• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Nana amit a képen látunk és a videodon gioo azok t-72b3m tankok nem t-72b3.ok keverik őket sokan
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 316
68 534
113
BIG_0000358081.jpg
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 316
68 534
113
A torony mögötti rácsra felrakott Kontakt-1 téglák újdonságok... Vagy legalábbis nekem azok.
De egyébként nem nagyon tudom hova rakni az egészet... X+1 upgrade...
Hát én sem, a rács maga elég kéne legyen elég sok behatásra abban a távolságban amitől a toronytól van plusz azért ugye hátul is van. Ezekből a kis téglákból nem építettek várat már 15-20 éve sem csecsniában, gondolom hogy az oroszok nem véletlen tértek át a nagyobb kockákra kb 2000 körül. De ez a személyes gondolatom ,ha valaki okosabb és felvilágosít azt megköszönöm.
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 774
28 763
113
Hát én sem, a rács maga elég kéne legyen elég sok behatásra abban a távolságban amitől a toronytól van plusz azért ugye hátul is van. Ezekből a kis téglákból nem építettek várat már 15-20 éve sem csecsniában, gondolom hogy az oroszok nem véletlen tértek át a nagyobb kockákra kb 2000 körül. De ez a személyes gondolatom ,ha valaki okosabb és felvilágosít azt megköszönöm.
Már a kései T-72B változatokon is (konkrétan a T-72B obr. 1989-en) megjelent a nagyobb Kontak-5 ERA, szóval már akkor megindult az áttérés az újabb típusú reaktív páncélzatra csak a folyamatba beleszólt a SZU összeomlása és az azt követő 90-es évek iszonyat pénzhiánya.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and fishbed

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 774
28 763
113
Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni. Ha nagy mértékben akarják növelni a túlélési képességeket akkor inkább alakítsanak ki tornyon kívüli lőszertárolót (ez viszont annyi átalakítással és áttervezéssel járna, hogy annyiból már egy új harckocsi is kijönne)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 316
68 534
113
Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni. Ha nagy mértékben akarják növelni a túlélési képességeket akkor inkább alakítsanak ki tornyon kívüli lőszertárolót (ez viszont annyi átalakítással és áttervezéssel járna, hogy annyiból már egy új harckocsi is kijönne)
Egy hátsó lőszer tároló és egy rács+ rektív lapok már ok lenne a harcképesség megőrzése miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 087
113
Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni. Ha nagy mértékben akarják növelni a túlélési képességeket akkor inkább alakítsanak ki tornyon kívüli lőszertárolót (ez viszont annyi átalakítással és áttervezéssel járna, hogy annyiból már egy új harckocsi is kijönne)

A cél az,hogy ne jusson be semmi a harckocsiba erre szolgál az ERA.egyébként azért van szerintem,hogy a nagykaliberű gépágyútól védjen.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Hát én sem, a rács maga elég kéne legyen elég sok behatásra abban a távolságban amitől a toronytól van plusz azért ugye hátul is van. Ezekből a kis téglákból nem építettek várat már 15-20 éve sem csecsniában, gondolom hogy az oroszok nem véletlen tértek át a nagyobb kockákra kb 2000 körül. De ez a személyes gondolatom ,ha valaki okosabb és felvilágosít azt megköszönöm.

A kis téglák okozati tényezője többszörös. Először is ez fehéroroszok által nyújtott level-up a T-72-őhöz, gondolom exportra ők meg nem adhatják a Kontakt-5 és/vagy Relikt ERA modulokat. A Kontakt EDZ-t igen.

A miértre a kérdés... jó. Ha tippelnem kellene, akkor arról van szó, hogy közvetlenül a toronyra helyezve az ERA téglákat nincs meg a megfelelő páncélvastagság (ne feledjük - a torony hátsó részéről van szó, ahol ugye a páncél is véknyább ), a keret szerintem távtartóként működik. Az ERA elműködik, és valamennyit lenyel a beérkező kumulatív sugárból. A távolság, amíg elér a páncélzathoz, és maga a páncélzat meg már nyújt annyi védelmet, hogy egy komolyabb HEAT gránáttól védjen.

