Tu-22M Backfire (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 580
77 464
113
Ez hülyeség... almát körtével hasonlítasz.
Ha nagyon repülős példát akarsz, akkor már inkább F-104 (18m2-es szárny), de az MTOW-ja annak is 13+ tonna... és fel kell tudnia szállni elfogadható sebességen.
Tippem szerint még lehet a 10 m2-es szárny is sok lenne egy FAB-9000-re.
Láttál már FAB9000-es bombát (vagy 3000-et, tök mind1)?
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 414
3 697
113
Egy ekkora súlyú bombával és annak a függesztővel --és valószínűleg póttartályokkal-- becsült utazója 7-800km/h körül lehet oldáskor, amiből 3-400 körüli siklósebessége marad a bombának.

Ezt miből számoltad ki?

olyan túl nagy siklószáma ennek a méret-kategóriának szerintem nincs.

És ezt? A siklószám alapvetően nem méretfüggő...

Láttál már FAB9000-es bombát (vagy 3000-et, tök mind1)?

Valamelyik topicba linkelték a napokban. De amúgy mit számít, hogy láttam-e? A fizikát nem befolyásolja... De ha nem értesz egyet, akkor várom az érveid és a magyarázatod, amivel alátámasztod a sajátod.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 580
77 464
113
Ezt miből számoltad ki?



És ezt? A siklószám alapvetően nem méretfüggő...



Valamelyik topicba linkelték a napokban. De amúgy mit számít, hogy láttam-e? A fizikát nem befolyásolja... De ha nem értesz egyet, akkor várom az érveid és a magyarázatod, amivel alátámasztod a sajátod.
Összehasonlíthatatlanul nagyobb a légellenállása mint az F-104-nek.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 414
3 697
113
Összehasonlíthatatlanul nagyobb a légellenállása mint az F-104-nek.
Mennyi az egyiknek, és mennyi a másiknak? (Mert ha ilyen magabiztosan jelented ki, akkor biztos tudod...)

Nah, jó, az F-104-et megmondom neked, mert jókedvemben találsz. A wiki szerint az F-104 (maximális) siklószáma 9,2.
Hogy ezt álló hajtóművel, vagy alapjárati tolóerővel mérték, azt persze én sem tudom. De egy áramvonalazó kúppal (amit pl. az UPMK-1500-on is látok) a 9000-es légellenállása is jelentősen javítható, simán hasonlóvá tehető szvsz, mint az F-104-é, lévén az oldalviszonya sokkal jobb egy ilyen UPMK szárnynak, mint az F-104-es szárnyának.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 035
54 118
113
Mennyi az egyiknek, és mennyi a másiknak? (Mert ha ilyen magabiztosan jelented ki, akkor biztos tudod...)

Nah, jó, az F-104-et megmondom neked, mert jókedvemben találsz. A wiki szerint az F-104 (maximális) siklószáma 9,2.
Hogy ezt álló hajtóművel, vagy alapjárati tolóerővel mérték, azt persze én sem tudom. De egy áramvonalazó kúppal (amit pl. az UPMK-1500-on is látok) a 9000-es légellenállása is jelentősen javítható, simán hasonlóvá tehető szvsz, mint az F-104-é, lévén az oldalviszonya sokkal jobb egy ilyen UPMK szárnynak, mint az F-104-es szárnyának.



Mi a siklószám?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 580
77 464
113
Mennyi az egyiknek, és mennyi a másiknak? (Mert ha ilyen magabiztosan jelented ki, akkor biztos tudod...)

Nah, jó, az F-104-et megmondom neked, mert jókedvemben találsz. A wiki szerint az F-104 (maximális) siklószáma 9,2.
Hogy ezt álló hajtóművel, vagy alapjárati tolóerővel mérték, azt persze én sem tudom. De egy áramvonalazó kúppal (amit pl. az UPMK-1500-on is látok) a 9000-es légellenállása is jelentősen javítható, simán hasonlóvá tehető szvsz, mint az F-104-é, lévén az oldalviszonya sokkal jobb egy ilyen UPMK szárnynak, mint az F-104-es szárnyának.
Ja értem, képzelünk rá mindent, hogy igazunk legyen.
 
  • Vicces
Reactions: BJani

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 980
14 064
113
Mi a siklószám?

