Román haderőfejlesztési program (2025) és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest

Hahaha, ez mar olyan szinten total fogalmatlan, hogy szabalyosan vicces... :D

1. szerinte $225M vesznek majd 225 hasznalt hkt, plane Abramset. :D
2. amiket utana $2M/db aron modernizalnak!
3. mindezt ugye ugy, hogy az "amerikaiak is csak $4M/db fizettek!" :D :D :D


Es ez a figura ilyen temaju weboldalt futtat. Kozben ilyen szinten tokhulye a temahoz... nagyon nagy ficko, elkezdem olvasni ezt az oldalt, mert ritka szorakoztatonak tunik. :cool:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 070
113
Hahaha, ez mar olyan szinten total fogalmatlan, hogy szabalyosan vicces... :D

1. szerinte $225M vesznek majd 225 hasznalt hkt, plane Abramset. :D
2. amiket utana $2M/db aron modernizalnak!
3. mindezt ugye ugy, hogy az "amerikaiak is csak $4M/db fizettek!" :D :D :D


Es ez a figura ilyen temaju weboldalt futtat. Kozben ilyen szinten tokhulye a temahoz... nagyon nagy ficko, elkezdem olvasni ezt az oldalt, mert ritka szorakoztatonak tunik. :cool:
Nekem az tetszik benne a leginkább, hogy ezt képes volt leírni a lengyel Abrams biznisz számai után. :D Vajon azt gondolja, hogy ők sokkal fontosabak/jelentősebbek mint a lengyelek és ebből fakadóan van zsarolási potenciáljuk az USA-val szemben, vagy igazán ennyire nincs képben nagyrománia továbbálmodása közben?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nekem az tetszik benne a leginkább, hogy ezt képes volt leírni a lengyel Abrams biznisz számai után. :D Vajon azt gondolja, hogy ők sokkal fontosabak/jelentősebbek mint a lengyelek és ebből fakadóan van zsarolási potenciáljuk az USA-val szemben, vagy igazán ennyire nincs képben nagyrománia továbbálmodása közben?

Gondolj csak bele! Az asztalra ütnek és befenyegetik Bident, hogy semmit nem fognak tenni a román föld megvédése érdekébe, ha nem enged az árból. A lengyelek 20 millia darabárából vagy 18-at Washington áll, vagy nem kapnak tőlük megrendelést.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Az USA védelmi minisztériuma új módszereket fontolgat a pénzszegény szövetségesek és partnerek számára...


"Spurred in part by a potential sale to Columbia of F-16 fighters, the Defense Department is considering novel ways for cash-strapped allies and partners to finance a buy US weapon systems — by bolstering the ability of domestic industry to compete, an Air Force international sales expert said today."

Romániát konkrétan nem említik a cikkben, de érintheti őket is ez az új lehetőség.
 
  • Szomorú
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Az USA védelmi minisztériuma új módszereket fontolgat a pénzszegény szövetségesek és partnerek számára...


"Spurred in part by a potential sale to Columbia of F-16 fighters, the Defense Department is considering novel ways for cash-strapped allies and partners to finance a buy US weapon systems — by bolstering the ability of domestic industry to compete, an Air Force international sales expert said today."

Romániát konkrétan nem említik a cikkben, de érintheti őket is ez az új lehetőség.
Ebben, nem annyira értem, hogy mi az újdonság.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Volt most téma a Beszélgető topikban, de beteszem ide, hogy itt is meglegyen.

IAR 330 Puma helikopterek izraeli BrightNite kamerarendszert kaptak ami nagy felbontású panorámaképet ad a pilóta sisakkijelzőjére.
Kis magasságú repülés biztonságosabban végrehajtható.

https://www.rumaniamilitary.ro/elbit-systems-brightnite-flight-tests-iar-330l


236838656_2067674223381953_8577406177641748540_n.jpg

236207419_2067674240048618_8130539602622151032_n.jpg


brightnite_middle_strip_1920w.jpg


Elbit Systems Brightnite

 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Legyen meg itt is...

... arról cikkeznek, hogy az Elbit Izraeli cég pár hónapon belül letudná szállítani az első teljesen romániában gyártott Hermes 450-est, és már hadrendbe is tudnák állítani..

 
K

kamm

Guest
Legyen meg itt is...

Ha nem lenne ilyen butan-rosszul megirva (mar a forditobol kijövő angol is elarulja, milyen gyerekes lehet a roman eredeti), akkor azt hinnem, csendben fizetett anyag, de erre kizart, hogy az Elbit pénzt adna. :D

Amúgy nekünk nem rossz, ha a 450 vennenek, alapvetően recon dron, bar lehet ra mast is aggatni, par eve Libanonban zuhant egy le bombakkal (errol is hülyeségeket ir a roman, dehogynem zuhant le.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
K

kamm

Guest
Románia új katonai stratégiája - a lengyelek szemével nézve...


840_472_matched__qxtq3a_RomaniantanksattackduringCombinedResolveII14095508658.jpg

A cikk szerint ez a megcelzott struktura:
  • a seregben 2 hdo, 8 gl dd, 2 tamogato dd, 1 felderito dd, 3 logiszikai tamogato bazis - ettol nem vagyok elesve, a meretukhoz ez szerintem edeskeves, de persze tapsolok neki.
  • a legieronel 5 bazis, 1 legvedelmi dd, 1 felderito dd, 1 logisztikai tamogato bazis, 1 legi SO csoport - hat ez vicces, mi a raknak kell 5 bazis a 17 gepes legierejuknek (a MiGek gyakorlatilag eletveszelyesek)? :D Az hagyjan, de melle egyetlen legvedelmi dandar...? Ezt erti valaki?
  • a haditengereszetnel ket-ket folyami es tengeri flottilla, 1 felderito/EW dd, 1 logisztikai tamogato bazis
  • SOF 2 zl, 1 pk zl, tengeri SO egyseg, tamogato zl - hat, ez nekem nagyon karcsunak tunik...?
  • cyber forces - ismeretlen barmi rola, ebbol nem tul sokra tippelek...
  • C4ISR 3 telecom es tech bazissal, 1 kepesseget menedzselo ugynokseg, 1 logisztikai tamogato bazis, 1 tamogato egyseg - szerintem ennek a fele sosem lesz meg, a "hires" roman mikroelektronikai hatterrel...
  • logisztikahoz 1 logisztikai dd, pk tamogato csoport, 3 regionalis logisztikai bazis - ez elvileg a joint/kozponti...?
  • hirszerzes 1 katonai hirszerzo dd, a geospatial data agency, valami tengeri navigacios ugynokseg, plusz az osszes fegyvernemhez kirendelt egysegeik - ez erthetoen kodos...
  • eu halozat 11 katonai korhazzal, 5 eu intezmennyel, 4 orvosi tamogato egyseggel, R&D - az a 11 korhaz eszement modon sok szerintem...


Azt lathatoan tudjak, hogy egeszen gyokeres valtozasok kellenenek, kezdve az uthalozattol a precizios csapasmeresen at a megfelelo hirszerzesig, de szerintem fogalmuk nincsen, hogyan lassanak neki, ezert is bujnak olyan magasan a mieink valagaba, hogy az ebedunket latjak, attol varjak az iranymutatast... ahogy mondtam, egy orszag, amelynek sosem volt allamalapito, orszagszervezo elitje vagy kepessege.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Románia új katonai stratégiája - a lengyelek szemével nézve...


840_472_matched__qxtq3a_RomaniantanksattackduringCombinedResolveII14095508658.jpg

Komment szekció:

"Chris
2021. augusztus 14., szombat, 21:16
Lassan, lassan Románia elérhetetlen modell lesz Lengyelország számára. Magányos, félreállunk és hülyén mosolygunk ..."

Ez azért fájt!

Most azt a méretes kommentet inkább nem idézem, ahol gyakorlatilag nyílt levelet írt a portál a saját hadügy miniszterének, hogy mivel ő úgy látja, hogy Romániának úgy sem megfelelő a TR-85 -egy polák olvasó hogy jött erre rá?-, össze kéne fogni nekik, lengyeleknek a románokkal és az olaszoknak és megtervezni egy saját harckocsit. (Nem azzal oltották le a gyereket, hogy Bukarestnek vagy fél évszázada teljesen megfelel az ingyen kapott tankállomány, hanem azzal, hogy ők lengyel földön ezt már elügyetlenkedték. Csak a méretet látják, ahol több tízmillió lakos és csak elszántság kell. Soha nem emlegetik azt, hogy folytatni kellene Szlovákiával a közös gondolkodást tankokról...)

Egyszer volt, hol nem volt
2021. augusztus 14., szombat, 12:06
Romániát tartom egyetlen igazi szövetségesünknek, ha bármi történne. Úgy vélem, szövetséget kell kötnünk velük, és közös beszerzési politikát kell kidolgoznunk.

Válasz erre a kommentre egy másiktól: "Nos ... a második világháború előtt katonai szövetségünk is volt Romániával, és mi történt?"
____________________________

Vannak reálisabban gondolkodó kommentek is, azokat nem idéztem, de legalább a fele csak arról szól, hogy itt fognak egyedül maradni, ha Oroszország megtámadja őket és se Berlinre, se Washingtonra nem számíthatnak, egyedül csak Romániára, mert náluk vannak szép darabszámok.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
A cikk szerint ez a megcelzott struktura:
  • a seregben 2 hdo, 8 gl dd, 2 tamogato dd, 1 felderito dd, 3 logiszikai tamogato bazis - ettol nem vagyok elesve, a meretukhoz ez szerintem edeskeves, de persze tapsolok neki.
  • a legieronel 5 bazis, 1 legvedelmi dd, 1 felderito dd, 1 logisztikai tamogato bazis, 1 legi SO csoport - hat ez vicces, mi a raknak kell 5 bazis a 17 gepes legierejuknek (a MiGek gyakorlatilag eletveszelyesek)? :D Az hagyjan, de melle egyetlen legvedelmi dandar...? Ezt erti valaki?
  • a haditengereszetnel ket-ket folyami es tengeri flottilla, 1 felderito/EW dd, 1 logisztikai tamogato bazis
  • SOF 2 zl, 1 pk zl, tengeri SO egyseg, tamogato zl - hat, ez nekem nagyon karcsunak tunik...?
  • cyber forces - ismeretlen barmi rola, ebbol nem tul sokra tippelek...
  • C4ISR 3 telecom es tech bazissal, 1 kepesseget menedzselo ugynokseg, 1 logisztikai tamogato bazis, 1 tamogato egyseg - szerintem ennek a fele sosem lesz meg, a "hires" roman mikroelektronikai hatterrel...
  • logisztikahoz 1 logisztikai dd, pk tamogato csoport, 3 regionalis logisztikai bazis - ez elvileg a joint/kozponti...?
  • hirszerzes 1 katonai hirszerzo dd, a geospatial data agency, valami tengeri navigacios ugynokseg, plusz az osszes fegyvernemhez kirendelt egysegeik - ez erthetoen kodos...
  • eu halozat 11 katonai korhazzal, 5 eu intezmennyel, 4 orvosi tamogato egyseggel, R&D - az a 11 korhaz eszement modon sok szerintem...


Azt lathatoan tudjak, hogy egeszen gyokeres valtozasok kellenenek, kezdve az uthalozattol a precizios csapasmeresen at a megfelelo hirszerzesig, de szerintem fogalmuk nincsen, hogyan lassanak neki, ezert is bujnak olyan magasan a mieink valagaba, hogy az ebedunket latjak, attol varjak az iranymutatast... ahogy mondtam, egy orszag, amelynek sosem volt allamalapito, orszagszervezo elitje vagy kepessege.
A légibázisokat nem a szállítókkal és a helikopterekkel együtt kell érteni? Úgy az 5 az nem sok. Egy másik fórumon olvasva 3 helyre telepítik szét az F16-okat, mondjuk az drága infrastruktúra lesz. Nekünk Kecskemét mellett ott van Szolnok és Pápa mint működő légibázisok, sőt, a szállítók sokat használják a régi Ferihegy I-et.
A fordító nekem is furcsaságot dobott. A haditengerészet szerintem nem 2-2 flotilla, hanem egy haditengerészeti és egy folyami flotilla, bár én örülnék 2 független tengeri köteléknek, mondjuk akkoráknak amiket az USA a hordozók köré rak, az biztos elvinné egyből nem a GDP 2 hanem 22%-át, nagyjából évente ...
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: kamm and Pogány

