Urbanisztika, építészet (múlt, jelen, jövő)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 927
113
Csak 2021-től érvényes az, hogy CSOK-kal egyáltalán nem kell.
Előtte a CSOK-kal csökkentett értékre kell volna.
Ami aztán "nagy segítség" úgy, hogy értelmes gyereknevelésre alkalmas lakás 40-45 misi alatt nincs használtan sem + felúítás és erre talán 2,5 millió CSOK jár.
A szó, amit keresel a: „köszönöm”.
(amiért lefeleztem a tudatlanságodat illeték ügyben :) )

zárójel: nekem fölöslegesen sírsz. Ha lágerben akarsz lakni, akkor fizesd meg az árát. ;)
 
M

molnibalage

Guest
A szó, amit keresel a: „köszönöm”.
(amiért lefeleztem a tudatlanságodat illeték ügyben :) )

zárójel: nekem fölöslegesen sírsz. Ha lágerben akarsz lakni, akkor fizesd meg az árát. ;)
Nem feleztél le semmit.

A lágeres megjegyzéshez meg gratulálok.
De a suburbia hell biztos jobb.
Vagy csak el lehet fogadni, hogy egyéni perferenciák vannak.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 927
113
Nem feleztél le semmit.
„Meg az ikertesó mondott valamit, hogy talán illetékszerzésit nem kell fizetni, ha első saját ingatlan. ”

Ezt te írtad, sügér.
én meg elmeséltem, hogy nem úgy van.
Vagy csak el lehet fogadni, hogy egyéni perferenciák vannak.
meg esetleg azt is, hogy az egyéni preferenciáknak ára van. Fizess, mint a katonatiszt és ne picsogj.
NNNo, de nincs több rád pazarolni való időm. :)
 
M

molnibalage

Guest
„Meg az ikertesó mondott valamit, hogy talán illetékszerzésit nem kell fizetni, ha első saját ingatlan. ”

Ezt te írtad, sügér.
én meg elmeséltem, hogy nem úgy van.
  • Tavaly beszéltem vele utoljára, mert tavaly vett ingatlant.
  • Ma idén van. Őt emiatt nem érdekelte, hogy 2021-ben mi lesz. Neki a különbözet után kellett fizetnie.
  • Ma megnéztem és láttam, hogy mi van. (Ettől a CSOK ugyanúgy nem lesz több nem családi házra.)
meg esetleg azt is, hogy az egyéni preferenciáknak ára van. Fizess, mint a katonatiszt és ne picsogj.
NNNo, de nincs több rád pazarolni való időm. :)
  • Én jelenleg nem akarok családi házat, mert Bp-n is lényegében méregdrága és időelbaszó autós léttel jár.
    Ha majd lesz körvasút és összekötött HÉV, akkor talán. Addig ez agyhalál.
  • Az aggloból kocsival mozogni ingázva munkavállalóként még inkább a méregdrága időelbaszás szinonímája.
    De hát valamiért a kormány erre ad tonnányi pénzt. Az eredmény ismert.
    Az, hogy valakinek ez a menő és ezt akarja szíve joga. Én meg nem.
Mutassak még ilyet csak Szigetszentmiklósról?
Alsó hangon van vagy 10 ilyen. Ez mi, ha nem "láger"?
Ennél budapesti társasházak és lakóparkok 1 szintjén levő zöld terszok mérete nagyobb zöldet ad és a szomszéd ablaka sem a pofádban van.

3ORz0Tx.png


Tessék, ez város széle, ahol hely lenne és mégis...
A mellette levő lakóparknak ehhez képest egész szép közös zöld felülete van, ehhez képest a "családi ház", egy picsányi telek, egy parkolóval és ennyi.
Ha valakinek erre van igénye. Ennél a társasházunk zöldterasz felülete volt csak sokszor nagyobb.
ffkfmND.png


A tetőn látod a Bukcában mi az új ház. Ha ez szerinted élhető és nem a láger...
Erre adnak pénzt. Úgy, hogy aztán vagy van hely az oviban és suliban, vagy nincs. Vagy van tanár, nevelő vagy nincs.
i2jYklg.png

Infra is csak annyi van, hogy semmi, évekkel ezelőtt még csatornázva sem volt ez rész...

OFF

Mulatságos volt látni, amikor apu halála után a Net átírását intéztük, hogy beviharzott mr. suburbia nagyarc a helyi egyik netszolgáltatóhoz, hogy holnapra legyen kábeles net. Csak így. Minden átmenet nélkül.

A szolgáltató közölte, hogy nincs hálózata a környéken, de majd egyszer elérnek talán oda.

Mire mr. suburbia nagyarc felháborodattan közölte, hogy mondjon neki egy összeget neki egy egyszerű ügyintéző péntek délután (!) 4 táján, hogy szombaton délutánra (!!) legyen nála kábeles net. Természetesen közölték vele, hogy a hálózat kiépítése az nem így történik, ez nem megoldható. Semennyiért sem.

Ekkor keresetlen szavakat kiabálva távozott mr. suburbia nagyarc.

ON

És egyesek ide vágynak...
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG and fulcrum11

fulcrum11

Well-Known Member
2015. április 17.
246
293
63
Összeesküdött ellened még a internet is csak, hogy még egy ilyen hozzád hasonlót ne hordjon a hátán a Föld. :D

Jézus ereje.... van belőled még egy? .... jól besz@tuk... o_O

Illetékszerzésit meg sehanyadik házadra nem kell fizetni (be is b@szna, ha még az iletékszerzésre is kéne külön dodót csengetni :oops:), de ha az elsőt veszed magadnak, akkor a 4% illetéket tényleg elengedik, viszont ha jól tudom, annak van valami felső korhatára, talán be nem töltött 35. életév. Szóval ebből az irányból becummantottad a dolgot, mert már Te is vén szar vagy, mint én :D
Viszont ha felveszed ezt a CSOK izét, akkor meg egyáltalán nem kell illetéket fizetned, ha házat veszel...
De kérdezzél azért meg egy szakembört is. :cool:

35 év alatti, első lakást vásárló fiatalként 50%-os kedvezményt kapsz, ha 15 millió forintnál kisebb értékű a lakás. 15 millió forintot meghaladó vételár felett viszont egyáltalán nem jár a kedvezmény, még a 15 millió forint alatti részre sem. A kedvezmény előfeltétele, hogy a fiatalnak még nem volt lakástulajdona, sem 5%-ot meghaladó tulajdoni hányada.
Ez a mai árak mellett viccnek is rossz, nyilván senki nem tudja igényba venni... Szóval rohadtul ki kell csengetni a teljes illetéket, ha valaki egyedülállóként merészel ingatlant venni.
 
  • Dühítő
Reactions: vilmoci

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 927
113
35 év alatti, első lakást vásárló fiatalként 50%-os kedvezményt kapsz, ha 15 millió forintnál kisebb értékű a lakás. 15 millió forintot meghaladó vételár felett viszont egyáltalán nem jár a kedvezmény, még a 15 millió forint alatti részre sem. A kedvezmény előfeltétele, hogy a fiatalnak még nem volt lakástulajdona, sem 5%-ot meghaladó tulajdoni hányada.
Ez a mai árak mellett viccnek is rossz, nyilván senki nem tudja igényba venni... Szóval rohadtul ki kell csengetni a teljes illetéket, ha valaki egyedülállóként merészel ingatlant venni.
Így mondjuk cinkes, hogy van felső korlát... A jogalkotó ügyesen elkésett az „értékkövetéssel”.
Erre a senki dologra mondjuk alig egy hónapos ellenpéldám van. Egy cimbi pont most vette meg élete első saját házát bőven 15 alatt, igaz nem a Deák téren, hanem Kecsó melett. Neki nem is kell csengetnie.
Bár az is igaz, hogy mikor még nem akarták arany áron adni a szart is, akkor jól jött ennyi könnyítés.
  • Tavaly beszéltem vele utoljára, mert tavaly vett ingatlant.
  • Ma idén van. Őt emiatt nem érdekelte, hogy 2021-ben mi lesz. Neki a különbözet után kellett fizetnie.
  • Ma megnéztem és láttam, hogy mi van. (Ettől a CSOK ugyanúgy nem lesz több nem családi házra.)
Azt észre vetted, hogy már 2022 van? Mert van nálad egy kis kanyar a hajóban ezekkel a tavaly - tavaly előtt - idén dolgokkal a jelek szerint.
Mutassak még ilyet csak Szigetszentmiklósról?
Alsó hangon van vagy 10 ilyen. Ez mi, ha nem "láger"?
Bocsássa meg nekem a világ, de kb. porlasztva f@s@m le, hogy milyen gettó van Miklóson.
Egyébként pont az ilyenekről is beszélek, amikor azt mondom, hogy láger.
A többivel meg totál fölöslegesen kalapáltad a billentyűzetet.

Jut eszembe: még tavaly (érted.. nem 2020-ban :D ) épp a tej ára miatt bömbölted ki magad a fórumon, csak akkor lusta voltam hozzászólni.
220-ért (egy kis haszonnal) tudok neked busszal bevinni a nagyfaluba literjét.
Ha meg nem erőltet meg egy kis bicózás, akkor menj ki pl. Gyálra az automatához: 189/liter.
De vigyázzál! Ez nem az a pancs, ami a dobozban terem... ez igazi tehénből jött. ;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 206
33 617
113
ez pl dánia na ez kaptár vidék. de fejlett nyugat legalább. szerte az ország ilyen...vidéken is összeérnek a házak falai a szomszéddal (sorházak) tömkelege.
nem magyar találmány ez a kis telek kis utca szar közlekedés... kicsit arrébb a nagyobb udvarosok kb 15-20 évvel ezelötti dizájn... de úgynéz ki az nem jött be...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 206
33 617
113
másik irányba a térkövezett udvarosok is nagy sláger vólt egy időbe???sok értelme van :D de hát ott minden jobb...ja nem.zöld nélkül (az max virágcserépbe kaspóba)
majd a körbeépitett kis közös telek ami senkié mégis mindenkié meg a csúcs...bármiféle hasznosíthatósáág nélkül mert bejáró csak házon keresztül...(igen a zöld hulladékot kivinni is azon keresztül kell ezért a fa felejtős...bokor.. vagy tereprendezés. bármi.
kicsit lejjebb a sorházak...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 206
33 617
113
jobban délre a síktetősek is tök jók főleg ha az úthoz közeli felén lakik az ember mert akkor mind a 3 család elmegy elötted a közös udvaron reggel délután este...de ugye vidék és udvar és mégsincs privát szféra...be is bukott nagy hamar... https://www.google.com/maps/place/Dánia/@56.0817886,10.1448954,208m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x464b27b6ee945ffb:0x528743d0c3e092cd!8m2!3d56.26392!4d9.501785 bal szélen is egy csodálatos találmányt láthatunk jó pl janem ez a féltetős kocsibeállósok (nagy divat pont semmit nem ér de legalább valami de falai nem lehetnek mert akkor igen randa lessz egyből a kép...)

opstuphöjen utcába is remek alkotások... kis betonplacc mindenkinek síktetősők.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 206
33 617
113
Na és dániába ezeket a szarokat tervezik 1 blokkba építik tervszerűen....felüllről irányítva.. és mégis sikerül elqrni... nállunk a vállalkozók ahogy tudják. épitik kicsibe a vállalkozok... melyik a jobb ahol tervszerüen szr. vagy ahol a piac alakítja úgy? :D
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 997
32 341
113
  • Tavaly beszéltem vele utoljára, mert tavaly vett ingatlant.
  • Ma idén van. Őt emiatt nem érdekelte, hogy 2021-ben mi lesz. Neki a különbözet után kellett fizetnie.
  • Ma megnéztem és láttam, hogy mi van. (Ettől a CSOK ugyanúgy nem lesz több nem családi házra.)

  • Én jelenleg nem akarok családi házat, mert Bp-n is lényegében méregdrága és időelbaszó autós léttel jár.
    Ha majd lesz körvasút és összekötött HÉV, akkor talán. Addig ez agyhalál.
  • Az aggloból kocsival mozogni ingázva munkavállalóként még inkább a méregdrága időelbaszás szinonímája.
    De hát valamiért a kormány erre ad tonnányi pénzt. Az eredmény ismert.
    Az, hogy valakinek ez a menő és ezt akarja szíve joga. Én meg nem.
Mutassak még ilyet csak Szigetszentmiklósról?
Alsó hangon van vagy 10 ilyen. Ez mi, ha nem "láger"?
Ennél budapesti társasházak és lakóparkok 1 szintjén levő zöld terszok mérete nagyobb zöldet ad és a szomszéd ablaka sem a pofádban van.

3ORz0Tx.png


Tessék, ez város széle, ahol hely lenne és mégis...
A mellette levő lakóparknak ehhez képest egész szép közös zöld felülete van, ehhez képest a "családi ház", egy picsányi telek, egy parkolóval és ennyi.
Ha valakinek erre van igénye. Ennél a társasházunk zöldterasz felülete volt csak sokszor nagyobb.
ffkfmND.png


A tetőn látod a Bukcában mi az új ház. Ha ez szerinted élhető és nem a láger...
Erre adnak pénzt. Úgy, hogy aztán vagy van hely az oviban és suliban, vagy nincs. Vagy van tanár, nevelő vagy nincs.
i2jYklg.png

Infra is csak annyi van, hogy semmi, évekkel ezelőtt még csatornázva sem volt ez rész...

Mondjuk ez tényleg nem valami vonzó. Sajna inkább 30-40 km-re Bp-től vannak már "jobb" helyek. Húgomék most kint laknak egy ilyen faluban kb. 35 km-re, ő busszal jár be a városba, majd metróval tovább a munkahelyére. Bár a gyerek miatt vissza akarnak költözni Bp-re, mert a falusi iskola nem tetszik nekik (meg az ingázás is gondolom fárasztó neki, másfél óra kb. egy irányba, a Bp-i lakástól, ami ki volt adva, most fel akarják újítani épp, kb. 1 óra), Bp-en meg a szüleimhez bejelentve járhatna a gyerek jónak tartott suliba (elvileg). De ott van nekik kert, sufni, a házak is kicsit kevésbé sűrűn vannak, pedig a falu központjában vannak majdnem.

Mulatságos volt látni, amikor apu halála után a Net átírását intéztük, hogy beviharzott mr. suburbia nagyarc a helyi egyik netszolgáltatóhoz, hogy holnapra legyen kábeles net. Csak így. Minden átmenet nélkül.

A szolgáltató közölte, hogy nincs hálózata a környéken, de majd egyszer elérnek talán oda.

Mire mr. suburbia nagyarc felháborodattan közölte, hogy mondjon neki egy összeget neki egy egyszerű ügyintéző péntek délután (!) 4 táján, hogy szombaton délutánra (!!) legyen nála kábeles net. Természetesen közölték vele, hogy a hálózat kiépítése az nem így történik, ez nem megoldható. Semennyiért sem.

Ekkor keresetlen szavakat kiabálva távozott mr. suburbia nagyarc.

Gondolom vett mobilnetet, korlátlan is van (beírod a keresőbe korlátlan mobilnet, nem reklámoztam, mert nem próbáltam ki)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 206
33 617
113
érdemes megnézni hogy milyen kis 40-50 m2 es házak is vannak vidéken és milyen 3-400-800-1000m2 esek pár utcával arébb a nagy eggyenlőségbe.... (nem lakások)

de a szerkezete a sok "tanyabokorral" és tanyával "farmal" egyébként jó a török nállunk ezt verte szét (központosította a sok kis telepet ezért tünt el sok falu) egybeolvadt) mert nem nemes hanem egy főtörök volt aki adót szedett és egyszerübb vólt.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 997
32 341
113
Mondjuk ez tényleg nem valami vonzó. Sajna inkább 30-40 km-re Bp-től vannak már "jobb" helyek. Húgomék most kint laknak egy ilyen faluban kb. 35 km-re, ő busszal jár be a városba, majd metróval tovább a munkahelyére. Bár a gyerek miatt vissza akarnak költözni Bp-re, mert a falusi iskola nem tetszik nekik (meg az ingázás is gondolom fárasztó neki, másfél óra kb. egy irányba, a Bp-i lakástól, ami ki volt adva, most fel akarják újítani épp, kb. 1 óra), Bp-en meg a szüleimhez bejelentve járhatna a gyerek jónak tartott suliba (elvileg). De ott van nekik kert, sufni, a házak is kicsit kevésbé sűrűn vannak, pedig a falu központjában vannak majdnem.

ilyesmire gondoltam:

 
T

Törölt tag 2361

Guest
ez meg mi a tokom?

hetente kellene menni pereskedni a hulye szomszedal mert taknyolok egyet, es a takony atrepulne a szomszedba.

hat akor mar inkabb panelbe mennek mint ebbe.
nema sanse hogy ilyet vegyek. a csaladi haznak a lenyege epp az udvar es a szabad hely.
gondolom volt par ganyolas is az epites kozben, mert latszik hogy gyorsan,egymas tetejere volt felhuzva minden, nem kell majd 10 ev mulva kijavitani fel hazat ha panelba laksz, a szomszed meg igy is ugy is ott log majd a nyakadban.
 
  • Tetszik
Reactions: ZeiG
M

molnibalage

Guest
ez meg mi a tokom?

hetente kellene menni pereskedni a hulye szomszedal mert taknyolok egyet, es a takony atrepulne a szomszedba.

hat akor mar inkabb panelbe mennek mint ebbe.
nema sanse hogy ilyet vegyek. a csaladi haznak a lenyege epp az udvar es a szabad hely.
gondolom volt par ganyolas is az epites kozben, mert latszik hogy gyorsan,egymas tetejere volt felhuzva minden, nem kell majd 10 ev mulva kijavitani fel hazat ha panelba laksz, a szomszed meg igy is ugy is ott log majd a nyakadban.
Ez pontosan az, aminek látszik.
Ide vezet az, hogy új családi házra adnak pénz, a hely elfogyott, meg profitmaximalizálás, kényszer + fogyasztói igénytelenség.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
fogyasztói igénytelenség.
hat ez eleg baj, nem gondolkodnak az emberek.

lattam az arakat ott magyarba.

60-100 millat ha mar kifizetnek (gondolom vmi ez korul lehetnek az ilyenek), akor el is varnak azert ezt azt csereben.
ha valami nem felel meg az igenynek nem veszem meg, ilyesmit meg plane nem vennek.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 860
15 250
113
Ide vezet az, hogy új családi házra adnak pénz, a hely elfogyott, meg profitmaximalizálás, kényszer + fogyasztói igénytelenség.

Értsd már meg hogy nincs ilyen hogy csak családi házra, meg csak újra.

Új lakásra, használt lakásra, használt családi házra ugyanúgy jár a CSOK (=ingyen támogatás) + az egy gyerekest leszámítva MINDEN variációra e mellé kapsz nagyon kedvező államilag támogatott hitelt.

Családi ház éppenséggel épp, hogy kedvezőtlenebb, mert nagyobb minimum hasznos alapterületnek kell lennie (= fűtött helyiségek összes alapterülete, pl. garázs nem számít bele).

Új lakás vagy családi ház vásárlása, építése esetén, tetőtér-beépítéséhez, emeletráépítés esetén a CSOK mértéke:

4503



Használt lakás vagy családi ház vásárlása, bővítése esetén a CSOK mértéke

4504
 
M

molnibalage

Guest
Értsd már meg hogy nincs ilyen hogy csak családi házra, meg csak újra.

Új lakásra, használt lakásra, használt családi házra ugyanúgy jár.
Aha, és menyit..?
Az igen / nem reláción túl látunk majd valaha...?

Agglomerációban építesz egy új, a képen látható családi házat, 3 gyerek 10 milka.
Balázska akar venni egy lepukkant, fővárosi 3 szobás lakás mondjuk és kap rá 3 millát sem.

psXKr4A.png

Az eredmény látható a települések szerkezetén és, hogy mikor, mi és hol épült...
Mert a 0 infrás, bivalybasznád külsőn épült "családi ház" kijön X-bpl, egy fővárosi, nem világ végén levő régi ház, ami akár 3 szobás is lehet az meg akár 1,25-1,5X.