hány gradot lőttek ki ukránba 500 at 1000 et mindkét oldalon?? és nem kiemelt célpont. ha egy puls begördülne gradozni a 3. alkalommal lángolna. mert qvára kiemelt célpot lenne mindennek és mindenkinek. még mélységbe is vadásznának rá nemhogy a fronttol 10 km re a rakétaszabadalmat ne tudná ellőni...
ezek azok az eszközök amiknek a szétcsapásáért érdemes vadászgépet kokáztatni vagy egy különleges műveleti csoportot (vagy többet) ellenséges mélységbe bejuttatni... erre ti a frontra küldenétek mert csak.
Azt nem érted meg, hogy el kell vonatkoztatnod attól a hidegháborús felfogástól, hogy egy fegyverrendszer egy megbonthatatlan sérthetetlen valami, amit csak egyféleképpen tudsz felhasználni.
A PULS és a hozzá hasonló multikaliberes rendszerek lényege az, hogy az adott indítót oda pakolod a szervezeti rendszeredbe, ahová akarod.
Maga az indítójármű semmivel sem értékesebb, mint egy BM-21.
A jármű, egy szabványos 6x6, vagy 8x8. Van benne egy kommunikációs modul, meg egy tűzvezető számítógép, ami gyakorlatilag egy kijelzőbe épített laptop.
Mondhatjuk azt is, hogy egy fogyóeszköz. Azt mondanám, hogy még feltétlen pácélozni sem kell, mert ha bármi elkapja teli kazettákkal, akkor úgy is mindegy neki.
Pont emiatt kellene több ilyen indítójárművet megvenni, még úgy is, hogy esetleg jóval több legyen, mint amennyit a megvett tűzvezető központok kezelni tudnak.
A lényeg már nem az indító járműben van, hanem a tűzvezető központokban.
Volt mostanában egy anyag a cseh tüzérség modernizációjáról.
Ott volt leírva, hogy ők már eleve úgy vették meg a tűzvezető központokat jelentő Titusokat, hogy minden jármű alkalmas arra, hogy üteg szinttől akár dandár tüzérségi központig képes legyen MINDEN EGYES jármű az effektorok kiszolgálására. Nem véletlenül írtam effektorokat! Mert tök mindegy, hogy mit szolgál ki. Ugyan az a rendszer dolgozik a zl. tüzérséget adó aknavetők alá, de a nagy hatótávolságű rakétás tüzérség alá is.
Miért?
Mert digitálisan ugyan arra a képernyőre fogod tudni kirakni a helyzetképet bármelyik szinten is vagy, csak a zoom lesz más.
Pont ezért, kevéssé van értelme annak, hogy szigorúan hozzáköss egyes alegységekhez támogató tüzérséget, mivel egy központosított rendszerben jobban koordinálható az erőforrás management.
Persze a műveletek ígényelhetik időlegesen egyes alegységekhez tüzér alegység delegálását, de szervezeti szinten a rugalmasság sokkal fontosabb. Perzse ezt a rugalmassagot csak nagy mobilitású tüzérséggel tudod elérni.
Kicsit el kell menni szerintem gondolkodásban a légirányítás felfogása felé.
Ha ebben a modern digitalizált felfogásban gondolkodsz, akkor megérted, hogy a rugalmasságot az adja, hogy az egyes eszközeid csereszabatosak maradjanak.
Tehát egy teherautó alapú PULS indítót hadosztály közvetlen szinttől a zászlóalj közvetlenig bárhol alkalmazhatsz. És nem kell sírni, ha kilövik, mert maga az indító ára a teljes rendszerhez képest elhanyagolható.
De tegyük fel a te felfogásodban:
Valahogy felderíti az ellenség a 300km-es hatótávolsagú Khan indító.
Drága lenne, nem is kell sok belőle, ígyhát keveset vesznek 4-6db. Ha abból a kevésből kilövik/beszivárgók szabotáljá a nagy részét, akkor nincs meg az a lehetőséged, hogy felhozz mondjuk dandár szintről egy indítót.
Ez akkor válik kellemetlenné, ha mondjum a fentebbi mennyiségű indítóhoz vettél 150-200db Khan rakétát. Ha elfogynak az indítók, akkor lesz egy halom rakétád indítóplatform nélkül.