• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 731
113
A parancsnoki periszkóppal megegyező irányszögbe tudja mozdítani T-72M1 esetében a tornyot a pk, de se célpontot megadni se tüzet kiváltani nem tud.
a pk géppuskázni tud csak. tüzetkiváltani fő fegyverből nem. a tűzkiváltás nem az ő feladata. csak a célok meghatározása és azoknak leküzdési módja.
kijelöli a célt a parancsnoki figyelőműszerrel. és az irányzást a tűzkiváltást az irányzó végzi. azonnali tűzkiváltás esetén egy félreérthetetlen mással össze nem téveszthető szót órdít a a belső komrendszerbe. (Rozsa PL.) erre mind az irányzó mint a vezető tudja hogy mi a dolga és hogy mi fog következni. a torony célrafordulása egy gombnyomással megtörténik. ez idő de maga a lőszerbetöltése is idő. nem azt írom hogy ez így szar vagy így tökéletes nem minősítek. a töltési idővel mindenképp számolni kell,
kézi elsütéssel viszont a pk is eltudja sütni a löveget. hogyha valaki meg akarná oldani hogy a pk is eltudja sütni a löveket nem lenne nagy munka egyébként. nem egy bonyolult szerkezet
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
a pk géppuskázni tud csak. tüzetkiváltani fő fegyverből nem. a tűzkiváltás nem az ő feladata. csak a célok meghatározása és azoknak leküzdési módja.
kijelöli a célt a parancsnoki figyelőműszerrel. és az irányzást a tűzkiváltást az irányzó végzi. azonnali tűzkiváltás esetén egy félreérthetetlen mással össze nem téveszthető szót órdít a a belső komrendszerbe. (Rozsa PL.) erre mind az irányzó mint a vezető tudja hogy mi a dolga és hogy mi fog következni. a torony célrafordulása egy gombnyomással megtörténik. ez idő de maga a lőszerbetöltése is idő. nem azt írom hogy ez így szar vagy így tökéletes nem minősítek. a töltési idővel mindenképp számolni kell,
persze csak fip nem ezt írja.
Na ez ha össze van pároztatva egy modern parancsnoki függetlenített panoráma optikával és egy tűzvezető rendszerrel, akkor a mire a torony odafordul addigra már lőelemet is számol a gép és csak lőni kell (vagy még tölteni ha pont úgy van). Ez a Hunter-Killer képesség.
A killer-killer képesség pedig az amikor a PK saját maga még tűzkiváltásra is képes ha extrém kiemelt célt észlel.
A lynxben pl ezért egyezik meg a parancsnoki optika és az irányzó optikája és vannak a pk-nak duplikálva az irányzó kezelőszervei.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 731
113
persze csak fip nem ezt írja.
Na ez ha össze van pároztatva egy modern parancsnoki függetlenített panoráma optikával és egy tűzvezető rendszerrel, akkor a mire a torony odafordul addigra már lőelemet is számol a gép és csak lőni kell.
ez az amit nem tudunk hogy az orosz modernizációba benne e van vagy sem. és ezt kívűlről megállapítani sem lehet.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
ez az amit nem tudunk hogy az orosz modernizációba benne e van vagy sem. és ezt kívűlről megállapítani sem lehet.
A t-90-ben benne van. A tank biatlonos T-72B3-mak tudták ezt szintén.
Mivel ehhez függetlenített parancsnoki panoráma optika szükséges.
Vagyis amin nincs olyan. Az nem tud ilyet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
persze csak fip nem ezt írja.

