Azt ìrod történelemmel, néprajzal foglalkoztál, akkor nézz utána pl: Illyés Gyula puszták népe, mennyi volt a kommenció, meg milyenek voltak a lakásviszonyok és hasonlítsuk a maihoz.
Párszor olvastam. Talán az volt az első és nem az utolsó ilyen jellegű könyvélményem. Ne feledjük el, hogy a puszták népe már egy olyan korban zajlik, amikor a polgárosodó parasztságról beszélhetünk, ami itthon nagyjából a jobbágyfelszabadítás után kezdődött, meg a régi nemesi birtokok bérbeadásával. Azt a kort (crk. 300 éve), amiről szó volt még más gazdálkodás jellemezte, aminek csak a halvány maradványai voltak már Illyés gyerekkorában. És egy jelentős, de mégem egy rétegről van benne szó, a zsellérekről, azonban ha megnézzük még abból a sorból is volt kitörés, előrelépés. Persze az ezt megelőző, jobbágyi korban is nagyon sok teher terhelődött az átlag emberre, ami főleg különböző robotokban kellett leróni.
De pl. tőlünk nyugatra rendszeresen voltak éhezések. Pl. az íreknél még az 1800-as években is rengetegen éhen haltak.
Így van, túlszaporodtak (ha illik ilyet mondani) és ráálltak a monokulturára, azaz a krumplitermesztésre, ami nagyon törékennyé tette az élelmiszer ellátást, na meg ne feledjük, hogy a Brit szigetek élelmezésileg milyen kiszolgáltatott és törékeny helyzetben volt még a XX. század közepén. Pedig ott elég fejlett volt az iparosítás a maga korában.
Igen, ez probléma, ugyanakkor elég könnyen hozzáférhetőek a vitaminok bárki számára.
Aki meg tudja fizetni, akinek a tudatáig eljut oda, hogy be kéne venni, és valahol ne az legen már a "jó", hogy bekapkodja az ember a marék vitamint, nem jó dolog még arra is figyelni.
Ha ennyire jó a földeket művelni, akkor miért hagyja ott az emberek nagy része a falvakat, és akik ott is maradnak, azok nagy része sem mezőgazdaságból él meg, és főleg nem kapálásból?
Ezt én sem értem. Szerintem nagyon jó falun lakni és nem rosszabb a mezőgazdasággal foglalkozni, mint 3 műszakban eljárni "operátornak". Lehet, hogy jelenleg nem annyira jövedelmező, de ott sem örök kánaán a helyzet. Legalábbis én mind a falut, mind a mezőgazdaságot szeretem, lehet, hogy a hiba bennem van.
Egyébként hány reklámot látsz, hogy gyere ganét hányni, meg hányat, hogy 'légy tagja egy fiatal dinamikusan fejlődő csapatnak, gyere dolgozz a lámpagyárba, mer' az jó!"? Nem csak az okos mosópornál működik a közvetlen, vagy közvetett reklám. Meg hányszor hangzik el, hogy tanulj fiam, hogy könnyebb legyen neked, mint anyádéknak... csak épp más terhek érik az embert.
Hát valahogy mégis egyre jobban nő a belföldi turisták száma.
Almát a körtével. -Hogy egy klasszikust idézzek.
A válság előtt is mennyien vettek devizahitelre, meg nulla önerőre Suzukit, de még az nem mutat semmit abból, hogy mennyien esznek minőségibb ételt.
Nem, nem mondtam, hogy két féle alma van, de abba az irányba megy a dolog. (Gyakorlati okokból.) És tény, hogy a Tescoban így hírdették az akciós almát.
Tudom, tudom, a középkorban minden szebb volt, tisztább volt, egészségesebb volt, aztán valahogy mégis 40 év volt az átlagéletkor, ma meg már 80.
Nem mondtam, hogy minden szebb volt, például elismertem, hogy nagy volt a gyermekhalandóság. És ebből következik, hogy a sok gyermekhalál miatt alacsony volt az átlagéletkor. Ma meg se születnek sokan, akár abortusz, akár meddőség miatt. Esse' jobb. Egyébként nem vitatom, nincs is mit vitatni az adatokon, hogy növekedett a születéskor várható átlagos élettartam. Egyébként meglepően sokan érték meg a mai szemmel is idős kort azok közül, akik nem haltak bele az első 3 évben. (Egyszer ezt anyakönyvi adatok alapján kiszámolgattam passzióból, de már pontos adatokra nem emlékszem.)
VIII. Henrik is király volt, mégis egészségtelenül élt, köszvényes is volt. Vagy a gazdagok lakomái, ahol illett hányásig enni, meg azon túl... pedig azok is jómódúak voltak... nem biztos, hogy a vagyoni helyzet szoros összefüggésben van az egészséges étkezéssel, egészséges élettel.
Most komolyan, tényleg ilyen dolgokon vitázzunk? Hogy a mai Európában jobb-e élni vagy a középkoriban?
Szerintetek mi a francért akar idejönni a fél Afrika? Pedig hát igazán maradhatnának ott, hiszen kb. pont úgy élnek, mint mi a középkorban.
Nem lehet összehasonlítani két teljesen eltérő kort, meg helyet, már csak a tudás hiánya miatt se meg az értelme végett se. Csak mondom, nem minden fekete fehér.
Afrikában? Mert nem úgy élnek. Lehetőségeik képest túl nagy a szaporodás, növekedett a várható átlag életkor, technológiai és szemléletbeli hiányosságok, óriás cégek megjelenése (Miért van, hogy Afrikában megtermelt élelmiszerek, élelmiszer alapanyagok pl. Európában kötnek ki, mikor ugye elvileg ott éheznek? ). És megint csak média hatása ... na meg sorosgyőőőrgy.