Román haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 189
14 431
113
Azt vágod, hogy eddig még semmit sem ingyen kaptak?
Ők "tudnak" olyan helyzetet előidézni, hogy kapni fognak.
...amcsiknak már hulladék, de a környék szintjéhez, erőforrásaihoz képest egyensúlyt biztosító minőség --ha minőség nem nagyon, akkor mennyiséget adnak-- románnak (megadni magát/átállni) elég.
...DE, nekünk nem lesz pár évtizedig erre a célra/újra/ennyi pénz.
...1: sajnos, 2:szerintem.

Ők vannak olyan földrajzi helyzetben, hogy ki tudják/fogják nyalni magunknak ---csinálnak egy kis feszültséget a macival, abban az amcsik is "pikk-pakk" benne vannak-- éééés már megint kell otthonra is pár száz millárdért "ez-az", ahhoz képest a leselejtezett eszköz nem tétel, a román "support" ára meg még fedezi is a (selejtezés)lobby-költségeiket.
...nekünk meg nem lesz pénzünk, mert --megint-- "eljóindulatoztuk"!

"Hurrrá..."
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 189
14 431
113
Szerintem (egyelőre) az amerikaiak fontosabbnak érzik a profitot mint a keleti szárny olcsó megerősítését. (lásd lengyelek)
Bizony!
A 250 lengyel Abrams üzembeállítására 6Mrd USD-t írnak. A románoknak, hogy ne legyenek komolytalanok a fele legalább kellene, hát sok sikert. A román GDP olyan 290 Mrd.


...én magunknak szurkolok, de "... szárazon tartanám a puskaport" --ahogy a klasszikus mondás is jónak tartja-- a szokásos (felszámolt tartalék-eszköz pótlás) említésével, és ugyebár gombokért-*.

...a sivatagi Strykereiből az első Ukrán-Orosz éleződéskor kapnak majd 1-2-300-t (ígéretben először), most is éppen megy a maci-bajusz (média)rángatása!
...pár év és --azt gyanítom-- lesz az a helyzet, amikor elkezdődik a folyamat.
...mi meg addigra kb. üres zsebbel, választási baleset előtt/után, stb... !

...a faxért nem lehet már végre itthon normálisan csinálni valamit!!!
...van rá pénz, van rá idő, "ezért" mi történik: elb@sszák!!! :mad: :mad: :mad:

...akár a magyar focit/kézilabdát/... látnám, mikor esélyünk van/volt valamire( a foci elmúlt 50-60 évében pölö)!



* ...gondolom azért nem jó/nem kell! ...még egy "Hurrrrá"!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 784
98 469
113
A 17 db Román F-16 mind megkapták Block 50/52 csomagot és voltak hírek arról hogy Block 60-as szintre hozzák föl a gépeket
A Román pilóták már most JHMCS sisakkal repülnek és AIM-9X Block 2 rakétákat kaptak...ez kb. annit jelent hogy közel légiharcban a mi mostani Gripenjeinknek kb. 0 esélye van.
A Románok célja 3 század F-16 rendszerbe állítása, ezért nem meglepő hogy őket nevezték meg a Norvég F-16-ok potenciális vevőiként.

Egyszóval az általad lesajnált Román légierő harcértéke,a legfontosabb harci gépek területén, a gépek számát és képességeit ma nagyobb mint a miénk...:(
Ha a Gripen felújítás nem lesz mindenre kiterjedő (radar, EW, MAWS, fegyverzet, HMCS, stb..) és nem fog további gépek beszerzésével járni akkor Románok előnye várhatóan csak nőni fog....
Azért vmi nem kerek azokkal a 30-40 éves F-16-osokkal. Múltkor üzemanyag-póttartállyal bombáztak és a Fekete tengeren még mindig a MIG-21-esek kergetik a ruszki bombázókat nem a használt portugál gépek.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Vogon
K

kamm

Guest
A 17 db Román F-16 mind megkapták Block 50/52 csomagot
Link?
Ugyanis ezt mondjuk rajtad kivul senki nem allitja, de ezt mondjuk toled mar megszoktuk. :D

Amit valojaban megkaptak, az a Block 15 MLU, ennyit tudunk, plusz egy sw upgrade (gondolom, a modernebb AMRAAMokhoz stb.)

40 eves sarkanyok, max 8-10 even belul ezek is hullani fognak az egrol, mint a ma mar eletveszelyes Migjeik.

és voltak hírek arról hogy Block 60-as szintre hozzák föl a gépeket
Semmi ilyesmi nem volt. Egy idiota blogger allitotta valahol meg regen, hogy akar 70 is lehetne, amin jot mulattunk.

A Román pilóták már most JHMCS sisakkal repülnek
Mar megint guritasz.
Majd, fognak, egyszer, talan. Jelenleg meg legterellenorzest is bajosan tudnak adni veluk, nemhogy hadrendben lennenek...

és AIM-9X Block 2 rakétákat kaptak...
15 eves technologia. Sehol nincs az IRIShez, ami meg masik bejovo rakettat is le tud szedni, mint interceptor.

ez kb. annit jelent hogy közel légiharcban a mi mostani Gripenjeinknek kb. 0 esélye van.
Jajistenem... ezt a nagyon magas labdat meg is hagyom @pöcshuszár olvtarsnak, ehhez mar lusta vagyok, hogy felsoroljam, milyen szinten eselytelen egyelore a roman legiero a Gripenek ellen.


A Románok célja 3 század F-16 rendszerbe állítása, ezért nem meglepő hogy őket nevezték meg a Norvég F-16-ok potenciális vevőiként.

Egyszóval az általad lesajnált Román légierő harcértéke,a legfontosabb harci gépek területén, a gépek számát és képességeit ma nagyobb mint a miénk...:(
Ugyan dehogy. Szokasos hiperbolad a tevedeseid alapjan. :p

Ha a Gripen felújítás nem lesz mindenre kiterjedő (radar,
Jaja, ez ugyanaz a radar, amiben most is 50% koruli elonye van a Gripeneknek, avagy van egy masodik is a roman 40 eves csodakon? :D
EW, MAWS, fegyverzet, HMCS, stb..) és nem fog további gépek beszerzésével járni akkor Románok előnye várhatóan csak nőni fog....
@rudi FYI te remenytelenul tajekozatlan vagy az egesz elektronikai temahoz, de valamiert allandoan erolteted - szabalyosan kinos olvasni, mennyire nem ertesz semmit belole, hiaba irjuk le ujra es ujra...
 
K

kamm

Guest
Azért vmi nem kerek azokkal a 30-40 éves F-16-osokkal.
Valami nem kerek @rudi kornyeken inkabb, utobbi honapokban nonstop zoldsegeket terjeszt. :D
Múltkor üzemanyag-póttartállyal bombáztak és a Fekete tengeren még mindig a MIG-21-esek kergetik a ruszki bombázókat nem a használt portugál gépek.
Nincsenek is hadrendben meg, ha jol tudom. Igy, par ev utan, meg mindig, nemnem. :p
 
  • Tetszik
Reactions: Deidonicus
W

Wilson

Guest
dronok.jpg


Indul a verseny: melyik cég fog taktikai drónokat gyártani Romániának?​

Hírek
Szerző: MTímea
2021. szeptember 01., szerda 10:27

Háromszáz millió euróból vásárolunk szárazföldi és tengerészeti műveletekre is alkalmas, rakétával is felszerelt drónokat.


