Drónok, pilóta nélküli légi járművek (UAV/UCAV) elleni védekezés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
feljebb kérdezte valaki a édett személyek esetét: kicsit más. Ott a kíséret ihet magával hordozható zaaróeszközt hálóvető pókembert idomitott sast...le lehet csökkenteni a helyszínt, időpontot, ahol ilyen támadást érheti, ha nem is teljesen. De fronton levő bakaként.... szopni fogsz.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and gacsat
M

molnibalage

Guest
feljebb kérdezte valaki a édett személyek esetét: kicsit más. Ott a kíséret ihet magával hordozható zaaróeszközt hálóvető pókembert idomitott sast...le lehet csökkenteni a helyszínt, időpontot, ahol ilyen támadást érheti, ha nem is teljesen. De fronton levő bakaként.... szopni fogsz.
Egy full autonóm drónt te mivel és hogyan akarsz zavarni?
Elengedik pár száz méterre, tudja az utat a célkörzetig ott meg arcfelismeréssel vagy más alapján ID és rámegy.
Civilekkel sürű területen a kinetikus ölés járulékos kár nélkül..?

A harcmezőn meg lehet lőni, ahogy a csövön kifér, jó esetben.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Leonidas

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
DRONELOCK - AUTONOMOUS MULTI-ROTOR DRONE UNTERCEPTION SYSTEM

Nem mondod, hogy a Magyar Parlament is az ügyfelek között van ? Ott a kép róla alul ! :eek::)

Ez csak egy-egy drón likvidálására szolgál, tehát nem használható harctéri védelemre, illetve igen, csak eredménye nem lesz.

Az oroszok pár éve csináltak egy egyszerű és olcsó drón vadász drónt.egyszerűen nekirepül a légtérsértő drónnak. Mivel bagó az ára nem gond ha fogyóeszköz mert ütközéssel semmisít meg. Lakott terület felett nem használható a lezuhanó darabok miatt, vagy netán robbanóanyaggal volt megrakva a behatoló drón és lezuhanva lakott területen veszélyes.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Nem mondod, hogy a Magyar Parlament is az ügyfelek között van ? Ott a kép róla alul ! :eek::)

Ez csak egy-egy drón likvidálására szolgál, tehát nem használható harctéri védelemre, illetve igen, csak eredménye nem lesz.

Az oroszok pár éve csináltak egy egyszerű és olcsó drón vadász drónt.egyszerűen nekirepül a légtérsértő drónnak. Mivel bagó az ára nem gond ha fogyóeszköz mert ütközéssel semmisít meg. Lakott terület felett nem használható a lezuhanó darabok miatt, vagy netán robbanóanyaggal volt megrakva a behatoló drón és lezuhanva lakott területen v
találomra ezt dobta fel elsőre a kereső, magáncég, kiáncsi vagyok pl az Elbit mit berhelhetett már össze:) Első találat pld, bár ez nem repül:)))) https://www.rafael.co.il/worlds/air-missile-defense/c-uas-counter-unmanned-aircraft-systems/

el
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 286
113
Ehhez mennyi háló kéne? Minden ablakon be tud jönni drón, de lásd kivel van dolgod, legyen csal lépcsőház bejárat.

Ha csak a lakóparkot nézem, ahol lakom és csak a lépcsőház bejáratokat olyan szám jön ki, hogy beszarsz.

Amúgy, hogyan jössz ki egy épületből, ahol háló van...?
Két kisebb háló átfedésben. Sok háló kellhet, de szerintem csak a szobát, a lőállást hálóznák le, plusz mondjuk lépcsőház/folyosó, ha kicsit tartósabb a harcállás. Nem csodaszer, de olcsó és gyors, és nullánál nagyobb hatékonyságú.

Amúgy majd meglátjuk, 10 év múlva szerintem már a konfliktus-zónákban lesz valami rögtönzött megoldás meg lesz ellene valami ellentevékenység is. Csak azt remélem, hogy nekem nem kell ezek ellen a cuccok ellen harcolnom, mert elég para lesz, háló ide-vagy oda.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 286
113
Ezt a videót szerintem már mindenki látta (2017 ben készült)
Akkor ez még csak egy prezentáció volt. Csodálkoznék ha napjainkban nem léteznének minimum prototipusok ilyen kicsi, gyilkos drónokból...
Ez egy blackmirror résznek tűnik (párat láttam csak, de ez eléggé hasonló). Ilyen PoC-t már akkor lehetett csinálni. Szerintem biztos van pár ilyen protó a fiókban valahol.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 286
113
A dupla korongot is jól lövöm minden állásból ! A skeet/trap korong csak 11cm átmérőjű és olyan 2.5cm vastag azt elég jó eséllyel lövöm porrá !
Csak nem biztos, hogy kiszámítható trajektórián jön, meg nem olyan magasan, a számítógép elvezeti 50-100 cm magasságban is, 50-100kph közti cirkálósebességgel a tenyérnyi drónt!
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 286
113
Egy full autonóm drónt te mivel és hogyan akarsz zavarni?
Elengedik pár száz méterre, tudja az utat a célkörzetig ott meg arcfelismeréssel vagy más alapján ID és rámegy.
Civilekkel sürű területen a kinetikus ölés járulékos kár nélkül..?

A harcmezőn meg lehet lőni, ahogy a csövön kifér, jó esetben.
amúgy zavarható, mert lehet, hogy zajérzékeny. Zavarvédettre megcsinálni jár extra súllyal, kérdés, hogy az hogy hat a manőverező képességre. Lehet, hogy a legkisebb, legfürgébb drónok ki is esnek ha rendes zavarvédelmet kapnak.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
kicsit nagyobb huszas raj, AI vezérléssel, digitális terepmodellel, föld felett szorosan, felimeri a terptárgyakat, kikerüli, utolsó fázisban szóródva, kvázirandompályán , és lehet menni tábortüzi dalokat énekelni a Skranger lángoló roncsainál. Vagy csak lerendezik az utánpótlás konvojokat és:
Na jó, de miben más ez egy katona számára mintha tüzérséggel lőnék 30 km-ről, vagy rakétatüzérséggel 100 km-ről?
 
T

Törölt tag 467

Guest
Igen, olvasom ezeket a sörétlövés dolgokat. Azért azt tudni kell, hogy a koronglövészet az egy irányított dolog. Pontosan tudni, hogy honnan jön a korong, és milyen szögben. A sebessége és a bejárt pálya minden esetben ugyanaz. Az, hogy adott esetben négy irányból várható, és nem szólnak előtte, hogy éppen melyik, attól még az első fellövések után tudni, hogy mely helyekről várható, és hogy mozog. Másrészt a lövész jelez, hogy készen áll a lövésre.

A vadászat már másik dolog, de az általam ismert apróvadak is általában (!) a koronghoz hasonlóan nagyjából állandó sebességgel, nagyjából állandó irányban mozognak. Másrészt van idő rákészülni a lövésre, ha ez még mondjuk néhány másodperc is adott esetben. Épületharcászatban nem lesz ennyi idő.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Talált ! :)

De nem ez a video a lényeg, ez csak egy vizualizált fikciós prezentáció, ami azoknak szolgál megértésül akik egyáltalán nem ismerik a technológiákat. Pld. én nem tartozom ebbe a kattegóriába, mert én elektronikában, aerodinamokában, építésben, működésben, vezérlésben, hajtásláncban, felhasználható motorok hajtóművek szerint (kommutátoros, brushless, rakétás, belsőégésű) stb. szerint ismerem az egész opciós lehetőséget, és a működés részleteit (vezérlések chipek stb.), giro és optikai repülés stabilizálás, GPS, szóval mindent.

A lényeg még ezeken is túl van, az AI vezérléssel. Én még hozom az előadást is, professzorok elérhetőségét stb., tehát a teljes anyagot. Azok magyar feliratos videok lesznek, mindenki érteni fogja az előadást és a valós demo bemutatót a konferencián egy valódi éles modellel. Megígérem most hogy holnapra itt lesz a topicban. :)

Tehetetlenségi.
A telefonodban is vannak gyorsulásmérők. 500 méter távolságon 2-3 perc repidővel nem fog eltévedni.
Ott meg képfelismerés.

De amúgy az utcát is felismeri sanszosan az út alapján.
Én pl. arra vagyok kíváncsi, hogy a drón honnan tudja, hogy milyen magasan van? Pl. honnan tudja egy viszonylag homogén mező fölött, hogy 1 m vagy 2,5 m magasan van?

Ha látvány alapján pozícionálja magát, akkor be kell programozni minden szóba jöhető tárgy jellemzőjét ami körbe veheti? Pl. egy épület fal esetén ha lát egy nagy viszonylag homogén felületet, kb. függőleges oldalakkal azon négyzet alakú sötétebb felületeket, akkor az egy ház fala ablakokkal, attól xy távolságra van ha ekkorának meg akkorának látja a sötét foltokat, tehát ennyire meg ennyire repülhet el mellette. És ezen a módon a világon minden szóba jöhető objektumot meg kell tanítani neki? Ha valami meg nagyon elüt a szokványostól akkor annyi neki?

2D-ben vagy 3D-ben látja a világot? 3D az sokat segít nyilván, csak bonyolítja a cuccot.

Egyelőre az önvezető autókkal is csak a szenvedés megy, pedig azok olyan környezetben mozognak csupán 2 dimenzióban, ami kifejezetten az ő általuk is végzett mozgásokhoz lett építve, egyértelmű jelzésekkel és szabályokkal. Ráadásul minden fél előre jól kiszámítható szabályok szerint mozog benne. És mindezt egy kb. 1 milló Forintos hardverrel.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Én pl. arra vagyok kíváncsi, hogy a drón honnan tudja, hogy milyen magasan van?
Ha a kezdőpont magasságát ismeri, akkor a tehetetlenségi navigációból számolhatja végig. 2 perces repülés alatt 1-2 méter távolságtartással semminek nem fog nekirepülni.
Pl. honnan tudja egy viszonylag homogén mező fölött, hogy 1 m vagy 2,5 m magasan van?
Lásd fent.
Egyelőre az önvezető autókkal is csak a szenvedés megy, pedig azok olyan környezetben mozognak csupán 2 dimenzióban, ami kifejezetten az ő általuk is végzett mozgásokhoz lett építve, egyértelmű jelzésekkel és szabályokkal. Ráadásul minden fél előre jól kiszámítható szabályok szerint mozog benne. És mindezt egy kb. 1 milló Forintos hardverrel.
A szabályok értelmezése nem megy és a tárgyaké.
De a drón egy merényletre nem ilyen.

A Deák tér egy épületének ablakából elengedsz egy programozott úton repülő drónt, ami mondjuk a Kossuth térig kell, hogy jusson.
Ott felismeri a pódiumn beszédet tartó embert. Ez kb. 1 perc repülés.
A szutyok 60k-ba kerülő telefonok EGYIK funkciója az arcfelismerés.
Ez alapján a célpontot fel fogja ismerni a drón a várható helyén egy kis zoom-os kamerával.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Kicsit késve de megírom azt a postot, már elkezdtem. Nincs időm úgy hogy sok lesz benne a copy-paste és kevesebb amit én teszek még hozzá. De folytatom majd a továbbiakban is, mert lesz még miről beszélni és postolni később is, ez az anyag után is. Most gyorsan válaszolok néhány kérdésre amire tudok.

Én pl. arra vagyok kíváncsi, hogy a drón honnan tudja, hogy milyen magasan van? Pl. honnan tudja egy viszonylag homogén mező fölött, hogy 1 m vagy 2,5 m magasan van?
Van két módszer is az egyszerű magasság mérésre GPS vagy a vételi lehetősége nélkül. Az egyik relatív magasság mérés ultrahanggal: ez nagyon jól működik 10m-es tartományban, és minél közelebb van (2-3 méterig) annál jobban. Ezt kombinálják a kameraképpel repülés közben, hogy a felbukkanó akadályokba ne repüljön bele hanem pályát módosítson amerre kell és szükséges. Több ultrahang szenzorja is lehet, pld. egy ami előre mér. A másik módszer a magasság mérésre GPS hiánya vagy kiesése esetére a szenzoros relatív légnyomásmérő. Ezzel 1m-es magassági tartományon belül érzékeli milyen magasságban van, pld. ez már a harmadik emelet magassága. Viszonylag relatív ez is, mert a helyi légnyomás nem állandó hanem lassan változhat (meteorológia), de ez bőven elegendő a repüléshez a többi szenzorral kiegészítve és összedolgozva az adatokat. (kamera, + ultrahangos + gyorsulásmérők és giro chipek)



Ha látvány alapján pozícionálja magát, akkor be kell programozni minden szóba jöhető tárgy jellemzőjét ami körbe veheti?
Nem kell. A pillanatnyi képet hasonlítja össze az előző képekkel, már ezekről is pontosan számítani tudja az elmozdulását, a gyorsulást, haladási irányt, + még használja a többi szenzorját pontosításra, mindezeket folyamatosan és egyszerre teszi.
Pl. egy épület fal esetén ha lát egy nagy viszonylag homogén felületet, kb. függőleges oldalakkal azon négyzet alakú sötétebb felületeket, akkor az egy ház fala ablakokkal, attól xy távolságra van ha ekkorának meg akkorának látja a sötét foltokat, tehát ennyire meg ennyire repülhet el mellette.
Ezt az AI határozza meg az összes szenzor adatait összedolgozva. Un. "göngyölt adatokkal" is dolgozik, összevetve a pillanatnyit a korábbiakkal.
És ezen a módon a világon minden szóba jöhető objektumot meg kell tanítani neki? Ha valami meg nagyon elüt a szokványostól akkor annyi neki?
NEM !
2D-ben vagy 3D-ben látja a világot? 3D az sokat segít nyilván, csak bonyolítja a cuccot
Az AI számításai alapján 3D-ben, és filmszerűen a göngyölt eredmények alapján. Erre van egy rakás RAM-ja ahova betölti őket.


Egyelőre az önvezető autókkal is csak a szenvedés megy, pedig azok olyan környezetben mozognak csupán 2 dimenzióban, ami kifejezetten az ő általuk is végzett mozgásokhoz lett építve, egyértelmű jelzésekkel és szabályokkal. Ráadásul minden fél előre jól kiszámítható szabályok szerint mozog benne. És mindezt egy kb. 1 milló Forintos hardverrel.
A hardver minőségét tekintve nyilván ez sem 2 forint, és jelentős különbségek lehetnek a felhasznált alkatrészek pontossága minősége szerint, de szerintem egy kiváló hardver sem kerül 1 milla közelébe. (UHD nagyon szenzitív kamera, gyors procik, RAM-ok, 3D chipek, egyéb szenzorok, driver chipek)
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Ha a kezdőpont magasságát ismeri, akkor a tehetetlenségi navigációból számolhatja végig. 2 perces repülés alatt 1-2 méter távolságtartással semminek nem fog nekirepülni.

Lásd fent.

A szabályok értelmezése nem megy és a tárgyaké.
De a drón egy merényletre nem ilyen.

A Deák tér egy épületének ablakából elengedsz egy programozott úton repülő drónt, ami mondjuk a Kossuth térig kell, hogy jusson.
Ott felismeri a pódiumn beszédet tartó embert. Ez kb. 1 perc repülés.
A szutyok 60k-ba kerülő telefonok EGYIK funkciója az arcfelismerés.
Ez alapján a célpontot fel fogja ismerni a drón a várható helyén egy kis zoom-os kamerával.
Az INS OK. Nem gondoltam volna, hogy ilyen kis méretben is ilyen pontos INS létezik.

Előre programozott utvonalon értem hogyan működik. Az OK.

A többire most adott választ @Leonidas. Részben.