Világtörténelem

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
31 103
37 243
113
Erre van valami linked? Mi az az eset? Én csak arról tudok, hogy egy tüntető nőt agyonlőttek, három további tüntető meghalt egészségügyi okoból, valószínűleg a szívük nem bírta az izgalmat. Ezen a tüntetésen némi anyagi kár keletkezett ezen kívül, illetve a gyáva szarok akik halálba küldik a katonákat egyike mert kiállni beszélni a néppel. Közben fél éven át rabolt, rombolt, gyújtogatott a BLM, de az nem volt terrorizmus, azt meg annak tekintik. A BLM is szállt meg kormányépületeket is.

Patreon: lényegében egy jobbos önjelöl újságírót blokkoltak, miközben a BLM, Antifa nincs blokkolva, akik bizonyítottan erőszakosan viselkednek.

Mozilla:
a napokban történt fent említett deplatformingra mondja, hogy ez nem elég, több kell, és használd a "fact checking" cuccuk, értsd: megmondják neked mit gondolj tipikusan olyan vizsgálatokkal, amik egy szalmabábbal indítanak egyből.

A demokrácia korszaka most ér véget. Jön a "császárság kora" valamilyen formában. Az oda vezető út, a felhasznált erők alapján inkább aggodalomra van oka a legtöbb kisembernek (politikai oldaltól, véleménytől függetlenül), mert anarchozsarnokság irányába mutatnak a dolgok, nem egy sima (hatalmas erejű) katonai junta irányába. Ezt azok, akik most ehhez tapsolnak, később magus is felismerik majd szerintem, de nagyon keserű lesz a pirula, ahogy az sem fog örömöt jelenteni, hogy én megmondtam.

• Szomorú
Reactions: Veér István

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 405
4 114
113
Amazon a hostingot törölte, most már hivatalos, eddig csak pletykákat hallottam róla fóúrumokon.

Nekem nincs bajom, ha bírósági ítélet kötelez erre valakit. Ha kimondja a hatóság, hogy törvényt sértett valaki, gyűlöletbeszéd volt. Akkor, ha úgy is érzem, hogy a mérce nem egyenlő, a rezsim a felelős ezért. Viszont a megakorpók ne tolhassanak cenzúrásdit, arra hivatkozva, hogy jajj sérti az eulámat stb. Közüzemi szolgáltatók. A víizet se kapcsolhatja ki nálam a vízmű, ha nem tetszik neki az, amit én a melegjogokról gondolok, és az ő vezetőségük meg mást gondol. Publikálhat egy ellenvéleményt, és vitázhatunk, aztán vagy meggyőzzük egymást legalább rész-kérdésekben, vagy nem, de nem szabad a másikat ellehetleníteni. Azzal, hogy ez az USA felsőoktatásán keresztül a közéletben normává vált, véget ért az amerikai álom, a szabad világ.

Érdekel, hogy vajon ezt az eseményt fogják-e majd a történészek fordulópontként tartani, vagy mondjuk Biden beiktatását? Egyben biztos vagyok, ez az év lesz egy új kor kezdetének a dátuma, ahogy a Principátus korát például Augustus 27-es hatalomra kerülésétől számolják.

• Tetszik
Reactions: Pogány and nyugger

molnibalage

Well-Known Member
2010. április 18.
31 103
37 243
113
Amazon a hostingot törölte, most már hivatalos, eddig csak pletykákat hallottam róla fóúrumokon.

Nekem nincs bajom, ha bírósági ítélet kötelez erre valakit. Ha kimondja a hatóság, hogy törvényt sértett valaki, gyűlöletbeszéd volt. Akkor, ha úgy is érzem, hogy a mérce nem egyenlő, a rezsim a felelős ezért. Viszont a megakorpók ne tolhassanak cenzúrásdit, arra hivatkozva, hogy jajj sérti az eulámat stb. Közüzemi szolgáltatók. A víizet se kapcsolhatja ki nálam a vízmű, ha nem tetszik neki az, amit én a melegjogokról gondolok, és az ő vezetőségük meg mást gondol. Publikálhat egy ellenvéleményt, és vitázhatunk, aztán vagy meggyőzzük egymást legalább rész-kérdésekben, vagy nem, de nem szabad a másikat ellehetleníteni. Azzal, hogy ez az USA felsőoktatásán keresztül a közéletben normává vált, véget ért az amerikai álom, a szabad világ.

Érdekel, hogy vajon ezt az eseményt fogják-e majd a történészek fordulópontként tartani, vagy mondjuk Biden beiktatását? Egyben biztos vagyok, ez az év lesz egy új kor kezdetének a dátuma, ahogy a Principátus korát például Augustus 27-es hatalomra kerülésétől számolják.
A hasonlat azért sántít, mert az FB-t te "ingyen" használod. Pénzt nem adsz ki érte, ezért ő dönti el, hogy a saját EULA + helyi törvények alapján mi maradhat.
A vízműveknek viszont te fizetsz, szerződés köt össze. Mert csak alapon nem zárhatják el a vizet.

Az FB kvázi egy fórum. A HTKA-ról is, ha megsérted a szabályzatot akkor baszhatnak ki, amikor csak akarnak. Gyak. szinte semmi difi nincs szerintem ezen fórum és az FB között. Az utóbbit többen olvassák és mélyebb a beágyazottsága ingyenessége miatt.

Ez az ára az "ingyenes" felületeknek...

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 405
4 114
113
A hasonlat azért sántít, mert az FB-t te "ingyen" használod. Pénzt nem adsz ki érte, ezért ő dönti el, hogy a saját EULA + helyi törvények alapján mi maradhat.
A vízműveknek viszont te fizetsz, szerződés köt össze. Mert csak alapon nem zárhatják el a vizet.

Az FB kvázi egy fórum. A HTKA-ról is, ha megsérted a szabályzatot akkor baszhatnak ki, amikor csak akarnak. Gyak. szinte semmi difi nincs szerintem ezen fórum és az FB között. Az utóbbit többen olvassák és mélyebb a beágyazottsága ingyenessége miatt.

Ez az ára az "ingyenes" felületeknek...
Az amazon nem ingyen adta a gépidőt a Parlernek. A Patreon nem ingyen szolgáltat, hanem jutalékért. A facebook és twitter külön kivételt kaptak amerikában elvileg (203c), hogy ne számítsanak publikációnak, míg az újságok annak számítanak, és az újságokat a felhasználói kommentekért felelősségre is vonhatják, ezért nagyon gyakori, hogy nincs kommentelési lehetőség rajtuk.

A facebook nem csak egy fórum. Hirdetési szolgáltató. Fizetési elszámoló. Számos chat platform tulajdonosa, instagram tulajdonosa. Aktívan dolgozik a Google-hez hasonlóan azon, hogy mindenkit és mindent az akoljába tereeljen, és emgszűnjön a szabad internet, ne lehessen csak rajta keresztül kommunikálni. Persze nem kényszerít, csak épp ha az emberek szinte mindegyikét csak azon át éred el, akkor nem vagy köteles használni... legfeljebb senkivel nem tudsz kommunikálni majd. Aktívan dolgozik a monopóliuma kiépítésén a feltörekvő vetélytársak sorozatos felvásárlásával.

Mindeközben a moderációjuk nem egyenlően mér. Belenéz a privát üzeneteidbe. Nem csak az elküldöttekbe, a komponálás közben visszatöröltekbe is. "Véletlen szoftverhiba" miatt lehallgat, és mindent ami a telefonod mellett elhangzik elküld az adatközpontjukba... Ezek így együtt nagyon aggasztóak. Vagy az, hogy a Google vezetői használhatnak egy olyan repteret, amit amúgy rajtuk kívül csak a NASA és a CIA használ.

