Korábban az amerikai hadsereg tüzérségi egységeinek hagyományosan körülbelül egy napra volt szükségük a harctér felméréséhez és az állások felállításához. Kuvaitban azonban a gyalogság páncélozott harckocsijai, teherautói és egyéb járművei gyorsan mozogtak, és óránként 50 kilométeres sebességgel is képesek voltak haladni. Ilyen sebességgel mellett a tüzérségi lövegeket gyorsan fel kell állítani, ki kell lőni és a következő helyszínre kell vinni.
ENNEK ELMULASZTÁSA AZT JELENTETTE, HOGY A GYALOGSÁG NEM KAPOTT VOLNA ELEGENDŐ TÜZÉRSÉGI TÁMOGATÁST AZ IRAKI ÁLLÁSOK ELLENI TÁMADÁS ELŐTT.
Egy másik kihívás az amerikai szárazföldi stratégia egyik kulcsfontosságú eleme volt - a gyalogság és a tüzérség mozgatása a sivatag még kevésbé barátságos területeire, hogy az iraki erőket kijátsszák és bekerítsék.
A GPS segítségével a szárazföldi csapatok olyan terepen navigálhattak, ahol az irakiak nem vesződtek azzal, hogy megvédjék, mert nem hitték, hogy bárki is megtalálja az utat
- mondta Marc Drake, az amerikai légierő nyugalmazott őrnagya.
A GPS kiegészítette, sőt felváltotta a tüzérségi földmérő iránytűjét, a távcsöves célkeresztet, a tolózárat és a szakma egyéb eszközeit. A GPS az új tüzérségi fegyverek középpontjába is került, beleértve a hadsereg taktikai rakétarendszerét, amely az Öbölháború idején debütált, hatótávolsága körülbelül 270 kilométer volt, és a Navstar műholdas irányítást használta a célpontok megcélzásához.
A koalíciós csapatok az Öbölháború során a GPS legnagyobb gyengeségét is megtapasztalhatták. Az iraki erők például zavarókat telepítettek olyan tereptárgyak tetejére, amelyek rádiózajt bocsátottak ki, megzavarva a gyenge GPS-jel vételét.
A GPS MŰHOLDAK KÖVETKEZŐ GENERÁCIÓJA EZÉRT JOBB JELVÉDELMET, A JELZAVARÁSRA VALÓ KISEBB ÉRZÉKENYSÉGET ÉS NAGYOBB MANŐVEREZŐKÉPESSÉGET ÍGÉR, A RENDSZER VÁRHATÓAN 2023-BAN ÁLL ÜZEMBE.
Nem India lenne az első ország, amely arra ösztönzi az okostelefon-gyártókat, hogy biztosítsák az ország navigációs rendszerének támogatását. Oroszország korábban arra törekedett, hogy saját GLONASSZ rendszerének beépítését írja elő a helyben értékesített okostelefonokba, hogy csökkentse a GPS-re való támaszkodást. A kínai Beidou 2020 júniusában készült el, és bár nem kötelező, a hivatalos jelentések szerint 2021-ben a Kínában gyártott okostelefonok 94,5 százaléka rendelkezett Beidou-kompatibilítással.
A cél nem véletlen: amikor az Egyesült Államok újabb konfliktusba kezd, vagy avatkozik bele, rendre felmerül a kérdés, hogy lekapcsolják-e az Egyesült Államok kormányzatának tulajdonában levő GPS-rendszert, az ellenség zavarása érdekében. A GPS rendszer üzemeltetését 1996 óta egy elnöki direktíva szabályozza, és a kormányzat állítása szerint azt sosem kapcsolták ki, legalábbis bizonyítékok nem léteznek erre.
Krim Saki bázis bombazas Reuters
Műholdas felvételek a krími szaki légibázisról 2022. augusztus 9-én és a 2022. augusztus 10-i támadás után. Forrás: Planet Labs PBC/Reuters
Ugyanakkor még Oroszország is elképzelhetőnek tartotta az ukrajnai háború kezdetén, hogy Amerika bármelyik pillanatban lekapcsolhatja az országot a GPS-rendszeréről. Emiatt azért nem kellett aggódni, mert addigra Oroszországnak ott van a saját GLONASSZ helymeghatározó rendszere, jelentős telefonos lefedettséggel.
Az Egyesült Államok az ukrán háború miatti szankciók részeként lekapcsolhatja Oroszországot a GPS műholdas navigációs rendszerről
- mondta Dmitrij Rogozin, az orosz Roszkozmosz űrügynökség egykori vezetője még márciusban, vagyis az ország vezetése is számolt ezzel a lehetséges forgatókönyvvel.
Ágazati szereplők: lehetetlen
Az augusztusban és szeptemberben tartott zártkörű indiai megbeszéléseken a telefongyártó-cégek képviselői szinte egyöntetűen utasították vissza a tervezetet, arra hivatkozva, hogy a telefonok NavIC-kompatibilissé tétele magasabb kutatási és gyártási költségeket jelentene, ráadásul a 2023-ra vonatkozó, alig pár hónapos határidőt képtelenek lennének tartani.
Binu George, a Samsung indiai vezetője a költségekkel kapcsolatos aggodalmakra figyelmeztetett, és elmondta a tisztviselőknek, hogy a NavIC támogatásához nem csak új okostelefon chipsetekre, hanem számos más alkatrészre is szükség van.
A XIAOMI ÉS A SAMSUNG EGYÜTTESEN AZ INDIAI OKOSTELEFON-PIAC 38 SZÁZALÉKÁT TESZI KI, AMELY KÍNA UTÁN A VILÁG MÁSODIK LEGNAGYOBB PIACA AZ ÁGAZAT SZÁMÁRA.
Ez növelné a költségeket, mivel hardver-változtatásokat és további beruházásokat igényel az Indiára jellemző készülékek támogatása. Továbbá a vállalatok már felkészültek a 2024-ben bevezetendő modellekre is
- idézte George-ot a jegyzőkönyv. Az okostelefon-gyártók ezért 2025-ig kértek időt a változtatások végrehajtására.
folyt.