Na na na!
Azt mondtad a parancsnok nem képes a tűzkiváltásra, én meg azt mondtam, hogy igen!
Ez pedig tény. Erről beszéltünk!
Szittya pedig leírta azt amihez nekem nem volt türelmem, mondtam hallgassátok meg a Podcastet a tatai parancsnokkal, ha még meg van valahol!
Abban minden benne van ;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 731
113
A t-90-ben benne van. A tank biatlonos T-72B3-mak tudták ezt szintén.
Mivel ehhez függetlenített parancsnoki panoráma optika szükséges.
Vagyis amin nincs olyan. Az nem tud ilyet.
nemtudom mi van a parancsnoki kupolába. nem láttam róla videót hgy valaki belenézett vólna kamerával.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 100
113
Édesistenem....T72M hunter-killer képessége a 70es évek szinvonala.Nincs kompjuterizált integrált felderitő és tűzvezető rendszer.Van bent két "biokopjuter",kik kiabálnak egymásnak-Jani,fátol balra,lödd ki!
Akkor ez volt a vadász-gyilkos képesség csúcsa.Most meg már sokkal több.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
Na na na!
Azt mondtad a parancsnok nem képes a tűzkiváltásra, én meg azt mondtam, hogy igen!
Ez pedig tény. Erről beszéltünk!
Szittya pedig leírta azt amihez nekem nem volt türelmem, mondtam hallgassátok meg a Podcastet a tatai parancsnokkal, ha még meg van valahol!
Abban minden benne van ;)
Te figyelj, szerinted ép ésszel bárki a géppuskára gondolt ebben a helyzetben?
De akkor legközelebb leírom, hogy fő fegyverzettel, hogy ne tudj faszságokon trollkodni..
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 731
113
a panoráma optikát kívülről marha jó láltni. Nem bent van a kupolában.
de a parancsnoki kupolába nemtudjukmi van. (én legalábbis nem)
a parancsnok figyelőműszere mit tud vagy mit nem az a kérdés. az hogy hogy néz ki lényegtelen mi van benne.? ott a lényeg amit nem látunk
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
de a parancsnoki kupolába nemtudjukmi van. (én legalábbis nem)
Ne bassz fel kérlek.
Erről beszélek. Ha ilyen nincs a harckocsin akkor teljes hunter-killer képesség nincs, csak korlátozott.

328531706_716775373156326_4222750435454929200_n.png
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 373
77 056
113
A t-90-ben benne van. A tank biatlonos T-72B3-mak tudták ezt szintén.
Mivel ehhez függetlenített parancsnoki panoráma optika szükséges.
Vagyis amin nincs olyan. Az nem tud ilyet.
A T-80B-től tudta az összes T-80 variáns (killer killer), de csak pásztázó lövéssel volt értelme, mert a pk csak távolságot tudott becsülni.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
Te figyelj, szerinted ép ésszel bárki a géppuskára gondolt ebben a helyzetben?

Ne legyél már dudi légy szíves! :hadonaszos:
Nem készült olyan T-72-es ahol a parancsnok ne tudná elsütni a löveget ha akarná!
Arra is van a tankban rendszer, hogy kézzel mozgasd a tornyot!
Lásd lentebb!

kézi elsütéssel viszont a pk is eltudja sütni a löveget. hogyha valaki meg akarná oldani hogy a pk is eltudja sütni a löveket nem lenne nagy munka egyébként. nem egy bonyolult szerkezet
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
Ne legyél már dudi légy szíves! :hadonaszos:
Nem készült olyan T-72-es ahol a parancsnok ne tudná elsütni a löveget ha akarná!
Arra is van a tankban rendszer, hogy kézzel mozgasd a tornyot!
Lásd lentebb!
Édes faszom..
Nem arról beszéltünk hogy átnyúl és elsüti hanem, hogy van erre kialakított saját kezelőszerve ahol akrobata mutatványok nélkül ezt meg lehet tenni....
(amúgy most kérdeztem meg egy Hk századpk-t, hogy én emlékszem-e rosszul...)
 
  • Tetszik
Reactions: bel

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 373
77 056
113
Édes faszom..
Nem arról beszéltünk hogy átnyúl és elsüti hanem, hogy van erre kialakított saját kezelőszerve ahol akrobata mutatványok nélkül ezt meg lehet tenni....
(amúgy most kérdeztem meg egy Hk századpk-t, hogy én emlékszem-e rosszul...)
Hittel vitatkozol. Van aki képtelen felfogni dolgokat.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Pocok75 and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 373
77 056
113
Édes faszom..
Nem arról beszéltünk hogy átnyúl és elsüti hanem, hogy van erre kialakított saját kezelőszerve ahol akrobata mutatványok nélkül ezt meg lehet tenni....
(amúgy most kérdeztem meg egy Hk századpk-t, hogy én emlékszem-e rosszul...)
És azt meg mindíg nem érti, hogy azzal, hogy irányba állt a torony még nincs célon a löveg így tök felesleges a kézi elsütés is ebben a szituációban.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
a pk géppuskázni tud csak. tüzetkiváltani fő fegyverből nem. a tűzkiváltás nem az ő feladata. csak a célok meghatározása és azoknak leküzdési módja.
kijelöli a célt a parancsnoki figyelőműszerrel. és az irányzást a tűzkiváltást az irányzó végzi. azonnali tűzkiváltás esetén egy félreérthetetlen mással össze nem téveszthető szót órdít a a belső komrendszerbe. (Rozsa PL.) erre mind az irányzó mint a vezető tudja hogy mi a dolga és hogy mi fog következni. a torony célrafordulása egy gombnyomással megtörténik. ez idő de maga a lőszerbetöltése is idő. nem azt írom hogy ez így szar vagy így tökéletes nem minősítek. a töltési idővel mindenképp számolni kell,
kézi elsütéssel viszont a pk is eltudja sütni a löveget. hogyha valaki meg akarná oldani hogy a pk is eltudja sütni a löveket nem lenne nagy munka egyébként. nem egy bonyolult szerkezet
@fip7 itt szittya teljesen értelmesen leírja, hogy miről beszélek.
Ezt hívják korlátozott hunter-killer képességnek.
A teljesnél már mire odafordul a torony addigra az irányzónál vannak a lőelemek a mielőbbi tűzkiváltáshoz.
A killer-killer képességnél pedig képes a parancsnok akár az irányzó teljes kihagyására is a folyamatból.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 062
113
Édes faszom..
Nem arról beszéltünk hogy átnyúl és elsüti hanem, hogy van erre kialakított saját kezelőszerve ahol akrobata mutatványok nélkül ezt meg lehet tenni....
(amúgy most kérdeztem meg egy Hk századpk-t, hogy én emlékszem-e rosszul...)

Nem érdekel a mellé beszélés... Te meg dudi elképesztően mellé tudtok beszélni ha kiderül, hogy valami nem úgy volt ahogyan állítjátok!
Lásd. Dudi a "mikor is ért véget a HH" című mutatványa.
Tud lőni a parancsnok ha akar. Erre volt az állításod a nem, nekem meg az "igen tud".
Nincs miről félre beszélni!

Senki sem mondta azt, hogy egy 1970-es tankban megkettőzött digitális tűzvezető rendszer lenne!
De a saját korában "Hunter-Killer" képes volt a tank, évtizedekkel azelőtt, hogy ezt a marketing f@szság fogalmat kitalálták volna! :hadonaszos:
Csak értelem szerűen mindent a saját korszakának megfelelő képességen tudott. ;)
(A nálunk rendszerben lévők meg még azon a szinten sem, mert szét vannak használva, full minimális karbantartással.)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 299
120 161
113
Nem érdekel a mellé beszélés... Te meg dudi elképesztően mellé tudtok beszélni ha kiderül, hogy valami nem úgy volt ahogyan állítjátok!
Lásd. Dudi a "mikor is ért véget a HH" című mutatványa.
Tud lőni a parancsnok ha akar. Erre volt az állításod a nem, nekem meg az "igen tud".
Nincs miről félre beszélni!

Senki sem mondta azt, hogy egy 1970-es tankban megkettőzött digitális tűzvezető rendszer lenne!
De a saját korában "Hunter-Killer" képes volt a tank, évtizedekkel azelőtt, hogy ezt a marketing f@szság fogalmat kitalálták volna! :hadonaszos:
Csak értelem szerűen mindent a saját korszakának megfelelő képességen tudott. ;)
(A nálunk rendszerben lévők meg még azon a szinten sem, mert szét vannak használva, full minimális karbantartással.)
Na takarodjál már el...
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra