[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
a nasams fontos eszköz. de abból igaza van @Xpert nek hogy nem csak azzal kell számólni. (ugye felhozták az MN anno légvédelmét) nasams al szemben. de a kép ezzel nem teljes hisz lessz csapatlégvédelem 35mm es formályában +mistral + gidránon is emlegetnek valamit néha...
és objektum védelemre szintén 35mm es (esetlegesen valami rakétával kiegészítve ami szinte minden modern 35 mm es rendszer részét képzi) már más a leányzó fekvése.

ha már nasams mehet bele az aim-9 is (hisz ha nem kell repüllniük...) mehet ahogy írta is a C5 ök a c7 az ER mellé (és használt repülésre kevés idővel rendelkező de szárazföldön még hosszú ideig alkalmazható rakéták is játszanak. abból meg van raktáron.) és KITUDJA ? mivel bővül a paletta... (PL aim 260 LREW ) de én + C ram és C uas rendszerek is integrálhatóak a komplexumba (integrálva is vannak.)
Telepített CRAM képesség biztos lesz: beneveztünk a közös NATO K+F projektre. Ebből vélhetően valamilyen gépágyús, lézeres rakétás megoldás fog születni. Meglepődnék ha nem az RM lenne végső kivitelező - rajtuk kívül a svéd Bofors rendelkezik programozható lőszeres légvédelmi gépágyúval, de ők nem NATO tagok (még...)
Szinte biztos, hogy lesz még AMRAAM rendelés is a NASAMS-hez: ha @molnibalage -nak igaza van (lenne) és indítónként legalább két újra töltés kell, akkor a 220 AMRAAM rakétánkkal 18 indítót tudnánk kétszer újra tölteni. Litvánok 8 indítóért fizettek 110milló eurót, ha nekünk 18 vagyis kb. kétszer annyi indítóért fizettünk négyszer annyit (410milliót) akkor nagyon át lettünk vágva! Ez elég valószínűtlen.
A legvalószínűbb szerintem, hogy 24 indítót vettünk (6 ütegben ütegenként 4 indító + néhány tartalék, 6-12 Sentinel, 6-8 EOS és 6-8 FDC) és az eddig berendelt rakéták egy fajta kezdő csomagként szolgálnak és pár év múlva vesznek még mellé rakétát. Az ukrán kondliktus is azt mutatja, hogy nagyon gyorsan tudnak fogyni a légvédelmi rakéták. 6x24 az 144 rakéta szóval egy töltés jön ki (pláne, hogy Gripenekre is kell), pár év múlva vehetünk még hozzá. Talán más légierők által már valamennyit reptetett AMRAAM-okat olcsóbban meg lehet venni légvédelmi célra...
Még ABM képesség kellene majd: Aster-30 vagy valami izraeli megoldás. Ezek elég drágák, szóval nem tudom akarnak-e erre költeni. A német ARROW-3 ernyője alá beférünk, szóval ICBM védelmünk lesz majd remélhetően.
Ha ez így meg valósul, akkor k. jó légvédelmünk lesz! :D
Olcsóbb, de nem gyorsabb.
Nem is sietünk! A 220 rakéta azért nem kevés - regionális szinten semmiképp! 1-2 tucat gépes légierők vannak...
Ha pedig NATO művelet van, akkor közös készletből, szövetségesektől kérhetünk AMRAAM-ot. Ez utóbbi vélhetően fontos szempont volt a NASAMS kiválasztásánál.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Talán más légierők által már valamennyit reptetett AMRAAM-okat olcsóbban meg lehet venni légvédelmi célra...

Szerintem nem feltétlenül érné meg más légierők széttöredezett szilárd üzemanyagú rakétáit felvásárolni.
Bár nem tudom a pontos számokat, de nem kell Meteor az air-policehoz, simán el tudják használni a Gripenek szerintem, ha veszünk új rakétákat. És akkor viszonylag olcsón kialakítunk egy már megfelelő tartalékot a NASAMS működtetéséhez és a légierő is folyamatosan magas szinten harckész. (És a legjobb rakétái nem használódnak el olyan gyorsan.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
Szerintem nem feltétlenül érné meg más légierők széttöredezett szilárd üzemanyagú rakétáit felvásárolni.
Bár nem tudom a pontos számokat, de nem kell Meteor az air-policehoz, simán el tudják használni a Gripenek szerintem, ha veszünk új rakétákat. És akkor viszonylag olcsón kialakítunk egy már megfelelő tartalékot a NASAMS működtetéséhez és a légierő is folyamatosan magas szinten harckész. (És a legjobb rakétái nem használódnak el olyan gyorsan.)
A "széttöredezettet" semmiképp... :D
Nyilván ha használtat vennénk, akkor azt előtte el kell küldeni a Raytheonhoz felülvizsgálatra...persze lehet hogy nincs ilyen opció és csak új rakéták jöhetnek szóba...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A "széttöredezettet" semmiképp... :D
Nyilván ha használtat vennénk, akkor azt előtte el kell küldeni a Raytheonhoz felülvizsgálatra...persze lehet hogy nincs ilyen opció és csak új rakéták jöhetnek szóba...

A fel- és leszállásnál kikerülhetetlen, hogy mi magunk is szétkúrjuk a saját új rakétáinkat, de nem kell túlspilázni. Pont ezért van biztonsági garancia megadva, hogy hány landolás után kell elküldeni. Szimplán mondjuk az utolsó 2-5 repülést nem adjuk meg nekik és gyári garanciás még, hogy tökéletes a működőképességük.
Csupán átküldjük Kecskemétről Győrbe, hogy legyenek szívesek raktárba tenni. Ha meg éles lövészet kell a légelhárítóknak, akkor még az utolsó előttiig is elmehetünk, hogy skótok legyünk és átadjuk elhasználatra.

Így értettem a széttöredezettet, még a szerződéses paramétereken belül. (De nem más légierők levedlett rakétáit vásárolva, hiszen "azt mi is tudjuk gyártani" és így olcsóbb.)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
A fel- és leszállásnál kikerülhetetlen, hogy mi magunk is szétkúrjuk a saját új rakétáinkat, de nem kell túlspilázni. Pont ezért van biztonsági garancia megadva, hogy hány landolás után kell elküldeni. Szimplán mondjuk az utolsó 2-5 repülést nem adjuk meg nekik és gyári garanciás még, hogy tökéletes a működőképességük.
Csupán átküldjük Kecskemétről Győrbe, hogy legyenek szívesek raktárba tenni. Ha meg éles lövészet kell a légelhárítóknak, akkor még az utolsó előttiig is elmehetünk, hogy skótok legyünk és átadjuk elhasználatra.

Így értettem a széttöredezettet, még a szerződéses paramétereken belül. (De nem más légierők levedlett rakétáit vásárolva, hiszen "azt mi is tudjuk gyártani" és így olcsóbb.)
Gyárilag adott/garantált hogy hány órat lehet őket reptetni és a feygveresek időszakonként megvizsgálják őket. Szóval nem lennének ezek "széttördezve".
Az utolsó "néhány repültórát" már nem kell "bele tenni" hanem mehetnek a NASAMS-be ahol zárt konténerben semmilyen terhelés nem éri őket a kilövésig.
 
  • Tetszik
Reactions: kelepisti

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Telepített CRAM képesség biztos lesz: beneveztünk a közös NATO K+F projektre. Ebből vélhetően valamilyen gépágyús, lézeres rakétás megoldás fog születni. Meglepődnék ha nem az RM lenne végső kivitelező - rajtuk kívül a svéd Bofors rendelkezik programozható lőszeres légvédelmi gépágyúval, de ők nem NATO tagok (még...)
Szinte biztos, hogy lesz még AMRAAM rendelés is a NASAMS-hez: ha @molnibalage -nak igaza van (lenne) és indítónként legalább két újra töltés kell, akkor a 220 AMRAAM rakétánkkal 18 indítót tudnánk kétszer újra tölteni. Litvánok 8 indítóért fizettek 110milló eurót, ha nekünk 18 vagyis kb. kétszer annyi indítóért fizettünk négyszer annyit (410milliót) akkor nagyon át lettünk vágva! Ez elég valószínűtlen.
A legvalószínűbb szerintem, hogy 24 indítót vettünk (6 ütegben ütegenként 4 indító + néhány tartalék, 6-12 Sentinel, 6-8 EOS és 6-8 FDC) és az eddig berendelt rakéták egy fajta kezdő csomagként szolgálnak és pár év múlva vesznek még mellé rakétát. Az ukrán kondliktus is azt mutatja, hogy nagyon gyorsan tudnak fogyni a légvédelmi rakéták. 6x24 az 144 rakéta szóval egy töltés jön ki (pláne, hogy Gripenekre is kell), pár év múlva vehetünk még hozzá. Talán más légierők által már valamennyit reptetett AMRAAM-okat olcsóbban meg lehet venni légvédelmi célra...
Még ABM képesség kellene majd: Aster-30 vagy valami izraeli megoldás. Ezek elég drágák, szóval nem tudom akarnak-e erre költeni. A német ARROW-3 ernyője alá beférünk, szóval ICBM védelmünk lesz majd remélhetően.
Ha ez így meg valósul, akkor k. jó légvédelmünk lesz! :D

Nem is sietünk! A 220 rakéta azért nem kevés - regionális szinten semmiképp! 1-2 tucat gépes légierők vannak...
Ha pedig NATO művelet van, akkor közös készletből, szövetségesektől kérhetünk AMRAAM-ot. Ez utóbbi vélhetően fontos szempont volt a NASAMS kiválasztásánál.
A litvánok felújított indítókat vettek a norvégoktól.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Azt nem hiszem, mert NASAMS 3-as verziót vettek, amiből a Norvégoknak sincs sok - annyi biztos nincs hogy olcsón osztogassák.

On June 19, Lithuania’s armed forces confirmed delivery of a Norwegian Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS) air defense system. Norway and Lithuania had finalized the sale of used NASAMS units in 2016. Co-developed by Norway and the United States, the NASAMS system employs AIM-120 AMRAAM missiles to intercept aerial targets at ranges up to 25 km.

Gondolom, modernizálták nekik a norvégok.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
On June 19, Lithuania’s armed forces confirmed delivery of a Norwegian Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS) air defense system. Norway and Lithuania had finalized the sale of used NASAMS units in 2016. Co-developed by Norway and the United States, the NASAMS system employs AIM-120 AMRAAM missiles to intercept aerial targets at ranges up to 25 km.

Gondolom, modernizálták nekik a norvégok.
A NASAMS-3 indítói nagyobbak szóval kb. az egészet cserélni kellett volna...fene tudja. Remélem valamikor kiderül majd hogy mit is kapunk 410millió Euróért.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
:rolleyes:
"Amennyiben egyébként a Honvédség valóban rendszeresíti nagyobb darabszámban a Rheinmetall Skyranger rendszerét, illetve ha befejeződik az ATLAS Mistral korszerűsítése, megérkeznek az új radarok és a NASAMS rendszer, valamint ha esetleg valamilyen MANPADS légvédelmi rakétát is beszerzünk, akkor Magyarország légvédelme gyakorlatilag mindenben meg fog felelni annak, ami a XXI. században egy ekkora ország hadseregétől elvárható."

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
MANPADS szüksegességével egyetértek, de melyik típus legyen? A Stingert már nem gyártják.
Azért valami Patriot-kategóriájú csak kéne....
Izraeli Arrow 2, a németek ebben gondolkodnak állítólag.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 803
35 996
113
MANPADS szüksegességével egyetértek, de melyik típus legyen? A Stingert már nem gyártják.
Azért valami Patriot-kategóriájú csak kéne....
Izraeli Arrow 2, a németek ebben gondolkodnak állítólag.
Ideiglenesen (ha tényleg nem bírunk ki nélküle 4-5 évet) akkor Piorun - annyira nem lehet szar az USA is rendszeresítette...
Raytheon 2026-ra ígéri a Stinger váltó típusát - majd akkor azt meg lehet venni.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely