Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 680
12 481
113
Beteg a világ rovat:

15316381465037336_800x600.jpg
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
https://www.portfolio.hu/gazdasag/szomoru-magyar-szuletesi-adat-erkezett.4.292954.html

Én amúgy késöbbre 2020ra vártam, hogy havi születésszámok keményen elkezdenek beesni. Akkor lépnek át Ratkó unokák uolsó évei 40 fölé...

A családok éve lufi, meg kitüző láthatóan nem lendítette fel a dolgokat....

1. A portfolio es tarsai szeretnek hangulatot kelteni.

2. A vegre valahara beindult real ber novekedes sem tudja kompenzalni az egyre elhetetlenebb hazai kornyezetet.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 549
113
A, hülyeség, mindenki a maga sikerének a kovacsa, kapitalizmus van. Az állam megtette amit lehet, de gyereket nem csinálhat és nem is szülhet Klarika meg Pistike helyett. Rengeteg fiatal van aki még 35 körül se tervez gyereket, tehetős szülők gyereke sem, tehát ez nem vezethető vissza csak a pénzre. Ez fejben dől el, és kell egy olyan valaki hozzá aki partner. Nem kötelező annak elmenni a Soundra és elbaxni naponta otvenezret vagy tobbet akinek nincs saját tető a feje felett, ugyanez telefon 200000, tv 3-400000, nyaralás , BMW , stb. Egyszerűen vannak akik harminc felett se kapcsolnak hogy váltani kéne, mert úgy érzik ráérnek. Szívük joga, ez van. Viszont az államot hibáztatni ilyen családtámogatási rendszer mellett úgy hogy talán a szocializmus óta nem volt ilyen támogatás és ösztönzés az szerintem nagyon rossz indulatra vagy gondolkodásra vall. Egy 33-35 éves személynek már lennie kell 10-15 év munkaviszonynak. Had kérdezzem meg , ezalatt mennyit szant vajon a takarékosságra? Mert a havi 5-7000- el amit esetleg befizet valahova, ha befizet, azzal nem váltja meg a világot. Elég szerintem ha mindenki szétnézni az ismerősi, rokoni,családi körben és sorolhatná a példákat.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
A, hülyeség, mindenki a maga sikerének a kovacsa, kapitalizmus van. Az állam megtette amit lehet, de gyereket nem csinálhat és nem is szülhet Klarika meg Pistike helyett. Rengeteg fiatal van aki még 35 körül se tervez gyereket, tehetős szülők gyereke sem, tehát ez nem vezethető vissza csak a pénzre. Ez fejben dől el, és kell egy olyan valaki hozzá aki partner. Nem kötelező annak elmenni a Soundra és elbaxni naponta otvenezret vagy tobbet akinek nincs saját tető a feje felett, ugyanez telefon 200000, tv 3-400000, nyaralás , BMW , stb. Egyszerűen vannak akik harminc felett se kapcsolnak hogy váltani kéne, mert úgy érzik ráérnek. Szívük joga, ez van. Viszont az államot hibáztatni ilyen családtámogatási rendszer mellett úgy hogy talán a szocializmus óta nem volt ilyen támogatás és ösztönzés az szerintem nagyon rossz indulatra vagy gondolkodásra vall. Egy 33-35 éves személynek már lennie kell 10-15 év munkaviszonynak. Had kérdezzem meg , ezalatt mennyit szant vajon a takarékosságra? Mert a havi 5-7000- el amit esetleg befizet valahova, ha befizet, azzal nem váltja meg a világot. Elég szerintem ha mindenki szétnézni az ismerősi, rokoni,családi körben és sorolhatná a példákat.
Felső fokú tanulmányok esetén a munka kezdés inkább 27-28 évre tolódik ki !
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 549
113
Felső fokú tanulmányok esetén a munka kezdés inkább 27-28 évre tolódik ki !
Pl 3 év egy ovonokepzo, tehát ettől akár korábban is munkába állhat egy diplomás, és nem ez az egyetlen ilyen szak. De nem kötelező mindenkinek diplomásnak lenni, el lehet menni 17-18 évesen is dolgozni.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Pl 3 év egy ovonokepzo, tehát ettől akár korábban is munkába állhat egy diplomás, és nem ez az egyetlen ilyen szak. De nem kötelező mindenkinek diplomásnak lenni, el lehet menni 17-18 évesen is dolgozni.
Ma egy 17-18 éves tisztelet a kivételnek fogalma sincs, hogy mit akar! 20-21 éves ébred rá kb mit szeretne addig teng leng !
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
A " mit szeretne " az nem csak egy bevásárló lista????
Ne hanem mit szeretne az életével kezdeni! Van egy 20 és 19 éves húgom. Az ő esetükben is ezt látom ! A nagyobbik nem akart tovább tanulni a barátja 22 éves srác 6 hónapja el is jegyezte dolgozgatnak bár mind a ketten de valóságban nem tudják mit szeretnének igazán, megtakarítási hajlandóságuk is minimális. A kisebbik húgom tovább tanult de majd meglátja mi lesz.
Ezek csak a saját családi példáim !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and gergo55

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/szomoru-magyar-szuletesi-adat-erkezett.4.292954.html

Én amúgy késöbbre 2020ra vártam, hogy havi születésszámok keményen elkezdenek beesni. Akkor lépnek át Ratkó unokák uolsó évei 40 fölé...

A családok éve lufi, meg kitüző láthatóan nem lendítette fel a dolgokat....
Emellett jön a másik láb a kivándorlás. Mondtuk páran, hogy nagy gond lesz. Nem sokan hitték el: https://www.portfolio.hu/gazdasag/e...es-kivandorlasi-hullam-fenyeget.3.293014.html
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
A, hülyeség, mindenki a maga sikerének a kovacsa, kapitalizmus van. Az állam megtette amit lehet, de gyereket nem csinálhat és nem is szülhet Klarika meg Pistike helyett. Rengeteg fiatal van aki még 35 körül se tervez gyereket, tehetős szülők gyereke sem, tehát ez nem vezethető vissza csak a pénzre. Ez fejben dől el, és kell egy olyan valaki hozzá aki partner. Nem kötelező annak elmenni a Soundra és elbaxni naponta otvenezret vagy tobbet akinek nincs saját tető a feje felett, ugyanez telefon 200000, tv 3-400000, nyaralás , BMW , stb. Egyszerűen vannak akik harminc felett se kapcsolnak hogy váltani kéne, mert úgy érzik ráérnek. Szívük joga, ez van. Viszont az államot hibáztatni ilyen családtámogatási rendszer mellett úgy hogy talán a szocializmus óta nem volt ilyen támogatás és ösztönzés az szerintem nagyon rossz indulatra vagy gondolkodásra vall. Egy 33-35 éves személynek már lennie kell 10-15 év munkaviszonynak. Had kérdezzem meg , ezalatt mennyit szant vajon a takarékosságra? Mert a havi 5-7000- el amit esetleg befizet valahova, ha befizet, azzal nem váltja meg a világot. Elég szerintem ha mindenki szétnézni az ismerősi, rokoni,családi körben és sorolhatná a példákat.
A legcsóróbb országokban a legnagyobb a gyerekszületési ráta(Ott pl. semmi családtámogatás nincs), a leggazdagabbakban meg a legalacsonyabb.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ne hanem mit szeretne az életével kezdeni! Van egy 20 és 19 éves húgom. Az ő esetükben is ezt látom ! A nagyobbik nem akart tovább tanulni a barátja 22 éves srác 6 hónapja el is jegyezte dolgozgatnak bár mind a ketten de valóságban nem tudják mit szeretnének igazán, megtakarítási hajlandóságuk is minimális. A kisebbik húgom tovább tanult de majd meglátja mi lesz.
Ezek csak a saját családi példáim !
Elég közel vagyok hozzájuk korban. Ha jelentősen idősebb vagy, esetleg jóval több tapasztalattal bírsz (szigorúan az oktatási rendszeren kívül értem) akkor könnyen lehet, hogy egy alaposabb beszélgetéssel komolyan segíteni tudnád őket. A legnagyobb gond a konstans információhiány.
Néha csak egy vállalkozó kellene aki azt mondja, hogy egye fene gyere nézd meg mit csinálunk, vegyél részt valamilyen formában a munkában, közben lásd hogyan működik a versenyszféra/az iparág, ha kérdésed van beszélgessünk. Ha ezzel nyert egy munkavállalót nagyon jó, ha a kapcsolati rendszerét bővítette egy fiatallal aki lehet, hogy tök mással fog foglalkozni de később ugyanígy áll hozzá szükség esetén, az is jó. Kevés ilyen van, akit én ismerek annak bejön minden hátulütő nélkül, nem nevelte ki a saját konkurenciáját, nem érte veszteség, stbstb.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Elég közel vagyok hozzájuk korban. Ha jelentősen idősebb vagy, esetleg jóval több tapasztalattal bírsz (szigorúan az oktatási rendszeren kívül értem) akkor könnyen lehet, hogy egy alaposabb beszélgetéssel komolyan segíteni tudnád őket. A legnagyobb gond a konstans információhiány.
Néha csak egy vállalkozó kellene aki azt mondja, hogy egye fene gyere nézd meg mit csinálunk, vegyél részt valamilyen formában a munkában, közben lásd hogyan működik a versenyszféra/az iparág, ha kérdésed van beszélgessünk. Ha ezzel nyert egy munkavállalót nagyon jó, ha a kapcsolati rendszerét bővítette egy fiatallal aki lehet, hogy tök mással fog foglalkozni de később ugyanígy áll hozzá szükség esetén, az is jó. Kevés ilyen van, akit én ismerek annak bejön minden hátulütő nélkül, nem nevelte ki a saját konkurenciáját, nem érte veszteség, stbstb.
Igen én sokkal idősebb vagyok :) 9-10 év a kor különbség közöttünk. Ráadásul egy igen mazochista típus! Ahogy már írtam Diszgráfiám vagyok ennek ellenére okleveles vegyész diplomát szeretem és a szakmámba el is tudtam helyezkedni! Lassan két év szakmai tapasztalatom lesz a szakmában. Első munkahelyem 1,5 évet dolgoztam majd váltottam egyet új munkahelyen gáz kromatográffal dolgozok(ami egy külön speciális szakterület) és diszkrét analizátorokkal. Első munkahelyem mintavétel miatt a Közép-Tisza vidékét jártam be, most hazánk nyugati végeit Zalaegerszegtől-Győr vonaláig. Közben beszédbe elegyedek az emberekkel és tapasztalom a nagy magyar valóságot!

A szakmám kapcsán megjegyzem hogy, az járt jól aki csak BSc végzet azon barátaim aki így tettek és kezdetben sajnálkoztak, hogy nem mentek tovább MSc-re. Mára középvezetői pozíciók vannak. Mivel MSc sokkal nehezebb állást találni pályakezdőként ha nincs ismeretség 6-9 hónapba is beletelik(a BSc végzetteket sokkal könnyebben felveszik). Pontosan ezért az MSc-t végzettek 50-60% elmegy doktori iskolába, hogy ott legyen 4-6 évet! Igen ám PhD meg elhelyezkedni iparban MSc végzettséghez képest is hatványozottan nehezebb ( nagy cégek labor csoport vezetőinek ha van doktori végzettsége!)
https://www.felvi.hu/felveteli/szak...sok/index.php/szak/300/vegzes_utani_kilatasok (felvin már vannak adatok adott szakok munkaerő piaci lehetőségeiről)
Igen ám de a 21-es csapdája ott van, hogy akinek rátermett munka világába bizonyított, akkor is csak a rang létra egy adott fokáig léphet előre, mivel előjön, hogy laboratórium vezetők, csoport vezetők stb MSc végzettséget követelnek. A cégek ilyen emberek egyszerűn nem tehetnek ilyen pozícióba az ISO/GMP/EPA minőség irányítási rendszerek követelményei miatt! Viszont vegyész és vegyészmérnöki MSc levelezős képzés nincs ( 1 helyen jelenleg még van Veszprém vegyészmérnökin de kivezetés alatt van a levelezős)

Ennyit a vegyész szakmai buktatóiról. Pedig ipar szempontjából alap szakmának számít!

Robur a kapitalizmus lényege a fordított Darwini kiválasztódás! Azok aki rátermettek előnyös genommal rendelkeznek, azok "ön megvalósítanak" ezért 32-35 éves kezdenek gyermek vállalásba, jobb esetben. Mivel ön megvalósítás teljesítmény orientál verseny helyzetet eredményez amibe a nők is arra nevelik, hogy férfiakba nem potenciális társakat lássanak, hanem riválisokat a magasabb pozíciók elérésért folytatott küzdelemben. A kapitalizmus tíz parancsolatának 1, parancsa: Mindent a profit maximumért! Így ezen rátermett embereket igyekeznek kizsigerelni ! Aki meg nem rátermett azzal nem foglalkoznak, azok dinamikusan szaporodnak unalmukban lásd: Afrika

