Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Édes istenem...

A űrszemét 0/24 órás radarkontorrol alatt van és a jenkik korai előrejelző rendszere most is működik. Elég nehéz elképzelni, hogy van olyan ilyen méretű BM indítás, amit nem látnak. Ezen felül egy támadás nem egy műhold lelövésével járna, és annak esélye, hogy két műhold semmisüljön meg űrszemét által 1 órán belül olyan, mint zsinórban két héten belül megnyerni kétszer az 5-ös és 6-os lottót...

Eleve az oldal címe is elárulta, hogy ezt az írás komolyan venni felesleges.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 508
5 706
113
Édes istenem...

A űrszemét 0/24 órás radarkontorrol alatt van és a jenkik korai előrejelző rendszere most is működik. Elég nehéz elképzelni, hogy van olyan ilyen méretű BM indítás, amit nem látnak. Ezen felül egy támadás nem egy műhold lelövésével járna, és annak esélye, hogy két műhold semmisüljön meg űrszemét által 1 órán belül olyan, mint zsinórban két héten belül megnyerni kétszer az 5-ös és 6-os lottót...

Eleve az oldal címe is elárulta, hogy ezt az írás komolyan venni felesleges.

Maga az űrszemét probléma valós. Máshol is olvastam már, hogy egyre több van belőle. A radarral pedig nem lehet követni pl. csavar méretű tárgyakat, amik viszont megrongálhatják a műholdakat.
Persze azt már nehezen hinném el, hogy egy műhold megsemmisülése miatt bármilyen háború kitörhetne.

Egyébként úgy mekkora eséllyel lehetne megsemmisíteni műholdakat, hogy direkt kiszórnak az űrbe néhány tonna csavart? Teszem azt, a kínaiak fellőnek egy rakétát, ami a kereskedelmi műhold mellett szállít 1 tonna csavart is, amit jól szétszórva a kiszemelt műhold pályájára állít.
 
M

molnibalage

Guest
Maga az űrszemét probléma valós.
Ez így van.

A többi része ökörség az írásnak.

Egyébként úgy mekkora eséllyel lehetne megsemmisíteni műholdakat, hogy direkt kiszórnak az űrbe néhány tonna csavart?
Semennyire. Ha megnézed az ASAT-ot, akkor nem "sörét" elven működött és a pár évre SM-3-mal szétkapott műhold sem. Itt annak a tipikus esete áll fent, hogy a légkörben megszokott repülés és más modellel próbálsz megközelíteni egy olyam problémát, ami már azért más jellegű.
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
Űrszemét 1963-ban és ötven évvel később, 2013-ban.
mbdpm9uoyz08eirzn6fw.jpg
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
2254531_orig.jpg


"A NASA Juno szondája csak júliusban érkezik meg a Jupiterhez, egy rekordot azonban máris felállított. Soha nem működött még a Naptól ilyen távol napelemes űreszköz."

http://www.urvilag.hu/tavoli_vilagok_kutatoi/20160205_a_juno_elso_rekordja
 

jani2

Active Member
2013. február 11.
999
1
38
https://www.idokep.hu/hirek/aszteroida-kozelit

"A NASA tudósai szerint március 5-én ér a legközelebb bolygónkhoz, <del>ami legjobb esetben 14 millió kilométert jelent</del>, legrosszabb esetben viszont 17 ezer kilométert. ...

... A 2013 TX68-as aszteroida a becslések szerint 30 méter átmérőjű és óránként 52 ezer kliométeres sebességgel közelít felénk. Összehasonlításképpen az oroszországi Cseljabinszk felett 2013-ban felrobbant híres és jól dokumentált aszteroida 20 méter átmérőjű volt. Ha a 2013 TX68 belépne a Föld légkörébe, akkor körülbelül kétszer akkora energiával robbanna fel.

A http://www.spaceweather.com/ 17 ezer km közelséget jelez. (Az oldal alján van a folyamatosan frissülő táblázat.)
Az adat a Föld középpontjához van megadva (átmérő 12,7 ezer km. Szerencsére a 40 ezer km a kerület :D ).

Az igen pontos pályaelemeket nem könnyű kiszámítani. A csillagászatban ismert a "három test probléma". Ha valakit érdekel, akkor kezdésnek https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1romtest-probl%C3%A9ma

Elvetemülteknek meg http://astro.u-szeged.hu/oktatas/csillagaszat/5_Egi_mechanika/egi_mechanika.htm :))

https://youtu.be/iZg9_7wD_qQ
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 215
60 220
113
Két érdekes hír:
http://www.origo.hu/tudomany/20160211-gravitacios-hullam-einstein-fizika-felfedezes-fekete-lyuk.html

http://www.origo.hu/tudomany/20160210-galaxis-csillagok-urkutatas-radiocsillagaszat.html
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
Csodás képek a napunkról és egy kis magyarázat.

https://www.youtube.com/watch?v=8MImmQvqCSg
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
Time-lapse videó James Webb űrteleszkop fő tükrének összeszereléséről.

https://www.youtube.com/watch?v=1d1sHLkmNQI&feature=youtu.be
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 190
50 596
113
Magam részéről szeretnék megköszönni minden ide érkező hírt Luthero! Hozzászólni, bele okoskodni nem igen tudok, de ámulni, csodálkozni igen :p.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
Zsolti szívesen teszem, de nem az én érdem, vannak csodálatos emberek akiknek ez a munkája ők érdemlik meg a dicséretet. :)
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
Hadd csináljak egy kis reklámot a Puli Space -nek, valentin nap alkalmából ha van egy kis felesleges pénzetek, a holdra is elküdhetitek párotok nevét egy adathordozón (romantikus meglepi).

http://valentine.pulispace.com/hu/

valentinnapi-koszonto.png
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 688
2 392
113
Három Szaturnusz hold : Tethys, Enceladus és Mimas

pia18357-1041.jpg


http://www.nasa.gov/image-feature/jpl/pia18357/three-times-the-fun
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 460
141
63
<blockquote rel="jani2">Egy 2011-es cikk

"a Tyche névvel felruházott állítólagos bolygó a Naprendszer legkülső tartományában, az úgynevezett Oort-felhőben rejtőzhet. Ez a régió egy a Naptól 50-100 000 csillagászati egységre található (egy csillagászati egység a Nap-Föld átlagos távolságát jelenti, ez megközelítőleg 150 millió kilométer). A lehetséges kilencedik bolygó Nap körüli pályája 15 000-szerese lehet a Földének, illetve 375-szöröse a Plútóénak, ami magyarázhatja, hogy eddig miért nem sikerült megpillantani. A Tyche egyébként a feltételezések szerint a Jupiter méretének négyszeresét is elérheti."
http://hvg.hu/tudomany/20110216_naprendszer_tyche_bolygo_pluto

Éppen múlt héten hallgattam egy érdekes előadást űrkutatás témában, és ott is volt szó a 9. bolygóról. A számítások szerint nagyon hosszú a keringési ideje (ezer-években mérhető), ezért ritkán kerül földközelbe, így nehéz ténylegesen is meglátni. Ráadásul nem azonos a keringési síkja sem a másik 8 Nap körüli bolygóval, hanem azoktól legalább 70-75 fokra eltér, tehát a keringésének síkja közel derékszögű a többi bolygóra - mármint a számítások szerint (amikben ugye még a tömegét is csak bizonyos határok között saccolni tudták, tehát az eredmény erősen "szórhat" a valósághoz képest).</blockquote>

Időszakosan mindig előjön ez a hír, 15 éve is olvastam már róla. Nem kötelező hogy ott legyen, ez egy vágyálom hogy megtalálják. Tipikusan eldugott helyekre képzelik: Tejút sűrű csillagmezőibe, magas inklinációval messze az ekliptikától és olyan messze ahová még távcső nem látott el (103CSE a rekord).
Ilyen feltételekkel nem hogy egy bolygót, de 100-at is el lehetne rejteni a Naprendszerben. Van abban a térrészben bőven hely.

https://www.youtube.com/watch?v=defs2TL6IcA

2026-ig sajnos minimum várnunk kell míg ember idegen égitestre teszi a lábát (és az sincs kőbe vésve).