Scud / SS-1 TBM / R-11 / R-17 / R-300 / Elbrus (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

obsitos szkv

Member
2021. január 15.
12
27
13
Kérlek benneteket, tegyetek már pontosan képbe!
Lánctalpas felállító és kilövő járművekből két félét tudok. Az egyiken oldalt egy légtartály volt, a másikon kettő (2P19) . Nekünk volt mindkettő?
Én csak a 9P117M - MAZ-543 -mal találkoztam sorállományúként (1980-1982).
Hogy van ez?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Kérlek benneteket, tegyetek már pontosan képbe!
Lánctalpas felállító és kilövő járművekből két félét tudok. Az egyiken oldalt egy légtartály volt, a másikon kettő (2P19) . Nekünk volt mindkettő?
Én csak a 9P117M - MAZ-543 -mal találkoztam sorállományúként (1980-1982).
Hogy van ez?

Nálunk konkrétan ez (2U218) állt renszerben (a 8K11M / R-170 komplexum részeként):

OLYMPUS-DIGITAL-CAMERA.jpg
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 465
27 412
113
A 2P19 (SzPU) önjáró indító járműnek (самоходной пусковой установки (СПУ) volt egy 2P19M továbbfejlesztése. Én szerintem az egytartályos az export, a kéttartályos pedig a szovjet hadseregnek készült változat volt.
A kéttartályos változat
R-17_161029_07.jpg

R-17_161029_08.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
T

Törölt tag 1945

Guest
A 2P19 (SzPU) önjáró indító járműnek (самоходной пусковой установки (СПУ) volt egy 2P19M továbbfejlesztése. Én szerintem az egytartályos az export, a kéttartályos pedig a szovjet hadseregnek készült változat volt.
A kéttartályos változat
R-17_161029_07.jpg

R-17_161029_08.jpg

Én úgy tudom, hogy volt egyrészt a 8K11M komplexum (SCUD-A), R-170 rakétával...
- és 2U218 lánctalpas indítójárművel (ez állt rendszerben Tapolcán 1963-73 között)

Másrészt volt a 9K72 komplexum (SCUD-B), R-300 rakétával......
  • és 2P19 lánctalpas indítójárművel (mivel a MAZ nem készült el időre) - ennek az oldalán van két tartály
  • vagy 2P117 kerekes MAZ indítójárművel (ez állt rendszerben Tapolcán 1974-91 között)
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

obsitos szkv

Member
2021. január 15.
12
27
13
Köszönöm a képbe tételt! Ez új kérdéseket hoz elő belőlem.
Mo. nukleáris fejjel nem rendelkezett. Ez Szu. ellenőrzés alatt volt. Nekünk súly és elektronikai gyakorló fejeink voltak.
Voltam olyan bemutató gyakorlaton, ahol a a vegyi fegyvereket mutatták be párt és munkásőr funkcionáriusok, meg újságíróknak. (az állatvédők hörögnének tőle). Szóval, ezekhez a rakétákhoz az irodalom szerint létezett vegyi fej. Volt nekünk ilyen? Volt kiképezve ehhez személyzet? Hol tárolták a hazai vegyi fegyvereket?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Köszönöm a képbe tételt! Ez új kérdéseket hoz elő belőlem.
Mo. nukleáris fejjel nem rendelkezett. Ez Szu. ellenőrzés alatt volt. Nekünk súly és elektronikai gyakorló fejeink voltak.
Voltam olyan bemutató gyakorlaton, ahol a a vegyi fegyvereket mutatták be párt és munkásőr funkcionáriusok, meg újságíróknak. (az állatvédők hörögnének tőle). Szóval, ezekhez a rakétákhoz az irodalom szerint létezett vegyi fej. Volt nekünk ilyen? Volt kiképezve ehhez személyzet? Hol tárolták a hazai vegyi fegyvereket?

Természetesen léteztek hozzájuk vegyi töltetű fejrészek is, több típusválltozatban is.

shikhany-1987-29822410650-o.jpg

WH.jpg


Az MN részére egy megerősített földalatti tárolót építettek még a 60-as években, a többi helyen a szovjetek viszonylag egyszerűbb körülmények között tárolták a harcanyagokat.

