Inkább itt.
Az ideológiáknak van egy ideologizált emberképük. Lényegében mindegyiknek. A fasisztának ott volt az árja embertípus, a liberálisoknak ott van a liberális, a konzervetívoknak a konzervetív stb. A komcsiknak is megvolt a maguk embertípusa.
A kommunista ember számára a magántulajdon nem létezik. Nem érzi azt, hogy neki bármit is bírtokolnia kellene, mint sajátot. Csak és kizárólag köztulajdon létezik. A javak eloszlása is ebből indúl ki, hogy mindenkinek annyi jár, amennyit lényegében akar. Mivel nem akar semmit, minden nagyon gazdaságos és fenntartható.
A fő ellenség az, aki bírtokolni akar dolgoka, mint pl a kapitalista vállalattulajdonosok. A kizsákmányolók! Na azokkal könyörtelenül le kell számolni. És ha ez megtörténik, lényegében egy kommunista menyország következik be (Egy ilyen hely mondjuk egy börtön. Ott lényegében nincs magántulajdon). Megszűnik az ember, ember általi kizsákmányolás. Aki felhalmozhat javakat az lényegében az állam lehet, a közösség javára.
A gond az egésszel az, hogy baromság, kivitelezhetetlen és ahol mégis megpróbálkoztak vele, ott tömegsírok keletkeztek.
Nincs olyan, hogy az ember lemondjon a megszerzett tulajdonáról. Olyan alapvető emberi tulajdonság, amit nem lehet megváltoztatni.
A másik gond, hogy idáig minden szép és jó. Megszüntetjük a magántulajdont, de mégis ki fogja irányítani a társadalmunkat? Ugyebár mindenki egyenlő. De ha mindenki az, akkor mégis mi alapján derül ki, hogy ki a vezető? Nem találtak rá jó választ. Lényegében a legerősebb komcsi terroristák kerültek hatalomra.
A valóságban úgy történtek a dolgok, hogy megszüntették a magántulajdont és lényegében "bürokratákra" bízták a gazdaság irányítását és mivel megszünt a piac úgy tervezni kellett a termelést is. Magyarán megtervezték a fogyasztást is. Nonszensz, de így történt. Nem a kereslet határozta meg, hogy ki, mit termel, hanem valaki csak úgy eldöntötték
Aki, meg ellene volt, vagy egyáltalán gyanút keltett, azt az elején mondern szóval idézve "érzékenyítő kurzusra" köldték (GULAG átnevelőtábor) vagy megölték.
A rendszerbe kódolva volt maga az intézményesült korrupció. Az állami vállalat, mivel nem versenyzett senkivel, nem mehetett tönkre. De a vezetőségnek sem volt érdeke újítani, kezdeményezni, rizikózni. Mivel a fizetésük fix állami fizu volt. Nem létezhetett munkanélküliség, tehát minden kretént fel kellett venni a vállalathoz, akit nem lehetett kirúgni, ha részegen aludt a munkagép mellett.
Csak idő kérdése volt, hogy a vállalatvezetők nem kezdenek el saját szakállra ügyeskedni. Mivel kötelezően a kommunista párt tagjai voltak, az egész párt ügyeskedésre épült.
A kommunizmus soha, sehol egy országban sem működött. És nem azért, mert bárki is rosszúl értelmezte volna, hanem azért, mert a kiindulási alapfelvetése eleve téves.
Oroszország (és a posztszovjet térség) mai napig ennek issza a levét. A rendszer összeomlott, de a nomenklatúra átmentette a hatalmát. Ezek seftelik el a harckocsikból az üzemanyagot. Ezek hamisítanak meg, minden hivatalos jelentést. Egész életükben ezt csinálták.
Máshoz nem értenek.
A kommunizmusba hogy fért bele, hogy egyesek egyenlőbbek volt az egyenlő népnél ?
Ezeknek a kommunizmus jó volt:
„A villa ki volt világítva lampionokkal, és színes selyempapírokkal volt díszítve. A bejárat előtt jobbra vadászok álltak díszegyenruhában, balra pártifjúság kék inggel és vörös nyakkendővel. Az ünnepelt ugyanis nemcsak pártember, hanem természetesen vadász is volt. Oldalt a parkolóban állt néhány amerikai limuzin, két szovjet katonai kocsi, több motorkerékpár és néhány hintó. Egy rendőrségi autó is jelen volt…”1 – visszaemlékezés-kötetében Merán Fülöp tudósít egy emblematikus, 1946-os eseményről, a csákberényi párttitkár születésnapjáról. – „Egy hosszúkás asztalon sült malac, kaviár, pulyka. És vaddisznóhús, fácánsült és töltött liba. Ólomkristály kancsókból töltögetik a poharakba az erős Merán-borokat csókakői és orondi elkobzott szőleinkből. Hölgyek is jelen vannak, részben csinosak és az új divat szerint öltözve. A háziasszony nagyon elegáns és szép.” A leírásban szerzőnk a házigazdáról is megemlékezik: „A pártvezér ezen a napon 40 éves lett. Jó kedve van, és elég szimpatikus.”
Akik meg 1966-ban dolgoztak a soron, a fröccsöntödében / agrárban és menzások voltak, azoknak kevésébe lehetett sikertörténet a kommunizmus.