![]()
Jövő héten indul Litvániába a balti feladatokat ellátó kontingens első váltása...
Ványik Attila alezredes (aki itthon, a Harcászati Kiképző Repülőszázad századparancsnoka) a kiutazó csapat parancsnoka avat be minket a négy hónapos kiküldetés egy-egy kérdésébe.
"Miben más ez a balti misszió az előző kettőhöz képest számunkra?
2015-ben és 2019-ben is részt vettünk már egy-egy négy hónapos küldetésen a balti
államokban, sorban így már a harmadik missziónk lesz ez a mostani. Alapfeladatban érdemi változás nem történt az előző évekhez képest, békeidős légtérrendészetet hajtunk végre, fő feladatunk a három balti állam (Észtország, Lettország, Litvánia) légterének védelme, valamint az esetlegesen bajba jutott légijárművek számára segítségnyújtás.
Mely nemzetekkel kell Litvániaban együttműködni?
Litvániában, Siauliai légibázison fogunk települni - mint vezető nemzet -, ahol a
NATO északi parancsnokság alárendeltségében teljesítünk majd szolgálatot, melynek központja Németországban, Uedem városában található. A parancsnokság állománya a NATO tagországok különböző nemzeteiből delegált katonákból áll, így az együttműködést ennek megfelelően, szinte minden NATO tagországgal gyakorolnunk kell. Kisegítő nemzetként, velünk párhuzamosan, Észtországban, Amari légibázison a Német Légierő, míg Lengyelországban, Malbork légibázison az Olasz Légierő Eurofighter repülőgépeivel teljesítenek majd szolgálatot.
Összesen hány katonánk (MH 59) vesz részt a feladatban?
A kontingens 87 főből áll, viszont a négy hónapos misszió alatt a személyi állomány rotálása miatt közel 170 főt érint, melynek javát az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis állományából választottuk ki. A feladat végrehajtásban egyébként más alakulatok katonái is Részt vesznek, hiszen egy ilyen misszió nagyon sokrétű szaktudást igényel, melynek biztosításához a teljes Magyar Honvédség személyi állományából kellett szakembereket kijelölni.
A litván készültség miben különbözik a hazaitól?
Mindenben és semmiben. Mondom ezt, mivel feladatrendszerében - mint korábban említettem is - békeidős légtérrendészeti feladatot látunk el itthon is és a Balti államokban is, viszont a településből adódó speciális körülmények, a többnyire nyílt tenger felett végrehajtott feladatok és nem utolsó sorban a világszinten tapasztalható, bonyolult külpolitikai helyzet kihívásokkal tölti meg a négy hónapos feladat végrehajtást.
Kontingens parancsnokként mi az elvárás a kontingens felé?
Mivel a kontingens szakmailag maximálisan felkészült, fegyelmezett katona személyekből áll, a szakmai és katonai oldal tekintetében is nyugodt lehetek, mindenki a legjobb tudása szerint fogja végrehajtani a feladatát és ez, ami egyben a legfőbb parancsnoki elvárásom is. Ezen túlmenően, ami minden, más nemzetekkel folytatott feladatvégrehajtás során elsődleges kell legyen, hogy tisztában legyünk azzal a ténnyel, hogy az adott személy nemcsak magát, de egész nemzetét képviseli. Nemzetközi megítélésünket, akár rossz, akár jó irányba, egyetlen cselekedet is nagymértékben befolyásolhatja."
Újra magyar Gripenek indulnak a Baltikumba...