[HUN] BTR-80 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
175
500
93
Egy 30 mm-es gépágyút egy .50-es HB-ra cserélni? Vedd be a gyógyszert!
Simán, de nem a tűzerő miatt.

Egy BTR már eleve nem való tűzharcba, és bár úgyis oda fog kerülni, a modern toronnyal szerintem több esélye van a túlélésre. Amúgy sem akarjuk őket megtartani, csak tartalékba maximum. APFSDS-ünk amúgy sincs hozzá, talán APDS, de inkább teljes kaliberű AP, szóval páncéltörés ügyileg is korlátozott képességekkel bír. A reálisan 6 fős (csak talán számolhatunk 8-al, de amúgy is rossz kialakítású) desszanttere amúgy sem illeszkedik már a rajaink méretéhez.

A fenti átalakítás
  • súlycsökkenéssel javítana az alulmotorizáltságon, terepjáró képességen, vagy lehetővé tenné plusz védelem használatát (rács, homokzsákok, lemezek, spall liner, aknavédelem, elektronikai zavaró, stb)
  • a parancsnok átvehetné a lövész feladatát, akinek a helyét elfoglalná a megnövelt desszanttér, a nagyobb raj, akár több felszereléssel, csillapított, függesztett ülésekkel, egy oldalon kiszállási lehetőséggel
  • a stabilizált fegyverzet lehetővé tenné a menet közbeni célzott tüzelést
  • a stabilizált hőkamera pedig a cél megtalálását
  • robbanóerőszükséglet esetén 40 mm-es AGV is lehetőség
  • sok mai RCWS-en lehetőség ATGM felerősítése is, páncéltörésre így akár a torony csere után is alkalmas maradhatna. Én személy szerint mondjuk egy pár többször használatos RGW110 csövet dobnék rá mindegyikre, mert ezek olcsók (tudtommal olcsóbb, mint a CG egy lőszere) és ráadásul gyártjuk(/fogjuk) is. Így azt használná, amit a lövészek, azaz logisztikai komplikáció sem adódna.

Minimális átalakításnak mondanám ezt, de megalapozná a típus még jópár évig tartalékban rendszerben tartását. A rá vett technika (RCWS) pedig akár később is tovább vihető, mint egy jövőbeni MRAP, APC, IFV vagy akár harckocsi parancsnoki fegyvere, mikor a BTR is kivonásra kerül.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 414
14 494
113
Igen arra, angolról fordítok vissza fejben, ezért elírtam...
Sok APC csak két fős kezelőszemélyzettel működik, ez már ennyire elavult dolog?
Ebben a formában elèg.

De valaki ezt írta.
Egy BTR már eleve nem való tűzharcba, és bár úgyis oda fog kerülni, a modern toronnyal szerintem több esélye van a túlélésre

Szerintem az a tapasztalat, a vègèn minden belekerül a sűrűjèbe.
Föleg egy ilyen kis lètszámú seregnèl szerintem ez elkerülhetetlen.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
175
500
93
Mèg pár èvig sajnos de.
Nem is hiszem, hogy a pár év alatt döntés (pl. szerződés eladásról, kivonásról, modernizációról) születne, mi lesz a BTR-ek végső sorsa.
Szerintem az a tapasztalat, a vègèn minden belekerül a sűrűjèbe.
Föleg egy ilyen kis lètszámú seregnèl szerintem ez elkerülhetetlen.
Jogos. Viszont egy stabilizálatlan, kézzel irányzott, elavult éjjellátóval, kopott nappali optikával szerelt 30 mm-es toronnyal sem sokkal jobb ebben a helyzetben lenni, sőt... Akár dobjunk fel a tetejére egy M2HB-t és egy valaki által levedlett ATGM indítót. Pl MILAN. Vagy valami új, de olcsó AT fegyvert, ezért merült fel bennem pl az RGW 110/PzF 3, aminek ráadásul a Bunkerfaust (HESH?) verziója épített környezetben is hasznos volna. Ezekkel csak az a gond, hogy csak egyszer használatos verziói vannak jelenleg...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 414
14 494
113
Viszont egy stabilizálatlan, kézzel irányzott, elavult éjjellátóval, kopott nappali optikával szerelt 30 mm-es toronnyal sem sokkal jobb ebben a helyzetben lenni,
Hát az a torony minden szempontból szar.

Hogy milyen állapotban vannak, arról meg nincsenek illúzióim.

Én már többször kifejtettem a btr-re èn nem igazán költenèk.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 522
121 252
113
Aselsan NEFER-L RCWS
Kompatibilis a 2A42 -es gépágyúval és 1 tonna az egész cucc.
80/A-nak ott a cserelehetőség.
A 80-asnak pedig a SARP KPVT.
Mindkettő könnyebb mint a jelenlegi torony és nem lóg be a küzdőtérbe.
A jelenlegi pótalkatrészek és lőszer (már amennyi van ezekből) felhasználásával megoldható a továbbüzemeltetés egy darabig.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
175
500
93
Aselsan NEFER-L RCWS
Kompatibilis a 2A42 -es gépágyúval és 1 tonna az egész cucc.
80/A-nak ott a cserelehetőség.
A 80-asnak pedig a SARP KPVT.
Mindkettő könnyebb mint a jelenlegi torony és nem lóg be a küzdőtérbe.
A jelenlegi pótalkatrészek és lőszer (már amennyi van ezekből) felhasználásával megoldható a továbbüzemeltetés egy darabig.
Csak hogy így költünk rá, amit sokan hibának vélnek.
Viszont felmerült, hogy a szerbeket érdekelheti az A-k tornya, mert az oroszok nem szállítanak nekik, azok ára fedezhetné az átalakítást...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Aladeen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 522
121 252
113
Csak hogy így költünk rá, amit sokan hibának vélnek.
Viszont felmerült, hogy a szerbeket érdekelheti az A-k tornya, mert az oroszok nem szállítanak nekik, azok ára fedezhetné az átalakítást...
Én főleg mióta van egy pontos képünk mennyibe fájnak a török 6x6-os és 8x8-as gépek (észtek beszerzése alapján marha jó áron vannak) innentől főleg nem látom komolyabb értelmét BTR berhelésnek, de amit leírtam szerintem a legjobb ár/érték arányos megoldásnak tekinthető.
Nem kell új kalibert bevezetni, a jelenegi fegyverek alkatrészbázisa jelentős mértékben hasznosítható, lőszerek szintén, a harcérték meg megtízszereződik kb.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 414
14 494
113
Csak hogy így költünk rá, amit sokan hibának vélnek.
Viszont felmerült, hogy a szerbeket érdekelheti az A-k tornya, mert az oroszok nem szállítanak nekik, azok ára fedezhetné az átalakítást...
Amúgy nem tudom a szerbeket mièrt èrdeklik a "szèthasznált" tornyok.
Szerintem tudnak ők jobbat is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 522
121 252
113
Amúgy nem tudom a szerbeket mièrt èrdeklik a "szèthasznált" tornyok.
Szerintem tudnak ők jobbat is.
Nincs
20CSD_Coin_Tesla.jpg
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 163
12 278
113
Aselsan NEFER-L RCWS
Kompatibilis a 2A42 -es gépágyúval és 1 tonna az egész cucc.
80/A-nak ott a cserelehetőség.
A 80-asnak pedig a SARP KPVT.
Mindkettő könnyebb mint a jelenlegi torony és nem lóg be a küzdőtérbe.
A jelenlegi pótalkatrészek és lőszer (már amennyi van ezekből) felhasználásával megoldható a továbbüzemeltetés egy darabig.
Vajon a szerbek mennyit adnának érte (A BPPU-1 toronyért)?
És miért nem a törökökhöz fordulnak inkább a NEFER-L RCWES-ért?
Én is arbitrázs-szagot érzek...
Megjátszhatnánk azt, hogy eladjuk nekik a BPPU-1 tornyot és azon az áron veszünk (vagy némi ráfizetéssel) NEFER-L-t.

De ilyen kreativitást nem feltételezek ez haderőfejlesztőinkről.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 721
46 815
113
Vajon a szerbek mennyit adnának érte (A BPPU-1 toronyért)?
És miért nem a törökökhöz fordulnak inkább a NEFER-L RCWES-ért?
Én is arbitrázs-szagot érzek...
Megjátszhatnánk azt, hogy eladjuk nekik a BPPU-1 tornyot és azon az áron veszünk (vagy némi ráfizetéssel) NEFER-L-t.

De ilyen kreativitást nem feltételezek ez haderőfejlesztőinkről.
Azért a szerbeket se nézd már marhának!
Ha 1:1-ben lehet ilyet csinálni, akkor miért nem maguk veszik meg a török tornyokat?
Nekünk bármilyen opció jó, ha a "vas áránál" többet kapunk értük. Minden más amit feltennénk a BTR-re az nem csak harcérték növelést jelentene (főleg a felderítés javulása miatt), de általános komfort fokozást is. Ha egy fokkal kevésbé kell kígyózni a BTR belsejében, és kényelmesebben ülnek bent a "nyulak", már nyert ügyünk van.
Nem kell új kalibert bevezetni, a jelenegi fegyverek alkatrészbázisa jelentős mértékben hasznosítható, lőszerek szintén,...
Ha van egy kis eszük a szerbeknek - meg nekünk - akkor a jobb üzlet érdekében minden alkatrésszel együtt vegyék meg ezeket. Mi több, tőlem mehet vele a jármű is! :oops:
De ha csak a torony, akkor én nem bohóckodnék a KPVT-vel. NATO Standard 'oszt csókolom. Mehetnek alkatrészestül a szerbeknek.
A NEFER-L-be meg lehet rendes NATO lőszeres 30-as is. Ami kevés BTR még rendszerben van, arra ugyan olyan tornyot fel, aztán elgurulhat a BTR a naplementébe. De legkésőbb egy 2028-as kivonásig/eladásig. A tornyokat meg hopp lecsavarozzuk.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 703
74 778
113
Vajon a szerbek mennyit adnának érte (A BPPU-1 toronyért)?
És miért nem a törökökhöz fordulnak inkább a NEFER-L RCWES-ért?
Én is arbitrázs-szagot érzek...
Megjátszhatnánk azt, hogy eladjuk nekik a BPPU-1 tornyot és azon az áron veszünk (vagy némi ráfizetéssel) NEFER-L-t.

De ilyen kreativitást nem feltételezek ez haderőfejlesztőinkről.
Ezen a héten Böröndi előtt a szerb kollégája is járt a törököknél valamiért... lehet hogy még találkoztak is.