Körvonalazódott, milyen feltételekkel szerzi be a román hadsereg a legújabb „játékszereit”, a mintegy 300 millió euró értékű taktikai drónokat, miután az erről szóló augusztus 19-i kormányhatározat megjelent a Hivatalos Közlönyben, kezdődhet tehát a hadiiparban érdekelt nemzetközi vállalatok versenye a zsíros szerződésért.
A nem hétköznapi eljárás során Románia egy olyan keretmegállapodást kötne, mely megszabja:

a pilóta nélküli repülőgépek alkatrészeinek gyártását az ország terültén kell biztosítani,

tesztelésüket és karbantartásukat pedig hazai cégekkel közösen kell elvégezniük. Ez azért fontos, hogy krízis vagy háború esetén az ország területén legyen biztosítva a működésük. A haderőfejlesztési program stratégiai fontosságára való tekintettel csak olyan cégek jelentkezhetnek a közbeszerzésre, melyek alkalmasságát a NATO is elismeri.
A védelmi minisztérium szárazföldi és tengerészeti műveletekre alkalmas drónokra írja ki a beszerzési eljárást, a nyertes cég kiválasztásakor pedig figyelembe veszi az árat, az eszközök hatótávolságát, repülési időtartamát, a lőszerek pontosságát is. A működési és karbantartási költségeket 15 évre számítják.
A párizsi székhelyű Thales csoport már Románia figyelmébe ajánlotta az izraeli Elbit drónjából (Hermes 450) fejlesztett Watchkeeper X nevű taktikai drónt, melyet egy tekintélyes konzorcium gyártana, román közreműködéssel. Az izraeliek a közepes méretű Hermes 450 drónjukkal pályáznának, amelyet eredetileg taktikai,

hosszú állóképességű küldetésekre terveztek, és Hellfire rakétákkal is felszerelhető.

Ezt a típust használták az amerikaiak Kászem Szolejmáni iráni tábornok likvidálásakor, de a brit királyi légierő is használta Afganisztánban.

Az izraeli Aerospace Industries a Heron nevű drónokkal száll be a versenybe. Ezek az előre betáplált útvonalat emberi beavatkozás nélkül, műholdas segítséggel képesek lerepülni. A Heronokat világ számos pontján használják, mindeddig több mint 1 millió 700 ezer órát teljesítettek a levegőben.
A román hadsereg hét drónt vásárolna, összesen 300 millió eurót fordítva a célra.
Románia 2017 óta évente hazai összterméke (GDP) 2 százalékát fordítja védelmi kiadásokra. A nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes bukaresti legfelső védelmi tanács (CSAT) haderőfejlesztési tervének megfelelően az elkövetkező tíz évben mintegy tízmilliárd eurót költ fegyverekre és katonai eszközökre


 
T

Törölt tag 1586

Guest
Azért vmi nem kerek azokkal a 30-40 éves F-16-osokkal. Múltkor üzemanyag-póttartállyal bombáztak és a Fekete tengeren még mindig a MIG-21-esek kergetik a ruszki bombázókat nem a használt portugál gépek.
Szerintem a problémák nem a gépek életkorával vannak összefüggésben hanem az üzemeltetés szinvonalával és a pilóták kiképzettségével.
Számtalan a Románokéhoz hasonló korú F-16 repül még a világban amikkel nincs baj.
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
487
3 183
93
Azért vmi nem kerek azokkal a 30-40 éves F-16-osokkal. Múltkor üzemanyag-póttartállyal bombáztak és a Fekete tengeren még mindig a MIG-21-esek kergetik a ruszki bombázókat nem a használt portugál gépek.
Nemzetközi gyakorlatra is a LanceR-eket küldenek, valamiért nagyon vigyázzák azokat az F16-okat, a lenti egy magyar-román közös gyakorlat:
A fentebb hivatkozott póttartály elvesztés, nem csak az esett le hanem a függesztő is:
 
  • Tetszik
Reactions: Giskard and kamm
T

Törölt tag 1586

Guest
a pilóta nélküli repülőgépek alkatrészeinek gyártását az ország terültén kell biztosítani,
Azt tudod hogy mit kell érteni "alkatrész" alatt?
Merthogy annak azért elég csekély valószinüségét látom hogy pl. a Wescam majd Romániában gyártsa az EO/IR tornyot, vagy pl. a Rotax a motorokat...
A gép sárkányának a gyártása önnmagában meg nem.egy túl jelentős tétel.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó
W

