• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Jeno

Member
2009. április 27.
105
2
16
 

Jeno

Member
2009. április 27.
105
2
16
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Ezek az elhárító rendszerek iszonyat drágák ráadásul a beszerzési költségük szinte teljes egészében kimegy az országból. Jobb megoldás alagutakat építeni, szépen lassan évtizedek alatt. Ezek katonai anyagok tárolására és óvóhelyekként szolgálhatnak. 400 m mélyen se az atom sem a meteorit nem fenyeget.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nem véletletnül az amerikai ballitsztikus rakétavédelem tervezett és elsődleges eszközei a THAAD ütegek és a tengeri térsé esetén a imp. AEGIS rendszerben az új változatú rakétákkal felszerelt hajók, a Patriot a másodlagos rakétavédelmi, de elsőleges légvédelmi rendszer. Az is tény természetesen, hogy a Patriot, ahol van, ott a harcászati rakéták leküzdésére is alkalmasnak kell lennie, a THAAD komolyabb ballitsztikus, hadműveleti, vagy akár interkontinentális rakéták ellen lett fejlesztve..
Szerintem a ballisztikus rakétavédelem egy elég sokrétegű valami amit érdemes szegmensenként nézni, ugyanis az hogy mi a védelem elsődleges eszköze erősen a célpont jellegétől függ.
Annak függvényében hogy rövid (SRBM), közép (MRBM), átmentei (IRBM) vagy interkontinentális (ICBM) hatótávolságú rakétáról beszélünk a védelemnek is négy alapvető eszköze lehetséges:
GN35759-Artboard_1.png


Ahhoz hogy meg lehessen érteni hogy ezek a rakéták ténylegesen mekkora védelmet jelentenek ahhoz látni kell hogy ezek a rakéták milyen sebességű és repülési magasságú célpontok ellen alkalmazhatóak. A különböző hatótávolságú rakéták égésvégi sebessége így alakul (km/sec):
Missile_velocity_vs_range-300x205.jpg

A repülési pályájuk pedig kb. így:
rts198h8.jpg


Az USA nemzeti rakétavédelem fókuszában jelenleg - érthetően - az É.Koreai fenyegetés szerepel. Ahhoz hogy meg lehessen érteni mit is kell elhárítani ahhoz egy több mint 7,0 km/sec sebességgel, a pályája jelentős részén bőven 1000 km magasság felett repülő rakétát (illetve robbanófejet / fejeket) kell elképzelni...
A szóba jöhető eszközökkel és indítási helyekről a gyorsítási szakaszban való elfogás sajnos nem opció.
A pálya közepén az elfogáshoz GMD jöhet szóba DE...
Az É. Koreaiak Hwasong 15-e akkora, hogy abban a robbanófej mellett bőven elfér nagyszámú csali célpont is. A csali célpontok hatékony elkülönítése az igazi robbanófejtől nincs megnyugtatóan megoldva. Az USA jelenleg ~ 40 silókba telepített GMD-vel rendelkezik és egy célpontra a 97%-os megbízhatóságú megsemmisítéshez 5 db (!!) rakétát kell indítani. Azonnal látszik hogy nagyon könnyű túlterhelni a rendszert (vagy marad az elhárító rakéták számának horror árú növelése).
A végfázisban való elhárítás megint csak problematikus. A légkörbe visszatérő harci rész felizzik, erősen lassul, a pályája bizonytalan lehet (szándékosan vagy véletlenül) a szóba jöhető elhárító rakéta (THAAD) hatótávolsága erősen korlátos. Már csak egy nagyobb USA város védelméhez is - figyelembe véve itt is az egy egy célpont öt rakéta arányt és a hatótávolságot - óriási mennyiségű rakétát kellene telepíteni és 365/24 harckészültségben tartani. Arra hogy az USA teljes területét így megvédjék szerintem nulla az esély...
Röviden..ha fogadni kéne én inkább az ICBM-re tenném a tétemet. Sokkal könnyebb olyan minőségű és mennyiségű csalit pakolni egy nagy ICBM-re amivel ki lehet játszani a pálya közepi elhárítást. A végfázisban elhárításhoz pedig jelenleg nincs kiépített rendszer az USA-ban (ami volt - Safeguard - felszámolták)