Új légi-rakétát fejlesztettek ki Oroszországban, amely két lőszer tulajdonságait egyesíti: a betonlyukasztó és a repesz -rombolót. Miért volt szüksége a légierőnek pontosan ilyen rakétákra? Mi lehet a felhasználásuk módja? És ami a legfontosabb, milyen lehetőségek nyílnak meg az orosz gépek előtt az ilyen rakéták kínálatában?
Orosz szakemberek új generációs irányítatlan repülőgép-rakétát (NAR) készítettek. Az új fejlesztés rendkívül hatékony hajtómüvel rendelkezik, amely megalapozza a további munkákat olyan lőszergyártásban, amely egyesíti a betonlyukasztó és a repesz -romboló tulajdonságokat. A modell kalibere 80 mm.
Az új terméket a Nikolai Makarovets-díj átadása után mutatták be a Rostec . Az innovatív projekt létrehozója az " A.N. Ganichev nevét viselő NPO "Splav" csapata volt, akit a „Speciális termékek fejlesztéséhez és gyártásához való hozzájárulásért” a díj nyertesének ismertek el.
Az új modell alkalmazása biztosítja mind a nyíltan terepen elhelyezkedő, mind a zárt erődítményekben és erdőkben elhelyezkedő célpontok megsemmisítését. Emlékeztetünk arra, hogy az utóbbi időben az orosz repülés egyre több egyedi harci felszerelést kap. Így a közelmúltban egy nagy hatótávolságú, törzsbe épített(belső fegyvertér) cirkálórakétát készítettek a Szu-57-es vadászgéphez.
A szakértői közösség megjegyzi, hogy az új, irányítatlan légi-rakéták fejlesztése lehetővé teszi a meglévő repülőgép- és helikoptermodellek erősebb lőszerrel való felszerelését. Hangsúlyozzuk, hogy tereplefedettségük sokkal szélesebb, mint a korábbi generációk hasonló modelljeié.
„Az új fejlesztés célja a páncélozott járművek pontosabb megsemmisítése, valamint a nem megerősített búvóhelyeken tartózkodó ellenséges személyzet megsemmisítése.
A nem irányított repülőgép-rakéta legfontosabb jellemzője, hogy használata magában foglalja több lőszer egyidejű indítását is” – mondta Vlagyimir Popov, az Orosz Föderáció tiszteletbeli katonai pilótája, vezérőrnagy.
„Ez lehetővé teszi, hogy egy adott földterületet meglehetősen nagyarányú lefedettségben tudjuk biztosítani. Emellett a fejlesztés robbanófeje a repesz-romboló hatás, ami tovább növeli a potenciális hatásterületet” – jegyzi meg a szakember.
„A fejlesztés fontos jellemzője, hogy rendkívül igénytelen a használata. Használata a repülőgépek meglehetősen széles körében lehetséges. Repülőgépek és helikopterek egyaránt hordozhatják. A lényeg a zár típusú felfüggesztési rendszerek beépítése, amelyek sok orosz típusra könnyen felszerelhetők” – hangsúlyozza a beszélgető.
„Így az új NAR-ok lehetővé teszik lőszereink komoly egységesítését a jövőben, ami viszont leegyszerűsíti a rakéták sorozatgyártását. Maga a repülés pedig könnyen előkészíthető, és a gép rendkívül erős rakétát kap, amely minőségi hatással lehet a hadsereg harci hatékonyságára” – hangsúlyozza Popov.
Az új fejlesztés nagy repülési hatótávolsággal, valamint erősebb robbanófejjel rendelkezik – mondja Szergej Lipovoj, a légierői vezérőrnagya, Oroszország hőse. „Mivel a lőszert többféle változatban szállítják majd, így repülőgépeinknek lehetősége lesz nemcsak erősen robbanó töltetekkel, hanem páncéltörőkkel is eltalálni az ellenséget. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy megsemmisítsük a védett célpontokat” – mondta.
„Az új rakéta ráadásul univerzális, hiszen az ilyen típusú lőszerekhez szabványos 80 mm-es kaliberrel rendelkezik. Így minden olyan repülőgépmodellre felszerelhető, amelyik megfelelő rögzítéssel rendelkezik, és az orosz légierőben elég sok ilyen gép van” – hangsúlyozza.
„Az új lőszer kaliberének másik előnye a tömeggyártás gyors beindításának képessége. A katonai tesztek teljesítése után ugyanazokat a kapacitásokat használják fel a gyártáshoz, mint a rakéták korábbi generációi. Ennek megfelelően az átmeneti időszak aligha lesz érezhető a hadseregben” – összegzett Lipovoy.
illusztráció