[HUN] Légvédelmi eszközök beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Az én számomra a kijevi eset csak annyiban izgalmas, hogy milyen kérdést vet a létrehozandó magyar légvédelem vonatkozásában.
Egyértelmű a rétegzett légvédelem kérdése, de itt már csak az üteg közvetlen védelméről van szó. A muskátlik és társaik eddig sem a nagy hatósugarú légvédelem problémái voltak.
Ez a terület is akomplexitás felé halad, ez elkerülhetetlen, ennek első jelei az azeri háborúban jelentek meg.
A tegnapi eset annyit legalább is mutat, hogy az oroszok ebben a formában naponta minimum egy üteget ki tudnak végleg, vagy időlegesen kapcsolni.
Hat azert ez sem igaz, belekerult nekik $50-100M korul, ha tenyleg hat Kindzsalt inditottak, meg egy marek Iskandert meg akarmit.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Hat azert ez sem igaz, belekerult nekik $50-100M korul, ha tenyleg hat Kindzsalt inditottak, meg egy marek Iskandert meg akarmit.
Itt nem az a fájdalmas hogy ha BM-et kell fogni a sok milliós rakétákkal tucatjával a patriotnak, elbeszélünk egymás mellett sztem! Az a fájdalmas, hogy ha filléres drónokból jön egy túlterheléses támadás, és akár 100% hatékonyság mellett is lelövi az összes rakéta a bejövő pár tízezres drónt, több milliós ára miatt a saját rakétáknak. Amíg így pőrén oda kibaszva használják Kijev közepén, mindig csak 1-2 filléres drónnal kell többet küldeni, mint ahány milliós rakéta van tűzkész állapotban, és utána már mehet a kilövő állásokra, radarra, tűzvezető modulra a surplus 20-30.000 drón. Amúgy az sem túl jó, ha ahogy írod, néhány db hipersonic Khindzsal meg jó eséllyel erőből a nagy sebesség miatt át tudja törni a Patriotot, mert itt veled ellentétben sokan a mai napig állítják, hogy a patriot pont ilyen célok leküzdésére lett tervezve, mint az Iszkander, illetve annak a légi indítású kistesója, a Khindzal. Én ezt eldönteni nem tudom, hogy kinek van igaza, tudja, nem tudja hatékonyan fogni a BM-eket, Hipszter cuccokat, de hogy ha nincs más CIWS, ktg. hatékony pontvédelem a környéken rendszerbe kötve, ami óvja az egyszerű, olcsó, nem túl bonyolultan leküzdhető, távolról sem szofisztikált de tömegesen beérkezni képes és ezért épp oly VESZÉLYES rendszerektől, az szerintem egyértelmű szopóroller az ukránoknak a jövőben, mert még az összesített nyugat sem fogja/akarja tudni fizetni minden egyes lelőtt 30.000 Shahed meg Geranért a több milliós patriot rakéta pótlását a semmire!
 

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Itt nem az a fájdalmas hogy ha BM-et kell fogni a sok milliós rakétákkal tucatjával a patriotnak, elbeszélünk egymás mellett sztem! Az a fájdalmas, hogy ha filléres drónokból jön egy túlterheléses támadás, és akár 100% hatékonyság mellett is lelövi az összes rakéta a bejövő pár tízezres drónt, több milliós ára miatt a saját rakétáknak. Amíg így pőrén oda kibaszva használják Kijev közepén, mindig csak 1-2 filléres drónnal kell többet küldeni, mint ahány milliós rakéta van tűzkész állapotban, és utána már mehet a kilövő állásokra, radarra, tűzvezető modulra a surplus 20-30.000 drón. Amúgy az sem túl jó, ha ahogy írod, néhány db hipersonic Khindzsal meg jó eséllyel erőből a nagy sebesség miatt át tudja törni a Patriotot, mert itt veled ellentétben sokan a mai napig állítják, hogy a patriot pont ilyen célok leküzdésére lett tervezve, mint az Iszkander, illetve annak a légi indítású kistesója, a Khindzal. Én ezt eldönteni nem tudom, hogy kinek van igaza, tudja, nem tudja hatékonyan fogni a BM-eket, Hipszter cuccokat, de hogy ha nincs más CIWS, ktg. hatékony pontvédelem a környéken rendszerbe kötve, ami óvja az egyszerű, olcsó, nem túl bonyolultan leküzdhető, távolról sem szofisztikált de tömegesen beérkezni képes és ezért épp oly VESZÉLYES rendszerektől, az szerintem egyértelmű szopóroller az ukránoknak a jövőben, mert még az összesített nyugat sem fogja/akarja tudni fizetni minden egyes lelőtt 30.000 Shahed meg Geranért a több milliós patriot rakéta pótlását a semmire!
Hát komplikáltan így hangzik amit igyekeztem leírni. Vita volt pár napja a kötelező csapatlégvédelem a magyar honvédség konvojai számára. Én kötelezővé tenném a légvédelem számára a csapatlégvédelem együttes telepítését, pont azért amit írtál, mert egy 10-30 ezer dolláros jószág szétüti a 3 év alatt beszerzett eszközt. A kilövés után meg lehet gondolkodni hogy mi is volt drága.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 023
113
Hát komplikáltan így hangzik amit igyekeztem leírni. Vita volt pár napja a kötelező csapatlégvédelem a magyar honvédség konvojai számára. Én kötelezővé tenném a légvédelem számára a csapatlégvédelem együttes telepítését, pont azért amit írtál, mert egy 10-30 ezer dolláros jószág szétüti a 3 év alatt beszerzett eszközt. A kilövés után meg lehet gondolkodni hogy mi is volt drága.
Meg lehet nézni, hogy a filléres drónok mennyire döntőek voltak pl. a Örmény-Azeri konfliktusban, gyakorlatilag kacsavadászat volt a karabahban mert az örményeknek nem/alig volt potens csapatlégvédelmük, és mennyire szétbaszódott a pl. bayraktar "csodafegyver" mítosza az ukránok által az oroszok ellen pár hónap alatt. Egyszerű az ok, az oroszoknak VOLT/van csapatlégvédelme.

Szerintem ha trébe kerülnénk, a magyar honvéd megérdemli hogy nem egy random örményhez hasonlóan végezze, ahogy kúszik mászik a lövészárokban, és jön felülről a védhetetlen irányított pontos kis siklóbomba a nyakába...

Csapatlégvédelemnek alapnak kell lennie, ebben vita nincs! Ahogy a számtalan megcsapott Sz-300/talán patriot? is mutatja azt is, hogy ezeket a nagy hatótávolságú/hatómagasságú rendszereket IS védeni kell kis, és költséghatékony pontvédelmi rendszerekkel, vagy ha nem, akkor kár rájuk a pénz, pusztán a saját forrásaink elégetésére jók csak, úgy is elsődleges és nehezen rejthető célpontok, szét lesznek terhelve, kiürítve töredék költségből/energiából.

Mások hibájából az okos tanul, a hülye a sajátjából sem! Remélem mi okosnak számítunk!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 148
113
A tenyek beszeltek...
milyen tények?
Odaírták hogy jaj, kamm, igazad van, meggyőztél minket?
Vagy leírtad hogy egy 8 mach sebességű, 6g-vel manőverező rakétát nem lehet lelőni, ők meg leírták hogy vagy kurva gyorsan eldobja a sebességét, vagy annak a manőverezésnek a sugara akkora lesz hogy a patriot értelmes hatótávján belül egyenesnek tekinthető.
Erre te beraktál három cikket hogy mennyire félnek tőle az amik, ők beraktak kettőt hogy régen is volt végfázisban manőverező ICBM, az ellen készült a patriot.
És te meg visszaléptél az elejére, ez csináltátok itt hetekig, végtelen ciklusban.
Ez nem meggyőzés, csak fárasztás. Működik, egy idő után nem válaszol rá a másik fél azt lehet meggyőzésnek érezni, de hát nem az.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Meg lehet nézni, hogy a filléres drónok mennyire döntőek voltak pl. a Örmény-Azeri konfliktusban, gyakorlatilag kacsavadászat volt a karabahban mert az örményeknek nem/alig volt potens csapatlégvédelmük, és mennyire szétbaszódott a pl. bayraktar "csodafegyver" mítosza az ukránok által az oroszok ellen pár hónap alatt. Egyszerű az ok, az oroszoknak VOLT/van csapatlégvédelme.

Szerintem ha trébe kerülnénk, a magyar honvéd megérdemli hogy nem egy random örményhez hasonlóan végezze, ahogy kúszik mászik a lövészárokban, és jön felülről a védhetetlen irányított pontos kis siklóbomba a nyakába...

Csapatlégvédelemnek alapnak kell lennie, ebben vita nincs! Ahogy a számtalan megcsapott Sz-300/talán patriot? is mutatja azt is, hogy ezeket a nagy hatótávolságú/hatómagasságú rendszereket IS védeni kell kis, és költséghatékony pontvédelmi rendszerekkel, vagy ha nem, akkor kár rájuk a pénz, pusztán a saját forrásaink elégetésére jók csak, úgy is elsődleges és nehezen rejthető célpontok, szét lesznek terhelve, kiürítve töredék költségből/energiából.

Mások hibájából az okos tanul, a hülye a sajátjából sem! Remélem mi okosnak számítunk!
Tőlem tanulhattak volna. Ezt mondom, mióta megvan a HTKA.
 
  • Vicces
Reactions: zsolti
K

kamm

Guest
The Ministry of Defence has authorised the Finnish Defence Forces to procure the David’s Sling system as the next long-range air defence system of Finland.

Rafael Advanced Defense Systems (Israel) will deliver the system. The value of the procurement without value added tax is approximately 316 million euros.

Mindenki beeloz minket. Hiába kotortuk itt elő két éve már az összes jó opciót, a foci meg az oligarchák fontosabbak voltak, mostanra meg penz mar penz, csak DJ Bobo játssza ugyanazokat a remixeket éjjel-nappal.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 112
31 076
113
Lőtávolságban van némi külöbség a Skyranger és az 57 mm-e között...minimum kétszeres. Nyilván a Skyranger előnye, hogy létezik mint szárazföldi rendszer, az 57 mm-e meg nem...


Skynex lényegében készen van: két üteget küldtek Ukrajnába a németek februárban. Éles teszt folyik lényegében - majd remélem jön visszajelzés róluk.

A gond az hogy 90 millió EUR körül van egy üteg - nekünk elég sok kellene ebből. Vajon lenn-e pénz és akart ezek beszerzésére?



Légi eszközökkel vadászni bonyolult és drága, bár meg lehet próbálni.

Sokkal több NASAMS nem feltétlen kell (6 rendszernek elég jó a lefedettsége), inkább több rakéta kellene hozzá. ABM rendszer is szükséges - ebben nincs vita. ICBM-ellen meg betársultunk a németekhez.

Ezek mellett alacsonyabb magasságokra az RCWS-ek is bevonhatóak (pl. hőkamrás 50-es géppuskák - ezekből több száz lesz), meg a Vampire-hez hasonló rendszer is beválhat drónok és helikopterek ellen .


Mindenképp egy relatíve olcsó és nagy számban elérhető megoldás kell a drónok ellen, amelyhez lehetőleg magunk is tudunk lőszert gyártani. Ezekre írtam ötleteket az előzőekben...

Majd kiderül mi tud megvalósulni...
Letezik szarazfoldi 57milis modern legvedelmi rendszer.Orosz is,es itt a szomszedban,a szloven Spyder.76milis rendszerek is vannak,olasz es kinai.Siman pssze lehetne rakni egy többrétegű csoves CIWS rendszert,ami alkalmas akar tomeges dron/SDB bomba támadás elharitasara is.A technoogia megvan, penz kérdése.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Letezik szarazfoldi 57milis modern legvedelmi rendszer.Orosz is,es itt a szomszedban,a szloven Spyder.76milis rendszerek is vannak,olasz es kinai.Siman pssze lehetne rakni egy többrétegű csoves CIWS rendszert,ami alkalmas akar tomeges dron/SDB bomba támadás elharitasara is.A technoogia megvan, penz kérdése.
Persze, pénzért minden van! :D

Nyilván az orosz, kínai vonal nekünk felejtős. Egyébként is időzített vagy közelségi gyújtós megoldás kell - a szovjet 57mm-es már csak ezért sem jó. A "nyugati világban" a BAE (ex-BOFORS) illetve az OTO-Melara jöhtne szóba. A svédeknek van 3P lőszerük mind 40 mind 57 mm-eseben.
Szerintem az 57 mm lenne ideális mind lőtávolságban (kb. 8 km) mind kezelhetőségben (nem olyan "dögnagy"). 6-7 km-re szét lehetne telepíteni a lövegeket, akkor egész komoly területet le tudnának fedni.
Az 57 mm-es haditengerészeti toronyba 120 lövedék tárazható be, ami 30-40 cél lelövésére is elég. Igazából "csak" rá kellene csavarozni a ezt a tornyot egy trailerre (kb. mint a Phalanxot) és integrálni egy meglévő légvédelmi rendszerbe (Skynex, esetleg NASAMS) új effectorként.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 112
31 076
113
Persze, pénzért minden van! :D

Nyilván az orosz, kínai vonal nekünk felejtős. Egyébként is időzített vagy közelségi gyújtós megoldás kell - a szovjet 57mm-es már csak ezért sem jó. A "nyugati világban" a BAE (ex-BOFORS) illetve az OTO-Melara jöhtne szóba. A svédeknek van 3P lőszerük mind 40 mind 57 mm-eseben.
Szerintem az 57 mm lenne ideális mind lőtávolságban (kb. 8 km) mind kezelhetőségben (nem olyan "dögnagy"). 6-7 km-re szét lehetne telepíteni a lövegeket, akkor egész komoly területet le tudnának fedni.
Az 57 mm-es haditengerészeti toronyba 120 lövedék tárazható be, ami 30-40 cél lelövésére is elég. Igazából "csak" rá kellene csavarozni a ezt a tornyot egy trailerre (kb. mint a Phalanxot) és integrálni egy meglévő légvédelmi rendszerbe (Skynex, esetleg NASAMS) új effectorként.
Oroszok lekoppintotzak a sved 3P loszert,gyartasban van.Plusz a Denel iranyotott CIWS loszertervezetet is átvettek,ez kiserleti stadiumbavan.
Spyderbe mind az orosz,mind a sved 57milis beépíthető.Plusz a toronyra raketak is telepithetok.
Plusz ott vannak a 35/30/50 milis AHEAD/programozható lőszerekkel működő ga-k.
Ismetlem,a technologia megvan, pénz kérdése.
A tetegzett vedelem sem új.pl 73ban az aran legvedelmi tuzcsoportok kialakitasanak nézz utána.Dvins,Nyeva,Sztrela és csoves tüzérség retegzetten tuzkotesben telepítve.IAF igyanugy nem tudta semlegesíteni a rendszert,ahogy most az oroszok se tudtak az ukran legvedelmet.A tuzerseg es tankok lottek szet vegul a tuzcsoportokat.
Vagyis szokas szerint,nem kell feltalalni a spanyolviaszt.Csak alkalmazni kell,a kor viszonyaihaz igazítva a nar létező módszereket
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 813
36 005
113
Oroszok lekoppintotzak a sved 3P loszert,gyartasban van.Plusz a Denel iranyotott CIWS loszertervezetet is átvettek,ez kiserleti stadiumbavan.
Spyderbe mind az orosz,mind a sved 57milis beépíthető.Plusz a toronyra raketak is telepithetok.
Plusz ott vannak a 35/30/50 milis AHEAD/programozható lőszerekkel működő ga-k.
Ezek létező cuccok (Skynex / Skyguard), csak azért lenne jobb a 57 mm mert majdnem duplája a hatásos lőtávolság. A robbanóerő is akkora, hogy ha 15-20 méter húz el a cél mellett, akkor is leszedi. Majdnem két és fél kiló maga a lövedék...
Ha 35 mm-esben gondolkodunk, akkor meg kell venni a Skynexet és kész. Mi esetünkben ez a legvalószínűbb forgató könyv...

Ismetlem,a technologia megvan, pénz kérdése.
Mi nem az?!? :D

A tetegzett vedelem sem új.pl 73ban az aran legvedelmi tuzcsoportok kialakitasanak nézz utána.Dvins,Nyeva,Sztrela és csoves tüzérség retegzetten tuzkotesben telepítve.IAF igyanugy nem tudta semlegesíteni a rendszert,ahogy most az oroszok se tudtak az ukran legvedelmet.A tuzerseg es tankok lottek szet vegul a tuzcsoportokat.
Vagyis szokas szerint,nem kell feltalalni a spanyolviaszt.Csak alkalmazni kell,a kor viszonyaihaz igazítva a nar létező módszereket
Én is egy meglévő renedszert javasoltam - sokkal valósabb a 57mm MK3 löveg szárazföldi alkalmazása, mint a Valhalla toronyé, amit te javasolsz. Az max egy prototípus lehet, a Mk3-asból meg több száz van rendszerben világszerte. Ráé kell csavarozni egy tailerre és onnantól kis túlzással már csak szoftverfejlesztés kérdése.

Mi esetünkben szinte biztos hogy SKYNEX lesz - ha lesz telepített csöves légvédelmünk egyáltalán...
 
K

kamm

Guest
Akkor az sem amit te mondasz. Csak a szokásos üres, érvek nélküli kötekedés, amit csinálsz.
Mégegyszer: semmi nem igaz ebből: 'Mi esetünkben szinte biztos hogy SKYNEX lesz." Konkrétan semmi, és nem nekem kell bizonyítani, hanem te állítasz, szokásodhoz híven, légből kapott dolgokat, minden alap nélkül, majd még neked áll feljebb és személyeskedsz, amikor szóvá teszik.