Vietnámi háború (1955.11.01. - 1975.04.30.)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 067
113
https://m.hvg.hu/360/202023__vietnam__agent_orange__ahaboru_oroksege__hetediziglen
"Az amerikai hadsereg egykor legalább 70 millió liter Agent Orange nevű lombtalanító mérget szórt Vietnámra. A szörnyű utóhatásoktól a vietnámiak azóta már harmadik-negyedik generációja sem szabadulhat."
Hát a napalmozás mellett ez is egy olyan dolga az USA-nak amiért soha sem vontak senkit sem felelősségre. Lásd pl. tokiói gyújtóbomba szőnyegbombázás és úgy általában a szőnyegbombázások. Hirosíma, Nagaszaki elleni atombomba. Öböl háborúban a szegényített urán magvas harckocsi lőszer használat. Boszniában, Koszovóban ugyanez repülőgép gépágyúból kilőve. Legutóbb Szíriában a foszfor töltetű légibombák alkalmazása...

A nagy igazságosztó vállalja a felelősségét bármikor is. Ja nem:

Példátlanok és teljes mértékben elfogadhatatlanok az amerikai kormányzatnak a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) munkatársai elleni támadásai, fenyegetései és a beutazási tilalommal is járó, nemrégiben elfogadott szankciói - jelentette ki az ICC főügyésze Hágában hétfőn. Fatou Bensouda, aki kilencéves hivatalai idejének lejártát követően jövő év közepén távozik hivatalából, a bíróság részes államai közgyűlésének évzáró rendezvényén szólalt fel. A távozó főügyész beszédében hangsúlyozta, az amerikai intézkedések a bíróság és tagállamai elleni támadásnak minősülnek, és veszélyes precedenst jelentenek a szabályokon alapuló nemzetközi rendre. "Őszintén remélem, hogy az Egyesült Államok fordít a bírósággal szemben képviselt agresszív politikáján. Senki sem nyer az ilyen támadásokkal" - fogalmazott. Elmondta, irodája kapacitási nehézségekkel küzd az erőforrások csökkenése és az egyre növekvő ügyszám miatt. Nyílt és őszinte beszédre lenne szükség a munka elvégzéséhez kellő erőforrásokról, a helyzet ugyanis a jelenlegi feltételek mellett tarthatatlan - hangoztatta. Az Egyesült Államok 2019 áprilisában vonta vissza Fatou Bensouda amerikai vízumát, miután bírósági jóváhagyást kért egy hivatalos vizsgálat lefolytatásához. A jóváhagyást arra hivatkozva kérték, hogy elegendő bizonyíték áll rendelkezésre arról, amerikai katonák és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) kínzást és más kegyetlen eszközöket alkalmazott foglyokkal szemben 2003-2004-ben Afganisztánban.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szeptember elején jelentette be, hogy Washington beutazási tilalommal is járó szankciókat vezet be Bensoudával szemben, mert annak hivatala vizsgálatot folytat amerikaiak ellen. A szankciós listára felkerült Phakiso Mochochoko, az ICC joghatósági, kiegészítő joghatósági és együttműködési osztályának vezetője is, mert "anyagilag támogatta" Bensoudát. Az amerikai külügyi tárca ezenkívül vízumkorlátozásokat is bevezetett többekkel szemben, akik érintettek az ICC amerikaiak elleni vizsgálódására irányuló erőfeszítéseiben. Donald Trump amerikai elnök júniusban adott ki rendeletet, amely lehetővé tette gazdasági büntetőintézkedések bevezetését azokkal az ICC-tisztségviselőkkel szemben, akik érintettek amerikai katonák lehetséges afganisztáni háborús bűneinek kivizsgálásában. A dekrétum lehetővé tette Washington számára, hogy zárolja pénzeszközeiket. A háborús és emberiesség elleni bűncselekmények kivizsgálására 2002-ben megalakított Nemzetközi Büntetőbírósághoz 123 ország csatlakozott, az Egyesült Államok azonban nem fogadja el a testület joghatóságát. Az ICC a világ első állandó törvényszéke, amely a háborús és emberiesség elleni bűnöket vizsgálja, ha az adott ország erre nem képes vagy nem hajlandó. A törvényszék csak a 2002. július 1. után elkövetett bűncselekmények ügyében ítélkezhet, joghatósága az alapokmányát ratifikáló országokra terjed ki. (MTI)
Forrás: https://kuruc.info/r/4/221983/
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Loken

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Ellenségből barát...

