Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Juszaku Maezawa, egy japán milliárdos az, aki aláírt a SpaceX-el arról egy megállapodást, hogy őt, és 6 általa megnevezett "művészt" egy BFR repüléssel a Hold körüli útra indítsák. A tervezett indítási időpont 2023.



zg9lfqobgwm11.jpg


ju3xgcrshwm11.png
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Juszaku Maezawa, egy japán milliárdos az, aki aláírt a SpaceX-el arról egy megállapodást, hogy őt, és 6 általa megnevezett "művészt" egy BFR repüléssel a Hold körüli útra indítsák. A tervezett indítási időpont 2023.

...and the dogs.

zg9lfqobgwm11.jpg


ju3xgcrshwm11.png
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Juszaku Maezawa, egy japán milliárdos az, aki aláírt a SpaceX-el arról egy megállapodást, hogy őt, és 6 általa megnevezett "művészt" egy BFR repüléssel a Hold körüli útra indítsák. A tervezett indítási időpont 2023.

Végre ott tarunk, ahol 40 éve kellett volna.

zg9lfqobgwm11.jpg


ju3xgcrshwm11.png
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
Még egy dolog: Musk ugyebár azt mondta, hogy a BFR kb. 100 embert tud szállítani, viszont szerintem luxus lenne a Spacex-nek mindössze max. 12 fővel indítani egy Holdkörüli utat - ezt a számot egyébként említi is Musk. (A 12 főből ugye 6-8 ember a meghívott művész+1 Maezawa, aztán gondolom 2-3 pilóta,fedélzeti mérnök, meg talán két utaskísérő) Szvsz Musk is simán ott lesz velük...
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
Na ezt már nem engedte berakni a szerkesztésbe: Musk szerint a BFR többféle konfigurációban repülhet, pl. a Marsra majd be kell építeni kabinokat, közös területet, rekreációs részt, stb. A Holdig viszont max. kabin meg közös rész kell. Én úgy sejtem, hogyha az első út siker lesz, akkor a BFR hamarosan mint "űrbusz" fog ingázni a Föld és a Hold között, tele jópénzű turistával. Bár 100 főnél viszont szvsz jóval olcsóbb lesz a jegy, mint az űrturistáknak volt anno az ISS-re...
 
  • Tetszik
Reactions: fulcrum11

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Még egy dolog: Musk ugyebár azt mondta, hogy a BFR kb. 100 embert tud szállítani, viszont szerintem luxus lenne a Spacex-nek mindössze max. 12 fővel indítani egy Holdkörüli utat - ezt a számot egyébként említi is Musk. (A 12 főből ugye 6-8 ember a meghívott művész+1 Maezawa, aztán gondolom 2-3 pilóta,fedélzeti mérnök, meg talán két utaskísérő) Szvsz Musk is simán ott lesz velük...

Az első BFR koncepcióban 200 embert akart bezsúfolni, ami kb. XIX. századi tengerjáró hajó negyed osztály szintje, tavaly csökkentette az űrhajó méretét, idén kicsit növelte, de erősen kétlem, hogy 100 ember kényelmesen fog elférni. Még mondja is, hogy 1000-1100 köbméter lesz a túlnyomásos rész térfogata (ami "véletlenül" pont megegyezik a 2016-os előadásban szereplővel), na ez azért érdekes, mert 100 embernél ugye 10-11 köbmétert jelent per kopf. Ami az alsó határa egy tartós űrutazásnak, oké, egy hétig még ellesznek benne az utasok (de helynek bővében nem lesznek), míg egy hónapokig tartó Mars utazáson szardíniásdoboz. A Szaljut-7-en ha 6 űrhajós volt, akkor is több jutott egy-egy űrhajósnak. Márpedig akkor már eléggé panaszkodtak a zsúfoltságra az űrhajósok. Az ISS per pillanat cirka 950 köbméternyi túlnyomásos térrel bír, vagyis hasonló mértékűvel, mint a ma bejelentett BFR. Képzelj el 100 embert az ISS-en...
 
M

molnibalage

Guest
Az első BFR koncepcióban 200 embert akart bezsúfolni, ami kb. XIX. századi tengerjáró hajó negyed osztály szintje, tavaly csökkentette az űrhajó méretét, idén kicsit növelte, de erősen kétlem, hogy 100 ember kényelmesen fog elférni. Még mondja is, hogy 1000-1100 köbméter lesz a túlnyomásos rész térfogata (ami "véletlenül" pont megegyezik a 2016-os előadásban szereplővel), na ez azért érdekes, mert 100 embernél ugye 10-11 köbmétert jelent per kopf. Ami az alsó határa egy tartós űrutazásnak, oké, egy hétig még ellesznek benne az utasok (de helynek bővében nem lesznek), míg egy hónapokig tartó Mars utazáson szardíniásdoboz. A Szaljut-7-en ha 6 űrhajós volt, akkor is több jutott egy-egy űrhajósnak. Márpedig akkor már eléggé panaszkodtak a zsúfoltságra az űrhajósok. Az ISS per pillanat cirka 950 köbméternyi túlnyomásos térrel bír, vagyis hasonló mértékűvel, mint a ma bejelentett BFR. Képzelj el 100 embert az ISS-en...
Musk nyilatkozataitól én már kb. a falnak megyek. Falcon 9, ok. De ezen túl. Jaj...
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
Az első BFR koncepcióban 200 embert akart bezsúfolni, ami kb. XIX. századi tengerjáró hajó negyed osztály szintje, tavaly csökkentette az űrhajó méretét, idén kicsit növelte, de erősen kétlem, hogy 100 ember kényelmesen fog elférni. Még mondja is, hogy 1000-1100 köbméter lesz a túlnyomásos rész térfogata (ami "véletlenül" pont megegyezik a 2016-os előadásban szereplővel), na ez azért érdekes, mert 100 embernél ugye 10-11 köbmétert jelent per kopf. Ami az alsó határa egy tartós űrutazásnak, oké, egy hétig még ellesznek benne az utasok (de helynek bővében nem lesznek), míg egy hónapokig tartó Mars utazáson szardíniásdoboz. A Szaljut-7-en ha 6 űrhajós volt, akkor is több jutott egy-egy űrhajósnak. Márpedig akkor már eléggé panaszkodtak a zsúfoltságra az űrhajósok. Az ISS per pillanat cirka 950 köbméternyi túlnyomásos térrel bír, vagyis hasonló mértékűvel, mint a ma bejelentett BFR. Képzelj el 100 embert az ISS-en...

ISS-en? Halak a dobozban hardcore...:) Viccet félretéve kerestem belső képet a személyszállító BFR-ről, de csak ezt a fanart-ot találtam egyelőre: https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-ce5e48cbda07bab6357a258b1337766a
Ez a kép a marsi hajót ábrázolja, ebben biztosan nem férne el 100 ember, vagy ha igen, biztosan kinyírnák egymást, mire odaérnek. A holdbuszhoz viszont ki lehet dobni egy csomó cuccot (raktér, farm, zuhany - tessék megoldani kendőkkel-), helyette meg lehetne nagy közös helyiség, meg kabinok, aztán a nép egész nap tapadhat az ablakra. Úgyhogy Elon helyében egy erősen moduláris hajóban gondolkodnék, ahol csak cserélgetni kéne a modulokat, attól függően, hogy épp városnéző buszt, tudományos expedíciót, vagy teherűrhajót akarok indítani.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Emberek! Gravitáció nélkül nem lehet a Marsra menni. Amig nincs forgó űrhajó, addig csak a Holdig.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
ISS-en? Halak a dobozban hardcore...:) Viccet félretéve kerestem belső képet a személyszállító BFR-ről, de csak ezt a fanart-ot találtam egyelőre: https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-ce5e48cbda07bab6357a258b1337766a
Ez a kép a marsi hajót ábrázolja, ebben biztosan nem férne el 100 ember, vagy ha igen, biztosan kinyírnák egymást, mire odaérnek. A holdbuszhoz viszont ki lehet dobni egy csomó cuccot (raktér, farm, zuhany - tessék megoldani kendőkkel-), helyette meg lehetne nagy közös helyiség, meg kabinok, aztán a nép egész nap tapadhat az ablakra. Úgyhogy Elon helyében egy erősen moduláris hajóban gondolkodnék, ahol csak cserélgetni kéne a modulokat, attól függően, hogy épp városnéző buszt, tudományos expedíciót, vagy teherűrhajót akarok indítani.
Személyfüggő. Én egy fotellel, egy TVvel és egy klotyóval ellennék a Marsig. Minden napra egy csomag Pilótakex és egy szalámis zsömle, és egy palack Fanta. Két hónapja ülök ebben a fotelban.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
ISS-en? Halak a dobozban hardcore...:) Viccet félretéve kerestem belső képet a személyszállító BFR-ről, de csak ezt a fanart-ot találtam egyelőre: https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-ce5e48cbda07bab6357a258b1337766a
Ez a kép a marsi hajót ábrázolja, ebben biztosan nem férne el 100 ember, vagy ha igen, biztosan kinyírnák egymást, mire odaérnek. A holdbuszhoz viszont ki lehet dobni egy csomó cuccot (raktér, farm, zuhany - tessék megoldani kendőkkel-), helyette meg lehetne nagy közös helyiség, meg kabinok, aztán a nép egész nap tapadhat az ablakra. Úgyhogy Elon helyében egy erősen moduláris hajóban gondolkodnék, ahol csak cserélgetni kéne a modulokat, attól függően, hogy épp városnéző buszt, tudományos expedíciót, vagy teherűrhajót akarok indítani.

Apró probléma, hogy ahogy a legtöbb űrturista, úgy a BFR utasainak jó része is folyamatosan rókázni fog a több napig tartó súlytalanságtól. :D

A fenti kép egyébként teljesen fantáziaszülte, és tele van irreális dolgokkal...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Emberek! Gravitáció nélkül nem lehet a Marsra menni. Amig nincs forgó űrhajó, addig csak a Holdig.

Te már csak tudod... :D :D :D

Ahogy most kinéz, pár száz méter alatti szekció esetén folyamatosan rosszul lenne az emberek nagy része. Amennyire azt a Földi teszteken lehet reprodukálni, a tesztalanyok még több napos kísérleti idő alatt sem mutatták a hozzászokás jeleit. Viszont ekkora űrhajó nem reális a jelenlegi lehetőségek mellett. Ehhez képest több Mars űrhajó terv van ma is formálódóan, és ezeket azért olyan emberek készítik, akik egész életükben ilyesmivel foglalkoztak. Több, mint egy évig már több ember is ki volt téve a mikrogravitációnak, és egész jól bírták. ;)

A NASA jelenleg azzal kísérletezik, hogy egyfajta centrifugában aludnának az űrhajósok, így legalább az alváskor a szervezet nehézkedésnek lenne kitéve. Alvás körben a fellépő erők által a belső fülben okozott hatás minimalizálva van.
 

yrkon

Well-Known Member
2012. február 24.
788
2 036
93
Találtam még egy képet, ezen 18 fő férne el:
https://i.redd.it/pris1uuc64d01.png

