Ókori csaták és hadtörténelem (Kr. e. 3200 – Kr. u. 476)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 596
36 971
113
Hosszú beszélgetés a Római Birodalomról (amire állítólag minden igazi férfi naponta gondol:)), de angolul tudóknak érdekes lehet.

 
  • Imádom
Reactions: Pocok75

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 321
60 808
113
Menetel a légió
A római légiók mozgatása vonulása egyik táborból a másikba nem igazán olyan volt, mint a filmekben látszik-
A 4. században élt Vegetius , teljes nevén Flavius Vegetius Renatus azon kevés római hadászati írók egyike, akiknek művei fennmaradtak.
Vegetius szerint a szabályos meneteléshez a légiósoknak percenként 109 lépést kellett megtenniük, míg a gyors meneteléshez körülbelül 120 lépésre volt szükség.
Vegetius szerint a római kiképzés során a katonáknak nyáron 5 óra alatt 20 római mérföldet (kb. 30 km) kellett megtenniük. Ez tekinthető annak a valószínűsíthető átlagos távolságnak is, amelyet a légiósok a régi táborból az új táborba való átvonuláskor megtettek.
Nem szabad elfelejteni, hogy a menetelő római hadsereg olyan volt, mint egy mozgó város, tízezernél több emberrel és állattal, szekereken szállított poggyásszal és zsákmánnyal.
A római sereg minden körülmények között rendezett formában, úgynevezett agmen-ben, vonult. Minden egységnek, a gyalogos alakulatoknak, a lovasságnak. a szövetséges csapatoknak, a málhának stb. egészen az egyes katonáig lebontva pontosan meghatározott helye volt.
Azt, hogy hogyan kell összeállítani egy agmen-t, pontosan szabályozták, amelyek generációkon keresztül érvényben voltak. Ezekkel a szabályokkal nem csak a parancsnokoknak, hanem az egyszerű katonáknak is tisztában kellett lenni.
Előőrsként elöl haladt a mozgékony lovasság, amely a felderítést is végezte, hátul utóvéd zárta. Az utóvéd hátraarc esetén elővédként is képes volt funkcionálni. A sereg legsebezhetőbb része az állatokra rakott málha mindig középen, az elitegységek védelme alatt volt elhelyezve.
Az agmen-nek lehetőség szerint nyílt, belátható terepen kellett haladnia. Szűk szorosban való áthaladás esetén a szoros menti emelkedőket előzetesen meg kellett szállni.
A hadjáratok során több légió is részt vett, és az ilyen nagyszámú katona igen hosszú kígyót alkothatott, amely elérhette a 20 km-es hosszúságot is. Képzeld el, amikor az előőrs elkezdte az új tábor felállítását, az utóvédek akkor hagyták el a régit.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 855
6 263
113
Hosszú beszélgetés a Római Birodalomról (amire állítólag minden igazi férfi naponta gondol:)), de angolul tudóknak érdekes lehet.

Most értem a végére, köszi a megosztást. A faszi (Aldrete) nagyon jól tolja, érdekesen magyaráz és lelkesen.
De ezzel a Fridmannel mivan.
Fogyatékos vagy droggal él? Az interjúalany sem tudja igazából hova tenni az összefüggéstelen kommentárjait. Nagyon idegesítő.