[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Igen tudom, de a torony belseje ahhoz is hiányzik. Ráadásul ezzel a toronnyal nem tudom elképzelni, hogy olcsó lehetne a darabára. Ha meg felpörgetünk, akkor meg nem mindegy a darabár... :confused:
Olcsóbb a darabára a rövidebb csővel. De mindegy. Nincs időnk kivárni, amíg az L60-ast megszülik.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 244
67 210
113
Háát nem feltétlen.
De nekem pont ez a bajom a HX3 programmal. Szerintem teljesen felesleges komplett forgatható toronnyal fárasztani magunkat. Meg várni rá éveket.
Páncélozva ennek minden menetteljesítményt befolyásoló szarságával együtt.
Ha nem akarunk atomatizáltat, akkor ott a Caesar, meg az ATMOS. Ha meg azt akarunk, akkor az EVA. Egyszerűen felesleges egy tornyos balhéra várni, amelyik ráadásul csak 10x10-re tud felkerül. Miközben az előzőknek van 6x6-os variansa is.
Mobilitás, és logisztika szempontjából egy 10x10 egy marhaság. Mindezt csak azért hogy legyen egy körbeforgatható páncélozott tornyunk.
Egy részével egyetértve, hááát azért de.

Ha nekem kellene nekiállni, akkor a belméretet számba véve kellene egy töltőkart csinálnom, ami bele tudja dugni egy lyukba a lőszert meg az indítótöltetet.

Lehet gondolkodni. Vezetékkel legyen? Neeeem, innoválunk, a vezeték működik. Jó, akkor íratok hozzá egy programot amit nem én csinálok, egy karhoz, aminek x és y helyre kell odanyúlnia, ahová egy láncos, szalagos, léptetőmotoros, fogasléces vagy bármilyen elbaszott rendszer odakészíti az anyagot, aminek a mérete és súlya ismételten ismert.

Fejvakarás. Álámónium, legyen, vagy acél, vagy titán, mer' innoválok? Adott helyről adott helyre kell nyúlnia, tehát baszottul hamar kiderül, hogy mekkora legyen a mérete és mekkora a mozgása. Erre elkezdek baszódni az anyagon, a programozó írja a programot, mer' innoválunk, jajj, nehogy a programod adatátvitele zavarja a többi programozott dolog adatátvitelét ismert dobozok árnyékolásának ismeretében, akkor sem lesz vezetékes baszdmeg.

Hé, fémgyár, lécci gyárcsá már nekem alumíniumból ekkora részegységeket. Meg acélból, meg titánból is, van ojróóó.

Erre a fémgyár, fúúú bazmeg, fémből dolgokat bazmeg? Nem is tudom, innoválnunk kellene a gyártástechnológiát, hogy alumíniumot, meg acélt, meg titánt tudjunk csinálni amiből eddig csináltunk mindent.

Na, hát ugyanez a szint.

Minden síkon. Ugyanúgy csak kísérletezgetnek, mintha előképzés nélkül én tenném, csak beleöntenek x millió eurót ebbe, tehát magasabbrendű baszkódás. Csak számukra ismert dolgokon úgy téve, mintha nem lenne előd kiindulópont, mintha mindent, de mindent most találnának fel nulláról és ugye ha a fémmegmunkáló is előállna ezzel, az ciki lenne, de a fémmegmunkálónál feltételezzük, hogy amit eddig csinált, azt meg tudja csinálni ezután is.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: papajoe and borisz

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 385
31 698
113
Akkor megint elveszítjük a teherautó platform okozta előnyöket és a hagyományos tüzérségi lőszer még mindig olcsóbb mint egy GMLRS rakéta. Az L60-as nagyon ígéretes, majd ha kész lesz...
Azért ez az extra nagy lőtáv erősen túl van tólva.Oda már póthajtásos lőszer kell (vagyis kisebb lesz a hasznos harci rész,a pusztitóképessége a lövedéknek),és minimum végfázis irányitás,meg célfelderitési képesség.Feladataik 99%kát jóval kisebb lőtávra fogják teljesiteni azok a lövegek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Azért ez az extra nagy lőtáv erősen túl van tólva.Oda már póthajtásos lőszer kell (vagyis kisebb lesz a hasznos harci rész,a pusztitóképessége a lövedéknek),és minimum végfázis irányitás,meg célfelderitési képesség.Feladataik 99%kát jóval kisebb lőtávra fogják teljesiteni azok a lövegek.
Persze, viszont az ellentűz feladatot az átlagos 30-40 km-es tüzérségi lőtávon kívül végezheti az üteg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Nagyon szép és jó a löveg meg kell is mennyiség mert a 24 db nagyon kevés, de engem valahogy most a rakétatüzérség jobban érdekel, meg amúgy amblokk! :) De rohadt nagy kuss ott is és megy a piackutatás tán a Jupiternél tart már!
Miért azóta bankot robbantottunk?
 
  • Hűha
Reactions: Venom85

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Egy részével egyetértve, hááát azért de.

Ha nekem kellene nekiállni, akkor a belméretet számba véve kellene egy töltőkart csinálnom, ami bele tudja dugni egy lyukba a lőszert meg az indítótöltetet.

Lehet gondolkodni. Vezetékkel legyen? Neeeem, innoválunk, a vezeték működik. Jó, akkor íratok hozzá egy programot amit nem én csinálok, egy karhoz, aminek x és y helyre kell odanyúlnia, ahová egy láncos, szalagos, léptetőmotoros, fogasléces vagy bármilyen elbaszott rendszer odakészíti az anyagot, aminek a mérete és súlya ismételten ismert.

Fejvakarás. Álámónium, legyen, vagy acél, vagy titán, mer' innoválok? Adott helyről adott helyre kell nyúlnia, tehát baszottul hamar kiderül, hogy mekkora legyen a mérete és mekkora a mozgása. Erre elkezdek baszódni az anyagon, a programozó írja a programot, mer' innoválunk, jajj, nehogy a programod adatátvitele zavarja a többi programozott dolog adatátvitelét ismert dobozok árnyékolásának ismeretében, akkor sem lesz vezetékes baszdmeg.

Hé, fémgyár, lécci gyárcsá már nekem alumíniumból ekkora részegységeket. Meg acélból, meg titánból is, van ojróóó.

Erre a fémgyár, fúúú bazmeg, fémből dolgokat bazmeg? Nem is tudom, innoválnunk kellene a gyártástechnológiát, hogy alumíniumot, meg acélt, meg titánt tudjunk csinálni amiből eddig csináltunk mindent.

Na, hát ugyanez a szint.

Minden síkon. Ugyanúgy csak kísérletezgetnek, mintha előképzés nélkül én tenném, csak beleöntenek x millió eurót ebbe, tehát magasabbrendű baszkódás. Csak számukra ismert dolgokon úgy téve, mintha nem lenne előd kiindulópont, mintha mindent, de mindent most találnának fel nulláról és ugye ha a fémmegmunkáló is előállna ezzel, az ciki lenne, de a fémmegmunkálónál feltételezzük, hogy amit eddig csinált, azt meg tudja csinálni ezután is.
Ez olyan mint a szocializmusban a bürokrácia. A bürokratáknak be kellett bizonyítania, hogy szükség van a munkájukra. Nehogy már az innovátorokat be küldjék a gyárba valami hasznosat csinálni, vagy csak valami monoton munkát kelljen nyomni. Az olyan fárasztó meg nehéz.
De ez mindenhol így van. Körbevesznek a fölösleges innovációk. Inkább csak zavarnak mindenkit mint hasznuk lenne.
És ebből divat is lett. Ki van adva a cégnél, hogy innoválni kell! És akkor leülnek és innoválnak. Ha szükséges ha nem. Mert most ez a trend. A vezetői képzésen is elmondták. Többször!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 062
36 508
113
Hát attól függ, a régebbi eszközöknél 4-8 perc az összepakolási idő. De nem azt mondom, hogy ez egy tökéletes képesség, hanem hogy ígéretes.
Nem feltétlen Counter-battery feladatokra lesz jó szerintem az L/60-as: sok olyan célpont van ami nem nagyon meg arrébb (pl. lőszerlerakat, harcálláspont, radar, stb.) amik nem szoktak pár perc alatt arrébb menni. Ezeket olcsóbban ki lehet így lőni ,mint a GMLRS rakétával vagy légicsapással...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 385
31 698
113
Hát attól függ, a régebbi eszközöknél 4-8 perc az összepakolási idő. De nem azt mondom, hogy ez egy tökéletes képesség, hanem hogy ígéretes.
Modern rendszerekkel számoljunk,ne D20okkal.
Nem haszontalan képesség az extra nagy lőtáv-csak szerintem nem az a legfontosabb.Teljes pusztitó képességű lőszerekkel mire képes,milyen távra,milyen tűzütemekkel és tűznemekkel,milyen megbizhatósággal,milyen harcászati/hadműveleti mozgékonysággal,milyen áron,stb
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
Hát attól függ, a régebbi eszközöknél 4-8 perc az összepakolási idő. De nem azt mondom, hogy ez egy tökéletes képesség, hanem hogy ígéretes.

A D-20 amit leírtál, arra vonatkozik nálunk ? Azért 8 perc alatt simán felderítik honnan lőnek és ellentűz is mehet, vagy nem ? Vagy csak a kezelők lépnek fel a platóra és uzsgyi, a tarack ott marad ? Mert ahogy gyakorlatokon használjuk, hogy még le is álcahálózzák őket a tüzelőállásban, hát passz. Az álcaháló leszedése, percek kérdése még pluszban. Látványos az álcaháló alatti tarack a médiának, de nekem életszerűtlennek tűnik, ha a mai viszonyokat vesszük figyelembe. Nincs idő lelépni, ha még álcahálót bontani is kell, de lehet natúrban sincs a letalpalt löveget összerakni és felcsatlakoztatni az Uralra. Igaz nem vok tüzér. Tehát nem értek hozzá szakmailag, csak gondolom, amiket leírtam.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 719
2 263
113
Új dolog nem lesz benne. Kérdés a tervezett HX3 mikorra volt ütemezve.
Ha így haladunk
Amúgy van számos alternatívája ezeknek, amik gyorsan itt lehetnek, akár az ATMOS akár a Ceasar. Az ATMOS még jó áron is van. Cserébe nem olyan automatizált. Amit viszont ezek nem tudnak az a tipikus csöves tüzérsési lőtávon kívüli counter battery képesség az L60-as csővel, precíziós lőszerrel. Na attól beindult a tüzér szakemberek nyálelválasztása.

Mivel sajnos viszont se idő se pénz cső meg kéne, én az ATMOS-ra mennék rá ha a jelenlegi helyzetet nézzük.
Ha ezt elintézed , tőlem kapsz egy üveg 10 éves skót whiskeyt , füstöset!