De ez megint Mars-expedíciós. Egyébként lehet menni a Marsra gravitáció nélkül is, nagyjából 2 évig tartana, bár nem lenne könnyű; ha jól tudom 476 nap jelenleg a rekord egyhuzamban. Sok edzés, esetleg mágneses cipő? Ha meg ott tartózkodnának mondjuk pár hónapot, akkor vissza tudnák építeni az izomzatot, csontokat a felszínen.
Mesterséges gravitáció: repülés közben ha forog az űrhajó, nem generál az nehézkedést? Valami hozzáértő elmagyarázhatná. (pl az ISS-t nem lehetne fogatni? Úgy tudom az ISS-re terveztek ilyesmi modult, de kukázták: https://space.skyrocket.de/doc_sdat/cam.htm )
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Te már csak tudod... :D :D :D

Ahogy most kinéz, pár száz méter alatti szekció esetén folyamatosan rosszul lenne az emberek nagy része. Amennyire azt a Földi teszteken lehet reprodukálni, a tesztalanyok még több napos kísérleti idő alatt sem mutatták a hozzászokás jeleit. Viszont ekkora űrhajó nem reális a jelenlegi lehetőségek mellett. Ehhez képest több Mars űrhajó terv van ma is formálódóan, és ezeket azért olyan emberek készítik, akik egész életükben ilyesmivel foglalkoztak. Több, mint egy évig már több ember is ki volt téve a mikrogravitációnak, és egész jól bírták. ;)

A NASA jelenleg azzal kísérletezik, hogy egyfajta centrifugában aludnának az űrhajósok, így legalább az alváskor a szervezet nehézkedésnek lenne kitéve. Alvás körben a fellépő erők által a belső fülben okozott hatás minimalizálva van.
Nem jól bírták. Itt több évről beszélünk, de egyről biztosan, és közben a Marson dolgozni kell.
Ezeken a kisérleteken sose jutnak túl. Amig a töketlen és céltalan NASA csinálja, nem is várok tőle semmit. Ha komolyan gondolnának bármit is, már fenn lenne a forgó modul az ISSen. Hanem, ha Muszkli a kezébe veszi...
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 748
2 597
113
Úgy látom sokat változót a BFR külső design-ja. Három nagy szárnya/lába let,t és ha jól láttam kettő behajtható a hőpajzs felőli oldalon, ami lehet egy kicsit problémás lehet, egy mozgó rendszer a hőnek kitett oldalon.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Találtam még egy képet, ezen 18 fő férne el:
https://i.redd.it/pris1uuc64d01.png

Nagyjából ez a realitás. Persze lehet tovább tolni, emeletes ágyakkal a hálóban, indításkor / leszálláskor pedig mindenki az ágyához lenne szíjazva.

De ez megint Mars-expedíciós. Egyébként lehet menni a Marsra gravitáció nélkül is, nagyjából 2 évig tartana, bár nem lenne könnyű; ha jól tudom 476 nap jelenleg a rekord egyhuzamban. Sok edzés, esetleg mágneses cipő? Ha meg ott tartózkodnának mondjuk pár hónapot, akkor vissza tudnák építeni az izomzatot, csontokat a felszínen.
Mesterséges gravitáció: repülés közben ha forog az űrhajó, nem generál az nehézkedést? Valami hozzáértő elmagyarázhatná. (pl az ISS-t nem lehetne fogatni? Úgy tudom az ISS-re terveztek ilyesmi modult, de kukázták: https://space.skyrocket.de/doc_sdat/cam.htm )

Hosszú történet. Ha bírod az angol nyelvet, akkor javaslom olvasd végig az Atomic Rocket ezzel foglalkozó fejezetét. Meg akkor már az egészet el lehet olvasni, zseniális oldal.

Ha nem bírod a nyelvet, akkor röviden: a belső fülön kívül a test több receptora is érzékeli a gyorsulást, emiatt komoly problémát okoz a testnek, hogy feldolgozza a kerületi sebességkülönbséget. Ha túl nagy a különbség a kerületi sebesség terén a test egészét tekintve, akkor az rosszullétet okoz. Az "komfort zóna" nagyjából 80-100 méteres sugarú forgás felett jelenik meg.

gravComfort03.jpg