[HUN] Egyéb használt eszközök beszerzése és/vagy felújítása, átalakítása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Teljesen rossza a számításod. Nem tudod még megbecsülni sem azt, hogy hány indítás történ harckocsik/páncélozott harcjárművek ellen és azt sem, hogy hányat használtak fel az ukránok eddig a megkapott mennyiségből, innentől kezdve ez az egész csak egy fikció. Molni szokta mondani, hogy a rossz modell is jobb mint a semmi, de ez még rossz modellnek sem jó.
Egyetértek. Ez a " szamítas" csak arra szólt hogy nem lehet úgy számolni hogy 1 Javelin 1 tank.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 274
9 639
113
Amit lehetne tenni, az az, hogy egy munkacsoportot lehet felállítani, ami megkapja a tárolt eszközök listáját, mindegy, hogy az PSZH, vagy D10 ágyú, mindent. Ez a csoport felmérné helyszínen, hogy mi használható ezekből, milyen feltételekkel mire használható (új motor, plusz páncél, vagy APS, az elérhető legmodernebb lőszer hozzá, leselejtezett, de működő 2. generációs nappali és éjjellátó optikák a nagyvilágból stb, ) és javaslatot tesz, hogy mit mire lehet úgy rábarkácsolni, hogy abból életképes jármű, vagy páncéltörő eszköz, vagy felderítésre alkalmas eszköz, vagy harctéri munkagép, vagy szállítójármű vagy bármi más lehessen akkora számban, amit érdemben hadrendbe tud illeszteni bármely aktív vagy tartalékos egység, vagy új önálló egység keretében történik ez, aztán ezt a hazai hadiipar komisszárok jelenlétében megcsinálja kis pénzért, hazafisággal motiváltan elkerülni az adóügyi vizsgálatokat a vezetőknél.
Itt felmerül a kérdés, hogy érdemes-e összhaderőnemi pótlékosat játszani és erőltetni a nehéz technika ill. az ahhoz kapcsolódó eljárások használatát, vagy ha már munkacsoportozunk, akkor (az adott rugalmasságnál fogva) inkább rögtön asszimetrikus harcban és eszközeiben gondolkodjunk-e? Szerintem az utóbbi.
Tudjuk pontosan, hogy az ezres (!) nagyságrendben felhasznált NLAW/Javelin/Panzerfaust/AT4 milyen hatékonyságú volt?
Én nem láttam erről semmilyen kézzelfogható adatot.
A hurráoptimista első 1-2 hónapban láttam videókat, leginkább NLAW-k sikeres használatáról, de azóta inkább az “oldschool”, kézivezérelt, orosz eredetű cuccokról látni (Kornet, Sztugna).
De statisztikát, azt még ezekről sem.
Te sem gondolod komolyan, hogy statisztikát akarsz látni ebben a zűrzavarban :)
A hatékonyságra főleg kijev körüli harcokból lehet következtetni, ahol lesállásokkal, könnyű lövész harcban akasztották meg az oroszokat - az eredményt pedig láttuk.
Maradt az NLAW-ból is, igaz, az akksit rendszeresen bütykölniük kell. Azért is láthatsz több videót az állványos ATGM kategóriából, mert a nagyobb lőtáv, illetve a Stugna esetében a fedezékbe helyezett konzol miatt könnyebb és biztonságosabb a videózással foglalkozni mint mikor közelről kell hk. oszlopokat megküldeni aztán rögtön pucolni.


Szerintem a harctéri valóság az lehet manapság, hogy a tipikus ukrán szakasz rendelkezik pár darab ATGMmel, azokat szar körülmények közt ellövik - érdemi taktikai hatás nélkül -, majd utána menekülőre fogják.
Ezzel csak az a baj, hogy mégis fogynak az orosz gépek.
De. Kiképzettel is 3 indítással számolnak.
Ez nem tudható be a szokásos amerikai túlbiztosításnak?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 027
66 480
113
Itt felmerül a kérdés, hogy érdemes-e összhaderőnemi pótlékosat játszani és erőltetni a nehéz technika ill. az ahhoz kapcsolódó eljárások használatát, vagy ha már munkacsoportozunk, akkor (az adott rugalmasságnál fogva) inkább rögtön asszimetrikus harcban és eszközeiben gondolkodjunk-e? Szerintem az utóbbi.
Tekintve, hogy jelenlegi eseménnyel kapcsolatban illene felkészülni az pedig konvencionális háború, nem azt erőltetném ami nem lesz olyan jelentős.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Itt felmerül a kérdés, hogy érdemes-e összhaderőnemi pótlékosat játszani és erőltetni a nehéz technika ill. az ahhoz kapcsolódó eljárások használatát, vagy ha már munkacsoportozunk, akkor (az adott rugalmasságnál fogva) inkább rögtön asszimetrikus harcban és eszközeiben gondolkodjunk-e? Szerintem az utóbbi.

Te sem gondolod komolyan, hogy statisztikát akarsz látni ebben a zűrzavarban :)
A hatékonyságra főleg kijev körüli harcokból lehet következtetni, ahol lesállásokkal, könnyű lövész harcban akasztották meg az oroszokat - az eredményt pedig láttuk.
Maradt az NLAW-ból is, igaz, az akksit rendszeresen bütykölniük kell. Azért is láthatsz több videót az állványos ATGM kategóriából, mert a nagyobb lőtáv, illetve a Stugna esetében a fedezékbe helyezett konzol miatt könnyebb és biztonságosabb a videózással foglalkozni mint mikor közelről kell hk. oszlopokat megküldeni aztán rögtön pucolni.



Ezzel csak az a baj, hogy mégis fogynak az orosz gépek.

Ez nem tudható be a szokásos amerikai túlbiztosításnak?
Ez a lősz megnézed mit csinálsz újra lősz a lőteren kiváló, a harctéren meg félig öngyilkosság. A céltábla nem lő vissza amíg próbálod eldönteni, hogy hatásos volt-e a találat...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 274
9 639
113
Tekintve, hogy jelenlegi eseménnyel kapcsolatban illene felkészülni az pedig konvencionális háború, nem azt erőltetném ami nem lesz olyan jelentős.
Egyelőre nehéz eldönteni, hogy a jelen felvonás végén milyen kihívások maradnak a táblán. Szerencsére van rá esély, hogy a konvencionális alól kifogy a vas.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 274
9 639
113
Ez a lősz megnézed mit csinálsz újra lősz a lőteren kiváló, a harctéren meg félig öngyilkosság. A céltábla nem lő vissza amíg próbálod eldönteni, hogy hatásos volt-e a találat...
Lehet én vagyok a lassú, de most nem világos, hogy ezt pontosan mire írod.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Számoljunk akkor visszafelé. 1 lövés 1 kill.

Ukrán jelentés szerint 1700 harckocsit és 3600 IFV-t vesztettek az oroszok.

Tételezzük fel hogy 1000 harckocsit és 2500 IFV-t lőttek ki pct rakétával. (Szerintem ez erős felülbecslés de számolási alapnak jó lesz)

Tehát az Ukrajnába küldött pct fegyvgerek kevesebb mint 10% semmisített meg orosz harcjarművet. Tehát a 90% szállítási és veszteség, eladásra kerül, nem indult el, mellément, stb
Hát ez az árukat elnézve nem túl jó arány. Azt is hozzátehetjük hogy ez a 40.000 pct eszköz kimerítette a NATO készleteinek jelentős részét. (Nem csodálom mert 180.000 dollár 1 Javelin, 50.000 dollár 1 nlaw 12.000 dollár 1 panzerfaust)

Ebből kiindulva ár erték arányban nem is rossz egy ócska T-62. A Javelin drágább mint a tank. Ha az 1:10 aranyba nezzük akkor a T-62 a háborús közgazdaságtan állatorvosi lova. Amikor a védekező fegyverek sokszor többe kerülnek mint maga fenyegetést jelentő eszköz :)
A kamu ukrán jelentéseket felejtsd el, a feltételezéseiddel együtt.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 081
113
Hát én annak sem lennék nagy híve.
A legjobb megoldás az lenne, ha kiválasztanánk egy gyártót, és azzal nagy tételű homogén (egy gyártó) flottát hoznák létre, valódi versenyben, hosszútávú üzemeltetési szerződésekkel. A nagyobb tételű beszerzéssel lehetne faragni a költségeken.
Ha mégis ragaszkodnánk a mostani gyártó diverzifikált flottához, akkor meg 3-4 méretkategóriát kell kiválasztani, és legalább méretkategóriánként azonos típusból felépíteni a teherautó flottát.
A régi cuccokat meg a többi nyugati sereg mintájára vagy saját értékesítésben licitálva, vagy 1-2 kiválasztott cégre rábízva eladni.
Azt kellene elérni, hogy ne legyen 10 évnél régebbi teherautókkal tele a gépjárműpark.
Az afrikai kapcsolatokat szerintem kimondottan jól ki lehetne használni a kiszolgált, de még használható technikák értékesítésére. Ott meg még keletje is lenne a terepjáró képességeknek is, és állítólag elég jó pénzeket lehet kapni a régebbi cuccokért. A merciket meg kimondottan keresik is.
RM HX :hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 446
113
Már alapból a kiképzett páncéltörő alegység nem 1-et indít 1 harckocsira hanem 2-t. Ennek az APS-ek és ERA páncélzatok elterjedése az oka.
A rajoknál ez annyiban másabb, hogy ott nemirányítottak az eszközök így elsőre eltalálni egy mozgó célt már eleve nem várható el az esetek döntő többségében.
Milyen T-72-n van APS? o_O
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 904
48 422
113
Ezzel csak az a baj, hogy mégis fogynak az orosz gépek.
MBT-k is? Úgy értem, amióta óvatosabbak? Én nem látom ezt.
Az elején, igen, ott kb a lelkes Battlefield játékos berongyolt a faszerdőbeca tankjábal (egyedül). De azóta van értelmesebb taktikájuk. Na mindegy, majd AMIKOR vége lesz ennek, talán az oryx féle homokosokon kívül is látunk érdemi assessmentet.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
De pont ezt latolgatjuk, hogy ha kiképzett pct egység használja, akkor nem istentől elrugaszkodott becslés, hogy egynél nem kell több egy T72t kinyirni. Ennyit jelent a modern ATGM, ez a felvetés.

Hát de bakker, arról nem fognak videót, hogy mellé lőttek!
Ez a lősz megnézed mit csinálsz újra lősz a lőteren kiváló, a harctéren meg félig öngyilkosság. A céltábla nem lő vissza amíg próbálod eldönteni, hogy hatásos volt-e a találat...

Ha jól emlékszem, a német harckocsis eljárásra nyilatkozta valaki, hogy náluk az a kotta, hogy mint a süket lőnek addig, amíg fel nem robban a célpont.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Hát de bakker, arról nem fognak videót, hogy mellé lőttek!


Ha jól emlékszem, a német harckocsis eljárásra nyilatkozta valaki, hogy náluk az a kotta, hogy mint a süket lőnek addig, amíg fel nem robban a célpont.
Igen jól emlékszel.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 356
113

Sajnálom, hogy pár hete nem tettem be a "csendes javaslatot" részemről, hogy az akkoriban megjelent hír alapján az oroszok lopakodóra "kihegyezett radarállomásához hasonlót kellene "pimpelni" a régi, mobilként már úgyis használhatatlan, kivinásra ítélt radarjainkból, a lopakodó --tudm-tudom: csökkentett észlehetőségű-- repgépek észlelésére.

"Természetesen" ez a jövőbeni orosz fenyegetés ellen lenne, de "kicsit" gyengíti a szomszédos F-35-vágyat!!!

...utólag persze magyarázhatom, hogy akartam, pedig/de "télllleg-tuti-Isten-uccse" így volt!

...megjegyzem: Valóban így volt!

.


... + :
A szerbiai F-117-lelővős, ötletes magyart meghívhatnánk szakértőnek a dologhoz, jó PR-t lehetne kerekeíteni a dologból, emelve a Honvédség presztízsét és a "másik cél" sem mellékes...
:oops: :oops:


U.I.: ...és ezt a lopakodó-észlelő radarállomást/bázist valóban meg is lehet csinálni, egy kb. ország-közepe helyszínen, ilyen módon --a régi elemeket új nyugati elektronikával és hazai fejlesztési és kivitelezési munkával, "hibrid-üzemmódban létrehozva"-- viszonylag kis összegből, amit --egy védelmi zónák közepén lécő célpont esetén mindig:-- csak jelentősen nagyobb összegből lehet csak leküzdeni.

..."valami Szun-Ce"-nak a kedvence az e fegyver amit sokszoros áron lehet semlegesíteni! :oops:


.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 356
113
Sajnálom, hogy pár hete nem tettem be a "csendes javaslatot" részemről, hogy az akkoriban megjelent hír alapján az oroszok lopakodóra "kihegyezett radarállomásához hasonlót kellene "pimpelni" a régi, mobilként már úgyis használhatatlan, kivinásra ítélt radarjainkból, a lopakodó --tudm-tudom: csökkentett észlehetőségű-- repgépek észlelésére.

"Természetesen" ez a jövőbeni orosz fenyegetés ellen lenne, de "kicsit" gyengíti a szomszédos F-35-vágyat!!!

...utólag persze magyarázhatom, hogy akartam, pedig/de "télllleg-tuti-Isten-uccse" így volt!

...megjegyzem: Valóban így volt!

.

... + :
A szerbiai F-117-lelővős, ötletes magyart meghívhatnánk szakértőnek a dologhoz, jó PR-t lehetne kerekeíteni a dologból, emelve a Honvédség presztízsét és a "másik cél" sem mellékes...
:oops: :oops:


U.I.: ...és ezt a lopakodó-észlelő radarállomást/bázist valóban meg is lehet csinálni, egy kb. ország-közepe helyszínen, ilyen módon --a régi elemeket új nyugati elektronikával és hazai fejlesztési és kivitelezési munkával, "hibrid-üzemmódban létrehozva"-- viszonylag kis összegből, amit --egy védelmi zónák közepén lécő célpont esetén mindig:-- csak jelentősen nagyobb összegből lehet csak leküzdeni.

..."valami Szun-Ce"-nak a kedvence az e fegyver amit sokszoros áron lehet semlegesíteni! :oops:



.



U.I.: Már csak egy bejelentésnek is jelentős --akár döntéseket is befolyásoló-- hatása van ezen haditechnikai területen, a megvalósítás bármilyen szakaszának pedig az egész Kárpát-medencét érintő hatása van/lenne!

...arra az esetre, ha esetleg valóban komolyan gondolta valaki a "Kárpát-medence meghatározó hadereje..." célt!

Egyre jobban kezd "Kilógni a lóláb"--Nekem--, hogy ez is csak egy a "látszat-haderő" építés"-hez illeszkedő, PR-manőver!
:(


Szeretnék ebben --is-- tévedni!!!


.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Sajnálom, hogy pár hete nem tettem be a "csendes javaslatot" részemről, hogy az akkoriban megjelent hír alapján az oroszok lopakodóra "kihegyezett radarállomásához hasonlót kellene "pimpelni" a régi, mobilként már úgyis használhatatlan, kivinásra ítélt radarjainkból, a lopakodó --tudm-tudom: csökkentett észlehetőségű-- repgépek észlelésére.

"Természetesen" ez a jövőbeni orosz fenyegetés ellen lenne, de "kicsit" gyengíti a szomszédos F-35-vágyat!!!

...utólag persze magyarázhatom, hogy akartam, pedig/de "télllleg-tuti-Isten-uccse" így volt!

...megjegyzem: Valóban így volt!

.

... + :
A szerbiai F-117-lelővős, ötletes magyart meghívhatnánk szakértőnek a dologhoz, jó PR-t lehetne kerekeíteni a dologból, emelve a Honvédség presztízsét és a "másik cél" sem mellékes...
:oops: :oops:


U.I.: ...és ezt a lopakodó-észlelő radarállomást/bázist valóban meg is lehet csinálni, egy kb. ország-közepe helyszínen, ilyen módon --a régi elemeket új nyugati elektronikával és hazai fejlesztési és kivitelezési munkával, "hibrid-üzemmódban létrehozva"-- viszonylag kis összegből, amit --egy védelmi zónák közepén lécő célpont esetén mindig:-- csak jelentősen nagyobb összegből lehet csak leküzdeni.

..."valami Szun-Ce"-nak a kedvence az e fegyver amit sokszoros áron lehet semlegesíteni! :oops:



.
Khm.Zsidó F35ösök már lebombázták a lopakodó felderitő kinai és muszka radarokat.........
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses