Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 895
123 214
113
Már rég túl vagyunk az utolsó pillanaton. Évről évre romlik az aktív nem aktív arány. Most a Ratkó korszak nyugdíjazásánál, kb. évi 100 ezerrel. Ha most megszületik egy gyerek az kb. 20 év mire munkába áll. Nyoma nincs amúgy a gyermekszületési kedv megindulásának.
Hát nem tudom, nekem nagyon sok éfvolyamtársam a középsuliból már a 2-ik gyerkőcöt hozza össze, unokatestvéreim 30 év alatt vannak mind kettőnek van 2 gyereke.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Mindenhol megy a riogatás a népességfogyás miatt, mivel éppen még szükség lenne munkaerőre... De lassan haladunk afelé, hogy egyre kevesebb és kevesebb emberre lesz szükség a munkahelyeken, még a MÁV is halad az automatizálás felé, 5-6 éven belül elkezdődnek a leépítések...
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 209
113
Jóval 2,1 alatt van a gyerekszületési ráta ami az önfenntartáshoz szükséges. Még úgy is, hogy a számok manipuláltak.

Es ebbol mennyi a kokero, es az egyeb problemas nepseg. K..va sok elarulom.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Mindenhol megy a riogatás a népességfogyás miatt, mivel éppen még szükség lenne munkaerőre... De lassan haladunk afelé, hogy egyre kevesebb és kevesebb emberre lesz szükség a munkahelyeken, még a MÁV is halad az automatizálás felé, 5-6 éven belül elkezdődnek a leépítések...
MÁV-nál baromi nagy emberhiány van.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Mindenhol megy a riogatás a népességfogyás miatt, mivel éppen még szükség lenne munkaerőre... De lassan haladunk afelé, hogy egyre kevesebb és kevesebb emberre lesz szükség a munkahelyeken, még a MÁV is halad az automatizálás felé, 5-6 éven belül elkezdődnek a leépítések...
MÁV :) MÁV-nál a villamosítás halad lassan ami a helyszíni állítású váltókezelő(bakter) és a kisebb állomások forgalmi szolgálatevői pozíciók megszűnését eredményezi 7 éven belül mert a programok lassan haladnak (apám az egyik ilyen villamosítandó vonalon koordinátor). Ez kevés embert érint a vasúton belül azoknak is egyből lesz más munkája, ha van érettségi! MAV-nál új személyzeti irány elv az, hogy új kollégáknál minimum az érettségi. Máskülönben meg "automatizált" fő vonalakon ember hiánnyal küszködnek, és a vasutas dolgozok átlag életkora folyamatosan növekszik! Ezért toboroznak nagyon, mert olyan területek is hiány van mint mozdonyvezetők, ahol 280-320 nettóval indulnak a frissen végzettek! Más területeken is kell az ember vonali tolatásvezető, villamossági karbantartók, forgalmi szógálatevő, jegyvizsgáló stb

Társadalmi problémák nem olyan egyszerűk mint ahogy két bites modon szpg9 megfogalmazza!

Etnikai arány változás a most 10 éve alattiak esetében érdekes kérdés. Az egész 10-15 éves és az alatti fiatal nemzedék felfogásával baj van! Az őket érő domináns ingerek zöme az érezteti, hogy aki tanul és vagy dolgozik az vesztes! Youtube nemzedék én így szeretlek !

https://www.echotv.hu/hirek/2018/08/15/svedorszagra-elrettento-peldakent-hivatkoznak-japanban
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Mindenhol megy a riogatás a népességfogyás miatt, mivel éppen még szükség lenne munkaerőre... De lassan haladunk afelé, hogy egyre kevesebb és kevesebb emberre lesz szükség a munkahelyeken, még a MÁV is halad az automatizálás felé, 5-6 éven belül elkezdődnek a leépítések...


Nemrég voltam szombathely állomáson. Még huzalos váltók vannak. Tapolca környékén még fényjelző sincsen, hanem csak alakos jelzőők. Veszprém állomáson meg sok a bakter által kezelt kézi váltó. Azt hiszem a becslésed túl optimista...
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 556
15 411
113
Magánvéleményem szerint a világ népességnövekedését a fejlett világ úgy akarja megoldani, hogy tervezetten ritkítják a népességet. Mi másnak nevezhetjük az alábbi példát, mely nem egyedi. Mikor tanulni, dolgzni kezdtem, 55 éves koromban mehettem - volna - nyugdíjba, Fizettem is becsületesen a nyugdíjjárulékot. Majd, mikor már középkorú lettem, felemelték 60 évre és a kedvezményeket eltörölték. Most 58 éves vagyok és megint felemelték 65-re. Mire elérem a 65-öt, addigra - Eu-s ajánlások alapján - 75 lesz. 44 szolgálati évem van. Ergo, a büdös életbe nem megyek nyugdíjba. És ez csak a dolog egyik része. Például mi lesz az eddig fizetett járulékaimal? Ha holnap elveszítem a munkámat, 60-64 évesen hol találok munkát?
Nem sírásképp, de megértem a mai fiatalokat. Minket átb..tak, de rendesen. Ők ezt látják és nem hajlandók részt venni benne. Igazuk van.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Magánvéleményem szerint a világ népességnövekedését a fejlett világ úgy akarja megoldani, hogy tervezetten ritkítják a népességet. Mi másnak nevezhetjük az alábbi példát, mely nem egyedi. Mikor tanulni, dolgzni kezdtem, 55 éves koromban mehettem - volna - nyugdíjba, Fizettem is becsületesen a nyugdíjjárulékot. Majd, mikor már középkorú lettem, felemelték 60 évre és a kedvezményeket eltörölték. Most 58 éves vagyok és megint felemelték 65-re. Mire elérem a 65-öt, addigra - Eu-s ajánlások alapján - 75 lesz. 44 szolgálati évem van. Ergo, a büdös életbe nem megyek nyugdíjba. És ez csak a dolog egyik része. Például mi lesz az eddig fizetett járulékaimal? Ha holnap elveszítem a munkámat, 60-64 évesen hol találok munkát?
Nem sírásképp, de megértem a mai fiatalokat. Minket átb..tak, de rendesen. Ők ezt látják és nem hajlandók részt venni benne. Igazuk van.

1, Ez a kapitalizmus lényege valakit kikel zsákmányolni, a munkás alkotó ember is ilyen kizsákmányolható erő forrás! Remek kémia tanárom azt monda a mikor Szakközepes voltam, figyeljük meg következő évtizedekbe egyre több mérnökre lesz szükség és egyre kevesebb egyszerű munkásra. Mivel társadalmi és környezeti változások okozta problémákat megoldani szakemberek van szükség! Ha "fejlett világ" kinyírja a saját népességét akkor ki fogja a problémákat megoldani? Muszlim világ 2-3 milliárd ember jelent és ők adják az éves tudományos publikációk 7%-át! Úgy hogy Duhajban található egyetemen és az arab világ más nagyobb városainak egyetemein európia és ázsia kutatókat alkalmaznak!

A problémák fokozódnak. Víz hiány ! Víz bázisok egyre rosszabbak, miközben egyre mélyebbre kell fúrni. A rosszabb víz bázis azt jelenti, hogy ivóvíz minőséghez egyre nagyobb mértékű kémiai és víz kezelést igényel !

Még egy gondolat szakember képzés mindig költséges ! nem csak kikel járni hosszú idő alatt iskolát, hanem munkába állás után friss szakembernek 3-5 év kell míg teljes értékű szakember lesz! Műszaki karokon 100 első évesből 10-20 szerez diplomát (mérnök infó, gépészmérnök, kohómérnök stb a gyilkos szakok) ez egy plusz járulékos költség mert 100 diákot tanítasz és abból lesz nagyon jó esetben 40 szakembered rossz esetben 5 ! De kezdetben 100 diák tandíját fizeted majd ahogy morzsolódnak ez kevesebb. Másik oldalról a lemorzsolódó diákokat átkel képeznek mai további költség! Végén ki jön szép kerek szám ! De ezt a befektetést megkel hozni ! Annál nagyobb költség nincs a nulla szakembered van és a felmerülő problémákat nincs ki megoldja !

