MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 176
12 332
113
https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F741c0f9a-0061-4fe8-b681-d8def783b6d3_1127x830.jpeg


https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F3b586816-21dd-4bc0-9f0f-981b836c45b3_1089x882.jpeg
 

kw3v865

Well-Known Member
2022. április 11.
269
821
93
Köszi a linket, na ez egy tényleg hasznos, jól megírt, színvonalas cikk. Sajnos a sok propaganda, anyázás meg egyéb szemét között gyakran elvesznek az ilyenek ezen a fórumon.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
K

kamm

Guest
Szerintem jó összefoglaló az esetről, kb a tegnap estig elérhető információk is benne vannak:

@kamm a Kindzsalról is elég sok szó esik benne
Jo cikk, koszi.
A kepen "hypersonic terminal speed of Mach-12" van irva a Kindzsalra... utana eloszor azt allitja, nincs is "ground level atmospheric" (WTF?) hypersonic man-made targy (ez persze konkretan hulyeseg), aztan hosszan ertekezik, miert is valoszinutlen, hogy ilyesmit megcsinaljanak, majd vegul elismeri, hogy fogalmunk sincs arrol, hogyan is mukodik a Kindzsal, es az altalam is emlitett 5 mach koruli sebesseget tippeli becsapodaskor (ami meg mindig iszonyat gyors, 1.7km masodpercenkent!), a spekulacioit "likely" jelzovel probalja tenykent feltuntetni:

"No one knows which method Russia settled on and uses for the Kinzhal, it’s all classified. However, the likely fact is that the Kinzhal, as well as the Iskander, simply are no longer hypersonic by the time they reach the target, which allows radio signals to give them mid-course correction to the target. The reason is, once they accelerate to their hypersonic ‘burnout speed’ at the top of the ballistic arc, everything after that begins to bleed speed. No one actually knows for certain, but it is likely that by the time of target impact they may be going somewhere in the range of Mach 3-5.

Magyaran nem tudja, csak abbol feltetelez dolgokat, hogy feltetelezhetoen van radiokapcsolat, ami meg a bizonyos sebesseg felett a legkor ionizacioja miatt keletkezo plazmapajzs eseten nem lehet... hat ez eleg gyengusz, ez ugyanaz, amit mar Molni is eloadott, ugyanigy vagy jobban, de ugyanilyen levegoben logva.

Egy biztos, a cikkben emlitett sokszoros Patriot inditasi hiba, meg folbe csapodo PAC-4 rakettak, ha igazak, az nem nez ki jo reklamnak az amerikai rendszernek, bar a gatlastalan ukran gyezinformacija remek lesz majd a Raytheonnak meg a Lockheednek eroltetni a Patriot eladasoknal.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 805
48 304
113
Jo cikk, koszi.
A kepen "hypersonic terminal speed of Mach-12" van irva a Kindzsalra... utana eloszor azt allitja, nincs is "ground level atmospheric" (WTF?) hypersonic man-made targy (ez persze konkretan hulyeseg), aztan hosszan ertekezik, miert is valoszinutlen, hogy ilyesmit megcsinaljanak, majd vegul elismeri, hogy fogalmunk sincs arrol, hogyan is mukodik a Kindzsal, es az altalam is emlitett 5 mach koruli sebesseget tippeli becsapodaskor (ami meg mindig iszonyat gyors, 1.7km masodpercenkent!), a spekulacioit "likely" jelzovel probalja tenykent feltuntetni:

"No one knows which method Russia settled on and uses for the Kinzhal, it’s all classified. However, the likely fact is that the Kinzhal, as well as the Iskander, simply are no longer hypersonic by the time they reach the target, which allows radio signals to give them mid-course correction to the target. The reason is, once they accelerate to their hypersonic ‘burnout speed’ at the top of the ballistic arc, everything after that begins to bleed speed. No one actually knows for certain, but it is likely that by the time of target impact they may be going somewhere in the range of Mach 3-5.

Magyaran nem tudja, csak abbol feltetelez dolgokat, hogy feltetelezhetoen van radiokapcsolat, ami meg a bizonyos sebesseg felett a legkor ionizacioja miatt keletkezo plazmapajzs eseten nem lehet... hat ez eleg gyengusz, ez ugyanaz, amit mar Molni is eloadott, ugyanigy vagy jobban, de ugyanilyen levegoben logva.

Egy biztos, a cikkben emlitett sokszoros Patriot inditasi hiba, meg folbe csapodo PAC-4 rakettak, ha igazak, az nem nez ki jo reklamnak az amerikai rendszernek, bar a gatlastalan ukran gyezinformacija remek lesz majd a Raytheonnak meg a Lockheednek eroltetni a Patriot eladasoknal.
Én úgy értem, a bizonyos sebesség és légköri sűrűség (nyomás) mellett bekövetkező ionizációs probléma a végső rávezetésnél gond (ilyenkor rádiójekek se ki, se be), kizárólag inerciális rávezetés lenne lehetséges, az meg egy pár száz kilós robbanófejjel bíró eszköznél túl pontatlan (nukleáris töltetnél nem annyira gond).
A másik probléma a súrlódás (a hőhatás) meg a dinamikus nyomás, amit ilyenkor kap a gép.
A M5 az meg valóban kurvagyors még mindig, de ha jól tudom, technikailag már nem minősül hiperszónikus tartománynak.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 764
46 869
113
Én úgy értem, a bizonyos sebesség és légköri sűrűség (nyomás) mellett bekövetkező ionizációs probléma a végső rávezetésnél gond (ilyenkor rádiójekek se ki, se be), kizárólag inerciális rávezetés lenne lehetséges, az meg egy pár száz kilós robbanófejjel bíró eszköznél túl pontatlan (nukleáris töltetnél nem annyira gond).
A másik probléma a súrlódás (a hőhatás) meg a dinamikus nyomás, amit ilyenkor kap a gép.
A M5 az meg valóban kurvagyors még mindig, de ha jól tudom, technikailag már nem minősül hiperszónikus tartománynak.
De. Ott van a határ.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
PAC-4 a DávidCsúzlija Stunner rakétája.Nincs rendszerben,tudtommal ez a Patriot változat.
Ukrajnában a PAC-3 rakéta van,ami képes a Kindzsál elfogására.Persze,csak akkor,ha a szükséges feltételek fentállnak.
Kindzsal egy légi inditású Iszkander.Iszkandernek van olyan változata,ami rendelkezik végfázis önirányitással (papiron még ARM változata is van,csak ellátás nincs belőle),igy alighanem a Kindzsálnak is van.
 
  • Vicces
Reactions: kamm

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 621
13 511
113
PAC-4 a DávidCsúzlija Stunner rakétája.Nincs rendszerben,tudtommal ez a Patriot változat.
Ukrajnában a PAC-3 rakéta van,ami képes a Kindzsál elfogására.Persze,csak akkor,ha a szükséges feltételek fentállnak.
Kindzsal egy légi inditású Iszkander.Iszkandernek van olyan változata,ami rendelkezik végfázis önirányitással (papiron még ARM változata is van,csak ellátás nincs belőle),igy alighanem a Kindzsálnak is van.

Bocs... de hogy mi létezik papíron csak Oroszországban, ezt szerintem nem kéne erőltetni. Vagy valami speciális forrásaid vannak?
Papíron az ukrajnai háború kezdete óta Iszkanderbármelyik típusa kifogyott és nincs belőle ellátás. Azon britt titkosszolgálati jelentések szerint, akik szerint paradoxon módon ebből mégis 6-ot lőttek le egy este alatt tegnapelőtt.
Vagy amerikai jelentések alapján nincsenek ilyen változatok?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Bocs... de hogy mi létezik papíron csak Oroszországban, ezt szerintem nem kéne erőltetni. Vagy valami speciális forrásaid vannak?
Papíron az ukrajnai háború kezdete óta Iszkanderbármelyik típusa kifogyott és nincs belőle ellátás. Azon britt titkosszolgálati jelentések szerint, akik szerint paradoxon módon ebből mégis 6-ot lőttek le egy este alatt tegnapelőtt.
Vagy amerikai jelentések alapján nincsenek ilyen változatok?
Amerikai jelentések szerint van,de nincs sorozatgyártásban.Ukrajnában ARM változat nem lett bevetve-a jelentések szerint.Különben már az Okanak is volt ARM változata.
Kifogyhatott az Iszkander készlet.De mivel gyártásban van,ezért a készletek legalábbis a gyártókapacitás mértékében pótolható.Nincs ebben semmi nagy truváj
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 198
67 678
113
Szerintem jó összefoglaló az esetről, kb a tegnap estig elérhető információk is benne vannak:

@kamm a Kindzsalról is elég sok szó esik benne
Paradesan jo cikk.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93
Rosszul tudja molni -nem 6 hanem 10 MiG-31K van

Sok mindent rosszul tudott, és nem volt hajlandó elengedni. Én alapvetően kedveltem, csak igazi furdosq módon viselkedett, ahányszor kiderült, valamit rosszul tudott.
Mondjuk ezt lehet hogy pont nem tudta rosszul, mert a videó képanyagában 6-10 MIG-31K-t írt.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 741
57 117
113
Én úgy értem, a bizonyos sebesség és légköri sűrűség (nyomás) mellett bekövetkező ionizációs probléma a végső rávezetésnél gond (ilyenkor rádiójekek se ki, se be), kizárólag inerciális rávezetés lenne lehetséges, az meg egy pár száz kilós robbanófejjel bíró eszköznél túl pontatlan (nukleáris töltetnél nem annyira gond).
A másik probléma a súrlódás (a hőhatás) meg a dinamikus nyomás, amit ilyenkor kap a gép.
A M5 az meg valóban kurvagyors még mindig, de ha jól tudom, technikailag már nem minősül hiperszónikus tartománynak.

Amikről beszélsz nem feltétlenül problémák.
Pár érdekesség:
1. Anno a 80's években lézergiróval az orosz ballisztikus rakéták 10,000 km-es lőtávolságon tudtak 7-800 méteres pontosságot.
(asztronómiai korrekcióval kiegészítve kb. 200 méterest)
Ha arányosítasz akkor 1000 km-en 80 méter jön ki :rolleyes:
Ennek mi a lényege? Az orosz források szerint az Iszkander pontossága lézergirós navival 30-70 méterig van lőtávolságtól függően.
Glonasszal 5-7 méter.
Magyarán az innerciális rávezetés kazettás harci résszel is kellően pontos.
A Glonaszos pedig hagyományos harci résszel is. Itt a navigáció a beérkező egység hátulján van, vagyis folyamatosan az ég fele néz bezuhanás közben. És amíg nem ér le a légkör alsó részébe, szerintem nem is zavarja az ionizáció.

2. A súrlódás nem akkora gond, ha rövid ideig áll fönt. Ez még radar átlátszó burkolat esetén se gond.
Gondolj csak az orosz S-200-as rakétára amely 300 km körüli hatótávolsággal rendelkezett. Mind ezt 1.2 km/s-es csúcssebességgel tette meg, az 1970-es években.... :rolleyes:

3. A plazmásodás, mint jelenség egyébként a rakéta "lopakodásának" a része. Amikor elkezdi körül venni a plazma a rakétát akkor megváltozik a radarvisszaverése, minden szempontból. Így nagyon nehéz nyomon követni, ráadásul folyamatosan változó dologról beszélünk a sebesség, beesési szög, magasság stb. függvényében. Nem véletlen, hogy az új ABM rakétáknak van optikai rávezetési csatornája. Radarral sokkal nehezebb eltalálni egy ilyen célt.
Blikk szintű összefoglaló:

4. A másik amivel nem számolt még itt senki az Iszkander esetén az a vontatott rakéta csali....
Nem csak a sebessége, a pályája meg a plazmásodás miatt nehéz lelőni, hanem azért is mert van aktív rakéta zavarója...:D
Úgy emlékszem az első ilyen vontatott rakétacsalival bíró cuccuk az OTR-23 OKA volt.
Szerintem az Iszkander topikban is volt már betéve kép a vontatott rakéta csalikról.

Szóval nem lehetetlen lelőni egy ilyen cuccost csak elképesztően nehéz. A Patriot PAC3 meg még a gyártó szerint se nagyon képes erre...
Szóval én továbbra is jókat röhögök az ukrán baromságokon, meg azokon akik terjesztik a 6 lelőt Kindzsál legendáját XD
 
K

kamm

Guest
Én úgy értem, a bizonyos sebesség és légköri sűrűség (nyomás) mellett bekövetkező ionizációs probléma a végső rávezetésnél gond (ilyenkor rádiójekek se ki, se be),
De ez mitol lenne gond egy INSnek?
kizárólag inerciális rávezetés lenne lehetséges, az meg egy pár száz kilós robbanófejjel bíró eszköznél túl pontatlan (nukleáris töltetnél nem annyira gond).
Egy egy 50-100M CEP siman jo 1000km utazas utan, arrol nem beszelve, hogy a legtobb CM mar regen domborzatkoveto celfelismeressel, igy utobbi sem szamit rendkivulinek.

A másik probléma a súrlódás (a hőhatás) meg a dinamikus nyomás, amit ilyenkor kap a gép.
Rovid ideig all fenn es ekkor pont lathatatlan a radaron (igaz, viszont vilagit, a hokepe meg ordit.) De ez mitol problema?
A M5 az meg valóban kurvagyors még mindig, de ha jól tudom, technikailag már nem minősül hiperszónikus tartománynak.
De, ott kezdodik a hypersonic.

Magyarán az innerciális rávezetés kazettás harci résszel is kellően pontos.
A Glonaszos pedig hagyományos harci résszel is. Itt a navigáció a beérkező egység hátulján van, vagyis folyamatosan az ég fele néz bezuhanás közben. És amíg nem ér le a légkör alsó részébe, szerintem nem is zavarja az ionizáció.
En ugy tudom, csova alakban korbeveszi...

2. A súrlódás nem akkora gond, ha rövid ideig áll fönt. Ez még radar átlátszó burkolat esetén se gond.
Persze, itt csak rovid ideig tarthatott.

Nem véletlen, hogy az új ABM rakétáknak van optikai rávezetési csatornája. Radarral sokkal nehezebb eltalálni egy ilyen célt.
Celfelismeres, amit irtam feljebb.

4. A másik amivel nem számolt még itt senki az Iszkander esetén az a vontatott rakéta csali....
Nem csak a sebessége, a pályája meg a plazmásodás miatt nehéz lelőni, hanem azért is mert van aktív rakéta zavarója...:D
Úgy emlékszem az első ilyen vontatott rakétacsalival bíró cuccuk az OTR-23 OKA volt.
Szerintem az Iszkander topikban is volt már betéve kép a vontatott rakéta csalikról.
Ezeknek mar nem vontatott van szerintem, hanem kienged parat a vegfazisban, errol irt a substackes cikkiro is, hogy lehet, erre celzott Sojgu, amikor megjegyezte, az ukran allitasok 2-3x annyi lelovesrol szolnak, mint ahanyat kilottek...

Szóval nem lehetetlen lelőni egy ilyen cuccost csak elképesztően nehéz. A Patriot PAC3 meg még a gyártó szerint se nagyon képes erre...
Szóval én továbbra is jókat röhögök az ukrán baromságokon, meg azokon akik terjesztik a 6 lelőt Kindzsál legendáját XD
A Patriot akkor tudja leloni, ha qrva nagy szerencseje van, arra nezett, nem ilyen multivektoros-tulterheleses tamadas jon, es van eleg minden layerben fenntartani a vedelmet... azaz kurva ritkan. Plane akkor, amikor 32 kilott rakettabol 3-4 minimum failed.