Ettől persze több értelme nem lesz, de a szegényebb T-72 üzemeltetőknek még vonzó lehet.

A cél az,hogy ne jusson be semmi a harckocsiba erre szolgál az ERA.egyébként azért van szerintem,hogy a nagykaliberű gépágyútól védjen.

Ha jól tévedek a Kotakt EDZ ilyen célra nem éppen célszerű, az csak és kizárólag a HEAT robbanófejek ellen hatásos.

A Kontakt-5 és talán a Relikt esetében van hatása a nyíllövedékekre, de ott is inkább a nagy űrméretű nyíllövedékekre számoltak, nem egy 30-40mm-es APDS / APFSDS-re.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 087
113
A kis téglák okozati tényezője többszörös. Először is ez fehéroroszok által nyújtott level-up a T-72-őhöz, gondolom exportra ők meg nem adhatják a Kontakt-5 és/vagy Relikt ERA modulokat. A Kontakt EDZ-t igen.

A miértre a kérdés... jó. Ha tippelnem kellene, akkor arról van szó, hogy közvetlenül a toronyra helyezve az ERA téglákat nincs meg a megfelelő páncélvastagság (ne feledjük - a torony hátsó részéről van szó, ahol ugye a páncél is véknyább ), a keret szerintem távtartóként működik. Az ERA elműködik, és valamennyit lenyel a beérkező kumulatív sugárból. A távolság, amíg elér a páncélzathoz, és maga a páncélzat meg már nyújt annyi védelmet, hogy egy komolyabb HEAT gránáttól védjen.

Ettől persze több értelme nem lesz, de a szegényebb T-72 üzemeltetőknek még vonzó lehet.



Ha jól tévedek a Kotakt EDZ ilyen célra nem éppen célszerű, az csak és kizárólag a HEAT robbanófejek ellen hatásos.

A Kontakt-5 és talán a Relikt esetében van hatása a nyíllövedékekre, de ott is inkább a nagy űrméretű nyíllövedékekre számoltak, nem egy 30-40mm-es APDS / APFSDS-re.

A kis rakétamotor úgyan úgy működik mint a nagy tehát a kis APFSDS is ugyan úgy működik mint a nagy.A különbség annyi,hogy amit a nagyra méreteznek az röhögve kicsinálja a kicsit is.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and notaricon

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni.
hogymivan????
találomra
Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni.

ERAWA-2 placed on PT-91 hull model (so T-72M1) was enought to stop APFSDS whit guaranted 470mm RHA penetration, from 600m distance:

img008.jpg


BM-15.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kis rakétamotor úgyan úgy működik mint a nagy tehát a kis APFSDS is ugyan úgy működik mint a nagy.A különbség annyi,hogy amit a nagyra méreteznek az röhögve kicsinálja a kicsit is.

Akkor tisztázzuk még egyszer: a Kontakt EDZ (vagy Kontakt-1) kizárólag a HEAT (vagyis kumulatív) gránátok / robbanófejek ellen hatásos csak. Amennyire én meg tudom ítélni, a berakott fehérorosz T-72-esen ilyenek vannak.

A Kontakt-5 és talán a Relikt ERA képes hatni az APFSDS lövedékeke, mégpedig úgy, hogy az elműködéskor az elmozduló lemezek vastagabbak és keményebbek, mint az EDZ-nél és nagyobb energiát fejtenek ki. Az elv lényege, hogy a hosszú nyíllövedék nem viseli (pardon, a régiek nem viselték) túl jól a keresztirányú erőket. Az Kontakt-5 elműködésekor az áthatoló penetrátor rúd (jó magyarítás van erre?) el is törik, így az ERA mögötti páncélzaton nem tudja a teljes hatását kifejteni, hiszen a tömegének egy részét elvesztette, több kisebb részre szakadva.

Lásd még:

APFSDS+round+is+defeated+by+Kontakt-5+%28X-ray+photo%291.png


A nyugati mérnökök erre a problémakörre azt találták ki, hogy a nehézfém penetrátor rúd köré egy nyíró irányú erőkkel szemben jól ellenálló köpenyt helyeztek el (M829A3, DM-63, stb.).