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
A cikk szerint ez a megcelzott struktura:
  • a seregben 2 hdo, 8 gl dd, 2 tamogato dd, 1 felderito dd, 3 logiszikai tamogato bazis - ettol nem vagyok elesve, a meretukhoz ez szerintem edeskeves, de persze tapsolok neki.
  • a legieronel 5 bazis, 1 legvedelmi dd, 1 felderito dd, 1 logisztikai tamogato bazis, 1 legi SO csoport - hat ez vicces, mi a raknak kell 5 bazis a 17 gepes legierejuknek (a MiGek gyakorlatilag eletveszelyesek)? :D Az hagyjan, de melle egyetlen legvedelmi dandar...? Ezt erti valaki?
  • a haditengereszetnel ket-ket folyami es tengeri flottilla, 1 felderito/EW dd, 1 logisztikai tamogato bazis
  • SOF 2 zl, 1 pk zl, tengeri SO egyseg, tamogato zl - hat, ez nekem nagyon karcsunak tunik...?
  • cyber forces - ismeretlen barmi rola, ebbol nem tul sokra tippelek...
  • C4ISR 3 telecom es tech bazissal, 1 kepesseget menedzselo ugynokseg, 1 logisztikai tamogato bazis, 1 tamogato egyseg - szerintem ennek a fele sosem lesz meg, a "hires" roman mikroelektronikai hatterrel...
  • logisztikahoz 1 logisztikai dd, pk tamogato csoport, 3 regionalis logisztikai bazis - ez elvileg a joint/kozponti...?
  • hirszerzes 1 katonai hirszerzo dd, a geospatial data agency, valami tengeri navigacios ugynokseg, plusz az osszes fegyvernemhez kirendelt egysegeik - ez erthetoen kodos...
  • eu halozat 11 katonai korhazzal, 5 eu intezmennyel, 4 orvosi tamogato egyseggel, R&D - az a 11 korhaz eszement modon sok szerintem...


Azt lathatoan tudjak, hogy egeszen gyokeres valtozasok kellenenek, kezdve az uthalozattol a precizios csapasmeresen at a megfelelo hirszerzesig, de szerintem fogalmuk nincsen, hogyan lassanak neki, ezert is bujnak olyan magasan a mieink valagaba, hogy az ebedunket latjak, attol varjak az iranymutatast... ahogy mondtam, egy orszag, amelynek sosem volt allamalapito, orszagszervezo elitje vagy kepessege.
A lengyel kommenteket is érdemes végig olvasni, van aki Lengyel-Olasz-Román összefogást sürgetnek egy 50t körüli harckocsi fejlesztésére, mert mind a 3 országnak erre lenne szüksége. Mondjuk a román helytállást elnézve bármely üzleti kooperációban (Airbus, Bell, Agilis, Black Hawk) nem biztos hogy érdemes bármibe bevonni őket.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
A lengyel kommenteket is érdemes végig olvasni, van aki Lengyel-Olasz-Román összefogást sürgetnek egy 50t körüli harckocsi fejlesztésére, mert mind a 3 országnak erre lenne szüksége. Mondjuk a román helytállást elnézve bármely üzleti kooperációban (Airbus, Bell, Agilis, Black Hawk) nem biztos hogy érdemes bármibe bevonni őket.
jó hülye ötlet is lenne, az olaszoknak már kb megvan az Ariete váltója, a lengyelek épp most rendelnek több 100 ami vasat+megy náluk a LeoPL program , egyedül a románoknak lenne tényleg szüksége új harckocsikra...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and kamm

