Global Combat Air Programme (GCAP) / Tempest (BAE Systems)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem tudom, hogy volt-e már.


Az olaszok berakták az első adag zsét a programba, de ahogy nézem, a terveik szerint évről évre egyre többet kell. Én szurkolok nekik, főleg hogy zászlóshajó programnak nevezik ők is. De ha átlagoljátok, hogy később nekik mennyit kell beletolniuk, azért nagy ugrások vannak még hátra a mostani részhez képest.
De legalább elkezdődött valami. És korábban volt szó róla, hogy az angolok is megnyitották a pénztárcájukat.
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Italy seeks to invest EUR2 billion (USD2.4 billion) in the Tempest programme under plans disclosed in the country's latest multiyear planning document (Documento Programmatico Pluriennale: DPP) for 2021–23.


The DPP, released on 5 August, revealed that the Italian Ministry of Defence (MoD) plans to allocate EUR60 million between 2021 and 2023, EUR90 million between 2024 and 2026, and EUR1.85 billion between 2027 and 2035 to fund capabilities for the Tempest programme. Specifically, EUR6 billion is identified for research and development, while acquisition and support funding are yet to be fully defined.

 
T

Törölt tag 1586

Guest
Italian Air Force Boss Envisions Merger Of Europe’s Next-Generation Combat Aircraft Programs

"...The chief of the Italian Air Force has predicted the merger of Western Europe’s two leading next-generation combat aircraft programs since he doesn’t think there are enough resources to sustain them both. The two competing programs are the British-led Tempest, a mock-up of which is seen in the image below, and which involves Italy, and the Future Combat Air System (FCAS) pursued by France, Germany, and Spain...."

Nincsak, nicsak....jön szembe a valóság? :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
S

speziale

Guest
Italian Air Force Boss Envisions Merger Of Europe’s Next-Generation Combat Aircraft Programs

"...The chief of the Italian Air Force has predicted the merger of Western Europe’s two leading next-generation combat aircraft programs since he doesn’t think there are enough resources to sustain them both. The two competing programs are the British-led Tempest, a mock-up of which is seen in the image below, and which involves Italy, and the Future Combat Air System (FCAS) pursued by France, Germany, and Spain...."

Nincsak, nicsak....jön szembe a valóság? :)
De lehet úgy lesz ez a merge hogy a németek otthagyják az FCAS-t :D
Arról egyébként volt már korábban szó hogy a Combat Cloud és a remote carrier-ék közösek lehetnek
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113
De lehet úgy lesz ez a merge hogy a németek otthagyják az FCAS-t :D
És csatlakoznak a Tempest-hez? A franciák pedig megcsinálják egyedül az FCAS-t?

A két típus összevonásnál a BAE vs Airbus, Thales vs Leonardo, MTU+Safran vs RR legalább akkora érdekellentét lehet mint az FCAS-en belül a németek vs franciák (Airbus+Dassault+Thales+Safran).
 
S

speziale

Guest
És csatlakoznak a Tempest-hez? A franciák pedig megcsinálják egyedül az FCAS-t?

A két típus összevonásnál a BAE vs Airbus, Thales vs Leonardo, MTU+Safran vs RR legalább akkora érdekellentét lehet mint az FCAS-en belül a németek vs franciák (Airbus+Dassault+Thales+Safran).

1) nem véletlen van ott az a röhögő smiley...

2) ugyanakkor azért a következőket hozzátenném:
  • a brit-olasz-német együttműködésnek harci gép fejlesztés terén azért vannak hagyományai...francia-németnek nincs
  • az olasz légierő parancsnoka a 2 program egyesüléséről beszélt...ehhez képest a németek beszuszakolása a Tempest programba szerintem ujjgyakorlat lenne...itt ugyanis szerintem számos lehetőség nyílna ki...akár simán lehet az is, hogy a németek belemennek egy kisebb program részbe, viszont akkor a Leo3 nagy részét ők fejlesztik...vagy akár olyan ellentételezést is el tudok képzelni, hogy az EF-k EW rendszerét akkor a Saab modernizálhatja, stb...
  • az FCAS-ban a meló leosztás úgy néz ki, hogy a franciák fejlesztik a vadászgépet a németek meg a remote carrier-t meg a combat cloud-ot...itt pl. biztosan lesz majd komoly ütközés az új német kormány drónok felfegyverzéséhez/autonóm bevetéséhez való hozzáállása miatt...
  • szerintem a legvalószínűbb scenárió a merge-re (amennyiben ez bármilyen szinten megvalósulna) az amit korábban olvastam: lenne az FCAS és Tempest külön-külön mint emberes platfrom, viszont a combat cloud és a remote carrier-ek közösek lennének (megjegyzem elég valószínűtlen, hogy a Leonardo/Saab/MBDA UK/italy ne akarna részesedést ezekből...ami ugye megint a német részesdeést csökkentené)
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
NEWS: The UK and Japan have announced plans to jointly develop a future fighter aircraft engine demonstrator, with the shared intention to explore further technologies in the future

Nem mondom, hogy értem. Kezdenek számomra zavarosan összecsúszni az új vadaszgép progik.

 
S

speziale

Guest
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 2361

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
ez itt szerintem arról szól, hogy közösen fejlesztenek bizonyos technológiákat amit aztán ki-ki felhasználhat saját céljaira..
Igen és ez logikus is. Vhol ez lesz a lényeg. Így egyre életképesebbnek tűnik a program, mintha mind egymás mellett futna párhuzamosan.

  • Egyetértési memorandum európai partnerekkel: A Japánnal kötött nemzetközi partnerség mellett tavaly az Egyesült Királyság, Olaszország és Svédország háromoldalú „egyetértési megállapodást” írt alá a jövőbeli harci légirendszerek és -technológiák terén való együttműködésről. Az Egyesült Királyság, Olaszország és Svédország együtt törekszik koncepciók kidolgozására és a munkateher megosztására, miközben maximalizálja a nemzeti szakértelmet.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113
Erre az oldalra érdemes lesz figyelni!

Ez egy külföldi cikk elég jó átfordítasa, amit én már korábban olvastam. De - szerintem - nagyon igényesen van összefoglalva.
Főleg a Tempest RR hajtóművével, és energia ellátásával foglalkozik.
Régen a Hadmérnök nevű kiadványban jelentek meg a szerző írásai.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
Ha már Tempest,itt bele lehet kukkantani kicsit,mik a tervek. Körbe is lehet forgatni. Nekem tetszene. :rolleyes:

 
  • Tetszik
Reactions: hete

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
486
2 551
93
Ha már Tempest,itt bele lehet kukkantani kicsit,mik a tervek. Körbe is lehet forgatni. Nekem tetszene. :rolleyes:


https://www.raf.mod.uk/what-we-do/team-tempest/tempest/

Itt egy másik cikk arról, hogy egy új, még ismeretlen repülőről készült műholdkép az ún. 51-es körzetben.
Ha összehasonlítjuk a Tempest fenti honlapon látható sárkányszerkezetét, valahogy hasonlóságot vélek felfedezni.
https://www.newstalkzb.co.nz/news/world/area-51-photos-satellite-snaps-image-of-top-secret-aircraft/

Ebben a második cikkben egyébb érdekességek is vannak, pl. az F-35-ös tengerészeti verziójának radarelnyelő réteg levállásáról, meg képen jól látható rozsdásodásáról..
 
  • Tetszik
Reactions: éber

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 302
93
https://www.raf.mod.uk/what-we-do/team-tempest/tempest/

Itt egy másik cikk arról, hogy egy új, még ismeretlen repülőről készült műholdkép az ún. 51-es körzetben.
Ha összehasonlítjuk a Tempest fenti honlapon látható sárkányszerkezetét, valahogy hasonlóságot vélek felfedezni.
https://www.newstalkzb.co.nz/news/world/area-51-photos-satellite-snaps-image-of-top-secret-aircraft/

Ebben a második cikkben egyébb érdekességek is vannak, pl. az F-35-ös tengerészeti verziójának radarelnyelő réteg levállásáról, meg képen jól látható rozsdásodásáról..
Rosszul látunk hallucinálunk,az 51-es körzetben nincs soha semmi látnivaló. ;)