Militavia és a HTKA

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Lesz még mesélősebb része több is az írásnak. Egyes helyeken vagy egy "könnyedebb" része a témának és aztán egy mélyebb is. Ilyen van pl. radaroknál, a légvédelmi rendszereknél és az IR/EO fegyvereknél is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and aquarell

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 801
8 471
113
ydfofe9x8oi6vhg5mfay.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Most nézem, hogy az íráshoz a gondoloatok és nem a HT összefoglaló topik lett linkelve... :)

A következő dolgokon törpengem még. Amikor kész az írás, akkor utána az összes lábjegyzetben levő linket és videót sanszosan le fogom menteni és azt is felrakom majd egybe csomagolva, hogy meglegyen. Nem minden linkelt oldal és videó örökéletű. Sokáig fog tartani, de szerintem megéri.
 

weasel007

Well-Known Member
2011. július 15.
3 801
8 471
113
Most nézem, hogy az íráshoz a gondoloatok és nem a HT összefoglaló topik lett linkelve... :)

A következő dolgokon törpengem még. Amikor kész az írás, akkor utána az összes lábjegyzetben levő linket és videót sanszosan le fogom menteni és azt is felrakom majd egybe csomagolva, hogy meglegyen. Nem minden linkelt oldal és videó örökéletű. Sokáig fog tartani, de szerintem megéri.
Hát, akkor elleszel vele egy darabig :)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Sziasztok!
Elolvastam az új verziós különkiadást. Az én gondolkodásmódomban, most Molni "kis" szösszenete tökéletesre sikeredett. Miért? Mert olvasmányos, nem tartalmaz bonyolult képleteket, ábrákat. Ahogy írta lesz majd nehezebb rész is. Nem szabad, hasonlóan olvasmányosnak kell lenni, és kb ilyen formában kéne terjeszteni (az oldalak háttérszíne szerintem is zavaró, nem véletlen, hogy a könyvek fehér papírra vannak nyomtatva. A képernyőn is zavaró a háttérszín.
Az ennél mélyebb tudományosabb írások természetesen szükségesek, de túl fajsúlyosak, hogy egy ilyen témájú összefoglaló műben legyenek. Inkább legyen ez a hangvétel stílus, és ha Molni is úgy gondolja, egy "hardcore változat"
Néhány dologgal vitába szállnék (pld. az Trance 1 Eurovadászok kivonásával kapcsolatos rész, és a megállapítások) de nem teszem, mivel minden szerző szubjektív dolgokkal és meglátással dolgozik, és a meglátásokat respektálni kell.
Szóval gratulálok. Annyira jó lenne, ha ezek nem leszólva a HTKA-t (amit többen olvasnak, mint egy megjelenő könyvet), de könyvben, illetve akár a Hadtudományi társaságnál vagy máshol, tehát fél-szakmai, szakmai helyen is megjelenne.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Sziasztok!
Elolvastam az új verziós különkiadást. Az én gondolkodásmódomban, most Molni "kis" szösszenete tökéletesre sikeredett. Miért? Mert olvasmányos, nem tartalmaz bonyolult képleteket, ábrákat. Ahogy írta lesz majd nehezebb rész is. Nem szabad, hasonlóan olvasmányosnak kell lenni, és kb ilyen formában kéne terjeszteni (az oldalak háttérszíne szerintem is zavaró, nem véletlen, hogy a könyvek fehér papírra vannak nyomtatva. A képernyőn is zavaró a háttérszín.
Az ennél mélyebb tudományosabb írások természetesen szükségesek, de túl fajsúlyosak, hogy egy ilyen témájú összefoglaló műben legyenek. Inkább legyen ez a hangvétel stílus, és ha Molni is úgy gondolja, egy "hardcore változat"
Néhány dologgal vitába szállnék (pld. az Trance 1 Eurovadászok kivonásával kapcsolatos rész, és a megállapítások) de nem teszem, mivel minden szerző szubjektív dolgokkal és meglátással dolgozik, és a meglátásokat respektálni kell.
Szóval gratulálok. Annyira jó lenne, ha ezek nem leszólva a HTKA-t (amit többen olvasnak, mint egy megjelenő könyvet), de könyvben, illetve akár a Hadtudományi társaságnál vagy máshol, tehát fél-szakmai, szakmai helyen is megjelenne.

Szerintem is jó lenne, ha megjelenne könyvben is. Ha már Molni ennyit dolgozik vele, akkor megérdemelné, hogy kiadják könyvben is. A szerzői jogi dolgokat nem lehet valahogy megoldani? (képek, ábrák stb.?) Kihagyni belőlük esetleg néhányat - ha akadálya a könyv formában történő kiadásnak, vagy engedélyt kérni a könyv formában történő közléséhez?
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem is jó lenne, ha megjelenne könyvben is. Ha már Molni ennyit dolgozik vele, akkor megérdemelné, hogy kiadják könyvben is. A szerzői jogi dolgokat nem lehet valahogy megoldani? (képek, ábrák stb.?) Kihagyni belőlük esetleg néhányat - ha akadálya a könyv formában történő kiadásnak, vagy engedélyt kérni a könyv formában történő közléséhez?
Meg nem tudom számolni, hogy hány helyen van benne olyan fotó vagy ábra, amit más csinált. A nagy részéről azt sem lehet tudni, hogy honnan van. Az F-16CJ manualból származó Ps görbe meg kvázi kiszivárgott anyagból van, azt nyomtatásban kiadni elég merész lenne. A képek egy részének szintén nem ismert az alkotója. Az is 100%, hogy ha ebből pénz lenne, akkor egy rakás oldal vagy ember azt mondáná, hogy "nem". Még a creatice common licenszes képek felhasználhatósága - wikis képek - is kérdéses számomra, ha pénzért lenne kiadva.

Olyan sok meló lenne átalakítani, hogy nem érné meg és talán meg sem lehetne csinálni. Anno a HT magazinnan készülő íráshoz nekikezdtem átrajzolni kézzel egyes ábrákat. Iszonyatosan sokáig tarott, semmiféle realitása nincs az én skilljeimmel.

Könyv formájában már azért is kiadhatatlan nyomtatásban, mert teli van rakva linkekkel. Nyomtatásban azzal sokra nem megy az ember, kézileg nem fogja bepötyögni őket és megnyitni sem tudja. A videóknál dettó ez van. Még, ha ki is nyomtajta az ember szerintem úgy olvassa, hogy ha linkhez ér, akkor a gépen fogja és megnyitja a linket. Erre jön még rá a mellékletek problémája...

És az egésznek végül az tesz be, hogy kb. 13 lektor segített be, egyes részek szinte szó szerinti idézetek, levelezésből van kiemelve. Őket anyagilag nem lehet kompenzálni, ha ez pénzért menne. Ingyenes könyvként sem lehetne feltenni egyetlen store-ba sem. 1000%, hogy egyetlen magyar kiadó sem adná ezt ki semmilyen formában.

Marad a HTKA, egyszerűen nincs más mód, legalábbis nem tudom feltörni ezen kemény akadályokat sehogy. Tessék terjeszteni és linkelni minden helyen, ahol HT blődségeket írnak. Előbb utóbb megtalálja talán a szélesebb nyilvánosság is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Sziasztok!
Elolvastam az új verziós különkiadást. Az én gondolkodásmódomban, most Molni "kis" szösszenete tökéletesre sikeredett. Miért? Mert olvasmányos, nem tartalmaz bonyolult képleteket, ábrákat.
Mert ezt a részt meg lehetett oldani így. Viszont n+1 olyan téma van, ahol ez nem megoldható. Hogyan beszéljen az ember HMZ-ről vagy repteljesítményről diagramok nélkül? Nehéz. Lehet, csak akkor semmi konkrétum, csak rizsa. Én abban látom az írás erősségét, hogy eredeti forrásokból (is) megmutatom, hogy nem ez az emélet, ez a gyakorlat. Azt is csak videón és repteljesítmény görbvél lehet elmagyarázni, hogy mekkora Pr maszlag pl. a szuper manőverezőképesség fogalma és mennyire nincs harcászatilag haszna az esetek nagy részében a TVC-nek, stb.

A légiharc résznél lehet, hogy lesznek narrált videók tőlem, hogy szóval a hangom sem marad rejtve ennyi év után. :)

A radarokról lesz egy HC-b rész is, de simán átugorható, attól még érhető marad majd pl. a SAM-ek képessége, ha elfogadjuk, hogy "képesek valamiért és kész" anélkül, hogy értené az olvasó műszaki és természettudományos hátteret. Apró gond, hogy ilyenkor meg egyesek beszólnak, hogy ezt honnan veszi az ember. Na, itt legyen okos az író...

Ahogy írta lesz majd nehezebb rész is. Nem szabad, hasonlóan olvasmányosnak kell lenni, és kb ilyen formában kéne terjeszteni (az oldalak háttérszíne szerintem is zavaró, nem véletlen, hogy a könyvek fehér papírra vannak nyomtatva. A képernyőn is zavaró a háttérszín.
Ez egyéni ízlés és tapasztalat dolga. PM-ben meg gratuláltak nekem, hogy a háttérszín jó és segíti az olvasást elektronikus formában. Itt megint az jön, hogy akkor milyen hátteret lőjek be? Én írás közben is ezt használom és kellemes. Majd akkor teszek fel néhány variációt és lehet szavazni.

Annyira jó lenne, ha ezek nem leszólva a HTKA-t (amit többen olvasnak, mint egy megjelenő könyvet), de könyvben, illetve akár a Hadtudományi társaságnál vagy máshol, tehát fél-szakmai, szakmai helyen is megjelenne.
Könyben az előző hsz miatt kiadhatatlan. Az ellen semmi kifogásom nincs, hogy bárhol linkelve legyen az írás, ha nem zavarják őket a fentiek. Azért csinálom ingyen, mert így jut el sanszoasan a legtöbb emberhez. Nem ebből akarok megélni és nem is lehet.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Könyv formájában már azért is kiadhatatlan nyomtatásban, mert teli van rakva linkekkel. Nyomtatásban azzal sokra nem megy az ember, kézileg nem fogja bepötyögni őket és megnyitni sem tudja. A videóknál dettó ez van. Még, ha ki is nyomtajta az ember szerintem úgy olvassa, hogy ha linkhez ér, akkor a gépen fogja és megnyitja a linket. Erre jön még rá a mellékletek problémája...

A kiegészítő felszereléses topikban szerepelt már Gyuricza László alias Papica. Nekem megvan a könyve, amit Makrai alezredessel írt.
A könyv szervesen kapcsolódik a YT-csatornájához.
Ő a kiadóval ezt úgy oldotta meg, hogy a linkek fölé elhelyezték a linkek QR-kódját. Nagyon jól használható.
 
M

molnibalage

Guest
A kiegészítő felszereléses topikban szerepelt már Gyuricza László alias Papica. Nekem megvan a könyve, amit Makrai alezredessel írt.
A könyv szervesen kapcsolódik a YT-csatornájához.
Ő a kiadóval ezt úgy oldotta meg, hogy a linkek fölé elhelyezték a linkek QR-kódját. Nagyon jól használható.
Mi az a QR kód?