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 189
113
Azt lathatoan tudjak, hogy egeszen gyokeres valtozasok kellenenek, kezdve az uthalozattol a precizios csapasmeresen at a megfelelo hirszerzesig, de szerintem fogalmuk nincsen, hogyan lassanak neki, ezert is bujnak olyan magasan a mieink valagaba, hogy az ebedunket latjak, attol varjak az iranymutatast... ahogy mondtam, egy orszag, amelynek sosem volt allamalapito, orszagszervezo elitje vagy kepessege.
Románia gyakorlatilag három országból áll. Moldva, Havasalföld és Erdély. Ebből kettő (Moldva és Havasalföld) úgy ahogyan kompatibilis és aránylag könnyen együtt tud működni. Erdély a szürke ló. Ugyanis mind a román védelmi, mind pedig a gazdasági struktúrába nehezen illeszthető be. Ennek oka a Kárpátok koszorúja, ami kettészeli az országot és nagyon megnehezíti az Óromán tartományokkal való kapcsolatot. Egy háború esetén ez fokozottan így lenne. Nem kellene más, mint csak berobbantani a keleti és déli átjárók infrastruktúráját és már is megszűnne az erdélyi hadsereg támogatásának a lehetősége (magára maradna egy felfordult méhkasban - nyugatról magyarok, keletről székelyföld, ajajjjj, mi lenne ott). Ezt (mármint a berobbantást) jelen technológiai fejlettség mellett mind az USA, mind pedig az Oroszok lazán megoldják egy nap alatt, és talán (Kárpátok egyik szárnyának lezárását) mi is megoldanánk egy 3 százados légierővel.
Szóval ők bár mit is terveznek katonai fejlesztés címszó alatt, kettős szorításban vannak. Egyrészt lesniük kell mit lépünk mi, hogy nyugatról védjék a seggüket, másrészt az USA elvárásainak kell eleget tegyenek fegyverbeszerzésük során 100%-ban. Bár mit is vesznek, annak meg kell felelnie az USA oroszellenes felkészülésének (lásd. PATRIOT és HIMARS rendszerek). Továbbá a megvásárolt eszközök telepítését sem a kedvük szerint helyezik el. Itt is USA elvárás szerint kell eljárniuk. Pl. a HIMARS-ok Foksány városában, Moldva tartományban vannak, a PATRIOTOK valahol a Fekete tenger környékére vannak koncentrálva. Persze a románok sem hülyék és tudják, hogy az USA szemében Románia nem több, mint egy - alkalomadtán - feláldozható báb, de hát mit tehetnek, jó pofát vágnak hogy nyugaton pucér a seggük, és szót fogadnak, mert JÓ szövetségesek, továbbá más egyelőre erre a státuszra nem nagyon várja Romániát.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 062
13 435
113

