Tipikus. Szemfényvesztés magyar módra.
Felnagyítani egy képességet, ez az olcsóbb megoldás mint pénzt költeni további képességekért vagy fejleszteni.
Mint Meteor, IRIS-T, sisakkikelző,
nagy hatotávú stand-off fegyverek, plusz önvédelmi rendszerek vagy akár megerősített fedezék hangárok, de lehetne még sorolni.
IRIS-T-t már megrendeltünk még MG idejében, METEOR-t is talán meg van rendelve. STANDOFF fegyverek beszerzése is tervben van Böröndi szerint. (szinte biztos hogy izraeli lesz szerintem: velük jó a viszony, ellentétben az amcsikkal. A brazil E/F gépeken meg ott a
SPICE - integrálható lenne a C/D-re is viszonylag könnyen)
Ezek pont azok a kategóriák amiket nem nagyon fognak szerintem bejelenteni - majd egy spotter-fotós egyszer kiszúrja rajtuk pár év múlva, akkor meg tudjuk.
Állítólag nagyon meglesz tolva a légierő, mert az ukrajnai tapasztalatok is azt mutatják, hogy légifölény és légi támogatás nélkül egy támadó sem járhat sikerrel. Tehát muszáj, hogy nálunk legyen a légifölény vagy legalábbis megakadályozzuk, hogy az ellenfél légifölényt szerezzen és akkor a földi mozgásai, támadásai is ellehetetlenülnek.
Ezt a "pletykát" részben már megszellőztették hivatalosan is a +4 gép megrendelésével és második század is már be lett dobva.
Az is eléggé biztosnak tűnik, hogy ezek a gépek nem a 2000-es évek színvonalán fognak érkezni hanem magas szinjten modernizálva lesznek. Egyfelől az eredeti Gripen flottánk felszereltsége már nem reprodukálható, mert sok akkori komponenst nem is gyártan: modernebbek vannak helyette. A svéd C/D flotta is ezekkel lesz felszerelve, feljavítva. Másfelől, az újjonan érkező gépekkel bizonyára legalább 2035-40-ig számolnak, szóval csak úgy van értelmük ha jelenlegi legjobb konfigban lesznek legyártva, modernizálva.
Regionális szinten gondolkodva egy legalább 2 százados maximumra upgradelt C/D flottával és erős földi légvédelemmel kombiálva az ellenséges légifölény megakadályozható, sőt a kár a saját légterünket uralhatjuk is. Amíg senkinek nincs F-35-öse vagy annál jobb gépe, addig ez egy jó árérték arányú megoldás a Gripen flotta modernizációja és bővítése.
A svédeknél simán van 1-2 századnyi Gripen C/D letárolva, használaton kívül ami rajtunk kívül senkinek nem kell. Vagy nekünk adják el olcsón és így az upgraden és a supporton keresnek még vagy előbb-utóbb megy a "darálóba" mind.
Azt sem tartom kizártnak már, hogy svédek szívatása is valami jó vadászgépüzletről szól - Erdogán példáját követve...