Top tízbe került a 4iG, folytatódhatnak a megbeszélések a SpaceX-szel
A Wizz Air is a csoport IT-ügyfele lett, és
elstartol a műholdas földmegfigyelés is. A 4iG töretlen növekedést vár 2025-ben is
.https://www.vg.hu/penz-es-tokepiac/2025/03/4ig-top-tiz-spacex#google_vignette
Az első és talán legfontosabb a 4iG stratégiai befektetési holdinggá alakulásának előrehaladása, azaz dinamikusan folytatódott a csoport 4 jelentős üzletágba integrálódása - kezdte a negyedik negyedéves gyorsjelentést követő hétfő reggeli sajtóbeszélgetést Fekete Péter, a 4iG vezérigazgatója.
A négy terület:
kereskedelmi távközlés,
IT,
Űr- és védelmi ipar, illetve
infrastruktúra.
Lendületet vett az űr- és védelmi divízió
A kereskedelemi távközlési tevékenységen belül a kereskedelmi tevékenység a One Zrt.-be, míg a hálózati infrastruktúra a Digibe - kerül.
Eközben az űr- és védelmi divízió is lendületet vett, amerikai, német és lengyel cégekkel kötött megállapodásokat az üzletág, amelyen
belül szintén 4 területet alakítottak ki:
a műhold-program,
pilóta nélküli repülők (UAV) fejlesztése
és UAV-védelem, valamint
a védelmi digitalizáció.
A csapatmozgásokat is érzékelik a 4iG műholdjai
A
műhold-program az ország szuverenitását is segíti, mivel a külföldi üzemeltetők sokszor jelentős késéssel szolgálják ki a hazai megrendeléseket. A GEO-műholdak a kommunikációt, míg a LEO-műholdak a földmegfigyelést szolgálják.
Utóbbiak gyorsabban keringenek, mint a föld, ezért sokat látnak,
például a szomszédos országok csapatmozgásait is meg tudják figyelni.
A Macedóniában zöldmezős beruházással létrehozandó távközlési cég ügyében a helyi hatóságok felé már aláírták a szándéknyilatkozatot.
Pörög az IT is
Nagy fejlesztéseket kezdenek a Rheinmetallal létrehozott R4 IT-szolgáltatónál, amely a
Rheinmetall vállalatai felé szolgáltat, a mérnökök létszámát rövid idő alatt, várhatóan 200 főre, majd még tovább bővítik.
A 4iG egyébként maga is nyújt IT-szolgáltatásokat, többek között a Wizz Airt is kiszolgálja.
A 4iG a tavalyi 700 milliárd forint feletti árbevétele, illetve 238 milliárd forintos EBITDA-ja alapján a 25. legnagyobb hazai céggé vált,
míg a - legalább többségi - magyar tulajdonúak között bekerült a top 10-be.
Történelmi projektnek tartja Fekete Péter az Egyiptomot és Albániát összekötő tengeralatti kábel lefektetését.
A telekommunikációban a keresztértékesítésnek köszönhetően már jelentkeznek az integráció első eredményei. A lakossági piacon a One és a Digi között, míg az üzleti szektorban az Invitech és az Antenna Hungária között. Nemsokára azonban befejeződik e téren is az integráció és a négy céget eggyé gyúrják össze.
További akvizíciókra készülnek
A külföldi akvizíciók kapcsán a vezérigazgató kiemelte, hogy Albániában már stabil a működés, bár ott még az ügyfelek többsége feltöltős konstrukcióban veszi igénybe a szolgáltatásokat, Montenegróban pedig egy prémium mobilszolgátatóvá alakult a helyi leány.
További balkáni országok iránt is érdeklődik a 4iG, márcsak azért is mert az egyiptomi kábelről érkező adatokat szeretnék legalább Ausztriáig eljuttatni, tehát át kell hozni a Balkánon is az információkat.
Az idei évre konkrét várakozást nem fogalmazott meg a cégvezetés, ám töretlen növekedésre számítanak.
A
SpaceX-szel megkezdett beszélgetések több területen is folytatódhatnak, Elon Musk cége kifejezetten érdeklődő, szeretnének a régióban partnerekre találni.
A
Rheinmetall hatalmas német és más európai védelmi ipari megrendeléseiből is profitál a 4iG az R4-en keresztül, de azon dolgoznak, hogy más területeken is fokozzák az együttműködést a 4iG és német részvényese között.