[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

G

Galthran

Guest
Fuchs?
6x6 Gidrán?
Mi lenne a favoritod?
finn fejlesztések?

eleve baromi károsnak tartom hogy nem egy országból de egy cégtől veszünk mindent. persze baromi jól elrötyögtök itt azon hogy megvesszük a rheinmetallt(am nem), de bőven jól jönnénk ki abból is ha több országból legóznánk össze az eszközeinket. persze akkor lehet nem hízna a német multi meg a magyar érdekeltségeik se tennének zsebre annyit, ezt nem tudhatom :oops:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 180
113
finn fejlesztések?

eleve baromi károsnak tartom hogy nem egy országból de egy cégtől veszünk mindent. persze baromi jól elrötyögtök itt azon hogy megvesszük a rheinmetallt(am nem), de bőven jól jönnénk ki abból is ha több országból legóznánk össze az eszközeinket. persze akkor lehet nem hízna a német multi meg a magyar érdekeltségeik se tennének zsebre annyit, ezt nem tudhatom :oops:
A Patrianak is vannak jó cuccik - remélem a NEMO-t is megvesszük a Lynxre... :)
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586
K

kamm

Guest
A Patrianak is vannak jó cuccik - remélem a NEMO-t is megvesszük a Lynxre... :)
Hat én nagyon remélem, hogy nem, mert ott a saját Hirtenberger... :rolleyes:

JHQTYYCFJ5AIZMH77T7YLFJU64.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 180
113
Hat én nagyon remélem, hogy nem, mert ott a saját Hirtenberger... :rolleyes:

JHQTYYCFJ5AIZMH77T7YLFJU64.jpg
NEMO két előnye:
1. Nem esik be az eső és nem fázik a katona - a repeszekről nem is beszélve. Ezek a nyitott tetejű megoldások nem tetszenek...
2. Direktben (line of sight) is tud lőni mint egy löveg ami épületek, bunkerek és nem páncélozott célok ellen hatásos

Ha azt nézzük mi az ami jó a katonáknak akkor NEMO, ha gazdaság és politika az első akkor Hirtenberger.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 970
113
NEMO két előnye:
1. Nem esik be az eső és nem fázik a katona - a repeszekről nem is beszélve. Ezek a nyitott tetejű megoldások nem tetszenek...
2. Direktben (line of sight) is tud lőni mint egy löveg ami épületek, bunkerek és nem páncélozott célok ellen hatásos

Ha azt nézzük mi az ami jó a katonáknak akkor NEMO, ha gazdaság és politika az első akkor Hirtenberger.
Ha 2 darabnál többet szeretnél nem veszel NEMO-t mert kegyetlen kibaszott drága. Ezzel szerintem el is mondtam mindent.
Az meg, hogy line of sightban is tud lőni szerintem egy tizenplusz kilóméteres hatótávú aknavetőnél a van van csak minek kategória
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 180
113
Ha 2 darabnál többet szeretnél nem veszel NEMO-t mert kegyetlen kibaszott drága. Ezzel szerintem el is mondtam mindent.
Az meg, hogy line of sightban is tud lőni szerintem egy tizenplusz kilóméteres hatótávú aknavetőnél a van van csak minek kategória
Ausztráloknak NEMO lesz az aknavetőjük Lynxeken, mert kifejezetten kérték a direkt tüzelés lehetőségét. Mondjuk több pénzük van, mint nekünk.
Szerinted is Hirtenberger lesz a befutó?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 412
113
NEMO két előnye:
1. Nem esik be az eső és nem fázik a katona - a repeszekről nem is beszélve. Ezek a nyitott tetejű megoldások nem tetszenek...
2. Direktben (line of sight) is tud lőni mint egy löveg ami épületek, bunkerek és nem páncélozott célok ellen hatásos

Ha azt nézzük mi az ami jó a katonáknak akkor NEMO, ha gazdaság és politika az első akkor Hirtenberger.
A Bronco megoldásában, csak a lövések idejére mennek hátra a kezelők.
A többi hasonló gép pedig nem nyitott, hanem nyitható tetejű. Mint pl. a Gidrán tanulmánya is.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Mint szakember és ha választhatnál, te mit preferálnál vontatottból (kaliber, típus) ? És milyen vontatóval? (kerekes ,broncó, nms) ?
105/155 mm-t. 105 LG1 MK3 vagy M119 A3 a 105-ből. Ami a 155-öt vontatottat illeti, nem költenék rá sokat. Az újaknak olyan ára van, főleg az M777 a3-nak (az indiai üzletből kiindulva), hogy abból még a Caesar is kijönne, akkor pedig nem kérdés, hogy melyiket kellene választani. Inkább valami másodvonalas de jó állapotú M198, FH-70 vagy FH-77-et vennék "gombokért" legalább 100-150-es tételben, amit akár a Hinterberger által kifejlesztett tűzvezető rendszerekkel modernizálnék, aztán lezsírozva mehetnének a tető alá. 1-2 üteggel lehetne kiképezni tartalékosokat, valamint fenntartani a kapacitást minősített helyzetre való felkészüléshez. Persze a legjobb valamilyen tartalékba helyezett M777 a2 lenne (az jóval olcsóbb), amit szintén inthon digitalizálnánk. Vontatónak jó lenne egy Gidrán változat, ha képes egy javadalmazás lőszer szállítására is. A 105-nek az NMS is elég lehet.
Azert ez nem hollywoodi sztori am, legalabbis a mar kozeljovoben sem az lesz; ezek az uj, teljesen networked, automatizalt rendszerek am masodpercek alatt kalkulalnak ki barmit majd a kovetkezo konfliktus soran, a menekuloidod mindossze annyi lesz, amig celoz az automatika es odaernek az elso lovedekek.
Ezt már most tudják. Ehhez pont olyan helyen kell lennie az ellentüzet kiváltó ütegnek, hogy azonnal reagálni tudjon. Kérdés: ilyen marha kevés lövegszám esetén mi rá az esély??? Ha nem a nehéz dd Pzh-k műveleti területén van az ellenséges D-20 üteg, nem tud rá reagálni, hiába a technikai fölény. Debrecenből nem fog támogatást adni Gyulára.

Akkor szerintem merüljünk el témában, mert eddig mindenki meggyőzte magát és egymást arról, hogy el kell mozogni a lövések után, méghozzá minél gyorsabban. Mivel te és Filter ki vagytok képezve, így jobban kell látnotok, értenetek a dolgokat. De jó lenne, ha ez a tudás átjönne mások fejébe is, mert enélkül max úgy tudnánk elfogadni, hogy kell a vontatott, hogy nem tudjuk, hogy miért.
Mozgó műveletek során valóban el kell hagyni a TÁS-t, mielőbb. Ezt nem vitatja senki. De millió feladat van, ahol nem kell (erre volt példa a mélységi védelem, katlanok felszámolása, védelmi állások tüzérségi megerősítése) ahol minimális az esély türzérségi párbajra. Ezek nem a manővererők feladata és nem igényli a drága Pzh-kat. Ezért az önjáró vs. vontatott vita értelmetlen mert mindent a helyén kell kezelni. Mivel a frontvonalak elég nagy kiterjedésüek lehetnek, bármely szomszédunk ellen képtelenség modern önjárókkal biztosítani a tüzérségi igényeket és a Pzh-k sem lesznek mindig egyszerre működőképesek.
Gondolj bele, hogy az előbbi példa alapján a nehéz dd Debrecen környékén intenzív harcot folytat a tudod kik ellen. Téged egy lövész zl-ba soroztak és kiépített állásokban helyezkedtetek védelembe Gyula környékén. A gaz ellen - mivel tudja hogy a kevés eszközünk elfoglalt - egy D-20 (M81) osztállyal erősíti meg alakulatait, akik így háborítatlanul, hosszú időn át tűz alatt tarthathak és támogatni tudják saját csapataikat. Szarul éreznéd magad.
Vagy, a tartalékunkból egy (pl.Fh-70-es) osztályt rendelnének a védelmedre, megakadályozva az M81-esek zavartalan működését.

És még számtalan ilyen körlet lenne rajtatok kívül is...

Ami az emberszámot illeti, rendkívüli állapot bevezetésével elrendelik a sorozást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 412
113
105/155 mm-t. 105 LG1 MK3 vagy M119 A3 a 105-ből. Ami a 155-öt vontatottat illeti, nem költenék rá sokat. Az újaknak olyan ára van, főleg az M777 a3-nak (az indiai üzletből kiindulva), hogy abból még a Caesar is kijönne, akkor pedig nem kérdés, hogy melyiket kellene választani. Inkább valami másodvonalas de jó állapotú M198, FH-70 vagy FH-77-et vennék "gombokért" legalább 100-150-es tételben, amit akár a Hinterberger által kifejlesztett tűzvezető rendszerekkel modernizálnék, aztán lezsírozva mehetnének a tető alá. 1-2 üteggel lehetne kiképezni tartalékosokat, valamint fenntartani a kapacitást minősített helyzetre való felkészüléshez. Persze a legjobb valamilyen tartalékba helyezett M777 a2 lenne (az jóval olcsóbb), amit szintén inthon digitalizálnánk. Vontatónak jó lenne egy Gidrán változat, ha képes egy javadalmazás lőszer szállítására is. A 105-nek az NMS is elég lehet.

Ezt már most tudják. Ehhez pont olyan helyen kell lennie az ellentüzet kiváltó ütegnek, hogy azonnal reagálni tudjon. Kérdés: ilyen marha kevés lövegszám esetén mi rá az esély??? Ha nem a nehéz dd Pzh-k műveleti területén van az ellenséges D-20 üteg, nem tud rá reagálni, hiába a technikai fölény. Debrecenből nem fog támogatást adni Gyulára.


Mozgó műveletek során valóban el kell hagyni a TÁS-t, mielőbb. Ezt nem vitatja senki. De millió feladat van, ahol nem kell (erre volt példa a mélységi védelem, katlanok felszámolása, védelmi állások tüzérségi megerősítése) ahol minimális az esély türzérségi párbajra. Ezek nem a manővererők feladata és nem igényli a drága Pzh-kat. Ezért az önjáró vs. vontatott vita értelmetlen mert mindent a helyén kell kezelni. Mivel a frontvonalak elég nagy kiterjedésüek lehetnek, bármely szomszédunk ellen képtelenség modern önjárókkal biztosítani a tüzérségi igényeket és a Pzh-k sem lesznek mindig egyszerre működőképesek.
Gondolj bele, hogy az előbbi példa alapján a nehéz dd Debrecen környékén intenzív harcot folytat a tudod kik ellen. Téged egy lövész zl-ba soroztak és kiépített állásokban helyezkedtetek védelembe Gyula környékén. A gaz ellen - mivel tudja hogy a kevés eszközünk elfoglalt - egy D-20 (M81) osztállyal erősíti meg alakulatait, akik így háborítatlanul, hosszú időn át tűz alatt tarthathak és támogatni tudják saját csapataikat. Szarul éreznéd magad.
Vagy, a tartalékunkból egy (pl.Fh-70-es) osztályt rendelnének a védelmedre, megakadályozva az M81-esek zavartalan működését.

És még számtalan ilyen körlet lenne rajtatok kívül is...

Ami az emberszámot illeti, rendkívüli állapot bevezetésével elrendelik a sorozást.
Már az első bekezdéssel megvettél! :p
De ha már "vontatott" 155-ösök közül kellene választani, akkor az FH-70 tűnik jobb választásnak, vagy esetleg a M777.
Mondjuk abból a Marines elég sokat kivont a hadrendből ott akár 50-100 darabos felesleg is lehet.
Mindenesetre, szerintem a vontatott kategóriára inkább a 105-ösök esélyesebbek.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Előbb rossz helyre raktam. Kérdés(az aktívakhoz), arról nyilatkozhattok bármit, hogy Íjász kolléga által leírt vontatható pl m777 a2 usa letároltból segélykeretében ócsón beszélünk róla? agyalunk róla? tárgyalunk? szerzünk be? vagy egyik sem?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az újaknak olyan ára van, főleg az M777 a3-nak (az indiai üzletből kiindulva), hogy abból még a Caesar is kijönne, akkor pedig nem kérdés, hogy melyiket kellene választani. Inkább valami másodvonalas de jó állapotú M198, FH-70 vagy FH-77-et vennék "gombokért"

Mi volt az a technológiai fordulat, ami ennyivel megdobta a vontatottnál is az új gyártásúak árát? Ezt már másként megkérdeztem az előző readomban is, csak átugrottad. Ezek szerint nem az a különbség fő forrása, hogy önjáró vagy vontatott, hanem mások által levedlett vagy új gyártású.

erre volt példa a mélységi védelem, katlanok felszámolása

Igen, az tényleg jogos, hogy ha a manővererők leválasztanak egy katlant, ott már nem lesz veszélyben az ellencsapástól.

És még számtalan ilyen körlet lenne rajtatok kívül is...

Egy olyan méretű határszakaszról beszélünk, 7 szomszédos ország 7 lehetséges ellenségből 2 rendelkezik ekkora vagy ennél hosszabb határszakasszal. A felénél ha egy dandárra 50 km-et számolunk, akkor azok ellen elég a 3 dd-s elképzelés. (Megjegyzem, hogy a két ekkora határszakasszal rendelkező közül a másiknak állítólag van 25 tüzérségi eszköze. Szóval ő is gondban lenne, ha a teljes frontszakaszt ennyivel le akarná fedni.)

Felállítok egy fiktív védelmet Mordor ellen és kíváncsi vagyok, hogy te profi tüzérként hogyan állítanád fel az ellenség eszközeit.

Mivel a D-20-nak 15 km-es a max lőtávolsága, az én célom az, hogy egy RM ágyúval és GPS vezérelt lőszerekkel countereljem ezeket 50 km-es maximális hatótávolsággal. A buta lőszer persze mehet a lövészek támogatására, de én kiemelt célpontnak tekintem a másik oldal ilyen eszközeit, ezért szívesen nyúlok drágább megoldásokhoz ellenük.
450 km-es határszakaszra kell vásárolnom felszerelést és én a frontot 15 km-re akarom megközelíteni. (Ha egy vontatottat nem lőnek ki ennél csak kisebb távolságban elhelyezve, akkor az én teherautósra szereltemet sem fogják.)

Remélem jól számoltam. Ez esetben 80 km-es front szakaszra tud az RM155-ös ágyú ilyen mélységben (15+15 km) válaszcsapást adni. A 450 km elosztva 80-nal... Nekem az jön ki, hogy a jövőre érkező PZH2000 mennyiség is ha a háború első napjaiban elvonnám Tatától és széttelepíteném, akkor kellő számú GPS vezérelte munícióval simán többszörösen lefogná a második legnagyobb határszakaszunkat. Mondom másként. Tatára tervezett dd-ből csak a csövesek egy részét kellene elvonnom vagy ha már úgy is újabb eszközök beszerzésén gondolkodom, akkor egy önálló tüzér ezred kapacitásának egy töredéke kellene erre a célra, hogy az ellenség állítólag meglévő 800 önjáró+vontatott eszközét felszámoljam. (Halkan megjegyzem, hogy rakéta póthajtású eszközről még nem is beszéltem, hiszen annak a röpideje a nagy távolság miatt már tényleg felveti a kérdést, hogy egy D-20-at össze tudnak-e csomagolni és elhúzni a helyszínről, ha erre akarok alapozni.)



Azt én is látni vélem, hogy egy háborúban 25 db RM155-ös szinte semmire nem elég a gyalogság harcának támogatására. Nyilván kell ennél sokkal több aknavetőből és más eszközökből, amik tűzerőt adnak buta skulóval is. Csak látnám, hogy a használtan vásárolt eszközök tömegét nem lehet szétlőni az első napokban!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 180
113
Az ott egy délkoreai K9-es önjáró löveg. Mi jól megleszünk a Pzh2000 gépeinkkel! Sokkal szívderítőbb látvány ez a PATRIA AMOS dupla 120mm-es önjáró aknavető, ami szerintem korunk csúcsteljesítménye ebben a műfajban:
259855296_264031649086699_6835343204622193440_n.jpg


Az AMOS (úgy tudom) már nincs gyártásban, NEMO van helyette és @krisss szerint olyan k. frága hogy tuti nem ez lesz - pláne hogy van Hirtenbergerünk...amúgy nekem is tetszene.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Mi volt az a technológiai fordulat, ami ennyivel megdobta a vontatottnál is az új gyártásúak árát? Ezt már másként megkérdeztem az előző readomban is, csak átugrottad. Ezek szerint nem az a különbség fő forrása, hogy önjáró vagy vontatott, hanem mások által levedlett vagy új gyártású.



Igen, az tényleg jogos, hogy ha a manővererők leválasztanak egy katlant, ott már nem lesz veszélyben az ellencsapástól.



Egy olyan méretű határszakaszról beszélünk, 7 szomszédos ország 7 lehetséges ellenségből 2 rendelkezik ekkora vagy ennél hosszabb határszakasszal. A felénél ha egy dandárra 50 km-et számolunk, akkor azok ellen elég a 3 dd-s elképzelés. (Megjegyzem, hogy a két ekkora határszakasszal rendelkező közül a másiknak állítólag van 25 tüzérségi eszköze. Szóval ő is gondban lenne, ha a teljes frontszakaszt ennyivel le akarná fedni.)

Felállítok egy fiktív védelmet Mordor ellen és kíváncsi vagyok, hogy te profi tüzérként hogyan állítanád fel az ellenség eszközeit.

Mivel a D-20-nak 15 km-es a max lőtávolsága, az én célom az, hogy egy RM ágyúval és GPS vezérelt lőszerekkel countereljem ezeket 50 km-es maximális hatótávolsággal. A buta lőszer persze mehet a lövészek támogatására, de én kiemelt célpontnak tekintem a másik oldal ilyen eszközeit, ezért szívesen nyúlok drágább megoldásokhoz ellenük.
450 km-es határszakaszra kell vásárolnom felszerelést és én a frontot 15 km-re akarom megközelíteni. (Ha egy vontatottat nem lőnek ki ennél csak kisebb távolságban elhelyezve, akkor az én teherautósra szereltemet sem fogják.)

Remélem jól számoltam. Ez esetben 80 km-es front szakaszra tud az RM155-ös ágyú ilyen mélységben (15+15 km) válaszcsapást adni. A 450 km elosztva 80-nal... Nekem az jön ki, hogy a jövőre érkező PZH2000 mennyiség is ha a háború első napjaiban elvonnám Tatától és széttelepíteném, akkor kellő számú GPS vezérelte munícióval simán többszörösen lefogná a második legnagyobb határszakaszunkat. Mondom másként. Tatára tervezett dd-ből csak a csövesek egy részét kellene elvonnom vagy ha már úgy is újabb eszközök beszerzésén gondolkodom, akkor egy önálló tüzér ezred kapacitásának egy töredéke kellene erre a célra, hogy az ellenség állítólag meglévő 800 önjáró+vontatott eszközét felszámoljam. (Halkan megjegyzem, hogy rakéta póthajtású eszközről még nem is beszéltem, hiszen annak a röpideje a nagy távolság miatt már tényleg felveti a kérdést, hogy egy D-20-at össze tudnak-e csomagolni és elhúzni a helyszínről, ha erre akarok alapozni.)



Azt én is látni vélem, hogy egy háborúban 25 db RM155-ös szinte semmire nem elég a gyalogság harcának támogatására. Nyilván kell ennél sokkal több aknavetőből és más eszközökből, amik tűzerőt adnak buta skulóval is. Csak látnám, hogy a használtan vásárolt eszközök tömegét nem lehet szétlőni az első napokban!
Jól értem, hogy 80 km-ként akarsz 1 db löveget telepíteni és prec. lövedékekkel osztályokat levadászni?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and honved