Példa: 1 km magasságból vitorlázva X km-re érsz földet vízszintes terepen. Az X értéka a siklószám.
Az id. Rubik tervezte GÓBÉ-nál --ami kora világszinvonalú oktatógépe összegzett tulajdonságai alapján-- asszem' 16 24 (megnéztem) volt ez a siklószám.
Van kisebb siklóbomba aminek a siklószáma szintén bőven 20 felett van(valamelyik Eu-s gyártóé, den hirtelen nem találtam).

Ennek 9.00kg/9T-ás darabnak meg nem éri meg egy túl jó egyszerhesználatos (kárba-vesző) szárnyat építeni, mert ami egyszerű kontrukció, az a nagy tömege miatt nem fér el a gép alatt. ami egész jó lenne az meg összehajtogatós=>drága.
Ezért írtam, hogy ekkorához túl jó siklószám "nem jár", mert az bolonyulult és qrva drága.

Ha tévedtem, sem jár a szepuku! :p
Az élet kegyetlen és +még ott vagyok Én! :hadonaszos:

.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 035
54 118
113
Példa: 1 km magasságból vitorlázva X km-re érsz földet vízszintes terepen. Az X értéka a siklószám.
Az id. Rubik tervezte GÓBÉ-nál --ami kora világszinvonalú oktatógépe összegzett tulajdonságai alapján-- asszem' 16 24 (megnéztem) volt ez a siklószám.
Van kisebb siklóbomba aminek a siklószáma szintén bőven 20 felett van(valamelyik Eu-s gyártóé, den hirtelen nem találtam).

Ennek 9.00kg/9T-ás darabnak meg nem éri meg egy túl jó egyszerhesználatos (kárba-vesző) szárnyat építeni, mert ami egyszerű kontrukció, az a nagy tömege miatt nem fér el a gép alatt. ami egész jó lenne az meg összehajtogatós=>drága.
Ezért írtam, hogy ekkorához túl jó siklószám "nem jár", mert az bolonyulult és qrva drága.

Ha tévedtem, sem jár a szepuku! :p
Az élet kegyetlen és +még ott vagyok Én! :hadonaszos:

.


Vagyis a 9 tonnás bomba 1 kilométer magasból indítva 9.2km-t tud elrepülni?
Akkor 10km magasságban indítva már nem kakesz a 90+km siklás.
Apropó,mi a terminológi az ejtōszerekre,azokat indítják,ejtik,vagy oldják/kioldják?
 
  • Hűha
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 980
14 064
113
Vagyis a 9 tonnás bomba 1 kilométer magasból indítva 9.2km-t tud elrepülni?
Akkor 10km magasságban indítva már nem kakesz a 90+km siklás.
Apropó,mi a terminológi az ejtōszerekre,azokat indítják,ejtik,vagy oldják/kioldják?

Ki adta meg azt a 9,2 km-t. :confused:

Én senki által nem láttam megadva. :eek:

Én sem adtam meg, de érdekel, hogy mennyi? :hadonaszos:
Az az "X" nem a római 10-es, hanem az ismeretlent számot jelölik ezzel a betűvel a matekban(lehet, hogy kis X, erre már nem emléxem).

.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 681
12 498
113
Vagyis a 9 tonnás bomba 1 kilométer magasból indítva 9.2km-t tud elrepülni?
Akkor 10km magasságban indítva már nem kakesz a 90+km siklás.
Apropó,mi a terminológi az ejtōszerekre,azokat indítják,ejtik,vagy oldják/kioldják?
A matek nem ennyire lineáris és sok a környezeti változó. Nem fog tudni 90+km-t.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 035
54 118
113
Ki adta meg azt a 9,2 km-t. :confused:

Én senki által nem láttam megadva. :eek:

Én sem adtam meg, de érdekel, hogy mennyi? :hadonaszos:
Az az "X" nem a római 10-es, hanem az ismeretlent számot jelölik ezzel a betűvel a matekban(lehet, hogy kis X, erre már nem emléxem).

.


9.2 siklószám volt fentebb említve.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 980
14 064
113
Nem a fab 9000-re,hanem az F104-re.

...csak a repcsiknél van még a siklószámhoz tartozó pár fontos szám, például, hogy az milyen sebességnél van, mert ha az a leszállósebességnél sokkal gyorsabb, akkor nem sokra jó, hajtómű-hba esetán ugyanis emberi reakció-időkkel kezelhetelen.

Nyilván ez a tényező a siklóbombáknál nem érdekes, ez a 9000-es "Máskép száll le (a "binyóról") a végén..." :D


.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 516
12 798
113
nem teljesen mindegy a siklószám?
Nem csupán a hatótáv növekedés az egyetlen előnye. Ha 10kmt siklik is már komoly előrelépés, és a legfontosabb, hogy pontosan eltalálja a célt.
Max a felhasználási területét módosítja.
Nem pedig a létjogosultságát kérdőjelezi meg.
Butabomba egy növelt hatótávú és elsősorban irányított bombává válik.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 580
77 464
113
nem teljesen mindegy a siklószám?
Nem csupán a hatótáv növekedés az egyetlen előnye. Ha 10kmt siklik is már komoly előrelépés, és a legfontosabb, hogy pontosan eltalálja a célt.
Max a felhasználási területét módosítja.
Nem pedig a létjogosultságát kérdőjelezi meg.
Butabomba egy növelt hatótávú és elsősorban irányított bombává válik.
Azért kell, hogy minél messzebbre tudjon "repülni", hogy lecsökkentsd az esélyét annak, hogy légvédelmi rakétát indítanak a gépre amiről oldják a bombát.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 516
12 798
113
Azért kell, hogy minél messzebbre tudjon "repülni", hogy lecsökkentsd az esélyét annak, hogy légvédelmi rakétát indítanak a gépre amiről oldják a bombát.

pont az a tévedés, hogy kell. Nem kell... de ha messzebre repül, akkor be LEHET vetni olyan helyzetben IS, amikor nagyobb a kockázat.
Ez kétségtelen, de nem kell.
Nyilván szélesebb spektrumban használható nagyobb hatótávval.

pont az az érthetetlen a vitán, hogy miért vitatkoztok számokon. Ha 89km, alkor szarra való, ha 90, akkoz az meg marha jo? És ha csak 30? Simán tudták volna szórni 30ról os megerősített védelmekre... drónok legyalulták már addira a gépekre veszélyes légvédelmet.

Költségek teréb pedig pont az az oroszok nagy ébredése, hogy rájöttek, hogy nem horror áru military stansard nyerik a a borút. Hanem telejsen jó, a septében 4db alulemezből gúlát avizott megoldás és a standard aluprofil is.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 414
3 697
113
Ja értem, képzelünk rá mindent, hogy igazunk legyen.

Igazi dudis válasz... mindig megfogadom, hogy veled nem vitázom többet, mert te a lövészárokból mindent is jobban tudsz... de érved, az semmi, soha.

Nem képzelek rá mindent, csak egy UPMK kitet. Merthogy erről volt szó.

Ennek 9.00kg/9T-ás darabnak meg nem éri meg egy túl jó egyszerhesználatos (kárba-vesző) szárnyat építeni, mert ami egyszerű kontrukció, az a nagy tömege miatt nem fér el a gép alatt. ami egész jó lenne az meg összehajtogatós=>drága.
Ezért írtam, hogy ekkorához túl jó siklószám "nem jár", mert az bolonyulult és qrva drága.

Arányait tekintve kb. ugyanakkora extra súly kell legyen egy UPMK kit egy 9000-esre, mint egy 1500-asra. A szükséges szárnyfelület is a tömeg függvénye, ha ugyanazt a felületi terhelést szeretnéd elérni mint a kisebb bomba esetén. A felületi terhelés meghatározza az optimális siklósebességet (amelyik sebességen a legmesszebbre elmegy). A siklószámra legnagyobb hatással a ráillesztett szárny oldalviszonya van, persze kisebb mértékben nyilván a bombatest keresztmetszete, kialakítása, illetve a bomba-UPMK kit csatlakoztatás extra légellenállása is befolyásoló tényező.

A siklószámos kérdést amúgy kb helyesen válaszoltad meg, bár a Góbé adata inkább csak papíron 23... húsznál többel a leg optimistábbak sem számolnak ;)

(érvelésben nem szeretem felhasználni, de azért most halkan megjegyzem, hogy egyetemen tanultam aerodinamikát ill. hasonló egyéb tárgyakat, és Góbén is van 272 felszállásom... szóval nem a lövészárokból beszélek)