Japán is megalapította az Űrhadviselési Osztályát, a légierőn belül.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
China is in the midst of a long-term effort to develop a world-class space program with a strong military and national security component.
Since 2015, Chinese official and unofficial writings have increasingly emphasized the importance of space warfare, including for offensive and coercive uses. In parallel, China has engaged in a significant and dedicated effort to develop a wide array of destructive and non-destructive offensive counterspace capabilities since the early 2000s, some of which are – or soon will become – operational.
This study explores the multiple areas of Chinese counterspace capability developments, from co-orbital rendezvous operations to direct ascent antisatellite interceptors and electronic and cyber warfare. It summarizes what is known about current programs, offers estimates regarding the unique characteristics of each capability area and how advanced Chinese capabilities are in each field.
While China’s search for a large array of counterspace capabilities is not unique, it could both directly and indirectly affect U.S. and European strategic interests and thus has vast implications for transatlantic security.
Table of Contents
INTRODUCTION.................................................................................11
COUNTERSPACE POLICY, DOCTRINE AND ORGANIZATION............15
CHINESE COUNTERSPACE EFFORTS.................................................17
Co-orbital ASAT......................................................................................18
Direct Ascent ASAT................................................................................23
Electronic Warfare.................................................................................28
Directed Energy.....................................................................................30
Cyber......................................................................................................33
Space Situational Awareness...............................................................34I
MPLICATIONS FOR EUROPE AND TRANSATLANTIC SECURITY.....39
Kicsit utána néztem a dolognak, mert furcsáltam, hogy miért költenének a Franciák pénzt egy mini űrrepülőgépre, amikor van már ilyen technológiájuk.A Francia Légi- és Űrerő egy űrrepülőgép beszerzését fontolgatja...
YODA program: Yeux en Orbite pour un Démonstrateur Agile / Eyes in Orbit for an Agile Demonstrator (2030)
„Az űr lehetővé teszi a szürke területek kihasználását. Mivel az űr meglehetősen nehezen megfigyelhető és nagyon nehezen hozzáférhető, nem könnyű konkrétan látni, mi történik ott. Ez az a terület, ahol könnyen el lehet rejteni a katonai cselekvőeszközöket a polgári képességek mögé… és semmi sem indokolja, hogy ezt ne használnánk ki...”
Malindiben voltam.276 pályán töltött nap után visszatért a Kínaiak kis űrsiklója.
A sikló végül a belső Mongóliai Lop Nor bázison landolt.
A űrrepülőgépet még 2022. augusztus 8-án bocsátották 50°-os dőlésszögű pályára, ahol számos manővert hajtott végre. Október vége felé kibocsájtott egy kis műholdat, amivel több összehangolt eltávolodó majd találkozási manővereket hajtott végre vele, és legalább egyszer "el is fogta" . A jelek szerint 2023 márciusának végén, végleg rakterébe rakta, majd alacsonyabb pályára manőverezett.
A méretére a hordozórakéta burkolatán végzett módosítások után követkeutetni;
Volt kísérlet a madár "lekapására". A terültről készült SAR műhold felvetelen már csak a kifutó végén álló jármű csoport látszik.
Az a gyanúm, hogy azért a jobb lefedettséggel és jobb rendelkezésre állással bíró nemzeti szolgálatoknak már van használható képe a madarkáról..
Azonositottak egy másik érdekes GEO műholdat is 99.5°W Észak Amerika felett. A titokzatos jelet lefelé nem sugárzó műhold ugyancsak a Kínaiaké abból pedig a TJS-7 a széria jellemzően SIGINT jelvevő hardver.
Koszmosz 2568 EMKA #4 műhold több mint egy hónapja pályán, de még mindig nem mutat semmi pálya manővert. Ahogy lassan veszít a magasságából, úgy gyorsul..
...
A Párizsi Arshown a Heneria bemutatta a már tárgyalt YODA műholdat, valódi 1:1 aranyú modelljét. Ebből a 20kg-os műholdból terveznek egy legalább 10db flottát GEO pályára, amivel szemmel tartanák az ottani mozgásokat.A legutóbbi hivatalos 2024-2030-as francia katonai tervezési törvényben három projektből álló műholdas fegyverrendszer programot hirdettek meg aminek valóban része a YODA Yeux en Orbite pour un Démonstrateur Agile (szemek pályán agilis demonstrátor számára) azaz ez egy patrol-megfigyelő műholdas rendszer technológia demonstrátora.
Ez a cucc nemhogy nem űrsikló, de relatíve kicsi 20kg-os műholdnak igèrkezik. 10 műholdból álló flottával terveznek.
Ráadásul kifejezetten GEO pályához tervezve, amihez aztán végképp alkalmatlan lenne bárminemű űrsikló!
A projektet a Francia Hemeria-csoport viszi, akiknek van tapasztalata műholdak megfigyelésevel követésével Földről és pályáról is. Kisebb Cubesatokban utaznak. De van kém-ballonjuk is!
A Franciak tényleg izgalmas terveik az egy pályán keringő lézert alkalmazó FLAMHE projekt. Valamint egy Földi bázisú lézeres rendszer BLOOMLASE projekt.
A 2024-2030 időszakban erre 6 milliárd eurós összeget fordítanak erre..
Igy terveik szerint ezek a képességek még az évtized vége előtt működőképesek lesznek.
https://defense.gouv.fr/sites/default/files/ministere-armees/Livret%20de%20pr%C3%A9sentation%20de%20la%20Loi%20de%20programmation%20militaire%202024-2030.pdf