Wilson

Guest
Az biztos a román légierővel kapcsolatban, hogy a román F-16-l még alkatrészek hullottak ki egy gyakorló repülés során....:)

Alkatrészek zuhantak le egy F-16-os vadászgépből Galac megyében​


Agerpres 2021. július 13., kedd, 18:52


Gyakorlatozás közben alkatrészek zuhantak le egy F-16-os harci repülőgépből Galac megyében. A Román Légierő közlése szerint az incidens nem veszélyeztetett emberéleteket.

A tájékoztatás szerint egy gyakorlóbomba ledobása közben levált az egyik külső üzemanyagtartály és a repülőgép jobb oldalán lévő hármas felfüggesztő gerenda. Ezek a Mălina lőtér környékén értek földet.
„Az incidens nem veszélyeztette a pilóta vagy más személyek életét, sem a repülőgép épségét vagy a földön lévő egyéb vagyontárgyakat és javakat” – közölték.
Az ilyen helyzetekben alkalmazott eljárásnak megfelelően az F-16 Fighting Falcon repülőgép pilótája azonnal jelentette a vészhelyzetet, majd biztonságban leszállt a bázisrepülőtéren.
Az incidens okait a légierő vezérkari főnöke által kijelölt bizottság vizsgálja.

 
W

Wilson

Guest
Azt tudod hogy mit kell érteni "alkatrész" alatt?
Merthogy annak azért elég csekély valószinüségét látom hogy pl. a Wescam majd Romániában gyártsa az EO/IR tornyot, vagya pl. a Rotax a motorokat...
A gép sárkányának a gyártása önnmagában meg nem.egy túl jelentős tétel.
Azt tudod, hogy én egy cikket másoltam be?:) Ha valami bajod van a cikk tartalmával akkor linkeltem a forrást ott megtalálod az elérhetőségeket ahol lehet reklamálni:)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and Vogon
T

Törölt tag 1586

Guest
Azt tudod, hogy én egy cikket másoltam be?:) Ha valami bajod van a cikk tartalmával akkor linkeltem a forrást ott megtalálod az elérhetőségeket ahol lehet reklamálni:)
Mivan? Menstruálsz?o_O
Azért kérdeztem hogy tudod e, mert az elmúlt napokban már volt egy teljesen hasonló cikk Román drón témában ahol szintén csak annyit írtak hogy az "alkatrészeket" odahaza akarják gyártani.
A kulcskérdés - szerintem - hogy mik lesznek azok az "alkatrészek" amiket gyárthatnak?
 
W

Wilson

Guest
Mivan? Menstruálsz?o_O
Azért kérdeztem hogy tudod e, mert az elmúlt napokban már volt egy teljesen hasonló cikk Román drón témában ahol szintén csak annyit írtak hogy az "alkatrészeket" odahaza akarják gyártani.
A kulcskérdés - szerintem - hogy mik lesznek azok az "alkatrészek" amiket gyárthatnak?
A cikkben szereplő kormányhatározathoz 15 kemény román lej leeszurkolásával lehet hozzájutni abban talán részletesen benne van,hogy mennyi százalékban kell Romániában gyártott alkatrészekből állnia a drónoknak és pontosan mit is értenek alkatrész gyártás alatt.....
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
487
3 183
93
Mivan? Menstruálsz?o_O
Azért kérdeztem hogy tudod e, mert az elmúlt napokban már volt egy teljesen hasonló cikk Román drón témában ahol szintén csak annyit írtak hogy az "alkatrészeket" odahaza akarják gyártani.
A kulcskérdés - szerintem - hogy mik lesznek azok az "alkatrészek" amiket gyárthatnak?
jajmár, Romániában 4 gyára is van az izraeli hadiiparnak, már most gyártanak alkatrészeket drónokhoz is, ennyi a publikus információ róluk.
 
K

kamm

Guest
dronok.jpg


Indul a verseny: melyik cég fog taktikai drónokat gyártani Romániának?​

Hírek
Szerző: MTímea
2021. szeptember 01., szerda 10:27

Háromszáz millió euróból vásárolunk szárazföldi és tengerészeti műveletekre is alkalmas, rakétával is felszerelt drónokat.


Körvonalazódott, milyen feltételekkel szerzi be a román hadsereg a legújabb „játékszereit”, a mintegy 300 millió euró értékű taktikai drónokat, miután az erről szóló augusztus 19-i kormányhatározat megjelent a Hivatalos Közlönyben, kezdődhet tehát a hadiiparban érdekelt nemzetközi vállalatok versenye a zsíros szerződésért.
A nem hétköznapi eljárás során Románia egy olyan keretmegállapodást kötne, mely megszabja:

a pilóta nélküli repülőgépek alkatrészeinek gyártását az ország terültén kell biztosítani,

tesztelésüket és karbantartásukat pedig hazai cégekkel közösen kell elvégezniük. Ez azért fontos, hogy krízis vagy háború esetén az ország területén legyen biztosítva a működésük. A haderőfejlesztési program stratégiai fontosságára való tekintettel csak olyan cégek jelentkezhetnek a közbeszerzésre, melyek alkalmasságát a NATO is elismeri.
A védelmi minisztérium szárazföldi és tengerészeti műveletekre alkalmas drónokra írja ki a beszerzési eljárást, a nyertes cég kiválasztásakor pedig figyelembe veszi az árat, az eszközök hatótávolságát, repülési időtartamát, a lőszerek pontosságát is. A működési és karbantartási költségeket 15 évre számítják.
A párizsi székhelyű Thales csoport már Románia figyelmébe ajánlotta az izraeli Elbit drónjából (Hermes 450) fejlesztett Watchkeeper X nevű taktikai drónt, melyet egy tekintélyes konzorcium gyártana, román közreműködéssel. Az izraeliek a közepes méretű Hermes 450 drónjukkal pályáznának, amelyet eredetileg taktikai,

hosszú állóképességű küldetésekre terveztek, és Hellfire rakétákkal is felszerelhető.

Ezt a típust használták az amerikaiak Kászem Szolejmáni iráni tábornok likvidálásakor, de a brit királyi légierő is használta Afganisztánban.

Az izraeli Aerospace Industries a Heron nevű drónokkal száll be a versenybe. Ezek az előre betáplált útvonalat emberi beavatkozás nélkül, műholdas segítséggel képesek lerepülni. A Heronokat világ számos pontján használják, mindeddig több mint 1 millió 700 ezer órát teljesítettek a levegőben.
A román hadsereg hét drónt vásárolna, összesen 300 millió eurót fordítva a célra.
Románia 2017 óta évente hazai összterméke (GDP) 2 százalékát fordítja védelmi kiadásokra. A nemzetbiztonsági kérdésekben illetékes bukaresti legfelső védelmi tanács (CSAT) haderőfejlesztési tervének megfelelően az elkövetkező tíz évben mintegy tízmilliárd eurót költ fegyverekre és katonai eszközökre


Ezeknek teljesen elment az eszuk: 7 dront $340 millio dollarert? :eek: :D :D :D
Atyam, hogy lehuzzak a rumanokat, zsenialis. :cool: :cool: :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Szerintem a problémák nem a gépek életkorával vannak összefüggésben hanem az üzemeltetés szinvonalával és a pilóták kiképzettségével.
Számtalan a Románokéhoz hasonló korú F-16 repül még a világban amikkel nincs baj.
Jah, csak ott még úgy repülnek, hogy már azt nézik, hogy meddig bírják még.
Ezeket a románok még csak most állítják hadrendbe, illetve súlyos dollár 100 milliókat költöttek a modernizálásukra.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon