[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
Majd, ha odaér egyszer a videósorozat megérted.
Ha az ELTA radar ABM módban van, akkor nem fog szubszonikus célok után kutatni, akkor azt másnak kell csinálnia.
Egyanezt írtam!
Ezért lesz mellett jó néhány ELTA és Sentinel. Talán még Zsiráf 1X-ből is jön majd, szóval "hagyományos" légicélok felderítés nem lesz probléma!


A Stunner NASAMS kombó jelenleg nem létezik.
Se szoftveres se hardveresen.
Valóban nem tudunk ilyenről... :)
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Egyanezt írtam!
Ezért lesz mellett jó néhány ELTA és Sentinel. Talán még Zsiráf 1X-ből is jön majd, szóval "hagyományos" légicélok felderítés nem lesz probléma!



Valóban nem tudunk ilyenről... :)
Szerintem lézerágyús konténer kell a Gripenre.
Bár nem tudunk ilyenről ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 545
113
Ha az ELTA radar ABM módban van, akkor nem fog szubszonikus célok után kutatni, akkor azt másnak kell csinálnia.
De,tud.
A Stunner NASAMS kombó jelenleg nem létezik.
Admirális-generális keveri a dolgokat.Rafael a saját Spyder rendszerébe tudná integrálni a Stunnert,ha valaki megrendelné.
Az indítókat 20-25 km-re lehet egymástól telepíteni. Ha egy rendszer 4 indító akkor elméletileg 80-100 km es front vonalat tudsz védeni velük
Ez egy kicsit összetettebb.Nem csak az inditók egymástol,hanem az FDCtől való távolsága is számit.Na meg a radarlefedettség is köllene még.Aztán meg a lőtáv is egy elég képlékeny dolog légvédelmiseknél.Mélységet is kéne azért adni a védelemnek-meg redundancia is kell.Pl csapatlégvédelmi könyved nem irta,hogy a légvédelmi eszközállomány 1/3a inaktiv egy adott pillanatban,mert éppen áttelepül/karban tartják/akármi miatt....
 
M

molnibalage

Guest
Egyanezt írtam!
Ezért lesz mellett jó néhány ELTA és Sentinel. Talán még Zsiráf 1X-ből is jön majd, szóval "hagyományos" légicélok felderítés nem lesz probléma!



Valóban nem tudunk ilyenről... :)
Az ELTA radarokat szerinted mi helyett veszik? Az SzT-68U-k helyett sanszosan.
Vagy szerinted ABM célra veszünk egy rakás radart, amikor ABM képes SAM itten egészen pontosan 0?

Kicsit nagyon túltolod ezt az egészet.
Zsiráfról meg szó nincs, az ország segge megint kint a gatyából, de te még új eszközökről álmodsz?
Jó, hogy nem Birodalmi Csillagrombolóról.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
Az ELTA radarokat szerinted mi helyett veszik? Az SzT-68U-k helyett sanszosan.
Vagy szerinted ABM célra veszünk egy rakás radart, amikor ABM képes SAM itten egészen pontosan 0?
Ezek multifunkciós radarok, amiknek a képességei jóval túl mutatnak a SzT-68U radarokon.
Az ICBM elleni rendszereket leszámítva szinte minden izraeli légvédelmi rendszer ezt használja.
Kb. csak a Stunner légvédelmi rakétákat kellene megvenni és integrálni a norvég FDC-hez - vagy hozni a sajátját - és akkor simán lenne ABM képességünk. Az ELTA radar biztosítja ehhez a cél infót!
A tüzérségi radarokat leszámítva lesz belőlük vagy 8 darab, néhányat be lehet állítani rakéta figyelésre.
Kicsit nagyon túltolod ezt az egészet.
Zsiráfról meg szó nincs, az ország segge megint kint a gatyából, de te még új eszközökről álmodsz?
Jó, hogy nem Birodalmi Csillagrombolóról.
Szerintem lézerágyús konténer kell a Gripenre.
Bár nem tudunk ilyenről ;)
Szerintem a Stunner megrendelése, integrálása egy lehetséges megfejtés arra preziben szereplő +1-re. Nem tudjuk mi az - az utóbbi időben amúgy sem sok minden publikus a hadi beszerzésekről.
Pár hét vagy hónap és talán kiderül mi lehet a +1, de biztos hogy egy drágább valami lesz.
 
M

molnibalage

Guest
Ezek multifunkciós radarok, amiknek a képességei jóval túl mutatnak a SzT-68U.
Az ICBM elleni rendszereket leszámítva szinte minden izraeli légvédelmi rendszer ezt használja.
És ebből hogyan vezetted le, hogy egyszerre képes a talajszinten szubszonikus CM ellen működni és M3+ sebességű BM-ek ellen is légteret figyelni egy azon radar egy azon időben?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
És ebből hogyan vezetted le, hogy egyszerre képes a talajszinten szubszonikus CM ellen működni és M3+ sebességű BM-ek ellen is légteret figyelni egy azon radar egy azon időben?
Olvasd már el mit írtam!!! 2x írtam le eddig hogy nem ugyanaz a radar figyeli ezeket!!!
Radarok komplett hálózata lesz, nem szigetszerű működés...
 