Miközben az országot szétverték a tüntetők minden rohadt cég kirakta, hogy blacklifesmatter, és senkit nem tiltottak le érte. Embereket akartak kirángatni az autójukból lincselni, és senki nem lépett fel ellene a hatalom, vagy a nagy cégek irányából. Egy ellentétes előjelű tüntetés van, és egyből mindent fel kell számolni. Trump helyében minden titkosított szart feloldanák, ami kicsit is terhelő a kormányzatra, főleg amiket a saját polgárai ellenében tett, hogy boruljon az egész emberellenes fos. Csak ugye ha nincs hol közzétenni mindezt... Ja és megkegyelmeznék Asange-nak és Snowdennek.

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 405
4 114
113
Amúgy a Trump tweetek amik miatt a balhé van:

Állítja, hogy ő nyert, és békés elvonulást kér a híveitől.

• Tetszik
Reactions: Pogány

Veér István

Well-Known Member
2011. február 14.
2 405
4 114
113
A probléma:

Nem kötelező ezt használni, el lehet menni. Elmennek, erre kihúzzák az internetet, szerver hostingot, pénzügyi szolgáltatásokat az alól, aki elmegy, és mindezt nem bírói hatályos ítélet alapján, hanem szolgáltató csinovnyikok döntése alapján.

Nem kötelező ott vásárolni, menj máshova, ha nem tetszik, szabad a piac, van elég más szolgáltató... És akkor mi van a cukrásszal, aki azt mondta a meleg házaspárnak, hogy ő nem akar nekik tortét sütni, van még sok cukrász a környéken, csináltassanak inkább másnál, és meghurcolták ezért?

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
4 421
8 832
113

Majd tíz éve vezettem ezt fel történelem tanároknak, de bőszen ingatták a fejüket, hogy lehetetlen akár párhuzamot is vonni.

• Tetszik
Reactions: Veér István

Galthran

Well-Known Member
2020. január 31.
845
2 696
93

Zapp Brannigan

Well-Known Member
2020. április 1.
865
1 938
93
60 éve ezen a napon tartotta leköszönő búcsú beszédét Dwight David „Ike” Eisenhower az Amerikai Egyesült Államok tábornoka és 34. elnöke.

Zapp Brannigan

Well-Known Member
2020. április 1.
865
1 938
93
Egymillió hadifogoly éhenpusztulását elrendelő és végignéző hős, de Gaulle-lal együtt, aki csak kb. negyedmillióval járult hozzá ehhez.
Ami a szenzáció hajhász Francia-kanadai könyvet illeti, a vádak kapcsán nemzetközi konferenciát hivtak össze anno történészek, és kutatókkal, hogy megvizsgálják a kérdést.

Eisenhower and the German POW könyv számos kirívó hibát tartalmazott Bacque kutatásaiban és következtetéseiben.

A vizsgálók szerint, Bacque rendre félreértelmezte a német hadifoglyok rendelkezéseit elszámoló dokumentumokat; elhanyagolta az elméleteivel ellentétes fontos bizonyítékokat; nem vette figyelembe az európai gazdaság és az elosztó hálózatok akut zavarait; és figyelmen kívül hagyta a menekültek, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek és az éhes civilek millióinak versengő igényeit, valamint a szövetséges erőforrásoknak a Csendes-óceánon történő elhelyezését, ahol a háború háborítatlanul folytatódott. Ezek az esszék Bacque hibás módszertanának és logikátlan következtetéseinek feltárása mellett rendkívül részletes és széles körű vizsgálatot kínálnak az európai viszonyokról közvetlenül az ellenségeskedés megszűnése után, valamint az újszülött béke és az újonnan leszerelt katonai személyek millióinak adminisztrációjának nehéz ügyeiről.

Személy szerint, anyai nagyapám légvédelmi ütegkezelő volt, Győr környéki szolgálatban, ő elmondása alapján, a háború végén heteket gyalogoltak nyugatra, hogy inkább amerikai fogságba essenek mint Oroszba. Ő mesélte, hogy volt hogy egy nagy sós babkonzervet kaptak ketten, egy hétre meg egy pokrócot télen.
Nyilván nem volt lakoma, de haza tudtak jönni fogságból.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
5 699
7 233
113
Erösen ketlem, hogy szândékosan „éheztette“ a foglyokat. Erre nem igen van bizonyitèk. Sok volt egyszerre a hadifogoly meg a menekült, aztán a civileket is etetni kellett Európa nagy rèszében.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
4 421
8 832
113
Erösen ketlem, hogy szândékosan „éheztette“ a foglyokat. Erre nem igen van bizonyitèk. Sok volt egyszerre a hadifogoly meg a menekült, aztán a civileket is etetni kellett Európa nagy rèszében.
Ami a szenzáció hajhász Francia-kanadai könyvet illeti, a vádak kapcsán nemzetközi konferenciát hivtak össze anno történészek, és kutatókkal, hogy megvizsgálják a kérdést.

Eisenhower and the German POW könyv számos kirívó hibát tartalmazott Bacque kutatásaiban és következtetéseiben.

A vizsgálók szerint, Bacque rendre félreértelmezte a német hadifoglyok rendelkezéseit elszámoló dokumentumokat; elhanyagolta az elméleteivel ellentétes fontos bizonyítékokat; nem vette figyelembe az európai gazdaság és az elosztó hálózatok akut zavarait; és figyelmen kívül hagyta a menekültek, a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek és az éhes civilek millióinak versengő igényeit, valamint a szövetséges erőforrásoknak a Csendes-óceánon történő elhelyezését, ahol a háború háborítatlanul folytatódott. Ezek az esszék Bacque hibás módszertanának és logikátlan következtetéseinek feltárása mellett rendkívül részletes és széles körű vizsgálatot kínálnak az európai viszonyokról közvetlenül az ellenségeskedés megszűnése után, valamint az újszülött béke és az újonnan leszerelt katonai személyek millióinak adminisztrációjának nehéz ügyeiről.

Személy szerint, anyai nagyapám légvédelmi ütegkezelő volt, Győr környéki szolgálatban, ő elmondása alapján, a háború végén heteket gyalogoltak nyugatra, hogy inkább amerikai fogságba essenek mint Oroszba. Ő mesélte, hogy volt hogy egy nagy sós babkonzervet kaptak ketten, egy hétre meg egy pokrócot télen.
Van mellette is, van ellene is ebben. Ami nekem a legnyomósabb érv, hogy ment ez az ocsmányság, hogy az usa army hadtörténészeti főmuftija azt mondta, hogy volt ilyen.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
1 266
1 955
113

Az én nagyapám pilóta volt, lelőtték, lezuhant Veszprém mellett. Túlélte, mikor bevitték a kórházba akkor a magyar doki rámondta hogy láb és pénisz amputáció, a mellette álló német doki mondta neki hogy repülő, drága volt, hozzá vigyék, ellátta és elküldte Németországba, az öreg amerikai hadifogságba esett, mindene megmaradt. Nem tudom máshol mi volt, a Papa szerint az amerikaiak arany emberek, a hadifogságban dolgozhatott autószerelőként, kapott cigit és csokit, a munkáját napidíjban mikor hazaengedték kifizették dollárban. (tény hogy azt hazudta kint hogy vadászpilóta, mert azok menőbbek voltak az amik szemében, míg ő összesen egy-két bevetést repült felderítőként a lelövéséig) Minden csokit és cigit eladott, a pénzt mindet félrerakta, autószerelő műhelyt akart nyitni belőle. A német-osztrák határon az oroszok biztosak voltak benn hogy van nála pénz, ezért két napig verték, mire elárulta hogy a cipőtalpakba van beragasztva. Na, az oroszokat a halála napjáig utálta, de alaposan, minden utált amihez közük volt.
A háború után megint repülni akart, de a belső szervei mint az orvosok kiderítették kissé viseletesek lettek mikor beleállt a földbe a repülővel, de ha már ott volt akkor közölték vele hogy akkor be is vonulhat megkezdeni a sorkatonaságot, mivel még nem volt katona - a pilóta az nem katona, így mehetettt soförködni és tisztiszolgáskodni két évet 46-48-ban, innen már mindent utált ami katonaság, de a komcsi katonatiszteket mindennél jobban, szerinte már a Hothysta tisztek is gázok voltak (mesélt valamit hogy az egyik egy egész hangárt felgyújtott mert felmosata benzinnel büntetésből a kiskatonákkal), de a komcsik csak lopni és inni tudtak. Teherautó sofőrként dolgozott utána, főként Zilt vezetve, amit nyilván gyűlölt mert orosz volt. :)

