ikonikus harckocsi számomra, nagyon jó promóval, de a felépítése teljesen illúzióromboló volt, a szolíd fotókkal, és a működési elveit is ismerve.