M

molnibalage

Guest
Olvasd már el mit írtam!!! 2x írtam le eddig hogy nem ugyanaz a radar figyeli ezeket!!!
Radarok komplett hálózata lesz, nem szigetszerű működés...
Kezdjed már el számolgatni a radar lefedést úgy, hogy kismagasságú célokról van szó, ABM üzemben meg szektoros üzem van kb. 90-105 fokos ívvel.
Mikor fogysz ki majd a radarokból?

Értem én, hogy te olyan kényelmes feltételezésekkel élsz, hogy lesz vagy 12 Sentinel radar is, de hogy mire alapozva?
És aztán jön az, hogy a radarok egy része mozog vagy csak önös érdekből kussol vagy csak éppen üzemképtelen.

Értem én a lelkesedésed, de eszméletlen vad dolgokat feltételezel majd extrapolálsz ki belőle a végtelenbe.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
De,tud.

Admirális-generális keveri a dolgokat.Rafael a saját Spyder rendszerébe tudná integrálni a Stunnert,ha valaki megrendelné.
Kongsberg is tudná integrálni a Stunnereket az FDC-be, csak idő és pénz kérdése - meg persze az izraeli oldalnak is hozzá kell ehhez járulni. Nem mondom biztosra hogy erről van szó, de ez egy lehetséges megfejtés a +1-re a preziből.
Ezt elég valószínűnek tartom, hogy valami fegyvert (effector) integráció lehet, ami eddig nem volt része a NASAMS-nek...

Ez egy kicsit összetettebb.Nem csak az inditók egymástol,hanem az FDCtől való távolsága is számit.Na meg a radarlefedettség is köllene még.Aztán meg a lőtáv is egy elég képlékeny dolog légvédelmiseknél.Mélységet is kéne azért adni a védelemnek-meg redundancia is kell.Pl csapatlégvédelmi könyved nem irta,hogy a légvédelmi eszközállomány 1/3a inaktiv egy adott pillanatban,mert éppen áttelepül/karban tartják/akármi miatt....
A távolságokkal, meg hogy hány elemet kötsz össze, azzal lehet játszani. Ez egy rugalmas rendszer.

Az az állítás, hogy 6 NASAMS rendszer 6 célpontot tud védeni (amit fentebb állított tarzaan) nem igaz!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
Kezdjed már el számolgatni a radar lefedést úgy, hogy kismagasságú célokról van szó, ABM üzemben meg szektoros üzem van kb. 90-105 fokos ívvel.
120 fok az ELTA esetében. A románokon meg talán az ukránokon kívül senkinek nincs SRBM-je a környéken! Nem is kell pl. az osztrákok felől várni a rakéta csapást...
Mikor fogysz ki majd a radarokból?
Értem én, hogy te olyan kényelmes feltételezésekkel élsz, hogy lesz vagy 12 Sentinel radar is, de hogy mire alapozva?
pl. arra hogy kb. ugyanakkor rendelek NASAMS-et litvánok mint mi, és annak ismert az ára és a tartalma. Ebből következik, hogy a mi rendszerünk kb. mekkora lehet. Ez alapján "megjósoltam", hogy 6 és 8 rendszerrő lehet szó, láss csodát: 6+1 lett most publikálva. Szóval igazolva lett a litvánokra alapozott becslésem!
A pontos szám nem ismert nyilván miből mennyi lesz, de megalapozottan feltételezhető, hogy 6 Sentinel radar az a minimum, ami jön, de pl. a litvánok rendszerenként 2 Sentinelt vettek.

És aztán jön az, hogy a radarok egy része mozog vagy csak önös érdekből kussol vagy csak éppen üzemképtelen.
Épp ezért indokolt a rendszerenként legalább két Sentinel: legalább egy biztosan működjön...
Értem én a lelkesedésed, de eszméletlen vad dolgokat feltételezel majd extrapolálsz ki belőle a végtelenbe.
Egyéb ötlet hogy mi az a +1? Tudom, te nem szeretsz "tippelni"... :)
Remélhetőleg jövőre kiderül...
 
M

molnibalage

Guest
120 fok az ELTA esetében. A románokon meg talán az ukránokon kívül senkinek nincs SRBM-je a környéken! Nem is kell pl. az osztrákok felől várni a rakéta csapást...
Ezt nagyon erős túlzásnak érzem, max, ha szubszonikus célok ellen korlátozod a hatótávot. Okkal van az, hogy az Sz-300 és PATRIOT esetén is (ha jól emékszem) 90 fok már csak ez. Mert az ESA miatt nagyobb oldalszög eltérés esetén komolyan veszted már a dB-eket.
Tehát, ha csak egy helyre teszel le ilyet, akkor sem képes már csak az elképzelt román támadást kivédeni, mert a területük akkor, hogy direkt messzebről indítva két irányból is jöhet a rakéta adott védendő objektum estén. Tehát szektorosan már kapásból kettő radar kell egy helyre, ha 180 fokos lefedést akarsz pl. Debrecennél.

Nah, akkor, ha csak 3 ilyen települést akarsz, akkor az 6 db radar és legyen egy műszaki tartalék.
Akkor marad a 12-ből 5 db. Ebből kéne akkor lefedést adni a Sentinelekkel kis és közepes magasságon és mozogni és áttelepülni.

Mib62SQ.png


A szaúdi finomítót is lehet védeni BM ellen, ha volt PATRIOT a közelben, de ha ahelyett csigalassú drón jött, akkor a BM-eket figyelő radar nem látta azt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
Ezt nagyon erős túlzásnak érzem, max, ha szubszonikus célok ellen korlátozod a hatótávot. Okkal van az, hogy az Sz-300 és PATRIOT esetén is (ha jól emékszem) 90 fok már csak ez. Mert az ESA miatt nagyobb oldalszög eltérés esetén komolyan veszted már a dB-eket.
Tehát, ha csak egy helyre teszel le ilyet, akkor sem képes már csak az elképzelt román támadást kivédeni, mert a területük akkor, hogy direkt messzebről indítva két irányból is jöhet a rakéta adott védendő objektum estén. Tehát szektorosan már kapásból kettő radar kell egy helyre, ha 180 fokos lefedést akarsz pl. Debrecennél.

Nah, akkor, ha csak 3 ilyen települést akarsz, akkor az 6 db radar és legyen egy műszaki tartalék.
Akkor marad a 12-ből 5 db. Ebből kéne akkor lefedést adni a Sentinelekkel kis és közepes magasságon és mozogni és áttelepülni.

Mib62SQ.png


A szaúdi finomítót is lehet védeni BM ellen, ha volt PATRIOT a közelben, de ha ahelyett csigalassú drón jött, akkor a BM-eket figyelő radar nem látta azt.
A drónok ellen is lesz szerintem radar véve: nem véletlen nézegetik a kicsi-Zsiráfot. Az ukrajnai dróntámadásokat látva biztos "betojtak" odafent, szóval fognak lépni valamit ezek ellen.
Már csak a békeidőben civil repterek biztonsága is indokolja, hogy lássák a drónokat, amiket gondatlan civilek esetleg beküldenek oda.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 343
35 185
113
A Stunner-NASAMS integrációs "konteomat" erősíti valamelyest a Raytheon szerepe:
A David's Sling elfogórakéta a Rafael és Raytheon közös terméke. A NASAMS meg Kongsberg és Raytheon közös terméke.
Az amerikai Raytheon egy közös kapocs a NASAMS és a "Csúzli" között. Szóval tényleg ez segíthet az integrációban: minimális izraeli együtt működés mellett is mg tudják mondani a Kongsbergnek, hogy mit kell a NASAMS FDC-n leprogramozni, hogy indíthassa a Stunnert.
Majd kiderül hogy bejön-e a tippem... :)
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 679
2 214
113
A Stunner-NASAMS integrációs "konteomat" erősíti valamelyest a Raytheon szerepe:
A David's Sling elfogórakéta a Rafael és Raytheon közös terméke. A NASAMS meg Kongsberg és Raytheon közös terméke.
Az amerikai Raytheon egy közös kapocs a NASAMS és a "Csúzli" között. Szóval tényleg ez segíthet az integrációban: minimális izraeli együtt működés mellett is mg tudják mondani a Kongsbergnek, hogy mit kell a NASAMS FDC-n leprogramozni, hogy indíthassa a Stunnert.
Majd kiderül hogy bejön-e a tippem... :)
Legyen úgy.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Az ELTA radarokat szerinted mi helyett veszik? Az SzT-68U-k helyett sanszosan.
Vagy szerinted ABM célra veszünk egy rakás radart, amikor ABM képes SAM itten egészen pontosan 0?

Kicsit nagyon túltolod ezt az egészet.
Zsiráfról meg szó nincs, az ország segge megint kint a gatyából, de te még új eszközökről álmodsz?
Jó, hogy nem Birodalmi Csillagrombolóról.
Kint a gatyából? Bruhahah 250 milliárd csak az atlètikai stadionra! Arra van pénz amire akarnak...!
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 821
31 817
113
Nekünk vakami kiképzési együtműködést kellene csinálnunk Izraellel. Kerül amennyibe kerül, de néhány pilótánknak folyamatosan ott kellene repkednie. Csak amit a kantinba hall, többet érne, mint itt az egész.

Ahhoz mondjuk F-16-osokkal kellene repülnünk. De akkor is max. ők jönnének ide közös gyakorlatra, aztán esetleg szereznénk tapasztalatot.