Zapp Brannigan

Well-Known Member
2020. április 1.
865
1 938
93
Az én nagyapám pilóta volt, lelőtték, lezuhant Veszprém mellett. Túlélte, mikor bevitték a kórházba akkor a magyar doki rámondta hogy láb és pénisz amputáció, a mellette álló német doki mondta neki hogy repülő, drága volt, hozzá vigyék, ellátta és elküldte Németországba, az öreg amerikai hadifogságba esett, mindene megmaradt. Nem tudom máshol mi volt, a Papa szerint az amerikaiak arany emberek, a hadifogságban dolgozhatott autószerelőként, kapott cigit és csokit, a munkáját napidíjban mikor hazaengedték kifizették dollárban. (tény hogy azt hazudta kint hogy vadászpilóta, mert azok menőbbek voltak az amik szemében, míg ő összesen egy-két bevetést repült felderítőként a lelövéséig) Minden csokit és cigit eladott, a pénzt mindet félrerakta, autószerelő műhelyt akart nyitni belőle. A német-osztrák határon az oroszok biztosak voltak benn hogy van nála pénz, ezért két napig verték, mire elárulta hogy a cipőtalpakba van beragasztva. Na, az oroszokat a halála napjáig utálta, de alaposan, minden utált amihez közük volt.
A háború után megint repülni akart, de a belső szervei mint az orvosok kiderítették kissé viseletesek lettek mikor beleállt a földbe a repülővel, de ha már ott volt akkor közölték vele hogy akkor be is vonulhat megkezdeni a sorkatonaságot, mivel még nem volt katona - a pilóta az nem katona, így mehetettt soförködni és tisztiszolgáskodni két évet 46-48-ban, innen már mindent utált ami katonaság, de a komcsi katonatiszteket mindennél jobban, szerinte már a Hothysta tisztek is gázok voltak (mesélt valamit hogy az egyik egy egész hangárt felgyújtott mert felmosata benzinnel büntetésből a kiskatonákkal), de a komcsik csak lopni és inni tudtak. Teherautó sofőrként dolgozott utána, főként Zilt vezetve, amit nyilván gyűlölt mert orosz volt. :)
Az én öregem azért nem áradozott az amerikai fogságról.
A tiszteket nagyon keresték, de a kiskatonákat nem abajgatták az amcsik. Télre egy pokrócot kaptak ketten, ezért ástak egy gödröt maguknak amit szénával kibéleltek, és összebújva abban aludtak. Késöbb már javult a helyzetük, és az ellátmányuk is, de egy életre megutálta a sósbab konzervet, mert sokszor csak azt kaptak. Végül amikor szabadultak az amerikaiak teherautókkal vitték el őket a határra.
Szép kort megélt az öreg, 82évesen egy combcsont törés vitte el.

Galthran

Well-Known Member
2020. január 31.
845
2 696
93
volt azért szemétkedő amcsi őr is, de legrosszabbak állítólag a francia táborok voltak. valami blogon olvastam erről

• Tetszik
Reactions: fonak9 and Pogány

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
6 180
10 462
113

PHAS / UNIVERSAL IMAGES GROUP / GETTY IMAGES

TUDOMÁNY BBC HISTORY

Puszta kézzel ölt meg egy oroszlánt​

admin BBC History

2021. 01. 24. 18:00
A XI. századi normann hódítás után sok angol menekült külföldre. A BBC History 2021. januári számának itt részletben közölt cikkéből kiderül, mi lett azokkal a lovagokkal, akik eljutottak a bizánci császár udvarába, és a Fekete-tengernél újra megalapították Londont.

Az angolszászok elkeseredetten és találékonyan álltak ellen az 1066-ban kezdődő normann hódításnak, komolyan veszélyeztették a hódítók uralmát. Az 1070-es évek közepére viszont még a legoptimistább lázadók számára is világossá vált, hogy Hódító Vilmos megnyerte az Angliáért folytatott csatát. Orderic Vitalis történetíró arról tudósít, hogy hastingsi vereségük hajnalán „az angolok hangosan siránkoztak elveszett szabadságuk miatt, és szakadatlanul keresték a módját, hogy lerázzák az elviselhetetlen igát”. Az iga viszont szilárdan a helyén maradt, és az angolszász lordok a Vilmos inváziója utáni szűk 10 évben választás elé kerültek.
Két út állt előttük: vagy maradnak és végig nézik, mit hoz a normann hódítás, vagy otthagyják Angliát a hódítóknak, és máshol kezdenek új életet. A jelek szerint sok ezer angol nemes és követőik döntöttek úgy, hogy az utóbbi lehetőséget választják. Nem egyszerűen Európa szomszédos területeire menekültek, hanem átkelve az óceánon és a Földközi-tengeren, több ezer mérföld távolságban teremtettek új otthont maguknak – a Fekete-tenger északi partján létrehozták a középkori Új-Angliát.

Bizánc szolgálatában​

Valójában mit is tudunk erről a rendkívüli angolszász odisszeáról? A legyőzött lordok döntésének legteljesebb leírását, miszerint elhagyják hazájukat, a XIII. század eleji Chronicon Laudunensis lapjain, valamint a XIV. századi izlandi Hitvalló Eduárd történetében (Játvarðar saga) találjuk – mindkettőről úgy tartják, hogy egy elveszett, XII. századi beszámolón alapul. „Amikor az angol vezérek bizonyosak lettek felőle, hogy a dánok nem segítik őket Vilmos ellen – tudósít a saga –, elhagyták birtokaikat és elmenekültek a földről seregestül”, 350 hajón. A menekülteket „három gróf és nyolc báró vezette”, közülük kiemelkedett „Gloucester grófja”, akit Siwardnak hívtak.
Az angol flotta állítólag Gibraltár felé vette az irányt, majd útközben rabolva és kalandozva végig utazta a Földközi-tenger nyugati részét. A Játvarðar saga szerint az angolszász menekültek megtámadták Septemet (ma Ceuta) az észak-afrikai parton – ahol „egy csomó pogányt megöltek” és egy halom „arany- és ezüstpénzt” szereztek –, majd Mallorcát és Menorcát is megtámadták.
Az angol menekültek is hallották „a nagy harc hírét Micklegarthban [Konstantinápolyban], és azt, hogy a pogányok a tengeren és a szárazföldön miként ostromolták meg a várost”. Ezért a Bizánci Birodalom segítségére hajóztak, és 1075-ben meg is érkeztek. Ott, mint megtudjuk, olyan vitézül harcoltak „a pogány népség” ellen (valószínűleg a törökök ellen, akik valóban fenyegették Bizáncot abban az időben), hogy a császár felajánlotta nekik, lépjenek a szolgálatába – nem egyszerű katonákként, hanem személyes őrsége, a varég gárda tagjaiként.
Sem a Játvarðar saga, sem a Chronicon nem árulja el, mit csináltak az angolszászok Konstantinápolyban – a Bizánci Birodalom fővárosában, a világ egyik legnagyobb és legnépesebb városában. Bizonyára lenyűgözték őket a város hatalmas falai, oszlopos utcái és monumentális épületei – ezek közül a legpompásabb az Hagia Szophia székesegyház –, hiszen a jövevények Anglia viszonylag kis városaihoz voltak szokva.
MUHAMMED ENES YILDIRIM / ANADOLU AGENCY / AFP

Megölt egy oroszlánt​

Konstantinápoly számos új tapasztalatot kínált az angol menekülteknek, és ezek némelyike különös fordulatokat eredményezett. Egyikük, egy Hardigt nevű ember a Chronicon szerint „a legerősebb angol hírében állt, és ez okból gyanús lett a görögök számára, ezért ravaszul úgy döntöttek, szabadon engednek egy oroszlánt, hogy felfalja. Hardigt egyedül volt a palota udvarán – tudósít a Chronicon. A palota átriumának márványoszlopaihoz szaladt, hogy védelemül szolgáljanak az oroszlán ellen. Végül (egy sor leleményes kísérlet után)
sikerült fejbe vernie az oroszlánt, és szétzúznia a fejét az egyik oszlopon.
Az oroszlánölő Hardigt később a varég gárda vezetője, majd a császári flotta parancsnoka lett. De hihetünk-e ennek a történetnek? Egy angol emigráns tényleg megszerezhette a bizánci haditengerészet legfőbb vezetőjének tisztét? Krijnie Ciggaar történész szerint egyáltalán nem lehetetlen, hogy így történt, és úgy véli, hogy ez a kinevezés az 1080-as évek végén, az 1090-es években eshetett meg. Felhívja a figyelmet a bizánci történetíró, Kekaumenos XI. század végi Strategikonjára, amelyben azt panaszolja, hogy a császár egy „Angliából hozzánk érkezett idegent kegyel”, és „akit a külügyek vezetőjévé vagy hadvezérré tett”.

Bár valószínűleg a Chronicon és a Játvarðar saga tartalmazza a menekültek kalandjainak legrészletesebb leírását, de más források is említik az angolszászok 1070-es évekbeli kalandos keleti utazását. Orderic Vitalis azt mondja, hogy a legyőzött angolszászok közül néhányan, akik nem bírták elviselni, hogy normann uralom alatt éljenek, „távoli vidékekre utaztak, és bátran felajánlották fegyveres szolgálataikat” a bizánci császárnak.

• Tetszik

Wilson

Well-Known Member
2017. szeptember 19.
6 180
10 462
113
Folytatás.....

Nova Anglia​

Amikor egy József nevű canterburyi szerzetes felkereste a bizánci fővárost 1090 körül, ott találkozott „a hazájából származó emberekkel, akik a császári háztartáshoz tartoztak”. A kortársa, Canterburyi Goscelin, egy Angliából jött, meg nem nevezett „tiszteletre méltó emberről” beszél, aki „a hazájából származó sok nemes menekülttel Konstantinápolyba vándorolt; ott olyan szolgálatot tett a császárnak és a császárnénak meg más hatalmasságoknak, hogy az elit csapatok, valamint nagyszámú társa fölötti parancsnokságot nyerte el”.
Ha lehet hinni ezeknek a beszámolóknak, az angol emigránsok, úgy tűnik, sikerrel kezdtek új életet a Mediterráneum keleti részén. A Chronicon és a Játvarðar saga szerint nemsokára saját állandó települést hoztak létre – „Nova Angliát”, vagyis „Új Angliát”, ahogy a Chronicon írja. Mind a Chronicon, mind a Játvarðar saga elbeszéli, hogy a menekültek Siward gróf vezetésével könyörögtek a császárnak, hogy „adjon pár mezővárost vagy várost, ami az övék és utánuk leszármazottjaiké lehet”. A császár állítólag azt mondta, hogy van „egy föld északra a tengeren, ami régen Micklegarth császárának uralma alatt állt, de miután a pogányok elfoglalták, ott is maradtak”.
Vagyis a császár beleegyezett, ha az angolok el tudják foglalni ezt a területet, az övék lehet.
A Játvarðar saga tovább is megy: „Sigurd gróf és emberei hatalmukba kerítették azt a földet, nevet is adtak neki, Angliának hívták. Az azon a területen lévő városoknak és azoknak, amiket ők építettek, angliai városok neveit adták. Londonról, Yorkról és más angliai nagyvárosokról nevezték el őket. (…) A föld hat napon és éjszakán át tartó hajóútra esik a tengeren keletre és északkeletre Micklegarthtól [vagyis a Fekete-tengeren túl], és az a nép azóta is ott lakik.”

Napsütötte London?​

Hardigt oroszlánölő meséjéhez hasonlóan túlságosan könnyű reménytelenül irreálisnak bélyegezni a Fekete-tenger partján felbukkanó, vándorló angolszász csapat ötletét, amely ott virágzó telepet hoz létre – néhány történész így is tett. Ellenben a források gondos tanulmányozásával a Chronicon és a Játvarðar saga történeteit feltehetően alátámasztó bizonyítékok bukkannak elő. Először is érdekes megfigyelés, hogy az az idő, mialatt az angolok elérték a Fekete-tengeren az úti céljukat – valamint az irány, amerre utaztak, hogy odaérjenek – megegyezik a Konstantinápolytól a Krím-félszigetig tartó tengeri utazás korai forrásokban említett hosszával.
Sőt, bizonyíték van rá, hogy a Bizánci Birodalom 1100 körül újból biztosította az uralmát a terület felett, ahogyan a Chronicon és a Játvarðar saga is utal rá.
További bizonyíték, hogy a középkori Nova Angliáról szóló beszámolókat történelmileg alátámaszthatja a XIV–XVI. században a Fekete-tenger észak-északkeleti partját ábrázoló térképeken feltűnő öt helynév. Jonathan Shepard brit történész rámutatott, hogy ezek közül három varég településekre utalhat ezen a területen (többek között egy „Varangolimen” nevű a Krím-félszigeten). A másik kettő még többet sejtet: szerepel „Londina”, ami természetesen feltűnően hasonlít az angol főváros nevéhez, és „Susaco”, amit Sussexről, a „déli szászok” földjéről nevezhettek el.
Amennyiben a fekete-tengeri települések között felbukkanó angol településekről szóló feljegyzések tényleg fikciók, akkor mivel magyarázzuk azt a kijelentést – amit a területen 1246–1247-ben átutazó ferences rendi szerzetesek tettek –, hogy a keresztény „Saxi”, vagyis a szászok, sikeresen védelmezték magukat a hatalmas tatárok ellen. „Amikor ott voltunk, azt mondták, hogy a tatárok megostromolták e szászok egyik városát, és megpróbálták leigázni – állították a szerzetesek. – A lakosság hadiszerszámokat készített, és segítségükkel szembe szállt a tatárokkal, összetörték az ő összes fegyverzetüket, és a tatárok, ezeknek a hadiszerszámoknak és hajítófegyvereknek köszönhetően, nem tudtak közelebb jutni a városhoz.”

Az anyanyelvük angol​

Miközben a Fekete-tenger partján láthatóan virágoztak az angol települések, az angol-varég testőrség továbbra is Konstantinápolyban védelmezte a császárt – és ezt tette legalább Konstantinápoly 1204-es ostromáig (amikor a negyedik keresztes hadjáratban egy sereg kifosztotta a várost). Arra lehet következtetni, hogy az egymást követő nemzedékek során a varég gárda sorait a Nova Anglia telepeiről származó férfiakkal töltötték fel.
WERNER FORMAN / UNIVERSAL IMAGES GROUP / GETTY IMAGES
Nem tudjuk, pontosan milyen hosszú ideig maradt fenn ez a kolónia, de a XIV. század közepén Pszeudo-Kodinosz De Officiis című művében elmondja, hogy a varégok még mindig különálló népességet alkotnak. Még érdekesebb, hogy a De Officiis azt is feljegyzi, hogy karácsonykor ezek a varégok a császárnak hosszú életet kívánnak – és csaknem 300 évvel azután, hogy az őseik elindultak rendkívüli utazásukra az ismeretlenbe, ezt az „anyanyelvükön tették, ami az angol”!

Forrás:Hír24

• Tetszik