1.png
2_35.jpg
 
M

molnibalage

Guest
 
M

molnibalage

Guest
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and fishbed
M

molnibalage

Guest
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
A vietnámi háború egy kevésbé ismert (és egyes aspektusaiban máig rejtélyes) arculata az Észak- és Dél-Vietnámmal szomszédos országokban, Kambodzsában és Laoszban folytatott titkos katonai műveletek története. Az amerikai különleges egységek és helyi szövetségeseik által az észak-vietnámi reguláris erők (a Vietnámi Néphadsereg) és a Vietkong gerilláinak ezekben az országokban elhelyezett titkos támaszpontjai és Dél-Vietnámba vezető utánpótlási vonalai, az úgynevezett Ho Si Minh-ösvény ellen indított támadásai azonban fontos, ám a korabeli nyilvánosság előtt jórészt rejtve maradt részét képezték a konfliktusnak. Jól mutatják, hogy a négy országra felosztott egykori francia gyarmat Indokína valójában sok szempontból egyetlen, szinte összefüggő harcteret jelentett a Szovjetunió és Kína, illetve az Egyesült Államok által támogatott erők proxyháborújában. E műveletek egy különös, ám annál szomorúbb rekordot is eredményeztek: Laosz az amerikaiaknak hála a történelem legtöbbet bombázott országává vált.



tumblr_od3frlphTC1r44q44o1_1280.jpg


tumblr_od3frlphTC1r44q44o2_1280.jpg


tumblr_od3frlphTC1r44q44o5_1280.jpg


tumblr_od3frlphTC1r44q44o8_1280.jpg
 
M

molnibalage

Guest
 
M

molnibalage

Guest
Ez már a 3. rész, volt 2. is.
 
W

Wilson

Guest
Saigon felszabadítása. 1975. április 30.

Ez a csata jelentette a vietnami háború végét és a Vietnam szocialista köztársasággá való egyesítéséhez vezető átmeneti időszak kezdetét. A várost Ho Si Minh-városnak nevezték el Ho Si Minh a Vietnami Demokratikus Köztársaság elnökének tiszteletére.

A nap hősei közé tartoztak a T-54-es harckocsik.

Az észak-vietnami csapatok Van Tien Dung tábornok parancsnoksága alatt végső támadást indítottak Saigon ellen, a dél-vietnami erők Nguyen Van Toan tábornok parancsnoksága alatt április 29-én nehéz tüzérséggel kezdték bombázni a várost. Ebben a bombázásban halt meg a vietnami háború utolsó amerikai katonáinak két áldozata a Tan Sonnyat repülőtéren.


1004160_800.jpg

A vietnami hadsereg 203. harckocsi dandárjának "843" és "390" számú harckocsijai az elnöki palota megrohamozásával vetettek véget a háborúnak.

1005025_800.jpg


1004467_800.jpg

A tankok most a Ho Si Minh-városban található Újraegyesítési Palotában láthatóak.

A 203. páncélosdandár (akkori észak-vietnami dandár) szovjet és kínai harckocsikkal volt felszerelve.
T-54-es harckocsikkal és "klónjaikkal", a Type-59-l.
A "843" és "390" számmal ellátott tankok T-54 és Type-59 típusúak voltak. Ez eléggé szimbolikus, mivel a KNK ugyanúgy segített Vietnamnak függetlenséget szerezni, mint a Szovjetunió. Sajnos utána eléggé eltávolodtak egymástól.

1006210_800.jpg

A Type-63 egy kínai könnyű úszó harckocsi az 1960-as években. Fotó: Roger ViolletGetty Images


1009175_800.jpg

A győzelemhez vezető út nagyon hosszú volt.
Az észak-vietnami hadsereg Saigonban kilőtt tankjai. Április 30. © Jacques PavlovskySygmaCORBIS

A város elestét megelőzte a Saigonban tartózkodó amerikai civil és katonai személyzet szinte teljes létszámának evakuálása, valamint a dél-vietnami rezsimmel kapcsolatban álló több tízezer dél-vietnami civil evakuálása. Az evakuálás a Gusty Wind hadműveletben csúcsosodott ki, amely a történelem legnagyobb helikopteres evakuálása volt.

1005789_800.jpg

Április 29. - A vietnami amerikaiak evakuálása az Air America által

1008541_800.jpg

1008843_800.jpg

Az amerikaiak evakuálása április 29-én. © Nik WheelerCorbis.
 
W

Wilson

Guest
2.


1008273_800.jpg

Az amerikaiak "üdvözlik" egykori támogatóikat.


1006003_800.jpg

A repülőgép-hordozók fedélzetét zsúfolásig megtöltötték az országból menekülő vietnamiak, így a felszerelést egyszerűen ledobták a fedélzetről.

1009001_800.jpg

Akiknek nem sikerült elmenekülniük, azoknak sürgősen át kellett öltözniük. © Jacques PavlovskySygmaCORBIS

1009825_800.jpg

Fogságba esett dél-vietnami katonák. © Jacques PavlovskySygmaCORBIS


Még néhány kép arról a napról:

1007136_600.jpg


1007136_600.jpg

A háború utolsó pillanata.

1007136_600.jpg

Győztesek

1007850_800.jpg

1009410_800.jpg

Fotó: Herve GLOAGUENG-Ramma-Rapho via Getty Images