T-54 / T-55 (Szovjetunió) / Type 59 (Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
te komolyan azt akarod mondani, hogy az ott egy géppuska nyílása?

Szerinted azon a nyíláson át mekkora szögben lenne mozgatható a géppuska csöve? Talán a puskacső átférne rajta, e hogy mozgatni nem lehetne...

Arról ne mis beszélve, hogy hol ül a kezelője? Mert a luk az inkább a közepétől a sofőr irányába van. Ráadásul nincs is külön búvónyílása géppuskásnak.

Szóval szerintem az nem homlokgéppuska nyílás, de még az sem biztos, hogy luk.

Igen, az ott egy géppuskának a nyílása. Fixen volt beépítve és nincs kezelője. A járművezető botkormányán van egy gomb és ha azt megnyomod, akkor lő.
Halálbiztos mert én láttam és nem is PKT volt benne, hanem ősi SGMT.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 636
14 608
113
Igen, az ott egy géppuskának a nyílása. Fixen volt beépítve és nincs kezelője. A járművezető botkormányán van egy gomb és ha azt megnyomod, akkor lő.
Halálbiztos mert én láttam és nem is PKT volt benne, hanem ősi SGMT.

Úgy érted fixen előre nézett?

Így már elhiszem, hogy géppuskanyílás, csak az értelmét nem látom.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Igen. Fixen előre nézett. Az lehetett az értelme, hogy a második világháborúban emberhiány miatt sok esetben a T-34 esekben nem volt rádiós/homlokgéppuska kezelő. Ekkor a homlokgéppuskát valahogy a vezető kezelte, fixre volt állítva az is, és valahogy el tudta sütni. Az értelme inkább pszihológiai volt, mert ahogy az ellenfél gyalogsága meglátta, hogy lő hasravágódott. Korlátozottan persze tudott célozni a hk oldalirányú mozgatásával, bár szerintem megelégedtek allal, hogy lőtt a fegyver és kész.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Találtam egy régi rajzot, amin fel van tüntetve a lyuk
eeb947f03575452c12f24144875e5261.jpg
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Köszönöm a felhomályosítást! Eddig el sem tudta képzelni, hogy hol lehetett, és milyen módon beépítve ez a géppuska. Értelmét nem sokat látok, de mint technikai kuriózum nagyon érdekes.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Mackensen

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 636
14 608
113
Igen. Fixen előre nézett. Az lehetett az értelme, hogy a második világháborúban emberhiány miatt sok esetben a T-34 esekben nem volt rádiós/homlokgéppuska kezelő. Ekkor a homlokgéppuskát valahogy a vezető kezelte, fixre volt állítva az is, és valahogy el tudta sütni. Az értelme inkább pszihológiai volt, mert ahogy az ellenfél gyalogsága meglátta, hogy lő hasravágódott. Korlátozottan persze tudott célozni a hk oldalirányú mozgatásával, bár szerintem megelégedtek allal, hogy lőtt a fegyver és kész.

Thx. Nyilván nem véletlenül nem erőltették.
 

varga dima

Well-Known Member
2011. március 3.
2 173
2 918
113
55 éves angol farmer, aki internetes aukción nem rég 30 ezer angol fontért vásárolt egy iraki 1990-91 perzsa háborús t-55-t, felújítás során üzemanyagtartályban 5 darab aranyrudat talált - kb 2 millió font értékben. Nagy valószínűséggel iraki katonák lopott kuvaiti aranyat oda rejtették anno.... Azonnal értesített rendőrséget, akik aranyat egyelőre átviteli papír cserében elvitték. De nem kell sajnálni az embert - kb 150 tank és katonai autóval rendelkezik, mint gyújtó. Van egy klassz tankom - ennyit mondott el.
wx1080.jpg
2001785.jpg
58eb1794c46188e0298b45d3.jpg
 

Ergo_Proxy

New Member
2016. november 8.
5
0
1
Sziasztok! Még pár hónapja egy fórumon, egy igen parázs vita alakult ki, amit a személyeskedés elkezdése után inkább feladtam, a T-44 és a T-54 kapcsolatáról, nem tudom miért pont most jutott eszembe, hogy itt is kikérjem mások véleményét, de engem ez így utólag is érdekel. Nos én azt mertem mondani, hogy a T-44 tekinthető a T-54 elődjének, és elsőnek a szovjet korai hidegháborús harckocsik sorában. Abban a fórumban a "helyi", nagy köztiszteletnek örvendő "szakértő" és alattvalói, persze egyből nekem estek, hogy én honnan szedem ezeket az égbekiáltó marhaságot, a két járműnek az ég egy adta világon semmi köze nincs egymáshoz, sőt az említett úr szerint a T-54, az IS család tovább fejlesztésének tekinthető. Azt sem volt hajlandó elhinni, hogy a T-44-et gyártották sorozatban, ő szentül meg volt győződve róla, hogy egy vagy kettő darabot gyártottak belőle prototípusnak, mert ő csak hiteles szovjet forrásokból tájékozódik, természetesen semmilyen linkelt fotót, honlapot, vagy az én könyveimből való idézetet nem fogadtak el, az mind "történelem hamisítás", így szó szerint :D mintha bárkinek érdeke lenne a T-44 történetét meghamisítani. Na mindegy, gondoltam feldobom itt is a témát, kíváncsi lennék mások véleményére is az ügyben. További szép napot mindenkinek.
 
  • Hűha
Reactions: enzo

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 714
113
Sziasztok! Még pár hónapja egy fórumon, egy igen parázs vita alakult ki, amit a személyeskedés elkezdése után inkább feladtam, a T-44 és a T-54 kapcsolatáról, nem tudom miért pont most jutott eszembe, hogy itt is kikérjem mások véleményét, de engem ez így utólag is érdekel. Nos én azt mertem mondani, hogy a T-44 tekinthető a T-54 elődjének, és elsőnek a szovjet korai hidegháborús harckocsik sorában. Abban a fórumban a "helyi", nagy köztiszteletnek örvendő "szakértő" és alattvalói, persze egyből nekem estek, hogy én honnan szedem ezeket az égbekiáltó marhaságot, a két járműnek az ég egy adta világon semmi köze nincs egymáshoz, sőt az említett úr szerint a T-54, az IS család tovább fejlesztésének tekinthető. Azt sem volt hajlandó elhinni, hogy a T-44-et gyártották sorozatban, ő szentül meg volt győződve róla, hogy egy vagy kettő darabot gyártottak belőle prototípusnak, mert ő csak hiteles szovjet forrásokból tájékozódik, természetesen semmilyen linkelt fotót, honlapot, vagy az én könyveimből való idézetet nem fogadtak el, az mind "történelem hamisítás", így szó szerint :D mintha bárkinek érdeke lenne a T-44 történetét meghamisítani. Na mindegy, gondoltam feldobom itt is a témát, kíváncsi lennék mások véleményére is az ügyben. További szép napot mindenkinek.
Nekem ennyire futotta
https://htka.hu/2012/10/02/ut-a-t-34-tol-a-t-55-ig/
 
  • Tetszik
Reactions: Ergo_Proxy