Vietnámi háború (1955.11.01. - 1975.04.30.)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 380
24 617
113
HANOI HILTON

Hivatalos nevén Hoa Lo börtön, ami Hanoi belvárosában található és 1901-ben nyitotta meg kapuit, vagy épphogy zárta cella-ajtóit, ez ugye nézőpont kérdése.

A komplexum több rendszert is kiszolgált, kezdetben a franciák tartották itt fogva politikai fogolyként a függetlenségért harcoló vietnámiakat, így a vietnámi kommunista mozgalom későbbi vezetőinek nagy része is megfordult a börtönben, amit ekkoriban a Gyarmatok Bastille-jaként is emlegettek. 1954-ben már több mint 2000 vietnámi raboskodott itt, kínzások és kivégzések jellemezték ezt az időszakot (is).

Az amerikaiakkal vívott háború során többnyire a lelőtt repülőgépek pilótái kerültek ide, de voltak olyan gyalogos katonák is, akiket délen ejtett fogságba a Vietkong és onnan hurcolták Hanoi-ba. A rabok közül egy elkülönített csoportot időszakosan képernyőképes körülmények között tartottak és propagandacélokra is felhasználtak. A többség élete azonban ennél viszontagságosabb volt, a leghosszabb ideig fogságban tartott amerikai (Floyd James Thompson) 9 évet töltött különböző észak-vietnámi börtönökben, ennek egy részét az amerikaiak által csak Hanoi Hilton-ként emlegetett helyen.

A fogolylázadások megelőzésének érdekében kezdetben a rabok csoportokra bontása és elkülönítése tűnt ésszerűnek, ezért a fővárosban és annak közvetlen környékén több helyen is tartottak fogva kisebb csoportokat. A Son Tay hadifogolytáborban raboskodó amerikaiak kiszabadítására indított sikertelen akció (1970 november) után viszont inkább a sokkal jobban védhető Hanoi Hilton-ba vonták össze a rabokat. A központi elhelyezés a rabok moráljára és társasági életére is pozitív hatással volt, a Linebacker II során a rabok például hangos kiáltásokkal ünnepelték a közelben becsapódó bombákat. A párizsi békeegyezmény eredményeként 1973 februárjában 591 amerikai fogoly térhetett haza légi úton az Egyesült Államokba: 325-en a légierőtől, 138-an a haditengerészettől, 77-en a hadseregtől, 26-an a tengerészgyalogságtól és 25 civil.

A hetvenes és nyolcvanas években a kommunista rendszer politikai foglyai is itt raboskodtak, köztük Nguyen Chi Thien költő.

Az egykor háztömbnyi börtönkomplexumból mára csak egy kis rész maradt meg, a benne található kiállítás a kommunisták által propagált történelmi narratívának megfelelően főleg a franciák kegyetlenkedéseit mutatja be. Szintén megtekinthető a Hanoi központja felett katapultált és fogságba esett John McCain (a későbbi szenátor) hajózóruhája és ejtőernyője, azonban az amerikai hadifoglyok és a vietnámi politikai foglyok szenvedéseiről valahogy nem szól a fáma, pedig én még úgy tanultam, hogy a szocializmusban a legfőbb érték az ember!

Hanoi-Hilton.jpg
Ez egy kurva kemény hely lehetett…
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 525
113
A VIETNÁMI HÁBORÚ ÁLDOZATAINAK EMLÉKMŰVE

Az emlékmű Hanoi kormányzati negyedében található, nem messzea Ho Si Minh mauzóleumtól. A forradalom mártírjainak emlékműveként is ismert. Szemügyre venni csak távolabbról lehetett, ugyanis tányérsapkás katonák őrizték.

War-Memorial.jpg


Vietnám és tágabban Indokína második világháború utáni története elég véres, ezért a háború áldozatainak pontos számát illetően csak becslések léteznek, amit még az is erősen befolyásol, hogy mely időszakokat illetve földrajzi területeket (Észak- és Dél-Vietnám, Laosz, Kambodzsa) tekintjük relevánsnak. Részben ennek köszönhetően az érintett felek, kurzusok és rezsimek mindegyike fabrikálhatott magának olyan maga felé hajló történelmi és áldozati narratívát, amivel utólag a saját ideológiáját, létjogosultságát és bűneit is igazolhatja.

A nyugati világban uralkodó, nem kis részben a háborúellenes amerikai hippikultúra által formált és meglehetősen leegyszerűsítő narratíva szerint a háború összes vietnámi áldozatának halála az elnyomó amerikai hadigépezet lelkén szárad: ha Amerika nem vonul be Vietnámba, akkor ott is azonnal kitört volna a woodstocki értelemben vett LSD-ködös világbéke.

A kommunista Vietnám részben osztja ezt a narratívát, bár tartalmilag ennél egy fokkal azért kevésbé leegyszerűsítő, ugyanis értelemszerűen nem hallgatja el az amerikaiak által támogatott dél-vietnámi rezsim bűneit (a saját bűneit természetesen igen). Formailag azonban hardcore kommunista ideológiába és személyi kultuszba csomagolja, ami ezt a narratívát a világ többi részén nehezen befogadhatóvá teszi.

Azonban bombázás ide, napalm oda, mégiscsak az a történelem-magyarázat felel meg leginkább a valóságnak, hogy ebben a háborúban bizony többnyire vietnámiak írtottak vietnámiakat, méghozzá az összes lehetséges permutációban: északiak délieket, déliek északiakat, északiak déliekkel kollaboráló északiakat, déliek északiakkal kollaboráló délieket. Mindkét országrész diktatórikus politikai rendszere megfélemlítette, elnyomta és terrorizálta a saját lakosságát, bebörtönözte és meggyilkoltatta a politikai ellenfeleit illetve mindazokat, akiket annak vélt.

Az áldozatok pontos száma csak az amerikai oldalon ismert, ez 58 281 katona (81% harcban, 19% balesetben vesztette életét). Az 1955 és 1975 közötti időszakot illetően az összes áldozat számát 1.3 illetve 3.5 millió közé teszik, ebben minden érintett ország és egyéb szereplő katonai és civil vesztesége is szerepel. A katonai veszteségek legalább nagyságrendileg ismertek mindkét oldalon, a becslés pontatlansága elsősorban a civil áldozatok meghatározásának nehézségének köszönhető. A déli és északi rezsim ugyanis egyaránt érdekelt volt abban, hogy az általuk lemészárolt saját és ellenséges civileknek ne maradjon semmilyen nyoma. A különböző becslések szerint a civil áldozatok száma 1 és 3 millió között lehet. Nyugodjanak békében!
 

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 525
113
HO SI MINH MAUZÓLEUM

A legszebb kommunista szokások szerint, Lenin holttestéhez hasonlóan az észak-vietnámi szabadságharcos / forradalmár / tömeggyilkos / terrorista / diktátor bebalzsamozott porhüvelyét is megcsodálhatja a nagyérdemű, ráadásul ingyen, igaz csak némi sorban állást és biztonsági ellenőrzést követően.

Az egyszeri alattvaló jó ha 10 másodpercet tölthet a holtában kissé sápadt arcú bölcs vezérrel, ugyanis a mindenhol jelen lévő hófehérbe öltözött tányérsapkás katonaelvtársak folyamatosan hajtják a tömeget előre, így meglehetősen hamar véget ér a megvilágított üvegkoporsót U-alakban megkerülő rövid, ámde élményekben gazdag munkásmozgalmi séta. Fényképezni szigorúan tilos, de idő se lenne rá.

A mauzóleumból kiérve belépőért cserébe megtekinthető a mester dolgozószobája, autói, ágya, asztala, hűtője és egyéb becses ereklyék. Kivételes módon múzeumi shop is van, így az arra áhítozók megvásárolhatják a főnök fröccsöntött mini-mellszobrát, díszkeretes portréját és a többi Ho-merchandise terméket.

Mausoleum.jpg
Uncle-Ho.jpg


Néhány érdekesség a bölcs vezető életéből:
  • 1890-ben született Nguyen Sinh Cung néven az Észak-Vietnám déli részén fekvő Kim Lien-ben. A későbbiekben több nevet is használt részben vallási okokból, részben írói vagy mozgalmi álnévként.
  • Fiatal éveiben élt Franciaországban, az USA-ban, Nagy-Britanniában, a Szovjetunióban és Kínában is, utazásai során is sok országban megfordult. Nemcsak a Vietnámi, hanem a Francia Kommunista Pártnak is alapító tagja.
  • 1941-ben tért vissza Vietnámba, ahol a függetlenségért küzdő Viet Minh vezetője lett. Vezetése alatt a Viet Minh rendkvül ellentmondásos módon még a franciákkal is hajlandó volt együttműködni a szintén a francia gyarmati függés ellen küzdő, de nem kommunista ideológiájú vietnámi mozgalmak felszámolásában.
  • 1945-ben Hanoi-ban kiáltotta ki a Vietnámi Demokratikus Köztársaság létrejöttét, aminek következtében azonnal kitört a háború a franciákkal.
  • Kora és egészségi állapota miatt 1965-től a napi döntésektől meghozatalától visszavonult és egyre inkább ideológiai vezetőként tevékenykedett.
  • 1969-ben, 79 éves korában hunyt el szívelégtelenség miatt.

Ho apó személyi kultusza 55 évvel a halála után is töretlen, ami annyiban teljesen egyedi a kommunista diktatúrák között, hogy az utána követező vezetők (köztük a mostani élcsapat) még csak nem is törekedtek arra, hogy a saját személyi kultuszukat építsék az öreg kultusza helyett. Egyedül Giap tábornok személyének emléke van Ho apó mellé emelve, mint a háborúban elévülhetetlen érdemeket szerzett és a vezérhez mindig hűséges untermann.

Végül, a kommunizmus áldozatainak emléknapján röviden megemlékeznék Ho apó dicstelen munkásságról. Az erőszakos földreform, a vallási kisebbségek üldözésének és a politikai ellenfelekkel történő leszámolás véres részleteibe ne is menjünk bele, inkább álljon itt három tény, ami sokat elárul az emberarcú szocializmus Vietnámban elért vívmányairól, amik javarészt a bölcs vezér munkásságának vagy szellemi örökségének köszönhetők:
  • Egy megállapodásnak köszönhetően 1954-55 során a két országrész lakossága szabadon lakóhelyet válthatott egy 300 napos türelmi időszak alatt. Északról délre közel 1 millió civil áramlott, köztük a kommunisták üldözésétől tartó észak-vietnámi katolikusok nagy része, míg az ellentétes irányba csak 45 ezer civil iiletve 100 ezer kommunista gerilla indult el. Utóbbiak nagy része némi pihenés és kiképzés után fokozatosan visszaszivárgott délre bomlasztani az ottani szintén nem túl demokratikus antikommunista rendszert.
  • Észak-Vietnám 1975-ben nem csak Dél-Vietnámot rohanta le és kebelezte be, de a laoszi és kambodzsai kommunisták hatalomra jutását is aktívan segítette a szomszédban. Ennek hatására a három országból összesen 3 millió ember menekült el, legtöbbjük Vietnámból a tengeren vagy a dzsungelen át.
  • Az észak-vietnámi kommunista rezsim az 1975-ös újraegyesítést követően a győzelemért hatalmas áldozatot hozó, javarészt dél-vietnámi kommunistákból áll Vietkong tagjainak többségét félresöpörte, egy részüket megbízhatatlannak bélyegezte és átnevelőtáborokba záratta, hogy ne kellje osztozni a koncon.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 785
17 572
113
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
11 899
35 000
113
Erről az esetről hallottatok?
"
A történet arról, hogyan nyújtottak nekünk menedéket az amerikaiak.

Több mint 50 évvel ezelőtt, 1968. július 1-jén a 308. vadászrepülőezred MiG-17-es vadászgépei az Iturup-szigeti Burevestnik repülőtérről felszállva kénytelenek leszállni a Seaboard Airlines Douglas DC-8-as számú amerikai utasszállító repülőgépére, amely megsértette a szovjet légteret a Kuril-szigeteken.

Ez a figyelemre méltó tény önmagában abban is szokatlan, hogy a Vietnamba tartó gép fedélzetén több mint kétszáz amerikai katona tartózkodott.

A magas rangú felek meglehetősen gyorsan megegyezésre jutottak, az amerikaiak elnézést kértek, és a gép július 2-ról 3-ra virradó éjszaka felszállhatott.
Az amerikai katonaság a szovjet földön való tartózkodásuk teljes két napja alatt nem hagyta el a gép utasterét, és ha elhagyta is, a határőrök figyelme alá vették. A szovjet fél élelmiszert szállított nekik a gépre."
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 184
81 049
113
XM-2 Manportable Personnel Detector


40A-M16-people-sniffer-3-357x450.jpg

461190776_931354735687277_1376772862982440526_n.jpg


US Army 1st Air Cavalry Division soldier with an E63 personnel detector, in Ankhe, South Vietnam.

A US 1st Air Cavalry Division soldier equipped with an E63 (XM-2) personnel detector manpack. The E63 intake tube is mounted to the barrel of his M-16 rifle and a signal cord runs from the backpack to a speaker under his helmet. The soldier advances slowly through an area of heavy brush, during training in Ankhe, South Vietnam. Another soldier moves in the background. Location: Ankhe South Vietnam. Date: January 31, 1966.