KOraPBw.jpg


Hogy miért nem mindegy, hogy gépágyú vagy hk. ágyú APFSDS? Nos rövid úton kitalálható, ha összeveted a hosszukat. A 120mm-es M829A3 esetében a penetrátor rúd legalább 630mm hosszú. Egy 30mm-es APFSDS esetében ez 120-160mm között lehet.

Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni.
hogymivan????
találomra
Amúgy én sem értem minek pakolnak hátul a rácsra pluszban ERA kockákat, mert azok már sokat nem fognak szorozni.

ERAWA-2 placed on PT-91 hull model (so T-72M1) was enought to stop APFSDS whit guaranted 470mm RHA penetration, from 600m distance:

img008.jpg


BM-15.jpg

Csakhogy az adott T-72 upgrade-en nem ERAWA-2 látható...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 087
113
Akkor tisztázzuk még egyszer: a Kontakt EDZ (vagy Kontakt-1) kizárólag a HEAT (vagyis kumulatív) gránátok / robbanófejek ellen hatásos csak. Amennyire én meg tudom ítélni, a berakott fehérorosz T-72-esen ilyenek vannak.

A Kontakt-5 és talán a Relikt ERA képes hatni az APFSDS lövedékeke, mégpedig úgy, hogy az elműködéskor az elmozduló lemezek vastagabbak és keményebbek, mint az EDZ-nél és nagyobb energiát fejtenek ki. Az elv lényege, hogy a hosszú nyíllövedék nem viseli (pardon, a régiek nem viselték) túl jól a keresztirányú erőket. Az Kontakt-5 elműködésekor az áthatoló penetrátor rúd (jó magyarítás van erre?) el is törik, így az ERA mögötti páncélzaton nem tudja a teljes hatását kifejteni, hiszen a tömegének egy részét elvesztette, több kisebb részre szakadva.

Lásd még:

APFSDS+round+is+defeated+by+Kontakt-5+%28X-ray+photo%291.png


A nyugati mérnökök erre a problémakörre azt találták ki, hogy a nehézfém penetrátor rúd köré egy nyíró irányú erőkkel szemben jól ellenálló köpenyt helyeztek el (M829A3, DM-63, stb.).

KOraPBw.jpg


Hogy miért nem mindegy, hogy gépágyú vagy hk. ágyú APFSDS? Nos rövid úton kitalálható, ha összeveted a hosszukat. A 120mm-es M829A3 esetében a penetrátor rúd legalább 630mm hosszú. Egy 30mm-es APFSDS esetében ez 120-160mm között lehet.



Csakhogy az adott T-72 upgrade-en nem ERAWA-2 látható...

A kis penetrátort a robbanás nem eltöri hanem egyszerűen kibillenti a pályájáról így az nem optimális szögben éri a páncél.Az meg nem nagy tudomány hogyha a penetrátor nem a "hegyével"hanem az oldalával csapódik a páncélba nincs átütés.

Ezen kívül nem írtam,hogy az ERA EDZ hatékony az APFSDS ellen.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kis penetrátort a robbanás nem eltöri hanem egyszerűen kibillenti a pályájáról így az nem optimális szögben éri a páncél.Az meg nem nagy tudomány hogyha a penetrátor nem a "hegyével"hanem az oldalával csapódik a páncélba nincs átütés.

Ezen kívül nem írtam,hogy az ERA EDZ hatékony az APFSDS ellen.

Azt írtad, hogy nagy kaliberű gépágyú ellen védjen. Én ebből extrapoláltam az APFSDS felé...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 715
80 087
113
Azt írtad, hogy nagy kaliberű gépágyú ellen védjen. Én ebből extrapoláltam az APFSDS felé...
A gépágyúban kicsi a penetrátor egy 120-as löveg penetrátorához képest.Lehet,hogy az ERA EDZ nem véd a harckocsiágyúból kilőtt APFSDS ellen de azért a gépágyúk APFSDS lőszerei ellen jó hisz marha sok robbanóanyag van jelen a kis penetrátor ellen.