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Románia gyakorlatilag három országból áll. Moldva, Havasalföld és Erdély. Ebből kettő (Moldva és Havasalföld) úgy ahogyan kompatibilis és aránylag könnyen együtt tud működni. Erdély a szürke ló. Ugyanis mind a román védelmi, mind pedig a gazdasági struktúrába nehezen illeszthető be. Ennek oka a Kárpátok koszorúja, ami kettészeli az országot és nagyon megnehezíti az Óromán tartományokkal való kapcsolatot. Egy háború esetén ez fokozottan így lenne. Nem kellene más, mint csak berobbantani a keleti és déli átjárók infrastruktúráját és már is megszűnne az erdélyi hadsereg támogatásának a lehetősége (magára maradna egy felfordult méhkasban - nyugatról magyarok, keletről székelyföld, ajajjjj, mi lenne ott). Ezt (mármint a berobbantást) jelen technológiai fejlettség mellett mind az USA, mind pedig az Oroszok lazán megoldják egy nap alatt, és talán (Kárpátok egyik szárnyának lezárását) mi is megoldanánk egy 3 százados légierővel.
Szóval ők bár mit is terveznek katonai fejlesztés címszó alatt, kettős szorításban vannak. Egyrészt lesniük kell mit lépünk mi, hogy nyugatról védjék a seggüket, másrészt az USA elvárásainak kell eleget tegyenek fegyverbeszerzésük során 100%-ban. Bár mit is vesznek, annak meg kell felelnie az USA oroszellenes felkészülésének (lásd. PATRIOT és HIMARS rendszerek). Továbbá a megvásárolt eszközök telepítését sem a kedvük szerint helyezik el. Itt is USA elvárás szerint kell eljárniuk. Pl. a HIMARS-ok Foksány városában, Moldva tartományban vannak, a PATRIOTOK valahol a Fekete tenger környékére vannak koncentrálva. Persze a románok sem hülyék és tudják, hogy az USA szemében Románia nem több, mint egy - alkalomadtán - feláldozható báb, de hát mit tehetnek, jó pofát vágnak hogy nyugaton pucér a seggük, és szót fogadnak, mert JÓ szövetségesek, továbbá más egyelőre erre a státuszra nem nagyon várja Romániát.
Örülök h másnak is van hasonló a véleménye. A román védelempolitikában nagy zavart okoz, hogy a main stream USA elvárás nem egyezik a történelmi szembenállásokra válaszolni is akaró román tervezéssel.
Korábban írtam róla, hogy a román haderőreform, védelempolitika beleszorul az alábbi hármasba:
  • Beleszorul a megfelelni akarás a NATO-USA érdekeknek Oroszország elleni sakkfiguraként, valójában úgy hogy Romániának nincs felülete ami ütközést mutatna Oroszországgal, Moldova és a Dnyeszter melléke lehet de Moldova inkább akar önálló ország maradni mint Románia egy megyéje. A Fekete tenger a kitüntetett felület amit a románnak kémlelnie kell mert ez az elvárás, a Montreauxi egyezmény szerint sem sok sem nagy NATO hajó a Boszporuszon nem mehet át, nekik kell(ene) egyensúlyozni a térségben de ... nehéz látni a román érdeket ebben, meg lehetőségeket is, mert csak Szevasztopolban több hadihajó és a Krímben több repülő van mint amiről a román valaha is álmodhatna.
  • Beleszorulnak a Magyar haderőfejlesztés kényszerébe a Fekete Tengerrel átellenes oldalon. Sőt ők Dobrudzsát is veszély gócnak tartják, válaszolni kellene a magyar és a kisebb dimenziót jelentő bolgár fejlesztésekre amivel már most jelentős lépéshátrányba kerültek. Álom az egyesülés Moldovával ahol szintén másfajta küldetés kell a terület pacifikálása és a Dnyeszter vidék kérdései miatt. Nekik ez lenne inkább prioritás, mert ennek van történelme, ennek van realitása, de nagyon rosszul néz ki ha az elvi szövetségesek "ellen" történnek nyilvánvaló fejlesztések, velük keveredne fegyverkezési versenybe.
  • Beleszorulnak harmadrészt a román hadiipar életben tartásába. No ez nagyon nem megy, de akarják, mindenáron, görcsösen otthon gyártani a régen lehet hogy sikereket hozó de manapság inkább kudarcos létesítményeikbe. Zavar van a fejlesztésbe bevonás/közös fejlesztés (Agilis), a tech transfer (Airbus, Black H, Cobra-Venom, P5, Iveco), a saját felújítgatások és gyártás(?)(TR85, TAB, BMP klónok, Orao) és a csak szimpla vásárlások közt, mind konkurenciája a másiknak, érdekütközések mentén és a tőkehiány miatt dőlnek dugába a szerződések, nagyon úgy néz ki hogy a román úgy tudja fenntartani a saját hadiiparát ha elnyújtja a régi holmik üzembentartását, felújítgat és elhiszi hogy megfelelő az eredmény, mert a masszív hadiipart életben kell(ene) tartani. Szerintem irígykedve figyelik a magyar gyáralapításokat amik behozzák hagyományos értelemben "multiként" a gyártókat, licensz eladókat és ráadásul a gyárakban Tulajdonos/résztulajdonos az állam. Persze náluk is vannak hasonló lépések, de nekik az ország méretéhez, a hadsereg igényeihez, a gazdaság álmaihoz képes ezek nem elégséges megoldások.

Minden évvel és hónappal a kényszer a román oldalon erősen nő, pénz-pénz-pénz kell mindenhez amiből a masszív eladósodás, kamatteher, külker hiány, infláció, demográfia, nyugdíjak miatt egyre kevesebb jut majd. És igen, hogy kössek az előttem szólóhoz a Kárpátokat illene áttörni az első autópályának, gyorsvasútnak, ebben 30 évvel le vannak maradva hozzánk képest. A V4-ekben (mert mérce) a gazdaság megerősödését jelentő infrastruktúra nagyjából 20-30 éve kiépült annyira ahogy elégséges volt, azóta a tökéletesítés a terhelés optimalizálása folyt, Románia még csak most tart ott hogy a gazdaság erejét kiszolgálni képes infrastruktúrát megteremti, azét a gazdaságét aminek a nagyobb, modernebb, erősebb hadsereget kellene most eltartania, náluk most minden hitelre megy, egyre kevesebb az állam szabad jövedelme, az idei örömködésük mellé nem teszik hozzá most sem, hogy a covid miatt elhalasztott Áfa befizetésekből van több pénz most a minisztériumokban nem azért mert a gazdaság kitermeli...