Úgy látom nálad sem esett le.
Ha az emberiségnek valaha akkor technológiai tudása lenne, hogy a filmben látott izét megépítse...
...akkor nem kell. Mert akkor olyan szintű korlátlan és tiszta energiája lenne, hogy a bioszféra nem fog szétesni. Konkrétan annyira olcsó lenne az áram, hogy az emberiség a tengervízből csinálná az édesvizet és nem kellene természetes vizeket sem ezzel terhelni.
A lékörből a szén-dioxidot kivonná elektrokémiai (?) úton, mert annyira olcsó lenne az áram. (Már most is van erre módszer, csak a mai grid és árak mellett ez nem opció.)
Hawking haknizott ilyen egetverő baromságokkal, hogy kell a mentőcsónak. Miféle mentőcsónak? X erőforrás MINDIG többet fog érni idelent 1G mellett. Mert az embert az evolúció erre lőtte be és a világűrbe fel kell vinni dolgokat és a légköre semminek se adott.
Nincs mentőcsónak. Ez van. A Föld. Kész, passz. A sci-fi hülyeségekkel meg mást fárasszanak, engem ne.
Totálisan téves. A fúziós reaktorok sem működének az űrben, mert nem tudnak mivel klasszikus gőzciklust üzemeltetni.
"akkora technológiai tudása lenne"
A nagy állomás építését limitáló fő tényezők a rendelkezésre álló nyersanyagok mennyisége és a költségek. Ha a költségek nem számítanak és leállítunk/felhasználunk mindent amit lehet, akkor technikailag nincs benne ma sem lehetetlen, és hasadó reaktorral üzemelni is fog. Nem kell hozzá feltalálni semmit, minden technológia ismert, nincsenek csillagközi távolságok, egy nagy űrállomás LEO-n, iszonyatos emberi és anyagi ráfordításokkal megtervezhető és megépíthető.
"korlátlan és tiszta energiája lenne..."
Ilyen csak a mesében van. Még a fúziós energia sem korlátlan és tiszta, hatalmas beruházás, megaprojekek, különleges anyagok, stb. Deutériumot meg tríciumot sem a fáról szedik. Csak olcsóbb, kevésbé veszélyes, és eltakarítani is könnyebb utána. Míg a nagy űrállomás legalább elvben megvalósítható, a bolygó megtisztítása korlátlan és tiszta energia segítségével nem.
"...hogy a bioszféra nem fog szétesni"
Ha holnap reggel az egész Földön _mindenki_ visszatérne a lovaskocsihoz és az ökrökkel való szántáshoz, a bioszféra akkor is valamilyen mértékben szétesne. Kérdés, hogy mennyire, és mikor állna meg, mert a rendszer tehetetlensége óriási. Még ha lennének is korlátlan ufóenergiával működő légköri CO2 abszorberek meg oceánlugosítók, a bolygó azért elég nagy, mennyit kellene gyártani belőle, milyen ütemben, mennyi nyersanyagból, mennyiért? Mekkora lenne az átbocsátásuk? Hány évtized alatt fejtenének ki mérhető hatást? Érted, a korlátlan energia önmagában kevés. Veszett fejsze nyele az egész.
"Hawking haknizott ilyen egetverő baromságokkal"
Az öregnek igaza volt. Ha ez a vírus másra nem is jó, de arra legalább igen, hogy megmutassa milyen reménytelen egy faj vagyunk. Mindenki alig várja, hogy minden visszatérjen a megszokott kerékvágásba és újra csúcson pörögjön a bolyópusztító fogyasztói gépezet, látod, egy ekkora pofon sem elég, hogy átértékeljük egy kicsit a dolgokat. Ha eddig nem lett volna egyértelmű, a bioszféra összeomlását taglaló forgatókönyvek közül a legrosszabb, a business-as-usual fog megvalósulni. Továbbra is kitartok amellett, hogy ahogy romlik idelent a helyzet úgy válnak az alternatívák vonzóbbá, a technikai lehetőségek függvényében, a földi bunkertől a LEO-n át a holdig, a belső bolygóktól a csillagokig. Ami persze scifi, de Hawking csak annyit mondott, legalább próbáljuk meg, ne eleve a földbe ásott lukban való megdöglésre lőjük be magunkat. Nem fantáziált, pont fordítva, reálisan látta hová juttatjuk az élővilágot.
"nem tudnak mivel klasszikus gőzciklust üzemeltetni"
A halmazállapotok szétválasztásának kérdése súlytalanságban időközben megoldódni látszik, egy kapilláristömbön kell átvezetni a közeget:
https://www.researchgate.net/public...enic_Rankine_Cycle_for_Space_Power_Generation