Még egy gondolat az, hogy valaki használható diplomát szerez 26-27 évesen még nem azt jelenti szakember ! Miután munkát talált első három évében kb tanulja a szakmát munka közben! Ebben a időszakba a bére is alacsony !
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 549
113
Igen én sokkal idősebb vagyok :) 9-10 év a kor különbség közöttünk. Ráadásul egy igen mazochista típus! Ahogy már írtam Diszgráfiám vagyok ennek ellenére okleveles vegyész diplomát szeretem és a szakmámba el is tudtam helyezkedni! Lassan két év szakmai tapasztalatom lesz a szakmában. Első munkahelyem 1,5 évet dolgoztam majd váltottam egyet új munkahelyen gáz kromatográffal dolgozok(ami egy külön speciális szakterület) és diszkrét analizátorokkal. Első munkahelyem mintavétel miatt a Közép-Tisza vidékét jártam be, most hazánk nyugati végeit Zalaegerszegtől-Győr vonaláig. Közben beszédbe elegyedek az emberekkel és tapasztalom a nagy magyar valóságot!

A szakmám kapcsán megjegyzem hogy, az járt jól aki csak BSc végzet azon barátaim aki így tettek és kezdetben sajnálkoztak, hogy nem mentek tovább MSc-re. Mára középvezetői pozíciók vannak. Mivel MSc sokkal nehezebb állást találni pályakezdőként ha nincs ismeretség 6-9 hónapba is beletelik(a BSc végzetteket sokkal könnyebben felveszik). Pontosan ezért az MSc-t végzettek 50-60% elmegy doktori iskolába, hogy ott legyen 4-6 évet! Igen ám PhD meg elhelyezkedni iparban MSc végzettséghez képest is hatványozottan nehezebb ( nagy cégek labor csoport vezetőinek ha van doktori végzettsége!)
https://www.felvi.hu/felveteli/szak...sok/index.php/szak/300/vegzes_utani_kilatasok (felvin már vannak adatok adott szakok munkaerő piaci lehetőségeiről)
Igen ám de a 21-es csapdája ott van, hogy akinek rátermett munka világába bizonyított, akkor is csak a rang létra egy adott fokáig léphet előre, mivel előjön, hogy laboratórium vezetők, csoport vezetők stb MSc végzettséget követelnek. A cégek ilyen emberek egyszerűn nem tehetnek ilyen pozícióba az ISO/GMP/EPA minőség irányítási rendszerek követelményei miatt! Viszont vegyész és vegyészmérnöki MSc levelezős képzés nincs ( 1 helyen jelenleg még van Veszprém vegyészmérnökin de kivezetés alatt van a levelezős)

Ennyit a vegyész szakmai buktatóiról. Pedig ipar szempontjából alap szakmának számít!

Robur a kapitalizmus lényege a fordított Darwini kiválasztódás! Azok aki rátermettek előnyös genommal rendelkeznek, azok "ön megvalósítanak" ezért 32-35 éves kezdenek gyermek vállalásba, jobb esetben. Mivel ön megvalósítás teljesítmény orientál verseny helyzetet eredményez amibe a nők is arra nevelik, hogy férfiakba nem potenciális társakat lássanak, hanem riválisokat a magasabb pozíciók elérésért folytatott küzdelemben. A kapitalizmus tíz parancsolatának 1, parancsa: Mindent a profit maximumért! Így ezen rátermett embereket igyekeznek kizsigerelni ! Aki meg nem rátermett azzal nem foglalkoznak, azok dinamikusan szaporodnak unalmukban lásd: Afrika

Még egy gondolat az, hogy valaki használható diplomát szerez 26-27 évesen még nem azt jelenti szakember ! Miután munkát talált első három évében kb tanulja a szakmát munka közben! Ebben a időszakba a bére is alacsony !
Amit ott az első parancs alatt írtál az a diplomásokra is igaz. Aki törekvő, hagyja magát a cég érdekében 0-24-ben kihasználni, és kellő képesítéssel rendelkezik , netán korbedobaljak a kolfoldi partner gyárakban, pesti központokban, azt előbbre léptetik, és megelobbre, és negyven évesen is egy elkötelezett cég fan lesz, otthon és család nélkül. Vagy két hete kb szomorkodott nekem az itteni munkavédelmi fo-fo vezető csaj hogy idén már negyven lesz, de még pasija sincs nemhogy gyereke. Egyébként csinos, meg kedves, még vagy havi másfél milkat biztosan haza is visz, de kinek? A tudás nélküli, csupán technika tanár végzettségű fejlesztomernok srác meg aki a dumajabol el meg épp oromkodik hogy jövőre nősül, most meg épp csaladi házat vesznek, aztán jöhet a gyerek, ő valami 35 éves, a nője meg gondolom kevesebb, bár az is diplomás.
 
Status
Not open for further replies.