 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Magánvéleményem szerint a világ népességnövekedését a fejlett világ úgy akarja megoldani, hogy tervezetten ritkítják a népességet. Mi másnak nevezhetjük az alábbi példát, mely nem egyedi. Mikor tanulni, dolgzni kezdtem, 55 éves koromban mehettem - volna - nyugdíjba, Fizettem is becsületesen a nyugdíjjárulékot. Majd, mikor már középkorú lettem, felemelték 60 évre és a kedvezményeket eltörölték. Most 58 éves vagyok és megint felemelték 65-re. Mire elérem a 65-öt, addigra - Eu-s ajánlások alapján - 75 lesz. 44 szolgálati évem van. Ergo, a büdös életbe nem megyek nyugdíjba. És ez csak a dolog egyik része. Például mi lesz az eddig fizetett járulékaimal? Ha holnap elveszítem a munkámat, 60-64 évesen hol találok munkát?
Nem sírásképp, de megértem a mai fiatalokat. Minket átb..tak, de rendesen. Ők ezt látják és nem hajlandók részt venni benne. Igazuk van.
Amikor a felosztó-kirovó nyugdíj rendszert kitalálták a XIX. században, akkor egy hatalmas aktív tömegre esett egy minimális eltartott. Azt mondták, hogy ez simán kibírható. Igen, akkor az volt. Ma kb. megfordult az arány. Ez már nem tartható. Persze igaza van annak aki befizette a nyugdíjjárulékot(Bár ez így hibás némileg, mert nem befizette hanem befizettették vele) az szeretné visszakapni, de ahogy a mondás tartja, járni jár, csak nem jut. Szóval réges-rég óta öngondoskodásra kellett volna áttérni. Mindenki befizet oda ahová akar, annyit amennyit és majd abból nyugdíjaskodik. De mindenki azt hitte, hogy a rendszer a végtelenségig fenntartható. Már jó ideje látszik, hogy nem. De nem volt tömegtüntetés a magánnyugdíj rendszer beszántása ellen. Mindenki azt mondta, hogy majd az állam eltartja mert ugye azt mondták neki. Hát nem fogja.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
1, Ez a kapitalizmus lényege valakit kikel zsákmányolni, a munkás alkotó ember is ilyen kizsákmányolható erő forrás! Remek kémia tanárom azt monda a mikor Szakközepes voltam, figyeljük meg következő évtizedekbe egyre több mérnökre lesz szükség és egyre kevesebb egyszerű munkásra. Mivel társadalmi és környezeti változások okozta problémákat megoldani szakemberek van szükség! Ha "fejlett világ" kinyírja a saját népességét akkor ki fogja a problémákat megoldani? Muszlim világ 2-3 milliárd ember jelent és ők adják az éves tudományos publikációk 7%-át! Úgy hogy Duhajban található egyetemen és az arab világ más nagyobb városainak egyetemein európia és ázsia kutatókat alkalmaznak!

A problémák fokozódnak. Víz hiány ! Víz bázisok egyre rosszabbak, miközben egyre mélyebbre kell fúrni. A rosszabb víz bázis azt jelenti, hogy ivóvíz minőséghez egyre nagyobb mértékű kémiai és víz kezelést igényel !

Még egy gondolat szakember képzés mindig költséges ! nem csak kikel járni hosszú idő alatt iskolát, hanem munkába állás után friss szakembernek 3-5 év kell míg teljes értékű szakember lesz! Műszaki karokon 100 első évesből 10-20 szerez diplomát (mérnök infó, gépészmérnök, kohómérnök stb a gyilkos szakok) ez egy plusz járulékos költség mert 100 diákot tanítasz és abból lesz nagyon jó esetben 40 szakembered rossz esetben 5 ! De kezdetben 100 diák tandíját fizeted majd ahogy morzsolódnak ez kevesebb. Másik oldalról a lemorzsolódó diákokat átkel képeznek mai további költség! Végén ki jön szép kerek szám ! De ezt a befektetést megkel hozni ! Annál nagyobb költség nincs a nulla szakembered van és a felmerülő problémákat nincs ki megoldja !

Hagyjuk már ezt a kizsákmányolást. A komcsik jöttek ezzel a hülye dumával. Sikerült egy sokkal szarabb rendszert létrehozniuk. Ki zsákmányol ki kit? A munkaadó az alkalmazottat? Akkor miért nem megy mindenki munkaadónak? A lehetőség megvan rá. Ja, hogy az sokkal macerásabb.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 385
63 217
113
Hagyjuk már ezt a kizsákmányolást. A komcsik jöttek ezzel a hülye dumával. Sikerült egy sokkal szarabb rendszert létrehozniuk. Ki zsákmányol ki kit? A munkaadó az alkalmazottat? Akkor miért nem megy mindenki munkaadónak? A lehetőség megvan rá. Ja, hogy az sokkal macerásabb.

Pont, hogy a lehetőség nincs meg rá és ez egyszerű logika.
Ha mindenki munkaadó lenne, akkor nem lenne senki se munkavállaló. Másképp fogalmazva, te mégis hogy mennél el munkaadónak? Mert ugye az ember elmegy munkavállalónak, hogy pénzt keressen, ez tiszta sor, de munkát adni csak az tud, akinek alapból pénze is van. Ilyneből meg kevesebb van. Ez nem macera kérdése, mert ha - tegyük fel - mindenkinek lenne pénze munkát adni, akkor mégis ki lenne a munkavállaló? :)
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi and fip7

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Pont, hogy a lehetőség nincs meg rá és ez egyszerű logika.
Ha mindenki munkaadó lenne, akkor nem lenne senki se munkavállaló. Másképp fogalmazva, te mégis hogy mennél el munkaadónak? Mert ugye az ember elmegy munkavállalónak, hogy pénzt keressen, ez tiszta sor, de munkát adni csak az tud, akinek alapból pénze is van. Ilyneből meg kevesebb van. Ez nem macera kérdése, mert ha - tegyük fel - mindenkinek lenne pénze munkát adni, akkor mégis ki lenne a munkavállaló? :)
Pontosabb lett volna, ha vállalkozót írok.
 

Premortem

Well-Known Member
2017. november 9.
442
680
93
Már miért hagynánk, ha létező jelenség? Mit számít, hogy a komcsik is jöttek vele? A vörös színt is felejtsük el, mert a komcsik lobogtatták? Hogy sikerült nekik szarabbat létrehozni, attól nem lesz jobb a kapitalizmus sem. Annyi a különbség hogy a komcsik helyben szopnak, a maroknyi jólétben élő kapitalista meg a harmadik világot szopatja. És igen, azért szopatja, mert a mentális/szervezeti fölényével visszaélt. És hogy miért nem megy vállalkozónak mindenki akit kizsákmányolnak? Mert nem képes rá, nincs lehetősége, hülye hozzá, nem engedik stb. Ettől még nem jogos a kizsákmányolása, nem a dzsungelben vagyunk. Az empátia, na az is macerás egy dolog.

Hagyjuk már ezt a kizsákmányolást. A komcsik jöttek ezzel a hülye dumával. Sikerült egy sokkal szarabb rendszert létrehozniuk. Ki zsákmányol ki kit? A munkaadó az alkalmazottat? Akkor miért nem megy mindenki munkaadónak? A lehetőség megvan rá. Ja, hogy az sokkal macerásabb.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Már miért hagynánk, ha létező jelenség? Mit számít, hogy a komcsik is jöttek vele? A vörös színt is felejtsük el, mert a komcsik lobogtatták? Hogy sikerült nekik szarabbat létrehozni, attól nem lesz jobb a kapitalizmus sem. Annyi a különbség hogy a komcsik helyben szopnak, a maroknyi jólétben élő kapitalista meg a harmadik világot szopatja. És igen, azért szopatja, mert a mentális/szervezeti fölényével visszaélt. És hogy miért nem megy vállalkozónak mindenki akit kizsákmányolnak? Mert nem képes rá, nincs lehetősége, hülye hozzá, nem engedik stb. Ettől még nem jogos a kizsákmányolása, nem a dzsungelben vagyunk. Az empátia, na az is macerás egy dolog.
Maroknyi jólétben? Az kb. 1 milliárd ember aki képes volt magának felépíteni egy jóléti államot?
 

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
461
366
63
WTF neked mi bajod van? Te valami elvetemült BTK-s vagy? Logiakai ér

Én azért ragaszkodnék az állításomhoz, miszerint a gazdagság = kényelem, gyereket nevelni viszont kényelmetlen.
Bődületes baromság. Nyilván.
Hány éves is vagy?
(Bocs, de ezt nem tudtam kihagyni.)
29. éves vagyok és okleveles vegyész. És te? Te milyen munkahelyen dolgozol? Szoktál beszélgetni kolléganőiddel?

Gazdagság=kényelem, gyereket nevelni viszont kényelmetlen. Ez egy faék egyszerű felszínes érvelés. Egy összetett probléma kapcsán ! Ehhez csak gratulálni tudok !
Lehet ragozni a kérdést, de minek?
GYEREK=KÉNYELMETLENSÉG,
LEMONDÁS,ÖNFELÁLDOZÁS
Pont ez az, amit a gazdagok nem szeretnek.
Pláne, ha erkölcsi hátterük sincs hozzá.