Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 615
113
Silvio, azt látom, hogy nem tudod, de utánanéznél annak, hogy a Brent olaj ára az miért magasabb a szibériai olaj áránál?? Mert az állításod igaz, csak ennek oka van. Ha a Bernt olaj ára 80-85 dollár körüli, a szibériai ára meg 65 dollár körüli, akkor ez azt jelenti, hogy az árak valójában paritásban annak.... A látszólag, de csak látszólag olcsóbb orosz olaj, valójában annyiba kerül -egy fontos jellemző tekintetében- mint a Brent olaj... (Ezért mindenki, aki az olcsó orosz olajról prédikál, itt is oldalakon keresztül, az csak a magyar-orosz propagandát tolja, hiszi el agy beszopja...)
A magyar finomítók orosz olajra vannak optimalizálva, vagyis az kell beléjük, ha az olcsóbb, akkor az jobb. A Brentre való ideális átálláshoz nem véletlenűl kellene többmilliárd eurós plusz beruházás. Szóval az orosz olaj magyar szemszögből és valószínűleg még mások szemszögéből is olcsóbb.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 615
113
Kiváncsi vagyok. Lemond? Menesztenek valakit? Vagy hirtelen megjavult a finomító?

Vagy ugrik a 480.
Vagy elmondja, hogy mindenki nyugodjon le a picsába, mert most is annyit finomítanak, mint eddig, csak ha mindenki most tankol akkor az több, mint az átlag és így elfogy, de ha jövő héten senki nem fog tankolni mert most tanolt, akkor átlagosan mindenki el lesz látva.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Vagy ugrik a 480.
Vagy megpróbálnak hatni a népre hogy, ne tankoljon mint az elmebeteg. Kicsit olyan érzésem van mint amikor elfogyott a budipapír... az is lett volna ha ki tudják szállítani.A kúton ma egy halom olyan ember után álltam sorba aki évente ha megy 5000km-t. mire megtankoltam a 3 céges kocsit kihullott a hajam.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 095
92 241
113
Silvio, azt látom, hogy nem tudod, de utánanéznél annak, hogy a Brent olaj ára az miért magasabb a szibériai olaj áránál?? Mert az állításod igaz, csak ennek oka van. Ha a Bernt olaj ára 80-85 dollár körüli, a szibériai ára meg 65 dollár körüli, akkor ez azt jelenti, hogy az árak valójában paritásban annak.... A látszólag, de csak látszólag olcsóbb orosz olaj, valójában annyiba kerül -egy fontos jellemző tekintetében- mint a Brent olaj... (Ezért mindenki, aki az olcsó orosz olajról prédikál, itt is oldalakon keresztül, az csak a magyar-orosz propagandát tolja, hiszi el vagy éppen beszopja...)
Mire gondolsz???

Működik az olcsó orosz olaj - Itt a félbilliós eredmény a Molnál

484 milliárd forint, ekkora eredményt szállított a Mol egy negyedév alatt, ez duplája az egy évvel korábbinak, és közel háromszorosa annak, amit a cég (szó szerint) békeidőben tud. Hogy mi kellett a bődületes új rekordhoz? Elsősorban az, hogy a Mol még mindig hozzájut az olcsó orosz olajhoz, miközben a világpiaci olaj- és gázár elszállt, a cég pedig termékei nagy részét magas áron tudja érték
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 095
92 241
113
Vagy megpróbálnak hatni a népre hogy, ne tankoljon mint az elmebeteg. Kicsit olyan érzésem van mint amikor elfogyott a budipapír... az is lett volna ha ki tudják szállítani.A kúton ma egy halom olyan ember után álltam sorba aki évente ha megy 5000km-t. mire megtankoltam a 3 céges kocsit kihullott a hajam.
Az időzítés nekem azt mutatja, hogy belenyúlnak az árakba.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

Kopi2000

Guest
A magyar finomítók orosz olajra vannak optimalizálva, vagyis az kell beléjük, ha az olcsóbb, akkor az jobb. A Brentre való ideális átálláshoz nem véletlenűl kellene többmilliárd eurós plusz beruházás. Szóval az orosz olaj magyar szemszögből és valószínűleg még mások szemszögéből is olcsóbb.
A finomítókban nem vagyok járatos, mikor MOL-oztam, akkor a kutatás-termelési ágazatnál voltam... (De, azért, ha ez tegyük fel igaz is, akkor is olt legalább 10 é, ami alatt meg kellett olna lépni az átállást.) Egyébként valószínűleg nem is igaz, hanem csak propi mítosz, mert, amikor Dél-somogyban könnyűolajat (pld. Vízvár térsége) találtunk, az egész MOL örült neki, mint majom a farkának. Ha a finomítóink nem lettek volna alkalmasak ezek kezelésére, akkor miért örömködtek volna?

De visszatérve a Brent olajra. Azért drágább a szibériai "urali" olajnál, mert:

a Brent olaj egy könnyűolaj, aminek magasabb a könnyen (és üzemanyagként) hasznosítható beltartalma, míg a kátrány és egyéb nem üzemanyag formában jelentkező melléktermék mennyisége alacsonyabb. Ezen kívül a kéntartalma is kisebb... (Könnyebb finomítani is.) Míg termelni fogják, a Brent olaj ára ezért mindig (törvényszerűen) magasabb lesz az urali, szibériai olaj áránál... (Ezt ugye nem tanítja a propi média, aminek a tételeit vizhangzod, sokan másokkal egyetemben, pedig ez egy olajipari közhely....)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 615
113
A finomítókban nem vagyok járatos, mikor MOL-oztam, akkor a kutatás-termelési ágazatnál voltam... (De, azért, ha ez tegyük fel igaz is, akkor is olt legalább 10 é, ami alatt meg kellett olna lépni az átállást.) Egyébként valószínűleg nem is igaz, hanem csak propi mítosz, mert, amikor Dél-somogyban könnyűolajat (pld. Vízvár térsége) találtunk, az egész MOL örült neki, mint majom a farkának. Ha a finomítóink nem lettek volna alkalmasak ezek kezelésére, akkor miért örömködtek volna?

De visszatérve a Brent olajra. Azért drágább a szibériai "urali" olajnál, mert:

a Brent olaj egy könnyűolaj, aminek magasabb a könnyen (és üzemanyagként) hasznosítható beltartalma, míg a kátrány és egyéb nem üzemanyag formában jelentkező melléktermék mennyisége alacsonyabb. Ezen kívül a kéntartalma is kisebb... (Könnyebb finomítani is.) Míg termelni fogják, a Brent olaj ára ezért mindig (törvényszerűen) magasabb lesz az urali, szibériai olaj áránál... (Ezt ugye nem tanítja a propi média, aminek a tételeit vizhangzod, sokan másokkal egyetemben, pedig ez egy olajipari közhely....)
Ez a "meg kellett volna lépni" dolog olyan kurva okosan hangzana ha nem látszana hogy mekkora üres fej van mögötte. Elsősorban senki nem lát a jövőbe, másodsorban ha csövön jön stabilan az olcsó olaj és arra optimalizált finomítóm van, akkor mégis mi a lófaszért építenék egy másikat, ami csak ott állna, de legalább rengeteg pénzbe kerűl?
Hogy neked minden propi ami nem a fals elméleteidet támasztja alá azon én nem tudok segíteni, talán egy orvos ha végre rászánod magad. Az infó kormányoldalról jött amikor legelőször feljött az olajembargó témája, hogy nem ideális a könnyű olaj a magyar finomítóknak, mert a másikhoz terveték őket. Itt nem arról van szó, hogy a Brentet nem tudnák feldolgozni, csak biztosan drágábban vagy rosszabb hatásfokkal, több melléktermékkel, több karbantartással, nehézkesebb beállításokkal, stb.
 
K

Kopi2000

Guest
Mire gondolsz???

Működik az olcsó orosz olaj - Itt a félbilliós eredmény a Molnál

484 milliárd forint, ekkora eredményt szállított a Mol egy negyedév alatt, ez duplája az egy évvel korábbinak, és közel háromszorosa annak, amit a cég (szó szerint) békeidőben tud. Hogy mi kellett a bődületes új rekordhoz? Elsősorban az, hogy a Mol még mindig hozzájut az olcsó orosz olajhoz, miközben a világpiaci olaj- és gázár elszállt, a cég pedig termékei nagy részét magas áron tudja érték
Arra, hogy a működik az orosz olcsó olaj meg az összes ilyen hangzatos cím, szénhidrogén ipari szakmailag totális hülyeség, hülyeség..... (divatosabban "bullshit") Csak propaganda az egész. Nekem elhiheted, tudományos őmunkatárs oltam a MOL-nál, mikor eljöttem onnan... Egyébként Jokernek megválaszoltam részletesen... A Brent olaj ára azért lesz mindig is magasabb a szibériai olajnál, mert a hasznos beltartalmi értéke magasabb a Brent olajnak...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 628
3 315
113
 
K

Kopi2000

Guest
Ez a "meg kellett volna lépni" dolog olyan kurva okosan hangzana ha nem látszana hogy mekkora üres fej van mögötte. Elsősorban senki nem lát a jövőbe, másodsorban ha csövön jön stabilan az olcsó olaj és arra optimalizált finomítóm van, akkor mégis mi a lófaszért építenék egy másikat, ami csak ott állna, de legalább rengeteg pénzbe kerűl?
Hogy neked minden propi ami nem a fals elméleteidet támasztja alá azon én nem tudok segíteni, talán egy orvos ha végre rászánod magad. Az infó kormányoldalról jött amikor legelőször feljött az olajembargó témája, hogy nem ideális a könnyű olaj a magyar finomítóknak, mert a másikhoz terveték őket. Itt nem arról van szó, hogy a Brentet nem tudnák feldolgozni, csak biztosan drágábban vagy rosszabb hatásfokkal, több melléktermékkel, több karbantartással, nehézkesebb beállításokkal, stb.
Látom, csak vagdalkozni tudsz.. Nem érzem, hogy üres lenne a hozzászólásom. A tiedhez képest viszont mindenképpen tartalmasabb...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 615
113
Látom, csak vagdalkozni tudsz.. Nem érzem, hogy üres lenne a hozzászólásom. A tiedhez képest viszont mindenképpen tartalmasabb...
Hogy te mit érzel a saját kis világodban az a te dolgod. De semmi szükség az üres okoskodásodra, hogy visszanézve szerinted ezt meg azt kellett volna az elmult 10 évben.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

Kopi2000

Guest
Hogy te mit érzel a saját kis világodban az a te dolgod. De semmi szükség az üres okoskodásodra, hogy visszanézve szerinted ezt meg azt kellett volna az elmult 10 évben.
Ne írjál le ilyeneket annak, aki mérnökként lehúzott 15 évet a MOL-nál, és külföldi olajcégeknél... Igaz a kutatásnál, de azért arra ami a fő mondandóm olt, mindenkinek van rálátása, aki az olajiparban dolgozik...
 
M

molnibalage

Guest
Csudálatos. Persze aki előre megjósolta, hogy mi lesz a vége ennek, az helikopter volt.
Most esik le végre ezen "zsenik" szakértelme sok embernek?
Most majd kiderül mennyire fontos gyorsan és sokat autózni tömegeknek...