Storage.jpg


Az országban több helyen is.

image.png
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nem nyugodtam. Ez a link az egy és két tartályosban elgazít: NDK néphadsereg oldal
Nekik volt mindkettő.

A német oldal pont ugyanazt írja amit én korábban magyarul válaszoltam neked:

Volt egyrészt a 8K11M komplexum (SCUD-A), R-170 rakétával...
- és 2U218 lánctalpas indítójárművel (ez állt rendszerben Tapolcán 1963-73 között)

Másrészt volt a 9K72 komplexum (SCUD-B), R-300 rakétával......
  • és 2P19 lánctalpas indítójárművel (mivel a MAZ nem készült el időre) - ennek az oldalán van két tartály
  • vagy 2P117 kerekes MAZ indítójárművel (ez állt rendszerben Tapolcán 1974-91 között)
Az NDK-soknak volt Okájuk is, mi csak készültünk a rendszeresítésére (ahogy a Tocskára is).
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 465
27 412
113
A német oldal pont ugyanazt írja amit én korábban magyarul válaszoltam neked:

Volt egyrészt a 8K11M komplexum (SCUD-A), R-170 rakétával...
- és 2U218 lánctalpas indítójárművel (ez állt rendszerben Tapolcán 1963-73 között)

Másrészt volt a 9K72 komplexum (SCUD-B), R-300 rakétával......
  • és 2P19 lánctalpas indítójárművel (mivel a MAZ nem készült el időre) - ennek az oldalán van két tartály
  • vagy 2P117 kerekes MAZ indítójárművel (ez állt rendszerben Tapolcán 1974-91 között)
Az NDK-soknak volt Okájuk is, mi csak készültünk a rendszeresítésére (ahogy a Tocskára is).
Akkor ezért lehetett csak a szovjet hadseregben megtalálni a 2P19 indító járművel. A rakéta miatt kellett másik indító (SzPU) jármű.
Az egylépcsős rakéta folyékony rakéta hajtóművel rendelkezett, amely hajtóanya két komponensből állt: TM-185 üzemanyag (speciális „rakétakerozin”, amely a terpentinhez közeli szénhidrogének keveréke) és az AK-27I oxidálószer (ún. „melange” - nitrogén-tetroxid salétromsavoldata).
A rakéta hossza 11,16 m, átmérője 0,88 m, teljes üzemanyaggal a tömege 5860 vagy 5862 kg (a robbanófej típusától függően). A rakéta hatótávolságát 50 és 300 km között lehetett beállítani. A 8K14 (R-17) és a módosított 8K14-1 (R-17M) rakéta a teljesítmény jellemzőkben nem különbözött egymástól, minden változás az összesített elrendezést érintette, amely lehetővé tette a nehezebb robbanófejek alkalmazását.
A rakéta harci része nem leválasztható, többféle típusban gyártották. A 8F44 hagyományos robbanó fej 987 kg tömegű, nagy robbanóerejű, repesz-romboló TGAG-5-el (TNT-RDX-alumínium keverék hőmérséklet szabályozóval). A 8F14-es ("269A gyártmány") harci rész egy 989 kg tömegű, 10 kt hatóerejű nukleáris robbanófejet tartalmazott. Később a 9H33 típusú robbanófejeket alkalmazták, amelyekben különböző hatóerejű termonukleárisokat töltetek is voltak. A vegyi töltetű harci részek két változata ismert. Egy 3N8 mustár-lewisite keverékkel ellátott vegyi robbanófej 1967-től, amit az 1980-as években kivontak, valamint egy 8F44G "Tuman-3 " típusú, amely VX ideggázt tartalmazott.
Alkalmazók: Afganisztán, Bulgária, Magyarország, Vietnám, Kelet-Németország, Egyiptom, Észak-Korea, Líbia, Irak, Irán, Lengyelország, Románia, Szíria, Csehszlovákia
Ez egy 1970-es kép
Plq0INR5aS.jpg

A kéttartályos 2P19 alváza már ISzu-152M
TechMuseumTolyatti-Part2-050-L.jpg

5512d2d713a9c.jpg

Egy 2U218 dísszemlén
5g18edzckt4n30e9aa.jpg